Streaming (Yayın Akışı) Nedir?

Streaming, dosyaları İnternet üzerinden indirirken aynı zamanda dinlemenize ve görüntülemenize olanak sağlayan ve web üzerinden ses ve videonun indirilmesini ve yürütülmesini kolaylaştırmak için kullanılan bir teknolojidir.

Streaming Nedir?

Streaming Nedir?

Streaming kullanılmadığı durumlarda, multimedya içeriğini Web‘de görüntülemek için, dosyanın tamamı önce bilgisayara indirilmeli ve daha sonra dosyanın içeriği belirlenmeli ve ardından uygun bir yazılım ile çalıştırılmalıdır. Böylece, dosyanın çalıştırılabilirliği daha hızlı bir şekilde yapılır ve dosyanın indirme sırasında görülebilmesi ve duyulabilmesi sağlanır.

Nasıl Çalışır?

Streaming yayın akışı, önce kullanıcı bilgisayarından ilgili sunucuya bağlanarak ve dosyaları göndererek gerçekleştirilir. Bu durumda, istemci dosyayı almaya başlar ve bilgileri kaydetmesi için bir arabellek oluşturur.

Arabellek dosyanın küçük bir kısmıyla doldurulduğunda, istemci içeriği görüntülemeye başlar ve aynı zamanda indirmeye devam eder ve sistem, dosyaları indirirken kullanıcının içeriği görebilecek şekilde senkronize eder ve dosyayı indirdiğinde görüntülemeyi de bitirir.

Dosya indirilirken İnternet bağlantısının hızı düşerse tampondaki bilgi kullanılarak görüntülemede tolerans sağlanır. Eğer veri transferi iletimi çok uzun süre kesilirse, ara bellek boşaltılır ve dosyanın yürütülmesi de bağlantı düzelene kadar kesilir.

Gerçekte, Streaming süreci bilgisayarlarda daha çok kullanılan bir teknolojidir. Örneğin, Windows Media Player veya BS Player gibi medya oynatıcı programların, akış yoluyla multimedya içeriğini alması ve görüntülemesi sağlanabilir.

Web sayfalarına ses veya video eklendiğinde, Streaming teknolojisinden faydalanılarak ziyaretçilerin çevrimiçi medyalara erişimi kolaylaşır. Bunu yapmak için, multimedya dosyalarını akış programlarının desteklediği biçiminde kaydedilmesi ve bunları İnternet’e yüklerken ve sayfaya yerleştirirken bazı ayarların yapılandırılması gerekir.

Ses ve video dosyalarını her bir akış programının formatına dönüştürmek için ilgili programın üretici web sayfasından özel program indirilebilir ve kullanılabilir. Ayrıca, Web’i multimedya içeriğiyle geliştirirken, kullanıcıların piyasadaki sadece belirli eklentileri kullanmaya zorlanmaması gerekir.

Sunucu Yapısı

Temel olarak, bir websitesinde canlı yayın gibi streaming servisleri oluşturmak ve ses veya video dosyalarını yerleştirmek için özel bir sunucuya sahip olmak gerekli değildir. Herhangi bir normal sunucu kullanarakta ilgili bilgiler gönderilebilir ve dosyaların görüntülenmesi için istemci önemli bir rol oynar.

Bunlara ek olarak, streaming için özel olarak hazırlanmış sunucular da vardır. Çoğu durumda bu sunucuları kullanmak gerekli değildir, fakat hattın hızına bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük kalitede dosya göndermek gibi önemli faydalar sağlayabilirler.

Bir radyo istasyonunun başlatılması veya canlı bir yayının yapılması gibi belirli durumlarda sinyalin kesintisiz olarak gönderileceği güçlü bir streaming sunucusuna sahip olmak önemli olacaktır.

   İlgili Yazılar


Bant Genişliği Nedir?
SAN Ağı Nedir?
PAN Ağı Nedir?
Mainframe Nedir?
Ağ Geçidi Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: