Pixel (Piksel) Nedir, Ne İşe Yarar?

Günümüzün dijital çağında, pixel (piksel) ifadelerini farkında olsak da olmasak da duyarız. Ekranlarımızda gördüğümüz görüntüler, video çekmek için kullandığımız kameralara kadar uzanırlar. Bu yüzden, pikseller nasıl algıladığımız ve onunla nasıl etkileşim kuracağımız konusunda çok önemli rol oynuyor.

Bu makalede bir pixel tam olarak nedir, özellikleri veya yapısı nasıldır değineceğiz. O halde kaliteli görüntülerin temelinde yer alan bu yapıyı keşfetmeye devam edin!

Pixel (Piksel) Nedir?

Pixel (Picture Element) yani Piksel Nedir?

Piksel ya da Pixel, fotoğraf, video veya grafik gibi dijital resimdeki küçük bir renk noktası gibidir.

Pikseller sadece küçük renkli noktalardır. Bilgisayarda resmi çok yakınlaştırırsanız görebilirsiniz. Yani onlardan nokta ızgarası olarak bahsediyoruz.

Bu sıralama tüm bilgilerin birbirine nasıl uyduğunu gösterir. Kısacası dijital şeyler için yararlı olan net model oluşturur.

Bu desenlerin ortaya çıktığı yer genellikle dikdörtgendir. Kaç renk olduğunu ya da her inçte kaç nokta olduğunu gösterir. Ayrıca her nokta, belirli alanda kaç noktanın bulunduğuna göre tanımlanır.

Bitmap görüntülerde veya grafik aygıtlarında, her pixel belirli uzunluktaki bir dizi bitle kodlanır. Bunu renk derinliği olarak adlandırabiliriz. Örneğin, pixel bayt (8 bit) ile kodlarız. Böylece her pixel 256 varyasyonu destekler. Ek olarak, 8’den 8’e alınan bir bitte 2 olası değerin tekrarlanmasıyla 28 varyasyon içerir.

Gerçek renkli görüntülerde, bir rengi tanımlamak için genellikle üç bayt kullanılır. Kısacası toplamda 16.777.216’ya kadar renk seçeneği ekler toplam 224 rengi temsil eder. Ayrıca, 32 bit 24 bit ile aynı renktedir, fakat saydamlık için 8 bit daha vardır.

Pixel Renk Modları

Sayıları piksel cinsinden renklere dönüştürdüğünüzde renk modu esastır. Ayrıca renk derinliğini veya parlaklığını anlamak da önemlidir.

RGB (Kırmızı-Yeşil-Mavi) renk modu, üç ana rengi karıştırarak renkler oluşturmamıza yardımcı olur. Her rengin ne kadarını kullandığımıza bağlı olarak farklı sonuçlar elde ederiz.

Mesela kırmızı ile maviyi karıştırarak mor rengini oluştururuz. Ayrıca kullandığımız her rengin miktarını değiştirerek morun farklı tonlarını elde edebiliriz.

RGB modunda, üç ana bileşenin her birinin oranını temsil etmek için 8 bit kullanılması bekleniyor. Bu sayede bileşenlerden biri 0 olduğunda karışıma müdahale etmez. Bu durumda 255 (28 – 1) olduğunda maksimum tonun sağlanmasına müdahale ediyor demektir.

Bilgisayarla birlikte kullanılan çoğu cihaz (monitör, tarayıcı) RGB modunu kullanır. Bir piksel 8 bit’e (28 renk), 24 bit’e (224 renk) veya 48 bit’e (240 renk) ulaşır. Ancak hassasiyet değeri yalnızca ileri teknoloji tarayıcılarda veya kameralarda mevcuttur. Ancak jpg değil raw veya tiff formatını kullanır.

Piksellerin Ölçü Birimi Nedir?

Bir megapiksel, genellikle 1024 kullanılarak hesaplanan 1 milyon piksel olduğu anlamına gelir. Bu, bilgisayarların ikili sayılarla çalışma şekliyle örtüşür.

Bunu genellikle dijital kameraların görüntü çözünürlüğünü ifade ederken kullanırız. Örneğin, 2048 × 1536 pixel çözünürlükte fotoğraf çekebilen kameramız 3.1 megapiksel (2048 × 1536 = 3.145.728) sahiptir.

Dijital kameranın sahip olduğu megapiksel sayısı, çekebileceği fotoğrafların boyutunu tanımlar. Ayrıca çekilebilecek baskıların boyutunu içerir. Ancak her megapikselin bir alana dağıtıldığı ve bu nedenle, 7 ve 8 megapiksel arasındaki fark, 3 ile 4 arasındakinden daha az temsilidir. Çünkü kompakt disk kaydedicinin “x” gibi üstel ölçüm değildir.

Dijital kameralar veya bilgisayarlar, piksel düzeyine göre parlaklık düzeylerini kaydeder. Bundan dolayı, CCD’ler (Charge-Coupled Device/Şarj Bağlantılı Aygıt) veya CMOS sensörleri gibi ışığa duyarlı elektronikler kullanırlar.

Çoğu dijital kamerada, CCD, Bayer filtresine göre döşenmiş kırmızı, yeşil ile mavi (RGB) renkli bölgelere sahip renkli filtre vardır. Böylece her piksel/pixel sensörü tek ana rengin parlaklığını kaydeder.

Kamera, son görüntüyü oluşturmak için de-mosaicing (mozaik giderme) adı verilen işlemi kullanır. Bu sebeple, komşu piksellerden gelen renk bilgilerini katar.

Megapiksel (Ekrandaki Görüntü Boyutu)

Megapiksel & Piksel Çözünürlükleri
Megapiksel DeğeriPixel Çözünürlüğü
0.3640 x 480
1.21280 x 960
21600 x 1200
32048 x 1536
42464 x 1632
63008 x 2000
83264 x 2448
103872 x 2592
124290 x 2800
164920 x 3264
35mm film, scanned5380 x 3620
326464 x 4864
36, Nikon D8007360 x 4912

Pixel – Piksel Hakkında Sık Sorulan Sorular (SSS / FAQ)

  1. Piksel (Pixel) basit tanımı nedir?
Basitçe ifade etmek istiyorum; piksel veya pixel, dijital görüntünün ekranda görüntülenebilen en küçük birimidir. Kısacası, belirli bir renk, parlaklık ve yoğunluk değeri içerir. Kare şeklinde küçük bir öğe olarak görürüz. Sonuç olarak, “Piksel” terimi “picture element” teriminden türeyen dijital görüntülerin temelidir.
  1. Piksel nasıl çalışır?
Kırmızı, yeşil ve mavi renklerini kullanırlar ve bunları RGB olarak ifade ediyoruz. Tüm dijital potoğrafların genel rengini ve parlaklığını belirtirler. Aslında dosyanın rengi bu renklerin bir kombinasyonun meydana gelir. Yani, pikseller ızgara şeklinde olup tam görüntü oluştururlar.
  1. Bir görüntünün pixel değeri nedir?
Görüntünün pixel değerini ancak genel resim formatından buluruz. Yani içeriğin toplam nokta sayısı, çözünürlüğünü veya netliğini belirler. Kısacası, bu sayı yüksek olursa görüntü o kadar daha net olur. Buradaki çözünürlük ise genellikle inç başına piksel sayısıdır. Bunu ise DPI cinsinden ölçüyoruz. Örneğin, 300 DPI değerinde görüntümüz var. O zaman dosyamız inç başına 300 piksel içerir.
  1. Pikseller neye benziyor?
Bunları genelde çıplak gözle göremeyiz. Kare şeklindeki küçük öğeler olduklarından tek görüntü oluşturmak için milyonlarca tanesi gerekiyor. Eğer fotoğrafı yakınlaştırırsak genelini oluşturan pikselleri tek tek görebiliriz.

Sonuç

Bir pixel (piksel) bilgisayarlardaki resimler, videolar ve grafikler için küçük yapı taşları gibidir. Çok sayıda pikseli bir araya getirdiğimizde ekranınızda gördüğünüz resmin tamamını oluştururlar. Yani her piksel yalnızca küçük, renkli noktadır. Ancak onlardan çok sayıda olduğumuzda resmin tümünü oluştururlar. Resimlerin mükemmel görünmesi için piksel boyutu, renk ve parlaklık gibi şeyler çok önemlidir. Ve eğer renkleri karıştırmanın RGB gibi farklı yollarını kullanırsak, her türlü farklı renge neden olabiliriz.

Ayrıca belirtmek istiyorum, megapiksel genellikle kamera resminin netliğini gösterir. Yani, görüntünün keskinliğini ve ayrıntısını ölçerler. Terim önemlidir çünkü resmin ne derece keskin görüneceğine karar verir. Aynı zamanda görüntünün ekranınızda ne kadar büyük görüneceğini de etkiler. Bunun sonucunda, resimlerin iyi görünmesi açısından pikselleri anlamak idealdir. Onlar hakkında bilgi sahibi olmak kritik önem taşıyor çünkü dijital dünyada çok önemliler.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir