Static Route (Statik Rota) Nedir?

Static Route, Router’lar üzerinde uygulanan sabit yani manuel (elle) yapılandırılan yönlendirme kayıtlarıdır. Bu kayıtların oluşturulması manuel olduğu için silinmek istendiği zaman da manuel olarak silinmesi gerekir.

Static Route (Statik Rota) Nedir?

Static Rota

Ağ üzerinde bir yönlendiriciye gelen IP paketinin nereye gönderileceğinin belirlenmesi için yönlendirmeler kullanılır. Cisco Router‘lar üzerindeki her arayüz bir IP ağını ifade eder.

Cisco Router üzerindeki arayüzler, kendine bağlı olan ağ adreslerini kendi yönlendirme tablosuna yazarlar. Dolayısıyla Router yönlendirme tablosunda bulunan kayıtlara göre IP paketinin nereye gideceğine karar verebilir.

Bir ağ yöneticisi belirli bir ağa gidecek olan IP paketlerini statik route kullanarak manuel olarak yapılandırabilir. Static Route’lar yönetici tarafından kaldırılmadığı sürece Router yönlendirme tablosundan silinmez.

Sabit rotalar, Cisco Router yönlendirme tablosunda S harfi ile adlandırılır.

Bu rota kaldırılmak istendiğinde, ağ yönetici manuel işlem yapmak zorundadır. Dynamic Route (Dinamik Rota) protokollerinde ise yönlendirme tablosundan kayıtlar manuel olarak silinmek zorunda değildir.

Yeni bir rota yapılandırılırken 3 faktör göz önünde bulundurulur.

1. IP Paketinin Gideceği Hedef Adres.
2. IP Paketinin Gideceği Alt Ağ Maskesi.
3. IP Paketinin Hangi Arayüz veya IP Adresi Üzerinden Gideceğidir.

IP Route Komutu Kullanımı

IP Route komutunu kullanarak Cisco Router’lar üzerinde ayrıcalıkla yapılandırma modunda kolaylıkla yeni bir rota oluşturabilirsiniz.

Bu komut;

R1(config)# ip route 192.168.10.0 255.255.255.0 10.1.1.2

Yukarıdaki komutu açıklayacak olursak, IP paketleri 192.168.10.0 255.255.255.0 ağına 10.1.1.2 IP adresinden ulaşabilir.

IP Route komutu kullanımı için başka bir örnek;

R1(config)# ip route 192.168.10.0 255.255.255.0 FastEthernet0/0

Yukarıdaki IP Route komutu kullanımın farklı bir yapılandırmasıdır. Komutun sonunda FastEthernet0/0 arayüzü bulunmaktadır. Bu arayüz, Statik Rota yapılandırılan Cisco Router’ın kendi arayüzüdür. Kısacası, karşı taraftaki Router’ın arayüzü değildir.

Static Route Oluşturma ⇒ Video

Router üzerinde static bir rota oluşturmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Son Söz


Statik Rota’lar ne işe yarar kısaca bahsettikten sonra, IP Route komutu ile nasıl bir yönlendirme oluşturulur inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


OSPF Protokolü
EIGRP Protokolü
RIP Protokolü
IGRP Protokolü
Default Route

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir