SSH Nedir? | Windows 10 & 11 Üzerinde SSH Server Kurulumu

Uzaktan çalışmanın giderek popüler hale geldiği günümüz dünyasında, SSH gibi uzaktan erişim çok önemlidir. Bu gibi güvenli protokolleri kullanmamız neredeyse zorunluluktur. Böyle bir protokol, uzaktan sunucu yönetimi için güvenli ve şifreli bağlantı sağlar.

Bu yazımızda SSH veya Secure Shell protokolünün detaylarına bakacağız. Kısaca tarihine, güvenliğine, kimlik doğrulama yöntemlerin inceleyeceğiz. Son olarak, uzaktan bağlantı yapmak için Windows 10’a SSH Server kurulumu yapacağız.

Windows 10 Üzerinde SSH Server Kurulumu

SSH Protokolü Nedir?

SSH veya Secure Shell, kullanıcıların uzak sunucularını Internet üzerinden kontrol etmelerini ve değiştirmelerini sağlayan uzaktan yönetim protokolüdür.

Şifreli veri iletimi için kullandığımız SSH (Secure Shell) protokolü, 22 port numarası kullanır. Böylece, uzaktan bağlantı sağlayarak makine kontrol yönetimi sağlar.

Bu protokolü şifrelenmemiş Telnet için güvenli yedek bağlantı olarak oluşturdular. Bu, uzak sunucuya yapılan tüm iletişimleri şifrelediğimiz anlamına gelir. Ancak bazı güvenli ve sağlam şifreleme teknikleri kullanır.

Onu uygulayan ve ağ üzerinden uzak makinelere erişmek için kullanılan programın adıdır. Bilgisayarı komut yorumlayıcısı aracılığıyla tamamen yönetmemizi sağlar. Bu sebeple çalışan bir SSH Sunucumuz (Unix ve Windows sistemlerinde) varsa grafik programlarını yürütmek için X trafiğini yeniden yönlendirebilir.

SSH, diğer cihazlara bağlanmaya ek olarak, verileri güvenli bir şekilde kopyalamamıza izin verir. Bu hem tek dosyalar hem de şifreli FTP oturumlarını simüle etmemizi sağlar. Ayrıca, cihazlara bağlanırken anahtar yazmamak için RSA anahtarlarını yönetmemize ve başka uygulamadan veri kanalından geçirmemize izin verir.

SSH Güvenliği

SSH, telnet ile aynı şekilde çalışır. Temel fark, SSH’nin medyada dolaşan bilgileri okunamaz hale getiren şifreleme teknikleri kullanmasıdır.

Aynı zamanda hiçbir üçüncü tarafın bağlantının kullanıcı adını ve şifresini veya tüm oturum boyunca metinleri bulamaz.

REPLAY saldırıları ile bu tür sistemlere saldırmak ve böylece hedefler arasındaki bilgileri değiştirmek mümkündür.

Tarihi

SSH protokolünün ilk başta, yalnızca telnet’e benzer şekilde çalışan rlogin programına dayanan r komutları vardı.

SSH’in ilk sürümü ücretsizdi. Ancak, Tatu Ylönen bunu değiştirdi ve lisansladı. Böylece, SSH Communications Security şirketi ortaya çıktı. Bunun sonucunda yerel ve akademik kullanım için ücretsiz teklif etti. Bunlar dışında kullanıma ise ödeme talep etti.

1997 yılında IETF’de taslak halinde önerdiler. Yani bunu ilk versiyonundan iki yıl sonra yaptılar.

1999’un başlarında, OpenBSH’nin OpenSSH adlı mükemmel uygulama haline gelecek sürümü yazmaya başlandı.

SSH Kimlik Doğrulama

1) Parola Kimlik Doğrulaması

SSH, kullanıcının normal Unix parolasını kullanarak kimlik doğrulamasına izin verir. Tek fark, parolanın asla ağ üzerinden net bir şekilde dolaşmamasını sağlar. Diğer yandan Telnet, rlogin veya FTP’yi değiştirmek için SSH kullanırsak, şifremizin ağdaki olası “sniffers” tehlikesini önleyeceğiz.

Öte yandan, parolaya karşı “dictionary attacks/sözlük saldırılarına” karşı savunmasız olmaya devam edeceğiz. Saldırganın / etc / passwd dosyasına erişimi varsa, görünebilecek sözcüklerden oluşan parolaları bulmak zor değildir.

Bu, yöneticinin /etc/passwd dosyasını düzgün şekilde korumasını gerektirir. Bu yüzden kullanıcıların “güvenli” parolalar kullanması son derece önemli olduğu anlamına gelir.

2) Ortak Anahtar Kimlik Doğrulaması

İkinci kimlik doğrulama alternatifi, asimetrik anahtar olarak da bilinen genel / özel anahtar şeması kullanır. SSH, bu şemada anahtar çiftini kullanır:

 1. Bağlanmak istediğimiz tüm sunuculara kopyaladığı ortak anahtar.
 2. Sadece sahip olduğumuz özel anahtartır. Ek güvenlik için bu anahtarı parola ile şifreler.

Bu iki anahtarın önemli özelliği vardır. Ortak anahtarla şifrelediği metnin şifresini sadece özel anahtar kullanarak çözer.

Bu özelliğin kimlik doğrulama işlemine nasıl uygulandığını görelim:

 1. Sunucu bize, özel anahtarımızla şifreli olarak geri dönmemiz gereken mesaj gönderir.
 2. Sunucu, genel anahtarımızla yanıt mesajının şifresini çözer.
 3. Sunucu, elde edilen mesajı orijinal metinle karşılaştırır. Eşleşirlerse, sunucu bizi doğru şekilde kimlik doğrulaması olarak görür.

Tabii ki, tüm bu süreç kullanıcı için şeffaftır. Yalnızca program istediğinde parolayı yazmak konusunda endişelenmemiz gerekir. Bu şemanın en zayıf noktası, ortak anahtarımızı sunucuya nasıl alacağımızdır. Şu anda bunu yapmanın otomatik bir yolu yoktur ve bunu elle yapmaktan başka bir yolu yoktur.

SSH kimlik doğrulama yönteminin temel avantajı, bir saldırgan sunucunun güvenliğini aşmayı başarsa bile, yalnızca ortak anahtarımıza erişebilmeleridir. Ancak hiçbir zaman özel anahtarımıza erişemezler. Bu yüzden, olası müşteri güvenliğinin aşılmasını önlemek için özel anahtarın uygun parola ile korunması gerekir. Bu şekilde, onu ele geçirmeyi başarabildikleri halde kimse kullanamaz.

Unix makinesinden bağlanmamız durumunda ikincil avantajı vardır. Her bağlantıda parolanın yazılmasını önlemek için bir kimlik doğrulama ajanını kullanır.

Ortak anahtar kimlik doğrulamasının en büyük dezavantajı, biraz hantal olabilen ön yapılandırma aşamasıdır. İzlenecek adımlar şunlardır:

 1. Anahtarların oluşturulması.
 2. Açık anahtarın yayılması.
 3. Anahtar çiftinin seçimi

Uzak Bir Sunucuya Bağlanma

Unix/Linux tipi istemciden uzak SSH bağlantısı yapabiliriz. Örneğin, sunucuya erişmek için bir konsolda şu komutu yazın:

$ ssh example.com

Uzak sunucuda root olarak bağlanmak istiyorsanız ise şunu yazın. Ancak bu bağlantı türünde istemci olarak diğer kullanıcılar gibiyiz.

$ ssh -l root example.com

Uzak bir kullanıcının kimliğini doğrulayarak istemciden sunucuya veri aktarır. Ardından, tekrar istemciye iletmek için mekanizma sağlar.

Yani, bilgisayarınıza SSH Server kurdunuz. Daha sonra, LAN veya WAN üzerinden sunucunuza erişmek için SSH Client kullanmanız gerekir.

Diyelim uzak lokasyondan ağ üzerindeki sunucuya bağlantı kurdunuz. Bu durumda ise, verileriniz güçlü şifreleme algoritması ile transfer edersiniz.

SSH protokolü kullanarak güvenli veri transferi TCP üzerinden gerçekleşir. Eğer uzak konumdan sunucuya erişmek için ADSL Modem veya Router’ınız üzerinde TCP/22 Portunu yapılandırmanız gerekir.

SSH Bağlantısı Güvenli mi?

Bu bağlantı türü veri güvenliği için SSL sertifikası kullanır.

Örneğin, bir websitesini ziyaret ettiğinizde sol üst köşede bir yeşil bir simge görürsünüz. Bu ikon, websitesinin bir SSL sertifikası olduğunu ve verilerinizin güvenli olarak iletildiğini belirtir. Sonuç olarak, veri akışının güvenilirliği sağlanır.

Windows 10 Üzerinde SSH Server Nasıl Kurulur?

SSH yani Secure Shell protokolü tanımını yaptık. Şimdi, Windows işletim sistemleri üzerinde SSH kurulumu nasıl yapacağımıza bakalım.

Önceki yazılarımızda, Telnet protokolünü inceledik. Windows 7,8,8.1 ve Windows 10 üzerinde Telnet Client’i Windows Özellikleri’nden etkinleştirdik. Fakat, Windows üzerinde SSH Client’i Windows Özellikleri’nden basit olarak etkinleştiremiyoruz.

Bu nedenle, sunucuya bağlantı kurmak amacıyla Putty gibi 3. parti programa ihtiyacımız var.

Bu protokolü Telnet ile karşılaştırırsak, çok daha güvenli olduğunu görebilirsiniz.

Windows bilgisayarınızda SSH sunucu çalıştırmak amacıyla iki program lazım. Bunlar OpenSSH ve Putty yazılımlarıdır.

Putty İndir
OpenSSH İndir

OpenSSH ve Putty programlarını bilgisayarınıza indirip kurunuz. Ardından, öncelikle sanallaştırma programınız üzerinde Windows 10 sanal makine kurulumu yapınız.

Adımlar:

VMware sanal makineyi OpenSSH sunucu olarak kullanmak neticesinde aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

Adım 1

Host’unuz üzerindeki ağ bağdaştırıcısının IP adresini kontrol ediniz.

Ağ Bağlantısı Detayları

Adım 2

Guest makinenin ağ ayarlarını VMnet4/Bridged olarak yapılandırınız. Bundan sonra makinenin DHCP sunucudan aldığı IP’sine bakın.

Sanal Makine Ağ Bağdaştırıcı Ayarları

Adım 3

Şimdi de VM’nin ağ bağdaştırıcı ayarını yapmalıyız. Bu yüzden bunu Virtual Network Editor‘den denetleyin.

Sanal Ağ Editörü

Adım 4

VMware Virtual Network Editör programında VMnet4 veya yeni VMnet oluşturabilirsiniz. VMnet4 adaptör kartının Bridged olarak ayarlandığını kontrol ediniz.

Virtual Network Editor

Adım 5

Bilgisayarınıza indirdiğiniz OpenSSH programını sanal makineye kopyalayınız. Daha sonra kurulumu yapmak için setupssh.exe dosyasını yönetici olarak çalıştırınız.

OpenSSH Programı

Adım 6

Kurulacak programın dilini seçiniz ve OK’u seçin.

Kurulacak Dili Seçme

Adım 7

Sihirbazı, OpenSSH programı kurulumunu hazırlanıyor.

OpenSSH Kurulumu Başlıyor

Adım 8

OpenSSH kurulum penceresinde Next ile ilerleyin.

Kurulum Sihirbazı

Adım 9

OpenSSH lisans anlaşmasını kabul ederek Next’i seçin.

OpenSSH Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

Adım 10

Components (Bileşenler) penceresinde Server seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayın.

Bileşenleri Seçme

Adım 11

Kurulum lokasyonu penceresinde, varsayılan ayarları bırakıp Next tıklayın.

Kurulum Lokasyonunu Seçme

Adım 12

Başlangıç menü klasörü seç penceresinde, Next’le devam edin.

Başlat Menüsü Klasörünü Seçme

Adım 13

Run as LOCAL_SYSTEM penceresinde, bu ayarı seçin.

Run as LOCAL_SYSTEM

Adım 14

SSH bağlantısı, varsayılan port numarası 22’yi kullandığını belirtmiştik.

Port Numarasını Yapılandırma

Adım 15

Güvenli bağlantı için Key/Anahtar oluştuğunda varsayılan değeri kabul edin.

Oluşturulacak Anahtarın Boyutunu Belirleme

Adım 16

Kullanıcı ayar penceresinde, Local Users seçerek devam edin.

Kullanıcı Tipi Seçimi

Adım 17

Windows 10’da OpenSSH kurulurken bekleyin.

OpenSSH Kuruluyor

Adım 18

OpenSSH kurulumu tamamlandıktan sonra bir sonraki adıma geçiniz.

Kurulum Tamamlandı

Adım 19

Kurulumu yaptıktan sonra, şimdi İstemci için yeni kullanıcı oluşturmanız gerekir.

Yeni bir kullanıcı oluşturmak için Computer Management(Bilgisayar Yönetimi) açınız.

Bilgisayar Yönetimi

Adım 20

Bilgisayar Yönetimi penceresinde Users (Kullanıcılar) üzerine ve ardından boş alanda Sağ Tuş’a basın.

Kullanıcıları Yapılandırma

Adım 21

Kullanıcı oluşturma penceresi açıldığında burada Yeni Kullanıcı seçeneğine basın.

Yeni Kullanıcı

Adım 22

Kullanıcı, parola ve açıklama yapılandırdıktan sonra Oluştur’a basın.

Parola Asla Sona Ermesin

Adım 23

Client için yeni hesap oluşturduktan sonra pencereyi kapatmak için Close (Kapat) basın.

Kullanıcı Bir Sonraki Oturum Açısında Parola Değiştirsin

Adım 24

SSHUser kullanıcısını Administrator üyesi yapmak amacıyla çift tıklayın.

Kullanıcıyı Düzenleme

Adım 25

Üyelik sekmesine geçiniz ve ardından bir altta Ekle butonunu göreceksiniz. Ekle butonuna tıklayarak devam ediniz.

Kullanıcıyı Belirli Bir Gruba Ekleme

Adım 26

Grup seç penceresinde alttaki Gelişmiş tıklayınız.

Grupları Yapılandırma

Adım 27

Daha sonra Bul’a tıklayarak, işletim sistemi üzerinde grupları arayacaksınız.

Şimdi Bul

Adım 28

Administrator hesabını seçtikten sonra OK tıklayınız.

Administrator Grubunu Seçme

Adım 29

Son olarak, tekrardan OK butonuna tıklayınız.

Ayarları Kapatma

Adım 30

Kullanıcıyı Administrator grubuna üye yaptıktan sonra, OK’a tıklayın.

SSHUser Üyelik Ayarlarını Kaydetme

Adım 31

Şimdi, Server’a Host PC’den bağlanmak için Putty programını kullanacağız. Putty bize bir SSH Client hizmeti sağlayacaktır. Putty programını açmak için üzerine çift tıklayınız.

Putty.exe

Adım 32

Putty programını açtıktan sonra, VM’nin (OpenSSH Server) IP adresini yazın ve Open (Aç) düğmesine tıklayın.

PuTTY Yapılandırma

Adım 33

OpenSSH Server’a bağlantının sağlandığını aşağıdaki görüntüden inceleyebilirsiniz.

Sunucuya Bağlanma

Adım 34

Sanal makinede oluşturduğunuz SSHUser kullanıcı adını yazın.

Kullanıcı Adını Yazma

Adım 35

SSHUser’ın parolasını yazınız ve Enter tuşuna basınız.

Server Bağlantısı Yapıldı

Adım 36

SSH Server’a Putty kullanarak başarıyla bağlantı kurdunuz!

Dizini İnceleme

Adım 37

Sunucunun bilgisayar adını öğrenmek için “hostname” komutunu uygulayınız.

Hostname

Adım 38

Ayrıca, OpenSSH Server üzerinden Hostname kontrol edebilirsiniz.

Windows Bilgisayarım Özellikler

Adım 39

Sunuucuda yeni bir klasör oluşturmak için “md KlasörAdı” komutunu çalıştırınız.

md GAMES

Adım 40

Sanal makineye gidin ve C: sürücüsünü kontrol ederek yeni klasör oluşturduğunuzu kontrol edin.

Klasör Oluşturma

Secure Shell Protokolü Kullanımı ⇒ Video

Bilgisayarınız veya VMware sanal makine üzerinde OpenSSH sunucu kurmak ve yapılandırmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

SSH Hakkında Sık Sorulan Sorular (SSS / FAQ)

 1. SSH nedir ve neden kullanılır?
Secure Shell protokolü sayesinde uzak makinelerimize güvenlik bağlanabiliyoruz. Uzaktan kastım, sunucular, yönlendiriciler veya diğer yönettiğimiz cihazlardır. Böylece uzak konumdan ilgili host’umuzda komutlar yürütebiliriz. Aynı zamanda da güvenli bir şekilde dosya transferi yapabiliriz.
 1. SSH nasıl çalışır?
Güvenli aktarım protokolü bağlantı esnasında kullanıcıların kimliğini doğrular. Fakat bunu yaparken de verileri şifreler. Bu sırada şifreleme anahtar çifti olarak genel ve özel anahtarlar kullanır. Kısacası, veri transferi sırasında bu özel anahtarları eşleştirir. Böylece kullanıcılara sunucuya erişmelerinde güvenli yol oluşturur.
 1. SSH ve SSL arasındaki fark nedir?
SSL protokolü, ağ düzeyinde çalışarak web trafiğini güvence altına alır. Diğer yandan SSL ise, örneğin bir e-ticaret sitesine bağlandığınızda devreye girer. Böylece kredi kartı bilgilerinizi kullandığınızda tarayıcı ve sunucu arasındaki verileri şifreler.
 1. Windows’ta SSH komutu nasıl kullanılır?
Windows’ta SSH komutunu kullanmak karmaşık görünse de basittir. Öncelikle, PowerShell’i veya Komut İstemi’ni açarak, “ssh (kullanıcı adı)@(ana bilgisayar adı)” yazın. Enter’a basar basmaz (kullanıcı adı) göreceksiniz. Bu uzak makinedeki kullanıcı adınızdır. Ana (bilgisayar adı) makinenin IP adresi veya etki alanı adıdır.
Gerekli bilgileri sağladıktan sonra uzak makinede parolanızı yazınız ve giriniz. Fakat bu aşamada şifreyi yazarken ekranda görünmeyeceğini unutmayın. Son olarak bağlantı kurduktan sonra sanki fiziksel cihazın başındaymışsınız gibi komutlar yürütebilirsiniz.

Sonuç

Bu yazımızda, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemleri üzerinde ücretsiz bir SSH Server nasıl kurulur inceledik.

OpenSSH programını kullanarak uzak bir lokasyondan sunucunuza güvenli olarak bağlanabilir ve dosya transferi yapabilirsiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir