SWF (ShockWave Flash) Nedir?

SWF, Adobe Systems Incorporated tarafından geliştirilen Flash yazılımıyla ilişkilendirilen bir dosya türüdür. Ayrıca, eğlence için küçük animasyon dosyaları oluşturmak için kullanılan bir formatı FutureWave Software tarafından geliştirilmiştir.

SWF Nedir?

SWF Dosyası / Uzantısı / Formatı Nedir?

Bu formatı oluşturmanın temel amacı, interneti yavaş olsa bile herkesin onu herhangi bir bilgisayarda kullanabilmesini sağlamaktır. Bunu, doğrudan web tarayıcısında çalışan bir oynatıcı kullanarak elde ediyoruz.

Bu dosya formatını yapan şirket, SWF dosyaları yapmak veya değiştirmek için ilk yazılımı oluşturdu. Adını FutureSplash Animator koydular ve 1996’da piyasaya sürdüler. Adobe şirketi tarafından satın alınan Macromedia, 1996’da bu dosya formatını üreten FutureWave‘i satın aldı.

Başlangıçta, kullanıcılar Adobe Flash Player‘ı Shockwave Flash olarak biliyorlardı. Temel olarak, insanların profesyonel multimedya yapmak için kullandıkları ünlü bir programdı. O zamanlar, çoğu web tarayıcısında yüklü ve üzerinde çalışıyordu.

SWF dosyalarıyla uyumlu birçok program ve tarayıcı eklentisi ile kullanıcıların endişelenmesine gerek yok. Ek olarak, bu dosyalar küçük web sitesi düğmeleriyle entegre olur. Bunun yerine, web sitelerini ziyaret eden kişiler için eğlenceli etkileşimli şeyler oluşturabilirler. Zamanla, insanlar bu dosyalardan yararlanmalarını geliştirmek için ek eklentiler veya programlar istediler.

Spesifik olarak, bu biçimin SWFL adlı belirli bir sürümü, Apple Mac bilgisayarlarında modaydı.

Özellikleri

SWF dosyaları, nesneleri ve vektör görüntülerini basit bir sırayla görüntülerdi. Ancak daha yeni sürümler, çeşitli etkileşimli ses, video ve son kullanıcı etkileşimi öğelerini tanıttı.

Bir SWF dosyasını Chrome, Opera veya Firefox gibi web tarayıcılarında izlemek için PC’nize özel bir yazılım yüklemeniz gerekir. Dosyayı çalıştırmalarına ve içeriğinin keyfini çıkarmalarına olanak tanır.

Bir dosyanın kapsüllenmesi, oynatıcıyı kullanarak çalışmasına izin vererek web üzerinde etkin çalışmayı etkinleştirir. Dolayısıyla, kullanıcılar bu dosyayı, bir web sayfasını ziyaret ettiği zaman kolayca oynatır.

Adobe, Flash Player ve Adobe Integrated Runtime adlı özel eklentiler yaptı. Bu sayede, bu eklentiler, SWF dosyalarının Windows, Mac OS X ve Linux gibi farklı işletim sistemlerinde oynatılmasına yardımcı olur.

Kullanıcılar, bu dosyaları ham verilerden derleyerek web üzerinde Flash Player kullanarak görüntüleyebilirler.

SWF Dosyası Nasıl Dönüştürülür?

Ücretsiz çevrimiçi araçlar, SWF dosyalarını video formatlarına (MP4, MOV, HTML5, AVI) dönüştürür. Ek olarak, onu MP3’e dönüştürürler ve dosya türlerini JPG veya PNG’ye dönüştürürler.

Uzmanlaşmış web siteleri, format dönüştürme sürecini sorunsuz ve hatasız hale getirir. Adobe, Animate adlı yazılımı geliştirdiği için kullanıcılar bu yazılımı kullanarak ShockWave Flash dosyalarını kolayca EXE formatına dönüştürür.

Kullanıcılar, üçüncü taraf bir oynatıcıya ihtiyaç duymadan dosyayı bilgisayarlarında çalıştırabilir. SWF içeriğini görüntülemek, daha fazla adım veya yazılım gerektirmeden uygundur.

ShockWave Flash Dosyası Nasıl Düzenlenir?

FLA dosyasından bir SWF dosyası derlemek, animasyon dosyasını oluşturmak için gereklidir. Bu nedenle, ShockWave Flash dosyasını düzenlemek için FLA dosyasını kullanmak mümkün olan en iyi sonucu verir.

FLA dosyaları, Flash uygulamalarındaki temel ikili veriler ve varlıklar için bir kapsayıcıdır. Uygulama, derlemenin ardından son çıktı olarak SWF dosyasını oluşturur.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir