Router Nedir, Ne İşe Yarar?

İnterneti bir süredir kullanıyorsanız, “Modem” ve “Router” terimlerini duymuş olmanız gerekir, ancak bu aygıtların kullanılabilirlik amacı ve ne kadar yararlı olduklarını anlamak için gerçekten zaman ayırmamış olabilirsiniz.

Router Nedir? Ne İşe Yarar?

Router (Yönlendirici) Nedir?

Kısacası, Router, evinizdeki bilgisayarlar arasında bir ağ oluştururken, modeminiz bu ağı internete bağlar. WiFi’ye bağlandığınızda, internet ve bilgisayarınız arasındaki trafiği iletmekten sorumlu olan yönlendiricinize bağlanıyorsunuz. Bu tür cihazların görünüşte karmaşıklığı göz önüne alındığında, birçok İnternet Servis Sağlayıcı (ISS) şimdi Modem ve Router’ı bir araya getiren birleşik cihaz sunuyor.

Ne İşe Yarar?

Bir Router birden fazla ağ bağlayabilir ve bunlar arasında ağ trafiğini yönlendirebilir. Ev ağınızdaki yönlendiriciniz bir internet bağlantısı ile özel yerel ağınız arasındaki köprüdür. Ek olarak, yönlendiriciler farklı aygıtları birbirine bağlayan bir anahtarlama görevine sahiptirler ve WiFi’ye erişebilecekleri bir radyosu vardır.

Router, internet bağlantınız ve yerel ağınız arasındadır. Aynı fiziksel internet bağlantısı üzerinden birkaç cihazı internete aynı anda bağlamanıza ve yerel ağ üzerinde birbirleriyle iletişim kurmanıza olanak tanır. Ayrıca tüm bağlı cihazlarınız için koruma sağlar ve ağdaki hangi cihaza hangi verilerin iletildiğini takip eder.

ADSL Modem Router Nedir?

Herhangi bir İnternet Servis Sağlayıcısından hizmet satın aldığınızda size bir cihaz verilir, bu cihaz ADSL Modem’dir.

İnternet erişimi için kullanılan ADSL Router, aynı zamanda bir Switch, WiFi gibi dahili ek bileşenlere sahiptir.

Router, Internet erişimi sağlamak için ISS’nizle etkileşime girebilir ve sörf yapmanızı sağlar.

Birden fazla hizmeti barındıran birleşik cihazların avantajları olsa da olumsuz tarafları da vardır. İki ayrı cihaz kullanmak yerine, ISS tarafından sunulan cihaz kullanılabilir. Fakat, tek bir cihaz kullanımı büyük bir ağda performans sorunları oluşturacağı için pek tavsiye edilmez. Örneğin, bir firmada tüm görevleri yerine getiren tek bir cihaz kullanılmaz. Bunun yerine daha gelişmiş ağ cihazları tercih edilir.

Sonuç olarak, ISS tarafından ücretli olarak verilen cihazı tercih etmek yerine, kendi cihazınızı satın alabilirsiniz. Çünkü, tahsis edilen bu cihazların performansları sadece ev kullanıcılarını hedeflediğinden dolayı, gelişen ağ topolojinizde gelecekte sorunlara neden olabilir.

Ayrıca, ISS’niz tarafından sağlanan cihaz, 802.11ac ve 5Ghz Wi-Fi gibi en son teknolojilere sahip olmayabilir.

Dolayısıyla kendiniz bir ADSL Modem veya Router satın alacaksanız, en son teknolojileri içermesine dikkat etmelisiniz.

   Son Söz


Bu yazımızda, bir Router’ın ne olduğunu ve hangi amaçlar ile kullanıldığından bahsettik. Yeni bir Router satın alırken, bir ev kullanıcısı için mi yoksa bir firma için mi kullanılacağını iyi belirlemeniz gerekir. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Switch Nedir?
DNS Nedir?
DHCP Nedir?
NAT Nedir?
Yedekli Ağ

14 Comments

  1. Avatar for Naseh Naseh 22 Nisan 2018

    Teşekkür ederim

    Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You cannot copy content of this page