PPTP (Point-To-Point Tunneling Protocol) Nedir?

PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol/Noktadan Noktaya Tünel Protokolü), IP tabanlı bir ağ üzerinden veri aktarımı için PPP (Point-to-Point Protocol/Noktadan Noktaya Protokolü) çerçevelerini IP datagramları içinde kapsülleyen en eski VPN protokollerinden biridir.

PPTP (Point-To-Point Tunneling Protocol) Nedir?

PPTP (Point-To-Point Tunneling Protocol/Noktadan Noktaya Tünel Protokolü) Özellikleri, Avantajları ve Dezavantajları

PPTP, çerçeveleri kapsülledikten sonra, bir tünel oluşturmak için TCP bağlantı noktası 1723 kullanır. Bu tünelden giden PPP çerçevelerini kapsüllemek için ise GRE bağlantı noktası 47’yi kullanır. Ek olarak, yakın ve uzak hedefte bağlantıyı doğrulamak için bir kullanıcı adı ve parola kullanır.

GRE tüneli, kapsüllenmiş PPP çerçevelerini taşımak için kullanılır ve ayrıca IP, NetBEUI ve IPX dahil PPP içinde taşınabilen herhangi bir protokolün tünellenmesine izin verir.

Microsoft işletim sistemlerinde PPP tünelinden geçen veri trafiğinin kimliği PAP, CHAP ve MS-CHAP v1/v2 ile doğrulanabilir.

PPTP protokolü, 1990’lı yıllarda Microsoft tarafından birçok geliştirmenin ardından bir VPN hizmeti olarak görev yapmaya başladı. Bu protokolün doğuşu, PPP’nin bir tünel oluşturamamasından dolayı piyasaya çıktı.

Temel olarak, istemci ve sunucu arasındaki veri akışını ve çevrimiçi bağlantıyı güvenli bir hale getirerek yapılan işlemleri korur.

Kısacası, PPTP kullanımının ana görevi, bir özel sanal ağ yani VPN bağlantısı kurma yöntemidir. Bir VPN bağlantısı İnternet servis sağlayıcınız ile diğer VPN servis sağlayıcısı arasında kurulan güvenli bir sanal ağdır.

Dolayısıyla bir VPN kullandığınızda, tüm çevrimiçi etkinlikleriniz şifrelenir ve özel ve gizli bilgileriniz saldırganlar tarafından elde edilemez.

PPTP protokolünü yapılandırmak kolaydır ve en kolay VPN türlerinden biridir ve ayrıca çoğu Windows, macOS, Android ve iOS işletim sistemlerine sahip cihazlarda önceden yüklenmiş olarak kuruludur. Hatta, Microsoft bu protokolü Windows NT ve Windows 95‘te kullanmıştır.

Ek olarak, L2TP/IPSec, SSTP ve IKEv2 gibi diğer VPN bağlantısında kullanılan protokollerden daha hızlıdır.

Zamanında bu protokol sayesinde birçok kurum veya kuruluş ağ sistemlerine ek bir güvenlik katmanı uyguladı. Fakat daha sonraları, bu protokolün kriptografisinde açıklar bulundu ve şifrelemesi kolayca kırılabildi.

Bu yüzden bir sanal özel ağ bağlantısı yapılırken güvenlik yerine performans tercih ediliyorsa, PPTP seçilebilir. Fakat güvenlik ön plandaysa OpenVPN, L2TP/IPSec, SSTP veya IKEv2 gibi çok daha güvenli protokoller seçilebilir.

Avantajları

PPTP protokolünün L2TP’ye göre avantajları şunlardır;

  1. Windows sistemleri ile tam uyumludur.
  2. Windows’un herhangi bir sürümünde bile kolayca bir PPTP VPN bağlantısı oluşturulabilir.
  3. Kurulumu ve kullanımı oldukça basittir.
  4. Güçlü bir şifreleme algoritması ile yapılandırılmış bir VPN bağlantısı daha az performans sunar, PPTP’de ise güvenlik daha basit olduğu için performans yüksektir.

Dezavantajları

PPTP protokolünün L2TP veya diğer protokollere göre dezavantajları ise şunlardır;

  1. Basit bir şifreleme algoritması kullandığından dolayı güvenlik yetersizdir.
  2. 128 Bit şifreleme kullanır.
  3. Yerel ve uzak ağ arasındaki bağlantılarda verilerin çalınma riski yüksektir.

   İlgili Yazılar


Router Tanımı
Yerel Ağ
Geniş Ağ
Metropol Ağ
Vekil Sunucu

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: