LLTD (Link Layer Topology Discovery) Protokolü Nedir? | Nasıl Çalışır?

LLTD (Link Layer Topology Discovery – Bağlantı Katmanı Topoloji Keşfi), bir ağda cihaz keşfi ve hizmet kalitesi için kullanılan bir bağlantı katmanı protokolüdür. Microsoft Inc. geliştirdi ve kaydettirdi.

LLTD (Link Layer Topology Discovery) Nedir?

Ağda LLTD Protokolü Nedir ve Neden Kullanıyorlar?

LLTD protokolünün Mapper ve Responder olmak üzere iki bileşeni vardır. Mapper, ağ keşfini kontrol eder ve bir ağ haritası oluşturur. Responder, Mapper’a ağdaki cihazlar hakkında bilgi sağlar.

Bu protokol, RepeatBAND adlı bir algoritma kullanarak ağ durumunu belirler. Ağdaki cihazlar, web üzerinden iletilen bilgileri veya blokları hesaplamak için bu algoritmayı kullanır.

Microsoft, LLTD’yi Rally teknolojisine dayalı olarak geliştirmiştir. LAN ve WLAN ağlarının fiziksel yapısını bir bilgisayarın grafik ortamına aktarır.

LLTD ayrıca kaynak kullanımını analiz ederek ağları iyileştirir. Çok fazla bant genişliği gerektirmeyen şeyler için kullanışlıdır, örneğin çok fazla olmadığında veya medya akışı yaptığınızda.

Bu protokol Windows Vista, Windows 7 ve Windows Server 2008’de mevcuttur. Dahası, yerel ve kablosuz ağların görsel bir temsilini oluşturur.

Service Pack 2 ve Service Pack 3 ile kullanıcılar, Windows XP işletim sistemlerine bu özelliği kolayca ekler. Bu destek, 32 bit mimari için mevcut, fakat daha önce desteği yoktu. Ancak, Windows XP’nin 64 bit sürümleri LLDP’yi içermez.

LLTD Responder ve Mapper I/O Driver Nedir?

LLTD Responder, sorgulara yanıt veren bir yazılım bileşenidir. Ağ topolojisi ve cihaz detayları hakkında bilgi toplar. Ağdaki diğer cihazlar soru sorduğunda olur.

Ağ yöneticileri, cihazların web üzerindeki konumu ve bağlantıları hakkında bilgi almak için bu protokolü kullanır. Ayrıca MAC adreslerini, IP adreslerini ve diğer ilgili ayrıntıları da alırlar.

LLTD Eşleyici G/Ç Sürücüsü, belirli bir donanım sürücüsü türüdür. Ağdaki cihazların bu protokolü kullanarak iletişim kurmasını sağlar. Kullanıcılar, diğer ağ cihazlarından gelen sorgulara yanıt vermek için bu bileşeni kullanır. Ayrıca ağ topolojisi ve cihaz detayları hakkında bilgi gönderebilirler.

Ayrıca, Mapper G/Ç Sürücüsü, Yanıtlayıcı bileşeniyle birlikte çalışır. Ağ yöneticilerinin ağdaki cihazların durumunu kontrol etmesini kolaylaştırır.

Yanıtlayıcı ve Eşleyici G/Ç Sürücüsü bileşenleri, ağ ve sistem yöneticileri için faydalıdır. Ağ cihazları hakkında bilgi toplamalarını sağlarlar. Ayrıca, bu bileşenler ağ sorunlarını hızlı bir şekilde belirlemeye yardımcı olur.

LLTD Nasıl Çalışır?

LLTD, OSI modelinin bağlantı katmanında çalışır ve yalnızca yerel ağdaki cihazları keşfeder. Bir Yönlendiricinin bir ağ ortamını alt ağlara böldüğünü varsayarsak. Bu protokol yalnızca aynı alt ağ içinde çalışır. Diğer alt ağlardaki cihazlara ulaşamaz ve bilgi bulamaz. Bunun nedeni, yalnızca bağlantı katmanında çalışmasıdır.

Keşif işlemi sırasında, ağ yöneticileri Mapper’i kullanır. Bu bileşen, ağ eşlemesindeki cihazları yönetmek için çok önemlidir. Yöneticiler, belirli etki alanları ve ağlar için cihazları kısıtlama veya izin verme hakkına sahiptir. Ayrıca, bu ayarları işletim sistemi içinde yapılandırırlar.

Bu protokol ayrıca LAN’daki bilgisayarları, anahtarları veya hub‘ları keşfetmenin yanı sıra daha fazla bilgi alabilir. Ağdaki cihazların MAC adresleri ve IP adresleri gibi ayrıntıları bulabilir.

Bilgi toplayarak, bu protokol ağın fiziksel durumunu yapılandırır. Yani, görsel bir topolojiyi temsil eder ve simgeler ve cihaz bağlantıları gibi özellikler ekler.

Ağ geçidi yolu, topolojide bir cihaz içerdiğinde, üzerine tıklandığında sistemde yüklü olan varsayılan web tarayıcısı açılır. Bu eylem, yönetim arabiriminde otomatik olarak oturum açar ve bir HTTP veya HTTPS oturumu başlatır.

Bu protokol, ağ işlevselliğini teşhis eder ve veri akışını değerlendirir. Farklı ağ bölümlerinde kullanılabilir bant genişliğini belirler. Ek olarak, çoğu bant genişliği için belirli süreçlerin önceliklendirilmesini sağlar.

Link Layer Topology Discovery Protokolünün Çalışma Prensibi

Bağlantı katmanı topolojisi keşfinin çalışması için iki şeye ihtiyacınız var. Öncelikle ağdaki bilgisayarlarda Mapper ve Responder servislerinin kurulu olması gerekmektedir. İkinci olarak, bilgisayarlarda bu hizmetleri etkinleştirmeniz gerekir.

İşte bir örnek: Windows 7 kullanıyorsanız, internete bağlı ağ adaptörüne tıklayabilirsiniz. Ardından ağ ve paylaşım merkezine gidin. Oradan, Ethernet Özellikleri bölümünde bu seçenekleri etkinleştirmek için işaretleyin.

Özetle, bağlantı katmanı topoloji keşfinin bir ağda doğru şekilde çalışması için:

  1. Eşleyici ve Yanıtlayıcı hizmetlerini kurun.
  2. Bilgisayarınızda bu hizmetleri etkinleştirin.
  3. Belirli adımlardan geçerek Windows 7’deki ayarları kontrol edin.

Microsoft, bu özelliği Windows 8 ve Windows 10 sistemlerinden kaldırmıştır. Yine de, üçüncü taraf araçlar ağdaki cihazları tarayabilir ve görsel bir harita oluşturabilir. Bu hizmetlerin ağ bağdaştırıcılarında etkinleştirilmesi, dikkate alınması gereken çok önemli bir husustur.

Kullanım Alanları

LLTD protokolü, ağ yöneticilerinin LAN topolojisini belirlemesine yardımcı olur. Ek olarak, çeşitli kullanımları vardır, bunlar:

1) Ağ Keşfi

Bu protokolü kullanarak, ağ yöneticileri ağdaki cihazları keşfedebilir. Böylece IP adreslerini belirlemek için web üzerindeki tüm cihazları ve ağ bileşenlerini listeleyebilirler.

2) Ağ Eşleme

Ağ yöneticilerinin ağ haritaları oluşturmasına ve cihaz konumlarını görüntülemesine yardımcı olur. Bu harita, ağdaki problemlerin tanımlanmasına yardımcı olan yapıyı ve topolojiyi gösterir.

3) Ağ Analizi

Bu protokol, ağ sorunlarının tanımlanmasını sağlar. Ek olarak, cihazların ağ içinde nasıl iletişim kurduğunu belirlemeye yardımcı olur.

4) Ağ Yönetimi

Bu protokol, BT personelinin değişiklik yapmasına yardımcı olur. Böylece ağ topolojisini analiz ederek bu değişikliklerin web üzerindeki cihazları nasıl etkileyeceğini değerlendirebilirler.

Sık Sorulan Sorular (FAQ)

LLTD nedir?
LLTD, ağ topolojisinde iletişim kuran ve gezinen bir ağ protokol cihazıdır.
LTTD ne işe yarar?
LLTD, cihaz iletişimini kolaylaştıran ağ topolojisinin bir haritasını oluşturur. Sonuç olarak, ağ yöneticileri aktif cihazları kontrol edebilir ve sorunları tespit edebilir.
Hangi işletim sistemlerini destekliyor?
Windows Vista, 7 ve sonraki Microsoft işletim sistemleri bu protokolü destekler.
Nasıl etkinleştirilir?
Windows işletim sistemleri varsayılan olarak LLTD’yi etkinleştirir. Bunu doğrulamak için, durumunu doğrulamak üzere ağ bağdaştırıcısı ayarlarını inceleyebilirsiniz.
LLTD’nin avantajları nelerdir?
LLTD, topolojisini haritalandırarak ağ içinde otomatik cihaz keşfi sağlar. Yöneticilere gelişmiş bir görsel ortam sunar. Ek olarak, ağ sorunlarını belirlemede zaman kazandırır. Ayrıca, cihazlar veya bilgisayarlar arasındaki iletişimi geliştirir.
Dezavantajları nelerdir?
Windows işletim sistemleri LLTD’yi desteklese de belirli cihazlarla uyumsuz olabilir. Ayrıca, bu protokol ağ keşfi sırasında bazı güvenlik riskleri oluşturabilir.

İlgili Yazılar

1) LLDP Nedir?
2) CDP Nedir?
3) NetFlow Nedir?
4) TCP Protokolü
5) UDP Protokolü

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir