DVD Nedir, Ne İşe Yarar?

DVD kısaltması “Digital Versatile Disc/Dijital Çok Yönlü Disk” e karşılık gelir ve bu da tüm farklı türleri kapsayan terimdir. Kompakt Disk (CD) ile aynı boyut ve görünüme sahiptir, ancak daha fazla kapasite ve etkileşim olanağı sunar.

DVD Nedir, Ne İşe Yarar?

DVD (Dijital Çok Yönlü Disk) Nedir?

DVD standartları hakkında uzun süren tartışmalar nedeniyle piyasaya sürülmesi ertelendi, ancak kullanımı yaygınlaştı.

Türleri

Teknik açıdan beş farklı tür vardır:

  1. DVD/5 > Tek taraflı, tek katmanlı (kapasite: 4,7 milyar (bayt/4,38 Gb).
  2. DVD/9 > Tek taraflı, iki katmanlı (kapasite: 8,540 milyon bayt/7,95 Gb).
  3. DVD/10 > İki taraflı, tek katmanlı (kapasite: 9,4 milyar bayt/8,74 Gb).
  4. DVD/18 > İki taraflı, iki katmanlı (kapasite: 17,080 milyon bayt/15,9

   DVD-ROM

Salt Okunur Bellek genellikle bilgisayar verilerini içeren ve içeriği değiştirilemeyen tüm DVD’leri ifade eder. DVD’ler oyunlar, multimedya uygulamaları, ansiklopediler ve telefon rehberleri için kullanılır.

   DVD-RAM

-RAM, 100.000 kereye kadar yeniden yazılabilen bir ortam oluşturmak için PhaseChange (PD) ve MO (magneto-optical/manyeto-optik) teknolojilerinin bir karışımı olarak kullanılmıştır. -RAM’ler yaygın oynatıcılarda oynatılamaz ve yalnızca bazı sürücüler bunları okuyabilir. DVD Videonun -RAM’e kopyalanamaz. -RAM, düzenli ve günlük yedekleme işlevleri için uygundur. Bir -RAM’in maksimum kapasitesi şu anda taraf başına 4,38 Gb’dir ve tek veya çift taraflı ortam vardır.

   DVD-R

4,7 milyar bayt (4,38 Gb) depolama kapasitesine sahip bir CD-R’ye benzer şekilde yalnızca bir kez yazılabilen bir DVD’dir. Mevcut DVD sürücülerinin çoğunda okunabilir. Yüksek kapasiteleri nedeniyle veri yedeklemeleri için uygundurlar. Ancak videoları ve filmleri farklı biçimlerde de kaydedebilirsiniz. Bir Video meydası oluşturmak için oynatıcıyı tanıyacak şekilde video verilerini hazırlayan özel bir yazma yazılımı gereklidir.

İki farklı tür vardır:

  1. Genel Kullanım/General (G)
  2. Yazarlık/Authorship (A)

   DVD-RW

-R ile aynı kapasiteye sahip (CD-RW‘ye benzer) 1000 kata kadar yeniden yazılabilen bir DVD’dir. Eski oynatıcılar ve sürücüler -RW’yi okumakta güçlük çekebilir. Bununla birlikte, modern cihazlar için bir sorun değildir. -RW’ler -R’lerle aynı özelliklere sahiptir, video veya veri kayıtları içerebilirler.

Bazı bağımsız yazıcılar video verilerini doğrudan bir -RW’ye yazabilir ve tamamlandığında Video medyası gibi davranırlar.

   DVD+RW ve DVD+R

+RW, bağımsız yazıcılarda kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiş olan -RW ile rekabet eden bir formattır. 4,38 GB +RW’de en iyi kalitede iki saate kadar video kaydedilebilir.

+RW formatı, videoların doğrudan +RW’den düzenlenebilmesi nedeniyle kullanımı daha kolay olmasıyla karakterize edilir. Yazılan +RW’ler doğrudan bir oynatıcıda oynatılabilirken, -RW’lerin önce yazıcıya bağlı olarak tamamlanması gerekir. Her iki ortam da yazma amacıyla birbiriyle uyumlu değildir. Modern oynatıcılar ve sürücüler her iki türü de okuyabilir.

-R’ye yanıt olarak, +RW ile aynı özelliklere sahip ancak sadece bir kez yakılabilen daha hızlı olan DVD +R geliştirildi. Biçim karışıklığına son vermek için, bazı üreticiler dört biçimi de yazabilen yazıcılar sunar (-R/RW ve DVD+R/+RW).

   DVD Video

Video filmler (Dijital Video Disk) için optimize edilmiş özel bir DVD’dir. Özel oynatma yazılımı bulunan tüm sürücülerde ve tüm oynatıcılarda oynatılabilirler. Yüz/katman başına 2 saate kadar yüksek kaliteli video (MPEG-2’de sıkıştırılmış), Dolby Digital AC-3 veya MPEG-2‘de 8 farklı film müziği ve 32 adede kadar altyazı saklayabilirsiniz.

DivX adlı güçlü bir sıkıştırma algoritması da yaratıldı, bu da bir filmi 400 kez sıkıştırmanıza olanak tanır, bu da kusursuz dijital kalitede bir CD-ROM dağıtımı sağlar.

Bazı üreticiler birden fazla dilde ve farklı altyazılı DVD’ler sunmaktadır. Ayrıca, menüler, fragmanlar ve film hakkındaki diğer bilgiler video veya metin biçiminde eklenebilir.

   DVD Audio

Ses dosyaları için kullanılır ve DVD’nin yüksek depolama kapasitesinin yanı sıra sanatçı veya şarkı hakkında bilgi gibi diğer etkileşimli özellikler sunar. Ses, ses CD’lerinden daha yüksek kalitede, özellikle 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4 veya 192 kHz okuma hızlarıyla kodlanır. Maksimum veri hızı 9,6 Mbit/s’dir.

DVDAudio, kanal başına 24 bitte 192 kHz okuma hızı ile stereo ses sağlar. Ses, kanal başına 24 bitte maksimum 96 kHz ile 5.1 Dolby Digital olarak üretilebilir.

Ses CD’lerinden (48 kHz) özellikle üstün olan bu özellikler, özellikle caz ve klasik müzik kayıtlarında net bir ses ve kaliteli bir atlama olduğunu varsayar; çünkü en hassas yüksek perdeli sesler bile tam bir doğrulukla üretilir.

DVDAudio her zaman Video ile uyumlu olduğundan, görüntüler ve videolar da içerebilir. Geleneksel oynatıcılar, bir Audio’nun yalnızca video parçalarını oynatabilir.

En iyi ses için özel bir oynatıcı veya mevcut bir oynatıcı gerekir. Bilgisayarda, Audio’nun özelliklerini yalnızca özel bir ses kartı ve normal bir sürücü yardımıyla kullanabilirsiniz. Her iki durumda da, iyi bir 5.1 surround dijital hoparlör sistemiyle Ses kalitesinden yararlanabilirsiniz.

   İlgili Yazılar


ARPANET
BOOTP Nedir?
NTP Nedir?
Bilgisayar Nedir?
NTP Nedir?

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir