LACP (Link Aggregation Control Protocol) Nedir?

LACP, ağdaki bir anahtarın birden çok fiziksel bağlantı noktasını tek bir mantıksal kanala dönüştürmek için port gruplamasına izin verir. Ayrıca, bu protokol IEEE (802.3ad) belgesinde tanımlanmıştır.

LACP (Link Aggregation Control Protocol) Nedir?

LACP (Bağlantı Noktası Birleştirme Kontrol Protokolü) Nedir?

LACP protokolü, bir Switch’in paketlerini diğer Switch’lere ileterek otomatik bir grup üzerinde müzakere başlatır. Bu durumda çalışma mantığı Cisco’nun geliştirmiş olduğu EtherChannel ile PAgP‘ye benzerdir.

Bu protokol, IEEE tarafından standartlaştırıldığı için, yerel ağ üzerindeki birden çok farklı markaya ait cihazlar tarafından kolayca yapılandırılabilir. Bu, EtherChannel yapısı ile birlikte kullanılabilir ve ayrıca Cisco markalı ağ cihazları da bu protokolü destekler.

LACP, başlangıçta IEEE 802.3ad belgesinde tanımlandı fakat ağların büyümesiyle birlikte diğer markalara ait cihazların da yerel ağlara entegrasyonu sonucunda IEEE 802.1AX standardı tanımlandı.

LACP ile PAgP birbirine benzer bir çalışma yapısına sahiptir. LACP de her iki cihaz üzerindeki ayarları algılar ve uyumlu oldukları durumunda bir EtherChannel yapısını oluşturur.

Özellikleri

LACP standardı aşağıdaki özelliklere sahiptir;

  • IEEE 802.3ad belgesinde tanımlanmıştır.
  • Cihazlar arasında birden çok fiziksel bağlantı noktasını tek bir mantıksal bağlantı noktasına dönüştürür.
  • Cihazlar arasında otomatik görüşme yaparak bağlantıyı oluşturur.
  • IEEE tarafından tanımlanan global bir protokol olduğu için birçok farklı marka cihaz tarafından desteklenir.
  • Cihaz üzerindeki portların olası hatalara karşı tutarlılığını sağlar.
  • Bu grup üzerindeki portların herhangi biri yapılandırılırsa diğer fiziksel portların ayarları da değiştirilir.
  • Her cihaz paketleri kanalı oluşturan grup üzerinden iletir.
  • Ağdaki en düşük önceliğe sahip olan Switch, oluşturulacak kanala atanacak fiziksel portları belirler.
  • Gruptaki önceliğe yüksek olan portlar, aktif olarak kabul edilir.
  • Mantıksal kanala 16 adet fiziksel port atanabilir, fakat 8 portu yedek olarak yapılandırılır.

Modları

   On

On modu, Switch’in portunu LACP’e dahil etmeden bir kanal oluşturmaya zorlar, ancak yapılandırılan arayüzler LACP paketlerini değiştirmez.

   Active

Active modu, Switch’in bir portunu etkin bir anlaşma durumuna ayarlar ve bu port, paketleri göndererek diğer portlar ile görüşmeleri başlatır.

   Passive

Passive modu, Switch’in bir portunu pasif anlaşma durumuna ayarlar ve bu port aldığı paketlere yanıt verir, ancak paket anlaşmasını başlatmaz.

Çalışma Prensibi

PAgP protokolünde olduğu gibi, bu protokolde de EtherChannel bağlantısının oluşması için konfigürasyonların her iki cihaz üzerinde de aynı olması gerekir.

On modunda, dinamik olarak çalışan PAgP veya LACP olmadan EtherChannel yapılandırması koşulsuz olarak oluşturduğu için tekrarlanır.

Link birleştirme kontrol protokolü, 8 aktif ve 8 yedek bağlantı yapısını destekler, ayrıca mevcut aktif bağlantılardan biri arızalandığında veya hatalı olduğunda Standby bağlantısı devreye girerek ağ trafiğinin devam etmesini sağlar.

   İlgili Yazılar


LLTD
AFT
LLDP
CDP
NetFlow

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: