Bandwidth (Bant Genişliği) Nedir?

İnternet bağlantılarında veya bilgisayar donanım aygıtlarında Bandwidth (Bant Genişliği), belirli bir süre içinde bir ağ bağlantısı üzerinden gönderilebilen veya alınabilen bilgi veya veri miktarıdır.

Bandwidth (Bant Genişliği) Nedir?

Bandwidth Nedir?

Bant genişliği terimi bilgisayar teknolojilerinde genellikle saniye başına bit (bps), saniye başına kilobit (kbps) veya saniye başına megabayt (mps) olarak belirtilir ve veri aktarım kapasitesi olarak ifade edilir ve ayrıca belirli bir süre içinde bir noktadan diğerine taşınabilen veri miktarı olarak tanımlanır.

Bant genişliğinin hesaplanabilmesi için elektriksel iletim ve güvenli ve verimli veri iletişimi sağlayan protokol olmak üzere iki temel unsur vardır. Bu unsurlara ek olarak, bus (veriyolu) da vardır, bu noktadan noktaya iletişime izin verir ve tüm iletişimin kontrollü bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için bir tür protokol kullanır.

Veri yolları, farklı üreticiler tarafından üretilen donanımların birbirine bağlanmasına izin verir. Bir veriyolunun tek bir üreticiye ait olduğu durumlarda standardizasyon önemi ortaya çıkmaktadır. Bu, her bir üreticinin ortak bir arabirim kullanımı ile farklı bileşenleri daha kolay kurulabilmesine ve iletişim kurabilmesine olanak tanır.

Bilgisayar donanımlarında veri yollarının birçok türü olabilir. Bunlardan bazıları; depolama aygıtları için kullanılan ATA, SATA veya SCSI arayüzleri, ağlar için kullanılan Ethernet ve genişletme yolları için kullanılan ISA, PCI/PCI-E ve USB arayüzleridir.

Bus’larda Datapath’lere benzerdir fakat aralarında farklılıklar vardır. Veri yollarının normalde bazı sistem bileşenlerinin içinde olması ve farklı bileşenlere ara bağlantısı için kullanılmamasıdır. Fakat veri yolları, hız ve düşük maliyetin daha yavaş ve pahalı olduğu genel amaçlı uygulamalar için optimize edilmiştir.

Datapath’ler ise CPU (İşlemci) veya GPU (Ekran Kartı) çipi içerisindeki önbelleğe veya belleğe giden veri yollarıdır.

Bant genişliği sorunlarının ortaya çıkmasının birçok nedeni olabilir. Paylaşılan bir aygıt donanımında veri yolu kullanılıyorsa veri yolundaki tüm aygıtlar için mevcut olan etkin bant genişliği azalır.

Ayrıca, veri yolu, kendisine bağlı sabit sayıda cihazla ayrılmış bir kaynak olabilir fakat veriyolunun elektriksel özellikleri mevcut bant genişliğini sınırlayabilir.

Bant genişliğini ölçmek, oldukça zor olabilir fakat genellikle saniyede milyon bit olarak ölçülür ve bu büyük sayıdaki bitler megabit olarak bilinir ve saniyedeki bant genişliği Mbps olarak gösterilir.

Daha yüksek bant genişliğine sahip aygıtların geniş bant bağlantıları için Gigabit hız yani Gbps gösterilir ve bir bağlantının saniyede kaç Gigabit veri iletebildiğini gösterir.

Ayrıca, çok fazla kullanılabilir bant genişliği olsada, veri paketlerinin ağda iletim hızını artırmak için ağ gecikmesinin önüne geçilmesi gerekir.

Ağ Bağlantısı

İnternet, ağlarla birbirine bağlanan milyonlarca bilgisayardan oluşan bir grup olduğu için ev kullanıcılarının bu ağa erişebilmesi için ISP’ler tarafından sağlanan bağlantıya sahip olmaları gerekir.

Ev kullanıcıları için DSL bağlantılarının veri iletim hızı ISP’ler tarafından belirli bir maliyete ve sözleşmeye göre belirlenir. Dolayısıyla, daha düşük maliyetli bir İnternet bağlantısı daha düşük bant genişliğine sahip olacaktır.

İnternete DSL bağlantısı olan bir kullanıcı, bilgisayarı ile İnternet sağlayıcı arasında özel bir bant genişliğine sahip olur. Bu yüzden, ihtiyaçlara ve diğer müşterilerin gereksinimlerine hizmet edecek yeterli bant genişliğine sahip olmaları gerekir.

   İlgili Yazılar


Yerel Ağ Nedir?
Geniş Ağ Nedir?
Metropol Ağ Nedir?
Ana Bilgisayar
BGP Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: