SWF (ShockWave Flash) Nedir?

SWF, Adobe Systems Incorporated tarafından Flash yazılımı ile ilişkilendirilen bir dosya türüdür. Fakat, bu terim aslında, FutureWave Software şirketi tarafından geliştirilen eğlence amaçlı küçük animasyon dosyaları oluşturmak için kullanılan bir dosya formatıdır.

SWF (ShockWave Flash) Nedir?

SWF Dosyası/Uzantısı/Formatı Nedir?

Bu formatın geliştirilmesinde öne çıkan fikir, web tarayıcısındaki oynatıcı vasıtasıyla herhangi bir sistemde çalışabilen ve yavaş İnternet bağlantısına sahip olan kullanıcılar tarafından kullanılabilmesidir.

Bu dosya formatını geliştiren şirket, 1996 yılında FutureSplash Animator adlı ilk SWF oluşturma veya düzenleme yazılımını piyasaya sürdü. Adobe şirketi tarafından satın alınan Macromedia şirketi ise bu dosya formatını geliştiren FutureWave’i 1996’da satın aldı.

Başlangıçta Adobe Flash Player, Shockwave Flash olarak bilinmekteydi ve o zamanlar profesyonel multimedya oluşturmak için kullanılan popüler bir programdı, ayrıca en yaygın web tarayıcılarına kurulan ve çalışan bir istemci uygulamasıydı.

Birçok program veya web tarayıcı eklentisi SWF dosyalarını desteklediğinden dolayı birçok kullanıcı web sitelerinde bunları küçük butonlara eklemedi ve ziyaretçiler için çeşitli etkileşimli içerikler oluşturdular. Kullanıcıların veya web yöneticilerinin artan istekleri doğrultusunda, zamanla daha fazla eklenti veya program bu dosyaları desteklemeye başlamıştı.

Hatta, Apple şirketinin geliştirdiği Macintosh bilgisayarlarında da bu formatın türevi olan SWFL formatı yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı.

Özellikleri

SWF uzantısı, başlangıçta nesneleri ve vektör görüntüleri basit bir sıralı şekilde sunmaktaydı. Daha yeni sürümlerinde ise ses, video ve son kullanıcı için çeşitli etkileşim biçimlerini oluşturmaya izin verdi.

Oluşturulan bir SWF, Chrome, Opera veya Firefox gibi web tarayıcılarında oynatılabilmesi için uygun eklentinin kurulması gerekir ya da kullanıcı bu dosyayı bilgisayarında yerel olarak çalıştırabilmesi için ilgili player yazılımını kurması gerekir.

Web üzerinde etkin olarak çalışabilir duruma getirien bir dosya, oynatıcıyla birlikte kendi kendine çalışabilmesi için kapsüllenir. Bir kullanıcı herhangi bir web sayfasını görüntülediğinde bu dosya otomatik olarak oynatılabilir.

Adobe şirketi bu dosya formatının kullanıcı bilgisayarlarının Windows, Mac OS X veya Linux işletim sistemlerinde oynatılabilmesi için Flash Player veya Adobe Integrated Runtime gibi farklı eklentileri geliştirdi. Kullanıcı bu dosyaları temel bir dosyadan derleyebilir ve böylece web üzerinde Flash Player ile görüntülenebilir duruma getirir.

   SWF Dosyası Nasıl Dönüştürülür?

İnternet üzerinde bulunabilecek çok sayıda ücretsiz video dosyası dönüştürücü programı, bir SWF dosyasını MP4, MOV, HTML5 veya AVI gibi birçok video formatlarına dönüştürebilir. Ayrıca, SWF dosyaları MP3 gibi diğer ses dosyası formatlarına da dönüştürülebilir.

Çevrimiçi format dönüştürücü hizmeti sağlayan websiteleri aracılığıyla da bu dosyalar JPG veya PNG gibi görüntü formatlarına kolayca çevrilebilir.

Adobe tarafından yeni geliştirilen yazılım olan Animate kullanarakta bir SWF, EXE uzantısı olarak kaydedilebilir. Böylece, 3. parti bir oynatıcı kullanmadan oluşturulan dosya kullanıcı bilgisayarlarında çalışabilir.

   SWF Dosyası Nasıl Düzenlenir?

Bir SWF formatlı dosya, FLA dosyasından derlenerek animasyon dosyası oluşturulabilir ve genellikle FLA ile düzenlenmesi önerilmektedir.

FLA dosyaları, Flash uygulamaları için kaynak dosyalarının kaydedildiği ikili dosyalar olduğundan, SWF, bu FLA dosyasının derlenmesinden oluşturulur.

   İlgili Yazılar


PNG Uzantısı
Adobe Dreamweaver
JPEG Formatı
MP4 Formatı
MP3 Formatı

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: