DivX Formatı Nedir?

DivX, Windows 9x ve NT üzerinde çalışan bir video kodlama formatıdır. MP3 ses sıkıştırmayla birleştirildiğinde 1 Mbit/s’den daha az işlem ile VHS’den daha üstün yüksek görüntü kalitesi sağlar.

DivX Formatı Nedir?

DivX Dosya Uzantısı Nedir?

Bir filmin DVD formatında 400 kez sıkıştırılmasını sağlar ve CD-ROM üzerinden kusursuz dijital kalitede ve internet üzerinden büyük ölçüde iletim kolaylığı ile dağıtımını sağlar.

DivX, en son sıkıştırma teknolojilerini, sırasıyla video ve ses için MPEG4 ve MP3’ü karıştırır ve korsanların yalnızca 570 kb’lik küçük bir uygulamayı indirerek kullanmasını mümkün kılar.

macOS, GNU/Linux ve Windows işletim sistemleri için, ana işlevi dijital bir sinyali çözmek ve kodlamak olan Amerikan DivX Inc. şirketi tarafından geliştirilen bir dizi araçtır.

Tarihi

MPEG, Uluslararası Standardizasyon Örgütü tarafından resmileştirilen hareketli bir resim formatıdır ve bu format geliştirildikçe yeni sürümlerine bir kimlik numarası eklenmiştir.

MPEG-1, bugün neredeyse tüm DVD oynatıcıların desteklediği bir video türü olan VCD‘lerde kabul edilebilir bir kaliteye ulaşmak için tasarlanmış bir formattır. Böylece bir filmi CD’ye kaydedebilir ve bir DVD oynatıcıda izleyebilirsiniz.

Başlangıçta bu format, dijital televizyonlarda canlı yayını amacı için geliştirildi. Ancak İnternet çağının gelişiyle birlikte çok daha popüler hale gelerek filmlerin saklandığı yeni materyal olan CD-ROM’daki veriler bu uzantı ile kaydedildi.

VCD’nin geliştirilmiş hali olan SuperVCD, MPEG-2 standardı kullanılır. MPEG-4, DVD’ninkine çok yakın bir kalite elde edebildiğinden, yaklaşık onda bir sıkıştırma ile en yaygın kullanılan biçimdir.

Bu biçimde, çıktı formatının Microsoft’un tasarladığı ASF yerine AVI formatı popüler oldu. Bu yeni oluşturulan codec bileşenine 3.11 alfa adı verildi.

Bu codec bileşeninin adı, bir izleme başına ödeme biçimi olan sistem ile alakalı değildir. Bu format, bir telefon hattına bağlanması gereken özel okuyucular gerektiriyordu.

Bu format 1998’de tanıtıldı ve 2001’de sonlandırıldı fakat Microsoft’un muhtemel talebinden kaçınan önemli bir engel vardı.

Bu sebeple, açık kaynak topluluğunun geliştiricileri sayesinde ürününün tüm platformlarda uygulanabilir olması ve kalite ve eklemelerde kazanç sağlamak için kaynak kodunu yayınlayan Project Mayo oluşturuldu.

Bu büyük adımın ardından Gej, avukat Jordan Greenhall ile birlikte DivX Networks Inc.’i kurdu.

Kısa bir süre sonra, codec bileşeninin yasal sürümü olan 4 sürümü piyasaya sürüldü fakat bu kod kapatıldı ve şirketin bir parçası oldu.

Codec, tamamen ücretsiz olmaya devam etti ve bu 4.01, 4.02, 4.11 ve 4.12 sürümlerinde iyileştirildi.

Ek olarak, sabit bit hızı yöntemine kıyasla değişken bit hızı kullanma olasılığı nedeniyle daha iyi kalitelerin elde edildiği 2 geçişli sıkıştırma adı verilen yeni bir sıkıştırma tekniğine izin verdi.

Daha sonra 5 sürümünün iki türünü yayınladılar. Birincisi 5.0 Lite, temel bir sürümdü ve tamamen ücretsizdi. Bu sürüm, 4.12 sürümüne göre küçük bir gelişme olmasına rağmen, 5.0 Pro sürümü, gerçek bir yenilikti fakat ücretsiz değildi.

Şirket, 5 Pro’nun iki sürümünü yayınladı, GAIN sürümü ücretsizdi, ancak Spyware adı verilen yazılımın kurulumunu içeriyordu.

Nasıl Yapılır?

İlk olarak, diskin orijinal içeriği çeşitli programlar kullanarak bir şifre çözme aracı ile DVD’den çıkarılmalıdır.

Daha sonra, video içeriğini orijinal MPEG-2 formatında bu uzantının codec’i ile kaydedilmelidir. Bu işlem, ses içeriği olmayan bir AVI dosyası oluşturacaktır.

Bir sonraki işlem ise, Dolby AC3 kodlamasındaki orijinal ses içeriğini yukarıdakine benzer bir şekilde MP3 formatına dönüştürmektir.

Son olarak, her iki bilgi kaynağı, geleneksel videodan önemli ölçüde daha yüksek kalitede AVI formatında bir video dosyası oluşturmak için birleştirilir.

Nasıl Açılır veya Oynatılır?

Bu codec bileşenini kullanan dosyaları bilgisayarınızda veya okuyucularda açmak veya oynatmak oldukça basittir.

Çünkü ana video oynatıcılar zaten onunla çalışmanıza izin verir.

Örneğin, VLC player, bu uzantı ile tamamen uyumludur ve bu yüzden bir videonun bu format ile sıkıştırılıp sıkıştırılmayacağı konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

Ek olarak, şirketin, bu video dosyası için geliştirilen Windows ve macOS için DivX Player adlı yazılımı vardır.

Çoğu mobil cihaz da varsayılan oynatıcı ile bu dosyaları açabilir ve bazı SmartTV’ler de artık bu formatı ile uyumlu değildir.

   İlgili Yazılar


MP4 Formatı Nedir?
XviD Formatı Nedir?
Codec Bileşeni Nedir?
GIF Formatı Nedir?
TIFF Dosyası Nedir?

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir