AVI Nedir, Ne İşe Yarar?

AVI (Audio Video Interleave/Ses Görüntü Birleşimi), 1992’de Microsoft tarafından yayınlanan bir ses ve video kapsayıcı formatıdır.

AVI Nedir, Ne İşe Yarar?

AVI Dosya Uzantısı Nedir?

AVI dosyası, 1992’de Windows işletim sistemi için video teknolojisini geliştirme amacıyla Microsoft tarafından tanımlandı. Daha sonra, Matrox şirketinin OpenDML grubunun biçim uzantıları ile geliştirildi.

AVI dosyaları, Microsoft ve IBM tarafından tanımlanan multimedya verilerinin değiş tokuşu için genel amaçlı bir format olan RIFF dosyalarının özel bir biçimidir.

Aslında, RIFF, Electronic Arts tarafından AMIGA platformunda Deluxe Paint için 1984 yılında icat edilen IFF formatının bir klonudur.

IFF, kendisini bu platformda hızlı bir şekilde bir değişim standardı olarak geliştirdi. Electronics Arts ise, PC platformuna geçmeye karar verdiğinde, beraberinde IFF formatını kullanmaya devam etti.

Bu uzantı biçimi, resmi olarak tanımlanmasa da Microsoft şirketi tarafından desteklenir ve sürüm 2.0 olarak adlandırılır.

Çoğu zaman VfW (Video for Windows/Windows için Video) ifade edildiğinde bu formatın bir AVI/.avi uzantısı olduğu bilinir.

Bu formatın kodekleri, ACM (Audio Compression Manager/Ses Sıkıştırma Yöneticisi) ve VCM (Video Compression Manager/Video Sıkıştırma Yöneticisi) için sürücüler olarak geliştirilmiştir. DirectShow ve Windows Media dahil olmak üzere bazı diğer mimariler tarafından da bu kullanılabilir.

Microsoft, Kasım 1992’de Windows 3.1 için Video için Windows 1.0’ı ve ardından Video for Windows 1.1’i yayınladı. Ayrıca, Windows 1.1 için Video’nun 1.1e gibi alfabetik sırada bir harfle tanımlanan çeşitli sürümleri mevcuttur.

Microsoft, VfW için ActiveMovie ile değiştirmeyi planlarken, Windows 95 için VfW’nin 32 bitlik bir sürümünü de oluşturdu.

Bu sürüm ayrıca Cinepak gibi 32 bit kodek sürümleri içerdi ve Windows 95 için diğer video DLL’leri de 32-bit tanımlandı.

Ayrıca, Windows NT 3.5, 3.51 ve 4.0 sürümleri, NT for Windows için bir Video içeriyordu. Bu iki sistemde donanım aygıt sürücülerinin çok farklı olduğu için, bu kodun ne kadarının Windows’un 95 ve NT sürümleri arasında paylaşıldığı bilinmemektedir.

ActiveMovie 1.0 ve DirectShow, hem Windows 95 hem de NT için VfW’nin 32-bit sürümleridir. ActiveMovie, Quartz kod adı altında oluşturuldu fakat ilk beta sürümleri Quartz olarak biliniyordu.

ActiveMovie 1.0, FAT 32‘de yapılandırılan diskleri destekleyen Windows 9x’in ilk sürümleri için Internet Explorer 3.x/4.x‘e dahil edildi fakat Windows 95’e ek bir paket olarak indirilip kurulabilir.

ActiveMovie 1.0’ın VfW’nin yerini tamamen almadı fakat herhangi bir video yakalama mekanizmasına sahip değildi. Bu nedenle, bazı capture programları Windows için Video yakalama sürücülerini kullanmaya devam etmektedir.

ActiveMovie 1.0, Windows 95’in yanı sıra NT Kullanıcı Modu’nda da çalışabilen 32 bitlik bir yazılım bileşeniydi fakat 2.0 sürümünde genel olarak DirectShow olarak yayınlandı.

Nasıl Çalışır?

Bu video formatı, bir video veri akışını ve birden çok ses akışını aynı anda depolamaya ve tanımlamaya izin verir. Bu akışların yapısı bu formatın türü değildir ve codec olarak adlandırılan harici bir program tarafından yorumlanır.

AVI dosyası, ses ve video gibi herhangi bir formatta olabilir ve bu yüzden bir kapsayıcı biçimi olarak kabul edilir.

Tüm akışların eşzamanlı olarak yeniden üretilebilmesi için, aralıklı bir şekilde depolanmaları gerekir. Bu şekilde, her dosya parçası, karşılık gelen sesle birlikte birkaç kare oynatmak için yeterli bilgiye sahiptir.

Bu format, birden çok ses veri akışını destekler. Bu formatın desteği, pratikte birden çok dilde birden çok film müziği içerebileceği anlamına gelir.

Bu dosyalar, chunks/yığınlar adı verilen farklı parçalara bölünmüştür ve her yığın, FourCC etiketi adı verilen bir tanımlayıcıyla ilişkilendirilir.

İlk parçaya başlık adı verilir ve bu başlığın rolü, dosya hakkındaki meta bilgilerini yani görüntünün boyutları ve saniye başına kare cinsinden hızı gibi bilgilerini içerir.

İkinci parça, taramalı ses ve video akışlarını içerir ve isteğe bağlı olarak, parçaların geri kalanı için bir dizin görevi gören üçüncü bir parça olabilir.

Nasıl Açılır?

Bir AVI dosyasını açmak veya oynatmak için bu formatı yorumlayabilen bir video oynatıcıya, video akışını yorumlamak için video codec bileşenine ve ses akışını yorumlamak için ise ses codec bileşenine ihtiyacınız vardır.

FourCC etiketi, bir ses veya video akışını yorumlamak için gereken codec bileşenini tanımlamanıza izin verir ve her codec bileşeni, üretebildiği etiket kümesiyle ilişkilendirilmiştir.

Bu şekilde, video oynatıcı, kullanıcı müdahalesi olmadan ilgili codec bileşenini seçebilir ve işleyebilir. Oynatıcı art arda video dosyasının parçalarını okuduktan sonra dosyada araya eklenmiş ses ve video akışlarının her birini ayırır.

Bu akışların her biri, ayrıldıktan sonra bir bellek tamponunda depolanır ve karşılık gelen codec bileşenine aktarılır.

Video codec bileşeni, oynatılacak karelerin her birini içeren başka bir arabellek döndürür. Ses codec bileşeni ise oynatılacak dijital ses örneğiyle başka bir arabellek döndürür.

Bu bilgilerle, oynatıcının yalnızca çerçeveleri ve sesi senkronize etmesi ve bunları uygun hızda oynatması gerekir.

macOS işletim sisteminde, kullanılan kodekler Quicktime tarafından doğrudan veya eklentiler aracılığıyla kurulduğu sürece bu dosyaları oynatmak mümkündür.

Windows, macOS ve Linux gibi sistemlerde bu dosyaları doğru şekilde açmanızı sağlayan başka programlar da vardır.

   İlgili Yazılar


MP4 Nedir?
XviD Nedir?
MPEG Nedir?
Hareketli GIF
VCD Oynatıcı

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir