PAgP (Port Aggregation Protocol) Nedir?

PAgP, EtherChannel bağlantılarının otomatik olarak oluşturulmasına yardımcı olan Cisco’ya özel bir protokoldür.

PAgP (Port Aggregation Protocol) Nedir?

PAgP (Bağlantı Noktası Birleştirme Protokolü)

EtherChannel, PAgP kullanılarak yapılandırıldığında, PAgP paketleri, bir kanalın oluşturulmasını görüşmek için cihazların bağlantı noktaları arasında gönderilir.

PAgP uyumlu Ethernet portları belirlendiğinde, bu portlar bir EtherChannel yapısında gruplandırılır ve Spanning Tree protokolünde ise tek bir bağlantı noktası olarak eklenir.

Ağdaki cihazlar arasında PAgP etkinleştirildiğinde, protokol, paketleri her 30 saniyede gönderilir ve yapılandırmanın tutarlılığı kontrol edilir ve eklenen bağlantıların yanı sıra iki Switch arasındaki arızaları da yönetir.

Bir EtherChannel grubu oluşturulduğunda, tüm portların aynı tip konfigürasyona sahip olmasını sağlar.

Ayrıca oluşturulan grubun tüm bağlantı noktalarının aynı hıza, aynı duplex ayarına ve aynı VLAN bilgisine sahip olması gerekir. Dolayısıyla, bir gruptaki portların birinde yapılan bir değişiklik, gruptaki diğer portlarıda etkileyecektir.

Bu teknoloji, her iki cihaz üzerindeki yapılandırmayı algılar ve bağlantıların uyumlu olup olmadığından emin olarak EtherChannel oluşturmaya yardımcı olur.

Modları

   Desirable

Desirable modunda, arabirim üzerinden PAgP paketleri gönderilerek diğer arayüzler ile görüşme sağlanırken, aktif bir arayüz görüşme sürecine dahil edilir.

   Auto

Auto modunda, arabirim üzerinden alınan PAgP paketlerine yanıt verilirken pasif bir arayüz görüşme sürecine dahil edilir, ancak bağlantı başlatılmaz.

Nasıl Çalışır?

Ağdaki cihazlar üzerinde yapılandırılan PAgP modları her iki tarafta da uyumlu olmalıdır ve sadece bir tarafta Auto modu yapılandırılmışsa, diğer taraf EtherChannel bağlantısını oluşturmaya çalışırken arayüz pasif duruma getirilir.

Ayrıca, diğer tarafta Auto moda ayarlanmışsa, görüşme asla başlamaz ve EtherChannel kanalı oluşturulmaz. Ağdaki Switch’ler arasında tüm modlar no komutu ile devre dışı bırakıldığında EtherChannel kanalı da devre dışı bırakılır.

On modu, cihazın arayüzünü diğer cihaz ile herhangi bir görüşme yapmadan manuel olarak bir gruba dahil eder. Fakat, diğer cihazda da On modu yapılandırılmalıdır.

Eğer, sadece bir cihaz PAgP ile yapılandırılırsa, diğer tarafta On modunda ise, hiçbir bağlantı kurulmaz.

Özellikleri

Bağlantı noktası birleştirme protokolünün başlıca özellikleri şunlardır;

  • Cisco tescilli bir protokol olduğu için diğer markalarla birlikte çalışmaz.
  • LACP protokolünün çalışma yapısına benzerdir, fakat uyumlu değildir.
  • Paketler, kanalı oluşturan portlar üzerinden gönderilir.
  • Yalnızca, aynı karakteristik özelliklere sahip portlar ile bir bağlantı oluşturulur.
  • Yalnızca, aynı VLAN’a veya Trunk bağlantısına ait portlar, oluşturulan kanala dahil edilir.
  • Kanalı oluşturan portlardan biri değiştirildiğinde, kanala ait tüm portlardaki ayarlar değiştirilir.

   İlgili Yazılar


LLTD
AFT Nedir?
LLDP
CDP Protokolü
NetFlow Protokolü

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: