Adobe Flash Player Nedir, Ne İşe Yarar?

Adobe Flash, eski adıyla Macromedia Flash, platformdan bağımsız olarak dünyanın her yerinden farklı izleyiciler için interaktif içeriğin üretimin ve dağıtımında çerçeveler üzerinde çalışan bir animasyon stüdyosu şeklinde çalışan bir yazılımdır.

Adobe Flash Player Nedir, Ne İşe Yarar?

Adobe Flash Professional Animasyon Yazılımı

Flash yazılımı, orijinal olarak Adobe Inc tarafından geliştirilmedi. FutureWave Software adlı küçük bir yazılım şirketi tarafından geliştirildi ve orijinal adı FutureSplash Animator idi. Aralık 1996’da Macromedia FutureWave Yazılımını satın aldı ve böylece vektör animasyon programı Flash 1.0 olarak adlandırıldı.

Daha sonra, 2013 ve 2015 yılları arasında Flash programı, Flash Professional CC olarak adlandırıldı, fakat kısa süre sonra Adobe Animate adlandırıldı ve hizmet vermeye başladı.

Bu yazılım, günümüzde Adobe Systems tarafından geliştirilen ve dağıtılan bir programdır. Bu yazılım, vektör grafikleri, tarama görüntüleri, ses, program kodu, video akışı ve iki yönlü ses gibi birçok özelliğe sahiptir.

Daha iyi anlaşılması için, Adobe Flash yazılımı, hareketli ve etkileşimli dosyalar oluşturmak için kullanılan bir ortamdır, Flash Player ise, uygulama ile oluşturulan dosyaları çalıştırmak için kullanılan sanal makine programıdır.

Genellikle SWF dosya uzantısına sahip olan dosyalar, bir tarayıcıda görüntülenmek üzere bir web sayfasında oynatılabilir veya bir 3. parti bir oynatıcı yazılımı tarafından bağımsız olarak oynatılabilir.

Flash dosyaları çoğunlukla web sayfalarında ve multimedya web sitelerinde animasyon dosyaları olarak görünür ve ayrıca İnternet reklamlarında da yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

Eski sürümlerde, Macromedia, bu yazılımın basit animasyonların oluşturulmasına izin vermişti, fakat sonraki geliştirmelerde İnternet için multimedya ve etkileşimli öğeler oluşturmak için tam bir araç haline geldi.

2005 yılına kadar hizmet veren bu yazılımın hakları Macromedia şirketine aitti, fakat Adobe Systems tarafından satın alındıktan sonra pazardaki ürün portföyünü büyük ölçüde genişletti.

Flash Player

Adobe Flash Player, SWF dosyalarını çalıştıran sanal bir makinedir ve şu anda Adobe tarafından geliştirilen bir yazılım olmasına rağmen, başlangıçta Macromedia firması tarafından geliştirilmiştir.

Flash Player, tamamen ücretsizdir ve birçok platformda çalışır. Bu özelliği sayesinde, İnternette kullanımı çok yaygındır ve neredeyse gerekli bir araçtır. Windows, Mac OS X, Linux, Solaris, Android veya Symbian OS gibi işletim sistemlerinde Player eklentisi mevcuttur.

Web tarayıcılarının eski sürümlerinde, Player eklentisi kullanıcı tarafından eklenmesi veya kurulması gerekiyordu. Fakat, bu durum tarayıcıların kullanıcıların isteklerine daha iyi bir şekilde yanıt verebilmesi bakımından geliştirildiğinden, Player eklentisi tarayıcılara entegre edildi.

Adobe Flash Player, video oynatıcı uygulamalarında ve hatta video oyunlarının çalıştırılmasında büyük rol oynamıştır. Fakat, günümüzde artık birçok video oynatıcı yazılımı veya diğer web uygulamaları HTML5 programlama dili ile yazıldığından dolayı popülerliğini ciddi derecede kaybetmiştir.

NOT: Adobe, 31 Aralık 2020 tarihinden itibaren Flash Player’ı artık desteklemeyeceğini duyurdu. 12 Ocak 2021’den itibaren ise Flash destekli içerikleri bloklayacağını bildirdi.

ActionScript

ActionScript, Flash’ın sunduğu işlevleri genişletmeye ve ayrıca yüksek düzeyde etkileşimli içeriğe sahip filmler veya animasyonlar oluşturmaya izin veren nesne yönelimli bir dildir. Bu yazılım, Flash’a tasarımcı veya geliştirici tarafından yeni efektler eklenmesine ve yönetilmesine izin vererek kullanıcı ile daha yüksek düzeyde etkileşimli arayüzler oluşturmaya izin verir.

ActionScript 3.0 sürümü ile prototip tabanlı programlama kullanma gereksinimi olmadan yalnızca class/sınıf aracılığıyla Nesne Yönelimli Programlama dili olmuştur. Bu dilin sözdiziminde yeni değişiklikler yapıldı ve daha yeni sürümlerinde kullanılmaya başlandı.

Flash ve Animasyon Arasındaki Fark

Adobe Flash, 2D animasyonlar oluşturmak için görüntüleri ve sesleri kullanır. Animasyon ise multimedya öğelerini veya oyunlarını oynatmaya hizmet eden bir Flash Player (Oynatıcı) tarafından kullanılır. Ayrıca, animasyon, çok yoğun bir çalışma süreci ile daha gerçekçi ve 3 boyutlu bir öğe oluşturur.

Güvenlik

Bu yazılım ile hazırlanmış özel dosyalar, İnternet üzerinde uygulamanın hatalı çalışmasına ve potansiyel olarak kötü amaçlı kodun çalışmasına neden olabilir. Bu, tarayıcının Player eklentisinde bir bilgisayarı uzaktan saldırılara karşı tehlikeye atabilecek güvenlik açıkları oluşturabilir.

Bu yüzden, Macromedia, 2002 yılındameydana gelen ve genel bir uyarı olan bir güvenlik açığı için bir yama yayınladı. Player, özellikle modern tarayıcılarla kullanımının güvenli olduğu düşünülebilir, ancak uygulama dosyaları veya kaynak kodları çok kolay bir şekilde derlenebilir.

Derleme işlemine örnek olarak, SWF dosyalarından grafik, ses ve program kodu çıkaran çeşitli programlar mevcuttur. Flasm adlı açık kaynaklı bir program, kullanıcıların ActionScript’i bir SWF dosyasından çıkarmasına, düzenlemesine ve ardından tekrar dosyaya eklemesine olanak tanıyan zararlı bir yazılımdır.

Player yazılımının güvenlik eksiklikleri ve sürekli güvenlik açıkları nedeniyle, Google Chrome veya Mozilla Firefox gibi web tarayıcıları varsayılan olarak bu dosyaları engellemektedir.

   İlgili Yazılar


Web Sayfası Nedir?
Adobe Dreamweaver Nedir?
Gopher Protokolü
İnternet Ağı Nedir?
İnternet Radyosu Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: