Multimedya Nedir, Ne İşe Yarar?

Multimedya, bir bilgisayar veya diğer elektronik cihazlarda oynatılabilen herhangi bir metin, grafik, ses, video veya animasyon dosyalarının kombinasyonudur. Multimedya yazılımı ise, ilgili dosyanın oynatılması durumunda otomatik olarak dosyanın bilgilerini kullanıcıya gösteren yardımcı bir araçtır.

Multimedya Nedir, Ne İşe Yarar?

Multimedya Nedir?

Multimedya terimi, kullanıcıya bilgileri sunmak, iletmek ve göstermek için birden çok fiziksel veya dijital ifade yöntemi kullanan herhangi bir nesneyi veya sistemi ifade etmek için kullanılır.

Multimedya içeriği, metin, fotoğraf, animasyon, ses veya video klipleri gibi bilgilendirici öğeler ile oluşturularak kullanıcıların daha iyi etkileşim kurmasını sağlar. Ayrıca, oluşturulan içeriğin depolanmasına ve sunulmasına izin veren elektronik veya diğer ortamlar da multimedya olarak sınıflandırılabilir.

Bu yeni iletişim biçiminde aynı ortamda resimler, grafikler, metin, ses, müzik, animasyon veya video gibi farklı medya öğelerinin kullanımını gerektirir.

Multimedya uygulamaları genellikle Windows platformlarında exe uzantılı bir ana yürütülebilir dosya içerir. Bilginin kullanıcıya sunumu için, öğeleri birleştiren ve bilgilerde etkileşimli olarak gezinmeye izin veren resimler, animasyonlar, videolar, metinler, ses, veya bağlantılar gibi multimedya kaynakları kullanılır.

Bu tarz uygumalar ileri düzey programlama gerektirdiği için, yayın yazarının karar vermeyi programlamasına ve yürütme sırasında bilgisayar tarafından gerçekleştirilecek görevlerin her birine izin veren bir programlama dili ile desteklenmelidir.

Uygulama türlerine örnek olarak eğitim, bilgilendirme, oyun, promosyon veya işlem simülatörü örnek verilebilir. Bir proje sürecinin ayrıca işlenebilmesi için yüksek işlemci, çizim ve video dosyalarını işlemeye yönelik yüksek işleme  işleme gücüne sahip hızlara sahip olunması gerekir.

Ek olarak, tercihen yüksek işleme gücüne sahip bir ekran kartı veya yüksek çözünürlüğe sahip görüntüleri desteklemek ve gerekli hızda işlemek için yeterli grafik belleğine sahip olmak gerekir.

Bir multimedya hizmetinin oluşturulabilmesi için senaryonun ilk işleminden sorumlu olan senaryo ekibi, işlemi yürüten dökümantasyon ekibi, yayının tasarımında sorumlu olan tasarım ekibi ve program için tasarlanan her adımdan sorumlu olan bir montaj ekibi olmalıdır.

Türleri

Farklı multimedya türleri, bilginin amacına ve yayınlanacakları ortama göre eğitici, reklam, ticari ve bilgilendirici olarak sınıflandırılabilir.

   Eğitici

Eğitsel multimedya türü, bilgisayar teknolojisinin ortaya çıkmasından daha eski olduğu için doğrusal olmayan bir süreç olarak düşünülür. Eğitici kategori kişinin kendi eğitim modelinde kendi düzenini oluşturabilmesini sağlar.

   Reklam

Bir reklam kampanyasına odaklanan bu kategori yeni alanlar oluşturulmasına öncü olmuştur. Geleneksel medya türünden dijital medyaya geçiş sürecinde tabletler, mobil cihazlar, web geliştirme sistemleri, e-posta veya viral bir yayma aracı olarak sosyal ağlar önemli bir rol oynamaktadır.

   Ticari

Ticari medya türünde, veritabanları, promosyonlar, kataloglar, simülatörler, web sayfaları veya reklamlar gibi çok çeşitli ürünler mevcuttur. Bu ürünler dijital, etkileşimli bir biçimde sunulur ve temel işlevleri bir potansiyele odaklıdır. Bu tür bir multimedya hizmeti genellikle doğrudan bir elektronik öğrenme ile ilgilidir.

   Bilgilendirici

Bilgilendirici medya türü haber, basın, dergi, televizyon ve gazeteler gibi bilgi sağlayan hizmetlere dayalıdır. Bu bilgiler çoğu durumda büyük bir şekilde sunulur ve anında güncellendiği için gerçekleri geleneksel medyadan önce bilgilendirir.

Kullanılan Dosya Türleri

   Metin

Metin dosya türünde, biçimlendirilmiş, biçimlendirilmemiş, doğrusal ve bağlantı metinleri kullanılır.

   Grafik

Grafik türde, şemalar, planlar, istatiksel çizimler kullanılır.

   Resim

Resim türleri piksellerden oluşan belgeler olduğu için ilgili dosyanın kopyalanması ile oluşturulabilirler, fakat çok büyük dosyalar daha yüksek dosya boyutları oluşturabilirler.

   Animasyon

Animasyon, saniyede birkaç grafiğin hareketli sunumunu oluşturur, bu da kullanıcıda hareket hissi oluşturduğu için daha iyi bir etkileşim sunar.

   Video

Video içeriği, kullanıcıda hareket hissi oluşturduğu için saniyede birkaç görüntünün sunulması ile sentezlenebilir veya yakalanabilirler.

   Ses

Bir ses dosyası konuşma, müzik veya diğer ortam seslerinden oluşabilen dosyalardır.

Özellikleri

Multimedya içeriklerinin temel özelliği, belirli bir içeriği paylaşmak ya da kullanıcıların bilgilendirici deneyimlerini iyileştirmektir. Ayrıca, insanlar arasındaki iletişimi daha doğrudan ve basit hale getirme avantajına sahiptir.

Dolayısıyla bir içerik aynı anda birkaç iletişim ortamını kullanır. Belirli bir kitleye yönelik olarak oluşturulabilir. Etkileşimli, iletişimsel veya bilgilendirici deneyimler oluturur. İnsan gelişiminin çeşitli alanlarında ortak iletişim ve bilgi deneyimi sağlamak için kullanılır.

Aynı zamanda, sinema gibi eğlence sektörlerinde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca, multimedya bilgilerini oluşturmak için İnternet bağlantısına ihtiyaç duyulabilmektedir.

Bilgi veya içeriğin kullanıya sunumu için kullanılacak kaynaklardan yararlanmak için bir cihaz veya bilgisayara ihtiyaç vardır.

Kullanım Alanları

Bir multimedya sunumunu eğitim açısından kullanmak bir fikri ifade etmenin veya iletmenin diğer bir yolu olarak kabul edilebilir. En yaygın kullanılan sunum türleri ise şunlardır:

  • Konserler, interaktif gösteriler gibi canlı gösteriler.
  • Simülasyonlar ve sanal gerçeklikte kullanılan içerikler.
  • Eğitici veya bilgilendirici sunumlarda kullanılan içerikler.
  • Bir satış konuşması veya iş sunumunda kullanılan içerikler.
  • Büyük alışveriş merkezlerinde veya bir şehirdeki turistik yerlerde sergilenen bilgi kiosk cihazları.

   İlgili Yazılar


Script Dosyası
PDF Nedir?
XHTML Yapısı
XML Formatı
W3C Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: