Bandwidth (Bant Genişliği) Nedir? | Veri Aktarımının Temellerini Çözme

İnternet bağlantılarında gönderilen veya alınan bilgi miktarı Bandwidth (Bant Genişliği) belirler. Bilgisayar donanım aygıtları ve ağ bağlantıları için geçerlidir. Belirli bir süre içinde, kullanıcılar verileri verimli bir şekilde aktarabilir. Bant genişliği, veri iletiminin hızını ve kapasitesini belirler. Dolayısıyla, İnternet ve ağ tabanlı uygulamaların performansını etkiler.

Bandwidth (Bant Genişliği) Nedir?

Ağda veya İnternet’te Bandwidth (Bant Genişliği) Nedir?

Bilgisayar teknolojilerinde bant genişliği terimi sıklıkla belirtilir. Spesifikasyon bit/saniye (bps), kilobit/saniye (kbps) veya megabayt/saniye (Mbps) cinsindendir.

Bant genişliği, veri aktarım kapasitesini ifade eder. Verilerin belirli bir süre içinde bir noktadan diğerine hareketi, bant genişliği olarak bilinen aktarılan veri miktarını belirler. Veri aktarımı, ağ performansında önemli bir faktördür. Bu terim, verileri ne kadar hızlı iletebileceğinizi belirler.

Bant genişliğini hesaplamak için iki temel unsur vardır. Bunlar, güvenli ve verimli veri iletişimi sağlayan elektrik iletimi ve protokolüdür.

Ayrıca, bu unsurlara bir otobüs var. Bileşenler arasında noktadan noktaya iletişime izin verir. Ayrıca, veri yolu bir protokol kullanır. Kontrollü ve düzenli iletişim sağlar.

Veri yolları, çeşitli üreticilerin donanımlarını birbirine bağlar. Bazı durumlarda, bir otobüs bir üreticiye aittir. Bu gibi durumlarda standardizasyon çok önemlidir. Üreticilerin kolaylıkla iletişim kurmasını sağlar. Farklı bileşenleri kurabilir ve bunlarla etkileşim kurabilirler. Bütün bunlar standart bir arayüz aracılığıyla mümkündür.

Bilgisayar Donanımında Bant Genişliği

Bilgisayar donanımı çeşitli veri yolu türlerine sahiptir. Örnekler, depolama aygıtları için ATA, SATA ve SCSI arabirimlerini içerir. Ayrıca, ağlar Ethernet kullanır. Ayrıca, ISA, PCI/PCI-E ve USB arabirimleri genişleme yolları olarak işlev görür.

Veriyolları yollara benzer, ancak aralarında farklılıklar vardır. Veri yolları, sistem bileşenlerinin içindedir. Ancak genel amaçlı uygulamalar bunları optimize eder. Hız ve düşük maliyete odaklanırlar. Veri yolları, CPU (İşlemci) veya GPU (Grafik Kartı) çipindeki önbelleğe veya belleğe giden veri yollarıdır.

Bandwidth sorunları çeşitli nedenlerle ortaya çıkar. Örneğin, cihaz donanımı bir veri yolunu paylaştığında, tüm cihazlar için yeterli tarih oranını düşürür.

Ek olarak, veri yolu, kendisine bağlı sabit sayıda cihazla ayrılmış bir kaynak olabilir. Ancak veri yolunun elektriksel özellikleri mevcut bant genişliğini sınırlar.

Bant genişliğini ölçmek bazı durumlarda zordur. Genellikle saniyede megabit (Mbps) cinsinden ölçülür. Bu nedenle, bu çok sayıda biti ifade etmek için kullanılan terim megabittir. Mbps, saniye başına veri aktarımını temsil eder.

Geniş bant bağlantılara sahip cihazlar, daha yüksek verim için Gigabit hızını veya Gbps’yi görüntüler. Ayrıca, bir bağlantının saniyede Gigabit cinsinden gönderebileceği veri miktarını gösterir.

Çok fazla kullanılabilir bandwidth vardır, ancak ağ gecikmesinden kaçınmak gerekir. Bunu yapmak, ağ genelinde veri paketlerinin iletim hızını artırır.

Ağ Bağlantısı ve Bant Genişliği

İnternet geniş bir ağdır. Bu nedenle, ağlarla birbirine bağlı milyonlarca bilgisayardan oluşur. Ev kullanıcılarının bu ağa erişmek için ISP’lerden bağlantıya ihtiyacı vardır.

Ev kullanıcıları veri iletimi için DSL bağlantılarını kullanır. İSS’ler, belirli bir maliyet ve sözleşme üzerinden oranı belirler. Dolayısıyla, daha düşük maliyetli İnternet bağlantılarının veri iletim hızı daha düşüktür.

İnternete DSL bağlantısı olan bir kullanıcının bilgisayarı ile İnternet sağlayıcısı arasında belirli bir veri aktarımı vardır. Bu bant genişliğini ihtiyaçlarını karşılamaya adarlar. Ancak diğer müşteriler için yeterli veri hızının mevcut olduğundan da emin olmaları gerekir.

İlgili Yazılar

1) Yerel Ağ Nedir?
2) Geniş Ağ Nedir?
3) Metropol Ağ Nedir?
4) Ana Bilgisayar
5) BGP Nedir?

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir