LLTD (Link Layer Topology Discovery) Nedir?

LLTD, bir ağda mevcut olan aygıtların keşfini ve hizmet kalitesini belirlemek için kullanılan bir bağlantı katmanı protokolüdür ve Microsoft Inc tarafından geliştirilmiş ve tescillenmiştir.

LLTD (Link Layer Topology Discovery) Nedir?

LLTD (Bağlantı Katmanı Topoloji Keşfi) Nedir?

LLTD protokolü, Mapper ve Responder olmak üzere iki bileşene sahiptir. Mapper, ağ keşfini kontrol eder ve ağ haritasını oluşturur. Responder ise, Mapper’e ağdaki cihazlar hakkında bilgiler sağlar.

Bu protokol, RepeatBAND adlı bir algoritma kullanarak ağın durumunu belirler ve ağdaki cihazlar, ağ üzerinden iletilen bilgi veya blok miktarını hesaplamak için bu algoritmayı kullanır.

Microsoft, LLTD’yi Rally teknolojisine göre geliştirmiştir ve bunun amacı bir bilgisayarın bağlı olduğu LAN ve WLAN ağlarının fiziksel yapısını grafik ortamına aktarmak için kullanılır.

Ayrıca LLTD, bir ağı optimize etmeye yardımcı olur ve böylece sınırlı bir bant genişliği, medya akışı gibi bu tür yüksek bant genişliği gerektiren işlemler için daha fazla kaynak kullanımı belirlenebilir.

Windows Vista, Windows 7 ve Windows Server 2008 üzerinde dahili olarak mevcut olan bu protokol, hem yerel ağların hem de kablosuz ağların grafiksel olarak topolojisini oluşturur. Windows XP işletim sisteminde ise bu dahili bir bileşen olarak mevcut değildir, fakat eğer istenirse sistemin 32-bit yapısına Service Pack 2 ve Service Pack 3 için bu özellik indirilebilir ve yüklenebilir. Windows XP’nin 64-bit sürümleri için ise LLDP dahil edilmedi.

Nasıl Çalışır?

LLTD, OSI modelinin bağlantı katmanında çalışır ve sadece yerel ağ üzerindeki cihazları keşfedebilir. Dolayısıyla, ağ ortamı bir Router aracılığıyla alt ağlara bölündüyse, bu protokol yalnızca bağlantı katmanında çalıştığı için diğer alt ağlardaki cihazlara ulaşamaz ve bilgileri keşfedemez.

Mapper, ağın haritanmasında büyük rol oynayan ana bileşen olduğu için, cihazları keşif sürecinde işletim sisteminde yapılandırılan ayarlar ile yalnızca domain, public veya private ağlar için kısıtlanabilir veya izin verilebilir.

LAN’da bilgisayarları, switch’leri veya hub’ları keşfetmenin yanısıra MAC adresi, IP adresi gibi diğer bilgileri de keşfeder.

Elde ettiği bilgiler ile ağın fiziksel durumunu görsel topoloji olarak yapılandırır ve cihazlar üzerinde simgeler ve bağlantılar gibi özellikler ekler. Örneğin, ağ geçidi cihazını topolojiye dahil ettiğinde, arayüz üzerinde bu cihaza tıklandığında otomatik olarak yönetim arayüzüne giriş yapmak için sistemde kurulu varsayılan web tarayıcıyı açar ve bir HTTP veya HTTPS oturumu başlatır.

Ayrıca ağ işlevselliğinin detaylı olarak teşhis eder ve veri akışını değerlendirirerek ağın farklı bölümlerinde bulunan bant genişliği miktarını da belirler. Bu sayede, bant genişliğini en üst düzeye çıkarmak için belirli işlemlere öncelik verilebilir.

Çalışma Prensibi

Bağlantı katmanı topoloji keşfinin çalışabilmesi için ağdaki bilgisayarlarda hem Mapper hem de Responder servislerinin kurulu ve etkin olması gerekir. Örneğin, Windows 7’de ağ ve paylaşım merkezinde ağa bağlı olunan ağ bağdaştırıcısına tıklandığında Ethernet Properties kısmından bu seçeneklerin etkin olup olmadığını kontrol edilebilir.

Windows 8 ve Windows 10 sistemlerinde bu özellik kaldırılmıştır fakat 3. parti araçlar ile ağdaki cihazlar taranabilir ve ağın görsel haritası oluşturulabilir. Fakat, bu servislerin ağ bağdaştırıcılarında etkin olması gerekmektedir.

   İlgili Yazılar


LLDP Nedir?
CDP Nedir?
NetFlow Nedir?
TCP Protokolü
UDP Protokolü

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: