Windows 10’da VMware Workstation 16 Üzerinde Ubuntu 20.10 Kurulumu

Bu yazımızda, Windows 10 işletim sistemi üzerinde VMware Workstation 16 sanallaştırma programı kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Ubuntu 20.10 kuracağız ve çalıştıracağız.

Windows 10'da VMware Workstation 16 Üzerinde Ubuntu 20.10 Kurulumu

VMware Workstation ile Ubuntu Kurulumu

VMware Workstation, VMware tarafından geliştirilen en popüler Hypervisor Tip 2 sanallaştırma programıdır. Bu yazılım ile PC’nizde birden fazla işletim sistemini sanal olarak çalıştırabilirsiniz. Örneğin, Dual-Boot kurulum yapmadan bir sanal makinede Ubuntu kurmak, ilk deneme için faydalı olabilir.

Ubuntu 20.10 (Groovy Gorilla) 22 Ekim 2020’de yayınlandı. 20.10 sürümü, 20.04 ve 19.10 sürümlerinde yenilikleri içerir. Bu sürümde açık kaynaklı bir masaüstü ortamı olan GNOME, 3.38’e güncellenmiştir. Uygulamalar alanındaki simgeler artık ızgara düzenine sahiptir ve yeniden düzenlenebilir ya da sıralanabilir. Diğer özellikler ise şöyle sıralanabilir;

 • Sistem menüsünde daha hızlı erişilebilir bir Reboot/Yeniden başlat seçeneği.
 • Sistem menüsüne eklenen QR Code destekli WiFi HotSpot özelliği.
 • Sistem menüsünde takvim bildirimleri.
 • Yeni ve daha keskin bir görünüme sahip batarya belirteci ve mikrofon simgesi.
 • Fingerprint/Parmakizi okuyucu özelliğine sahip bilgiayarlar için geliştirilmiş güvenli login ekranı.
 • Raspberry Pi 4 desteği.
 • En güzel yeniliklerden bir diğeri de Kernel 5.8 ile gelen USB4 (Thunderbolt 3/4) desteği.

Ubuntu’nun 19.10 sürümü ise, 17 Ekim 2019’da Eoan Ermine kod adıyla kullanıma sunuldu. Bu sürümün en belirgin özelliği ise, ISO imaj dosyalarında artık NVIDIA sürücülerini içermesidir.

Ubuntu 19.10’un temel özellikleri ise şunlardır;

 • LZ4 Sıkıştırma ile Daha Hızlı Önyükleme
 • ZFS Desteği
 • ISO Dosyasında NVIDIA Ekran Kartı Sürücüleri
 • GNOME 3.34 Sürümüyle Gelen Performans ve Görsel Değişimler
 • Koyu ve Açık Tema Desteği
 • Güncellenmiş Yazılımlar

Sanal Makine Üzerine Ubuntu Yükleme

Öncelikle, Windows işletim sisteminiz üzerine VMware Workstation kurunuz ve daha sonra kurulum için ISO imaj dosyasını buradan bilgisayarınıza indiriniz.

Windows 10 üzerine adım adım Ubuntu Linux kurmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

VMware Workstation 16 Pro’yu çalıştırdıktan sonra Create a Virtual Machine (Yeni bir sanal makine oluştur) seçeneğine tıklayınız. Arından, yeni sanal makine oluşturma penceresinde Custom (Advanced) seçiniz ve Next (İleri) tıklayınız.

Bu adımdan sonra, sanal makinenin donanım uyumluluğu ayarını Workstation 16.x olarak yapılandırınız. Guest Operating System Installation penceresinde ise “I will install the operating system later” seçeneğini seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Create a Virtual Machine (Yeni bir sanal makine oluştur)

   Adım 2

İşletim sistemi seçme penceresinde Linux/Ubuntu 64-bit sürümünü seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Linux/Ubuntu 64-bit

   Adım 3

Sanal makineyi harici hdd üzerinde yedeklemenizi öneririz. Oluşturduğunuz VM’leri USB 3.0 Portable Hard Disk üzerine depolamanız size extra bir performans sağlayacaktır.

Sanal diski farklı bir konuma yedeklemeyi yapılandırdıktan sonra Next butonuna tıklayınız.

Sanal Makine Adını ve Lokasyonunu Yapılandırma

   Adım 4

Bilgisayarınızın donanım özelliklerine göre sanal makine için işlemci ayarını yapılandırınız ve Next butonuna tıklayınız.

Sanal Makine İçin İşlemci Yapılandırması

   Adım 5

Ubuntu VM için 4 GB RAM değeri yapılandırınız ve Next’e tıklayınız.

Sanal Makine İçin RAM Yapılandırması

   Adım 6

VMware üzerinde çalışacak sanal makinenin ağ bağdaştırıcı ayarlarını aşağıdaki pencereden yapılandırabilirsiniz. Network ayarı için NAT yapılandırmasını seçtikten sonra Next butonuna tıklayınız.

Bu adımdan sonra, I/O Controller penceresinde varsayılan olarak seçili olan LSI Logic seçeneği ile devam ediniz. Disk Type penceresinde ise yine aynı şekilde varsayılan seçeneği (SCSI) seçerek kuruluma devam ediniz.

VMware Ağ Ayarları

   Adım 7

Bir sonraki adım olan Select a Disk yapılandırmasında Create a New Virtual Disk seçeneği ile yeni bir sanal disk oluşturmanız gerekir. Eğer daha önceden kurulu bir sanal diskinizi kullanmak istiyorsanız, Use an existing virtual disk seçeneği ile devam etmeniz gerekir.

Sanal hard disk’i tek bir dosya olarak yedeklemek için Store virtual disk as a single file seçeneğini seçiniz. Ve ek olarak, Ubuntu VM için maximum disk boyutunu yapılandırdıktan sonra, Allocate all disk space now seçeneğini de işaretleyiniz. Bu seçenek, belirlediğiniz disk boyutu kadar, host diskinizde disk alanı ayıracaktır.

Eğer sanal makineyi sadece test amaçlı olarak kurmak istiyorsanız, 30 GB veya daha yüksek bir disk alanı  ayırmanıza ve Allocate all disk space now seçeneğini seçmenize gerek yoktur. Bu seçeneği seçmeden devam ederseniz kurulum dosyalarının kapsayacağı alan kadar diskinizde yer ayrılır. Örneğin, bu pencerede 30 GB disk alanı yapılandırırsanız, kurulum sonrasında yalnızca kapsanan alanı (ortalama 10 GB) göreceksiniz.

Store virtual disk as a single file

   Adım 8

Specify Disk File penceresinde, sanal makinenin kurulum yapılacağı konum üzerinde oluşturulacak disk adını varsayılan olarak bırakınız ve ardından Customize Hardware (Donanımı Özelleştir) butonuna tıklayınız.

Sanal Makine Oluşturulmaya Hazır

   Adım 9

Hardware (Donanım) penceresinde, işlemci aygıtına tıklayınız ve sağ kısımda gördüğünüz Virtualization Engine kısmında Virtualize Intel VT-x/EPT or AMD-V/RVI ve Virtualize CPU Performance Counters seçeneklerini işaretleyerek sanallaştırma özelliğini etkinleştiriniz.

Ayrıca, kullanımınıza bağlı olarak Printer (Yazıcı) ve Sound Card (Ses Kartı) aygıtlarını VM’den kaldırarak daha fazla verim ve performans elde edebilirsiniz. Ek olarak, USB Controller aygıtının ayarlarından USB Compatibility seçeneğini 3.1 olarak yapılandırınız.

Bu işlemlerden sonra CD/DVD aygıtında tıklayınız ve Ubuntu 20.10 ISO dosyasını eklemek için Browse butonuna tıklayınız.

VMware'de Sanal Makinenin Sanallaştırma Özelliğini Etkinleştirme

   Adım 10

Ubuntu imaj dosyasının konumunu belirleyiniz ve imaj dosyasını seçerek Open (Aç) butonuna tıklayınız.

Ubuntu ISO

   Adım 11

Şimdi, Linux OS kurulumunu başlatmak için Power on this virtual machine’ye tıklayınız.

Ubuntu Sanal Makineyi Çalıştırma

   Adım 12

GNU GRUB Version 2.04 ekranında, “Ubuntu” seçeneği üzerinde Enter tuşuna basınız. Ardından setup, disk taramasını başlatarak dosya bütünlüğünü doğruladıktan sonra, sistem açılacaktır.

Ubuntu Açılıyor

   Adım 13

Kurulum sihirbazı açıldığında yüklemeyi başlatmak için Install Ubuntu (Ubuntu’yu Kur) butonuna tıklayınız.

Install Ubuntu

   Adım 14

Tercih ettiğiniz klavye düzeninizi seçiniz ve Continue (Devam et) butonuna tıklayınız.

Klavye Düzenini Seçme

   Adım 15

Updates and other software penceresinde, Normal Installation ve Download updates while installing Ubuntu (Ubuntu’tu kurarken güncellemeleri indir) seçeneklerini seçiniz ve Continue (Devam et) butonuna tıklayınız.

Minumum Kurulum

   Adım 16

Temiz bir kurulum yapmak için Erase disk and install Ubuntu (Disk’i sil ve Ubuntu’yu yükle) seçeneğini seçiniz ve Install Now (Şimdi Kur) butonuna tıklayınız.

Diski Sil ve Ubuntu'yu Kur

   Adım 17

Disk üzerinde yapılacak değişiklikleri onaylamak için Continue butonuna tıklayınız.

Değişiklikleri Onaylama

   Adım 18

Yaşadığınız lokasyonu seçiniz ve Continue butonuna tıklayarak yüklemeye devam ediniz.

Neredesin?

   Adım 19

Ubuntu sanal makinesi için kullanıcı hesabı oluşturunuz ve Continue butonuna tıklayınız.

Yeni Bir Kullanıcı Hesabı Oluşturma

   Adım 20

VMware sanal makineye Linux sistemi kurulurken bekleyiniz. Setup, dosyaları kopyaladıktan sonra sistem yeniden başlayacaktır. Bu aşamada, sistemin açılmasını sağlamak için ekranda “Please remove the installation medium, then press Enter” uyarısını gördüğünüzde Enter tuşuna basarak devam ediniz.

Dosyalar Kopyalanıyor

   Video (20.10)

Sanal bilgisayara bir Ubuntu işletim sistemi kurmak ve çalıştırmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Video (19.10)

VMware Tools Kurulumu

Sanal makine üzerinde Linux işletim sistemi kurduktan sonra host PC ile VM arasında dosya paylaşımı yapabilmek veya ekran çözünürlüğü tam ekran olarak yapılandırmak için VMware Tools kurmanız gerekir.

Ubuntu’unun 19.10, 20.04 ve 20.10 sürümlerinde VM Tools otomatik olarak kurulmaktadır. Fakat, 18.04, 18.10, 19.04 eski sürümlerinde bu işlemi manuel olarak yapmanız gerekiyor.

Şimdi, eski sürüm bir Ubuntu dağıtımına VM Tools kurmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Kurulumu başlatmak için VM / Install VMware Tools butonuna tıklayınız.

VM / Install VMware Tools

   Adım 2

İmaj dosyası sisteme mount edildikten sonra .tar.gz dosyasını masaüstüne sürükleyip bırakınız.

VMware Tools.tar.gz

   Adım 3

VMwareTools.tar.gz arşiv dosyasını klasöre ayıkladıktan sonra burada Terminal’i başlatınız.

Terminal'i Açma

   Adım 4

Terminal’de root erişimine geçiş yapmak için sudo su komutunu uygulayınız ve ardından VMware Tools kurmak için ./vmware-install.pl komutunu uygulayınız.

./vmware-install.pl

   Adım 5

VMware Tools kurduktan sonra sisteminizi yeniden başlatınız ve View / Fit Guest Now seçeneğine tıklayarak sanal makinenin çözünürlüğü otomatik değiştiriniz.

Fit Guest Now

   Adım 6

Ubuntu sanal makinenin tam ekran çözünürlük sorununun giderildiğini aşağıdaki görüntüden inceleyebilirsiniz.

Sistem Sürümünü Doğrulama

NOT: Yukarıdaki adımlara ek olarak, VMware Tools’u kurmak için ayrıca terminal’de apt-get install open-vm-tools-desktop y komutunu çalıştırabilirsiniz.

Ubuntu 18.10 Kurulum ⇒ Video

Ubuntu 18.10 beta sürümü sonrası, 18 Ekim 2018’de tam sürümü piyasaya sürüldü. 19.04 sürümü ise, 18 Nisan 2019’da yayınlandı.

Bu sürüm önceki sürümlere göre oldukça farklı bir yapıya sahip olacaktır. Ubuntu 18.10/19.04 başlıca yenilikleri şunlardır:

 1. Gnome 3.0
 2. Yeni tema düzeni
 3. Laptop’lar için daha iyi batarya ömrü
 4. Parmakizi okuyucu desteği
 5. Snap uygulamalar için başlangıç zamanı hız ve XDG portal desteği
 6. Android entegrasyonu
 7. Linux Kernel 5.0
 8. Yeni sıkıştırma algoritmaları ile daha hızlı önyükleme

PC üzerinde Workstation 15 kullanarak Ubuntu 18.10/19.04 (Beta) kurmak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Kurulum sonrası sistem güncellemesi yapdıktan sonra, yeni ikon ve arayüz özellikleri eklenecektir.

   Son Söz


Bu yazımızda, Windows kurulu bir Laptop üzerinde sanal makine üzerinde Ubuntu nasıl kurulur inceledik. Son olarak, sanal makineyi daha performanslı kullanabilmek için VMware Tools’u kurduk. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


♦ VMware openSUSE
Ubuntu Workstation
VMware macOS High Sierra
♦ VMware Debian

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: