Host Nedir, Ne İşe Yarar?

Host (Ana Bilgisayar), diğer bilgisayarların bir ağ veya modem aracılığıyla erişebileceği veri veya programlar içeren bir bilgisayardır.

Host Nedir, Ne İşe Yarar?

Host (Ana Bilgisayar) Tanımı

Host terimi, farklı anlamları olan çeşitli bağlamlarda ve alanlarda kullanılır. İnternet Protokolü (TCP/IP) belirtiminde, İnternet aracılığıyla diğer iki yönlü bilgisayarlara tam erişime sahip herhangi bir bilgisayarı ifade eder.

Bir host’ta, ağ numarasıyla birlikte kendisine özel bir IP adresi vardır. Örneğin, sağlayıcınıza erişmek için Noktadan Noktaya Protokolü‘nü kullanıyorsanız, İnternet’e yaptığınız herhangi bir bağlantı sırasında public bir IP adresiniz olacaktır ve bilgisayarınız da bu bağlantı sırasında bir Host olarak görev yapacaktır.

Bir yerel ağda kullanılan tüm bilgisayarlar arasında kullandığınız bilgisayar ile veri iletişimi yaptığınız iş istasyonu arasında, sizin bilgisayarınız Host olacaktır.

Şirketlerin websitelerini barındırdığı bilgisayar ya da bireysel kullanıcıların Web Server (Web Sunucusu) olarak kullandığı bilgisayarlar bir Host olarak adlandırılır.

Websitelerini barındıran ve hizmet eden bir hosting şirketi de Host olarak adlandırılabilir.

Host teriminin ne demek olduğunu verileri içeren sistemin ana bilgisayar olarak adlandırılması, kullanıcının oturduğu bilgisayar uzak terminal olarak adlandırılması örneği ile daha iyi anlayabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise Host teriminin Client/Server (İstemci/Sunucu) ilişkisinden tamamen farklı olmasıdır.

İşletim sistemlerinde, ana makine terminali terimi geleneksel olarak, birden fazla kullanıcı için bilgisayar terminallerine hizmet sağlayan bir bilgisayarı, yazılımı, teletypewriter veya video terminalleri için bir hizmet sağlayan daha küçük veya daha az yetenekli cihazlara hizmet veren ekipmanı belirtir.

Ayrıca bu terim, ARPANET’i tanımlayan bir dizi Açıklama İsteği (RFC) belgesinde kullanılmaktadır.

ARPANET geliştirilirken, ağa bağlı bilgisayarlar tipik olarak ana port bilgisayar sistemleriydi ve bunlar seri portlar aracılığıyla bağlanan terminallerden erişilebiliyordu.

Bu terminaller kendi başlarına hesaplamalar yapamaz veya yazılımı barındıramaz, bu nedenle Host olarak kabul edilmezler.

Ana bilgisayarları kullanan kullanıcılar da ağa bağlı diğer makinelerden aynı hizmetleri talep edebilir. Genel olarak, ana bilgisayar, bir IP adresi olan ve bir veya daha fazla bilgisayarla birbirine bağlı olan tüm bilgisayar ekipmanıdır.

Barındırma, birçok şirketin kullanıcılarına veya diğer şirketlere sunduğu bir hizmettir. Kısacası kullanıcıların web sayfaları ve verileri şirket bilgisayarlarında depolanır ve hizmet edilir.

Örneğin, bir web sayfasının, içerik oluşturucularına bağlı bir PC olmasa bile her zaman kullanılabilir olmasını sağlar.

Bu verileri barındıran bilgisayarlar verileri daha hızlı sunabilir, trafiği en iyi şekilde yönetebilir ve genellikle bu sayfaların/verilerin potansiyel kullanıcıları için erişimini geliştirebilirler.

   İlgili Yazılar


TCP Terimi
IP Terimi
UDP Terimi
Geniş Ağ Nedir?
Yerel Ağ Nedir?

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir