macOS Üzerinde VMware Tools Kurulumu

Bu yazımızda, VMware Workstation, VMware Fusion veya vSphere ESXi sanallaştırma yazılımlarından birini kullanarak bir sanal makineye kurulan macOS Monterey işletim sisteminde VMware Tools (Darwin.iso) nasıl kurulur inceleyeceğiz.

macOS VM'ye VMware Tools Kurma

macOS 12 Monterey Guest İşletim Sisteminde VMware Tools Nasıl Kurulur?

VMware Workstation, Fusion veya ESXi üzerinde kurduğunuz sanal makinelerden daha fazla verim elde etmek, sanal makineyi tam ekran modunda kullanmak ve VM ile fiziksel bilgisayar arasında sürükle bırak ile dosya transferi yapabilmeniz için VMware Tools kurmanız gerekir.

VMware sanallaştırma yazılımları üzerinde çalışan macOS guest işletim sisteminde sürücüleri kurmanız için yazılımın araç menüsünden “Install VMware Tools” seçeneğine tıklayarak yazılım içerisindeki mevcut ISO dosyası ile kurulum yapabilirsiniz. Fakat, VMware Workstation ile bir macOS sürümünü kurarken kullandığınız VMware Unlocker ile indirilen darwin.iso dosyasını kullanarak guest sisteminizin sürücülerini kurmanız önerilir.

Host bilgisayarınızda kurulu sanallaştırma programını güncellediğinizde entegre VMware Tools ISO dosyası da otomatik olarak güncellenmektedir. Bu yüzden, araç menüsünde “Install VMware Tools” seçeneği yerine “Update VMware Tools” seçeneğini görebilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz sanallaştırma yazılımınızı güncellemeden sanal makinenizin sürücülerini güncellemek istediğinizde VMware araçlarını manuel olarak kurmanız önerilir.

macOS guest sisteminizin sürücülerini manuel kurmak veya güncellemek için Darwin.iso dosyasına ihtiyacınız vardır. Bu dosya, Fusion yazılımı içerisinde Mac OS X sistemlerinin sürücülerini kurmak için entegre edilmiştir. Windows veya Linux üzerinde bir macOS sanal makinesine sahip olsanız bile bu dosyaya ihtiyacınız vardır.

macOS sanal makine üzerinde VM Tools kurduktan sonra Full Screen (Tam Ekran) özelliğini etkinleştirebilir, mouse imlecinde performans artışını arttırabilir ve host bilgisayarınız ile guest makineniz arasında Shared Folders özelliğini yapılandırarak daha hızlı dosya transferi yapabilirsiniz.

Ayrıca, guest makinenizin grafik belleğinin VRAM değerini 3 MB’den 128 MB’ye arttırabilir ve ekran çözünürlüğünü host’unuzun çözünürlüğüne uyarlayabilirsiniz.

VMware Tools Kurulumu

VMware Workstation ile macOS kurduktan sonra, Unlocker programının klasörü içerisinde darwin.iso dosyasını bulabilirsiniz. Eğer bu dosyanın en güncel sürümünü bilgisayarınıza indirmek istiyorsanız aşağıdaki butona tıklayınız.

İndir

Adım 1

macOS guest makinenize VM Tools kurmadan önce sanal makinenin grafik belleğinin 3 MB ve ekran çözünürlüğünün 1024×768 olduğunu görebilirsiniz.

macOS Grafik Belleğini Kontrol Etme

Adım 2

Normalde VMware Workstation Pro yazılımının içerisindeki ISO dosyası ile kurulum yapmak için VM / Install VMware Tools tıklamanız gerekir. Fakat, macOS guest sisteminin sürücülerini daha güncel bir ISO dosyası ile kurmak için bu seçeneğe tıklamayınız, çünkü bilgisayarınıza indirdiğiniz ISO dosyasını ekleyeceksiniz.

VMware Üzerinden VM Tools Kurulumu

Adım 3

macOS VM’nize Darwin.iso dosyasını eklemek için araç menüsünden VM / Removable Devices / CD/DVD (SATA) / Settings tıklayınız.

Sanal CD/DVD Aygıtının Ayarlarını Açma

Adım 4

CD/DVD aygıtının bağlantı sekmesinde Use ISO Image File (ISO İmaj Dosyası Kullan) seçeneğini işaretledikten sonra ISO dosyasının konumunu göstermek için Browse (Gözat) tıklayınız.

ISO İmaj Dosyası Kullan

Adım 5

Bilgisayarınıza indirdiğiniz Darwin.iso dosyasını seçiniz ve Open (Aç) tıklayınız.

Darwin.iso Dosyasını Seçme

Adım 6

VMware Tools ISO dosyası macOS sisteminize mount edildikten sonra kurulum penceresi otomatik olarak açıldığında Install VMware Tools seçeneğine çift tıklayınız.

Install VMware Tools

Adım 7

Installer penceresi açıldığında Continue (Devam Et) tıklayınız.

VMware Tools Installer

Adım 8

VM Tools’un kurulum lokasyonunu değiştirmeden devam etmek için Install (Kur) tıklayınız.

Sanal Makine Araçlarının Kurulumunu Başlatma

Adım 9

Installer yeni yazılım yüklemeye çalıştığında sizden macOS kullanıcı hesabı parolanızı girmenizi istediğinde parolanızı yazınız ve ardından Install Software (Yazılımı Kur) butonuna tıklayınız.

macOS Kullanıcı Hesabı Parolasını Yazma

Adım 10

Parolanızı yazıp yazılımı kurmaya devam ettiğinizde bu kez Installer’ın sisteminizin sistem, ağ ve parolaları düzenlemesini yönetmesine izin vermek için OK’a tıklayınız.

Installer İzin Verme

Adım 11

VMware Inc tarafından imzalı bir program sistem uzantısını güncellendiğinde güncelleme işlemini tamamlamak ve onaylamak için Open Security Preferences (Güvenlik Tercihlerini Aç) butonuna tıklayınız.

Güvenlik Tercihlerini Aç

Adım 12

Security & Privacy (Güvenlik & Gizlilik) ayarlarında VMware Inc geliştirici tarafından kurulmaya çalışan sistem yazılımına izin vermek için öncelikle macOS kilidine tıklayınız ve ardından parolanızı yazınız ve Unlock (Kilidini Aç) tıklayınız.

Sistem Tercihlerini Düzenlemek İçin macOS Kilidini Açma

Adım 13

macOS kilidini açtıktan sonra VMware sistem yazılımını onaylamak için Allow (İzin Ver) tıkladıktan sonra açılan pencerede sisteminizi daha sonra yeniden başlatmayı seçmek için Not Now (Şimdi Değil) tıklayınız.

VMware Inc'ye İzin Verme

Adım 14

Windows’ta sanal makinede çalışan macOS üzerinde VMware Tools kurduktan sonra sisteminizi yeniden başlatınız.

VM Tools Kurulumu Sonrası Mac'inizi Yeniden Başlatma

Adım 15

macOS guest sisteminizi yeniden başlattıktan sonra Finder üzerinden About This Mac (Bu Mac Hakkında) seçeneğine tıklayınız ve sistem özelliklerini incelediğinizde grafik belleğinin artık 128 MB ve ekran çözünürlüğünün host bilgisayarınızın ekran ayarına uyarlandığını görebilirsiniz.

macOS Grafik Belleğini ve Ekran Çözünürlüğünü Kontrol Etme

Adım 16

Sanal bilgisayarınızın grafik belleğinin ve ekran çözünürlüğünün yapılandırmasının yanısıra host ile VM’niz arasında sürükle bırak ile dosya transferi yapabilirsiniz.

Eğer bu aşamada host’unuzdaki bir dosyayı macOS sanal makinenize kopyalayamıyorsanız, Security & Privacy açınız ve Accessibility (Erişilebilirlik) ayarlarında “vmware-tools-daemon” servisini etkinleştiriniz ve sisteminizi yeniden başlatınız.

Host ile VM Arasında Sürükle Bırak ile Dosya Transferi Kontrolü

Adım 17

macOS sanal sisteminizi tam ekran modunda kullanmayı istiyorsanız Workstation araç menüsünde “Enter full screen mode” seçeneğine tıklayınız.

Tam Ekran Moduna Girme

Adım 18

Toolbar’ı tam ekran modunda gizlemek istiyorsanız View (Görünüm) / “Exclusive Mode” seçeneğine tıklayınız. Eğer toolbar’ı tekrar açmak istiyorsanız CTRL + Alt tuşlarına birlikte basabilirsiniz.

Exclusive Mode

Adım 19

Özel Mod’u etkinleştirdikten sonra araç çubuğunun görünmediğini ve sanal makinenizin tam ekran modunda olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Tam Ekran Çözünürlüğünü Kontrol Etme

VMware Tools Kaldırma

Guest sisteminizin sürücülerini yükledikten kısa bir sonra Fusion yazılımı VMware tarafından güncellendiğinde Darwin.iso dosyası da güncellenecektir. Bu yüzden, Workstation yazılımınızda kullandığınız macOS sisteminizin sürücülerini daha yeni darwin ISO dosyası ile güncellemeniz gerekecektir.

Bu durumda, sanal makinenize güncel ISO dosyasını ekleyip VM Tools manuel olarak güncelleyebilirsiniz. Fakat, kuruluma başlamadan önce macOS’tan VMware Tools kaldırmanızı öneririz.

Adım 1

Bir Mac bilgisayarı kullanmıyorsanız, macOS VM’nizde host klavyenizden Windows + Space (Boşluk) tuşlarına birlikte basınız ve Spotlight aramayı açınız.

Spotligh Search açıktan sonra arama çubuğuna “/library/application support” yazınız ve Folders (Klasörler) altında Application Support klasörünü açınız.

macOS'tan VMware Tools Kaldırma

Adım 2

Application Support klasöründe VMware Tools klasörünü açınız.

Application Support / VMware Tools

Adım 3

Uninstall VMware Tools tıkladıktan sonra sanal makinenizde onu kaldırmayı onaylamak için Uninstall (Kaldır) tıklayınız.

Uninstall VMware Tools

Adım 4

Mac sanal bilgisayarınızdan VMware Tools’u başarıyla kaldırdıktan sonra OK’a tıklayınız.

VM Tools Başarıyla Kaldırıldı

Adım 5

macOS VM’nizi yeniden başlatmak için Apple Logosu / Restart tıklayınız ve ardından tekrar Restart butonuna tıklayınız.

Mac'inizi Yeniden Başlatma

Adım 6

macOS Monterey sanal bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra grafik belleğinin 128 MB’den 3 MB’ye ayarlandığını ve ekran çözünürlüğünün tam ekrana sığmadığını kontrol edebilirsiniz.

VM Tools sorunsuzca kaldırdıktan sonra en güncel Darwin ISO dosyası kullanarak VM’nizin sürücülerini tekrar kurmaya başlayabilirsiniz.

Grafik Belleği: 3 MB

Eski Sürümlerin Kurulumu

Versiyon
Slayt
macOS Mojave
macOS High Sierra

 

Sonuç

Sonuç olarak, VMware Tools’u (Darwin.iso) macOS Monterey sanal makinenize kolayca yükleyebilirsiniz. Ayrıca, performansı artırabilir ve tam ekran modunu etkinleştirebilirsiniz. Bununla birlikte, sanal makine ile fiziksel bilgisayar arasında dosya aktarımlarını kolaylaştırabilirsiniz.

Bu iyileştirmeler, kullanıcı deneyimini optimize eder. Ek olarak, sanal ortamınızın ana sistemle entegrasyonunu da kolaylaştırır. Sonuç olarak, gelişmiş esneklik ve işlevsellikten yararlanabilirsiniz. Böylece, macOS sanal makinenizin tüm potansiyelini kullanabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir