EtherChannel Nedir? | Port Aggregation Faydalarını Keşfetme

EtherChannel, Port Aggregation (Port Toplama) olarak adlandırdığımız tek bir güçlü bağlantı oluşturmak için portları bir araya getirir. Bunu, verileri tüm bağlantı noktalarına eşit şekilde yayarak verileri daha verimli bir şekilde aktarmak için yapıyoruz. Birçok fiziksel bağlantıyı tek bir mantıksal bağlantıda birleştirmek, ağımızın daha iyi ve daha hızlı çalışmasını sağlar. Aynı zamanda çok daha güvenilir hale gelir ve işlerin ters gitme olasılığını azaltır.

EtherChannel Nedir?

Cisco EtherChannel Teknolojisi Nedir?

Büyük veya küçük şirketler daha fazla bant genişliğine ve yedekliliğe ihtiyaç duyar. Ek olarak, ağ bağlantı yapılarını geliştirir. Sebeplerden dolayı, veri kaybını önlemek için birçok kablo Switch’leri birbirine bağlar. Ayrıca birden fazla bağlantı kurar.

Cisco’nun EtherChannel ağı, Kalpana’nın iyileştirmelerinin yardımıyla ağı daha büyük hale getiriyor ve sabit tutuyor. Cisco, 1990’larda Kalpana’yı takımlarına alarak daha da güçlendi ve daha da iyi oldu.

Cisco, bağlantı noktalarını birlikte gruplandırmak için EtherChannel adında harika bir şey yaptı. Bu protokol, FastEthernet veya GigabitEthernet bağlantı noktalarını akıllıca birleştirmelerini sağlar. Ondan sonra IEEE 802.3ad adında daha da iyi bir standart oluşturdular. Buna Bağlantı ve Link and Port Aggregation (Bağlantı Noktası Toplama) adını verdiler.

Cisco Layer 2 Switch’lerde varsayılan Spanning Tree Protocol vardır. Bu nedenle, ağ döngülerinin gereksiz yollardan oluşmasını engeller. Port Aggregation veya EtherChannel, cihazları STP tıkanmasını önleyecek şekilde yapılandırır. Sonuç olarak, STP bağlantıyı engellemeyecektir.

İki Anahtar arasında çok sayıda EtherChannel grubu oluşturmak, STP’nin döngüleri önlemek için bir grubu engellemesine neden olabilir. Ancak STP protokolü bunlardan birini durduracaktır. Bir fazlalık bağlantının engellenmesi tüm yapıyı engelleyecektir. Böylece o porta ait olan grup bloke olur.

STP, mantıksal gruplara bölünmüş bir veya daha fazla fiziksel bağlantı noktası bağlantısını tek bir bağlantı olarak görür.

EtherChannel, ağ cihazları için mükemmel bir özelliktir. İş yükünün paylaşılmasına yardımcı olur, yeterli bant genişliği sağlar ve her ihtimale karşı bir yedek ekler. Anahtar bağlantı noktalarını birleştirdiğinde veriler daha hızlı hareket eder ve gecikmeler azalır.

EtherChannel’ı anahtarlar arasında yapılandırmak, Port Channel adlı sanal bir arabirim oluşturur. Ayrıca, ağ bağlantısını ve performansını artırır.

EtherChannel Avantajları

EtherChannel’in yerel ağlarda birçok avantajı vardır;

  • EtherChannel ile yapılandırılmış Switch, veri iletişiminde artıklık ve verimlilik sunar. Sonuç olarak, ağ performansı ve güvenilirliği gelişir.
  • Daha fazla bant genişliğine sahip olmak için herhangi bir ekstra donanım satın almaya gerek yoktur. Böylece, daha fazla bant genişliği elde etmek için anahtarların birçok fiziksel arayüzünü mantıksal olarak yapılandırıyoruz. Örnek: EtherChannel olarak yapılandırılmış 8 GigabitEthernet arabirimi, 8 Gb/s bant genişliği sağlar. Bu nedenle, veri iletimi artan hızdan yararlanır.
  • Veri iletişiminde yük dengeleme sağlar.
  • MAC ve IP adreslerine göre yük dengeleme sağlar. Sonuç olarak, trafik dağıtımını verimli bir şekilde optimize eder
  • Bir kablo arızalandığında tek mantıksal yapıda trafik akışı kesintisiz devam eder. Üstelik Spanning Tree bu gibi durumlarda yeniden hesaplamaya ihtiyaç duymaz.

Yapılandırma Kriterleri

EtherChannel için bağlantı noktası türleri aynı olmalıdır, örneğin FastEthernet ve GigabitEthernet arabirimleri. Bu nedenle, bunların tek bir grupta oluşmasına izin vermez. Yalnızca aynı port tipine sahip cihazlar arasında oluşan bir grubu kabul eder.

Daha yeni Switch türleri 8 adede kadar grubu desteklerken eski modeller 6 gruba izin verir. Bu yüzden, cihaz yapısı ve donanım performansına bağlı olarak sayı artar.

Bağlantı Noktası Toplama, ağdaki iki anahtar arasında en fazla 8 bağlantı noktası yapılandırır. Sonuç olarak, toplam bant genişliği FastEthernet için 800 Mbps’ye ve GigabitEthernet için 8 Gbps’ye ulaşıyor.

Mantıksal gruplama işlemi her iki cihazla eşleşmelidir. Bu nedenle, VLAN’ların aralarında geçebilmesi için, port bağlantısının native VLAN için trunk bağlantı olması gerekir.

EtherChannel Nasıl Yapılandırılır?

EtherChannel’in birçok fiziksel Ethernet portunu birleştirerek tek bir mantıksal bağlantı yaptığını söylemiştik. Bu durumda, daha yüksek bant genişliği, güvenilirlik ve yüksek kullanılabilirlik elde edebilirsiniz.

Şimdi, Cisco cihazlarda EtherChannel’i yapılandırmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Başlamadan önce, lütfen aşağıdaki adımların yalnızca Cisco IOS tabanlı yazılım cihazları için geçerli olduğunu unutmayın.

  1. EtherChannel oluşturmak istediğiniz fiziksel arayüzleri tanımlayın. Genellikle, bu arayüzler aynı hızda ve full duplex (tam çift yönlü) moddadır.
  2. LACP (Link Aggregation Control Protocol) veya PAgP (Port Aggregation Protocol) protokollerini kullanmalısınız. Bu nedenle, Cisco tarafından önerilen ve sektörde yaygın olarak kullanılan LACP’yi seçin. Veya Cisco cihazları arasında çalışan PAgP protokolünü seçin.
  3. Etherchannel’e fiziksel bağlantı noktaları eklemek için aşağıdaki komutları kullanın:
configure terminal
interface range gigabitEthernet 0/1 - 4 -> Dahil etmek istediğiniz arabirimleri belirtin.
channel-group 1 mode desirable -> LACP kullanacaksanız "etkin mod" olarak ayarlayın. "1" değeri EtherChannel numarasıdır, ancak bunu değiştirebilirsiniz.
exit
  1. EtherChannel arayüzünü yapılandırın:
interface port-channel 1 -> Örnek olarak, sayıyı belirtin (burada 1).
description Port_Channel_Description -> Arayüze bir açıklama ekleyin.
switchport mode trunk -> Vlan trafiğini taşımak için trunk modunu ayarlayın.
switchport trunk allowed vlan all -> Tüm VLAN'lara izin ver.
exit
  1. Ayarlarınızı doğrulamak ve kaydetmek için aşağıdaki komutları kullanın:
show etherchannel summary -> Durumu ve arayüzlerin durumu hakkında bilgi alın.
show interface port-channel 1 -> Yapılandırma hakkında daha ayrıntılı bilgi alın.
write memory -> Son olarak kurulumu kaydedin.

Cisco Switch’lerde EtherChannel oluşturmak, portların birlikte çalışmasını sağlar. Sonuç olarak, daha yüksek bant genişliği ve yedeklilik elde edersiniz.

İlgili Yazılar

1) Ağ Nedir?
2) AFT (Address Forwarding Tables) Nedir?
3) LLDP
4) PAgP Nedir?
5) NetFlow Protokolü

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir