AFT (Address Forwarding Tables) Nedir?

Bilgiayar ethernet ağlarında birçok ağ keşif protokolleri mekanizmalarının temel amacı ve mantığı, ağ anahtarlarında (switch) yerel olarak depolanan AFT (Address Forwarding Tables/Adres Yönlendirme Tabloları) tablolarından alınan cihaz bilgilerine dayalıdır.

AFT (Address Forwarding Tables) Nedir?

AFT Protokolü Nedir?

AFT tabloları, her bir Switch cihazının bağlantı noktaları ile ilişkili MAC adreslerinin bir listesini saklar. Yerel ağlardaki anahtarların her bir portu için depolanan MAC adreslerinin avantajı ise ağ yöneticilerinin elde edilen bu bilgileri farklı senaryolarda kullanabilmesidir.

MAC adreslerini içeren AFT tabloları, farklı üreticilerin ürettiği herhangi bir Switch tarafından da oluşturulabilir. Fakat, bu bilgilerin yalnızca Ethernet ağlarında kullanılabilir olmaları sebebiyle, WiFi veya PLC (Power Line Communication/Güç Hattı İletişimi) gibi ağ türleri ile uyumlu değildir.

Ayrıca, her bir anahtarın portlarına ait MAC adreslerinin okunabilmesi için Simple Network Management Protokol (SNMP) gibi bir yönetim protokolünün kullanılması gerekir.

AFT tablolarının kullanılmasının en büyük sebeplerinden biri ağın fiziksel topolojisinin elde edilmesidir. Ağın yönetimi ve sürdürülebilirliği her bir şirket tarafından son derece önemli bir konu olması yüzünden bu tabloların elde edilmesi ve okunabilmesi LAN güvenliği için fayda sağlayabilmektedir.

Fiziksel bir ağ topolojisindeki cihazların fiziksel bağlantı yapıları önemlidir ve ağ yönetimi görevlerinden biri de ağın fiziksel olarak bağlantısının sürdürülebilmesine dayanır.

Fakat, bir ağ yöneticisinin bu tür bilgileri elde etmesi zor bir iş olmasından dolayı fiziksel topolojinin keşfinin gerçekleştirilmesinin karmaşıklığı MAC adreslerini içeren AFT tablolalarının kullanımıyla daha kolay bir iş haline gelebilmektedir.

Bir ağdaki Switch’ler ve Bridge’ler tarafından depolanan MIB bilgisi, AFT içerisindedir ve bu tablodaki MAC adresi bilgilerine belirli bir düğümdeki cihazdan erişilebilir.

   İlgili Yazılar


Bilgisayar Ağı Nedir?
LLTD Nedir?
LLDP Nedir?
CDP Protokolü Nedir?
NetFlow Protokolü Nedir?

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: