Mouse (Fare) Nedir, Ne İşe Yarar?

Mouse (Fare), bir bilgisayarda grafiksel ortamın yönetimini kolaylaştırmak için kullanılan bir işaretleme aygıtıdır. Genellikle plastikten yapılır ve tek elle kullanılır.

Mouse (Fare) Nedir, Ne İşe Yarar?

Bilgisayar Mouse Ne Zaman İcat Edildi, Tarihi ve Türleri Nelerdir?

Göreceli hareketini, genellikle monitördeki bir işaretçi veya okla yansıtılan yaslandığı düz yüzeyle iki boyutlu olarak algılar.

Bugün, çoğu insan için bilgisayar ekipmanında önemli bir unsurdur ve dokunmatik ekran gibi benzer bir işleve sahip diğer teknolojilerin ortaya çıkmasına rağmen, uygulama hala uzun yıllar faydalı ömre sahip olacağını göstermiştir.

Tarihi

Günümüzde sıkça kullandığımız Mouse (Bilgisayar Faresi), 1960’larda Stanford Araştırma Enstitüsü’nde Douglas Engelbart ve Bill English tarafından tasarlandı. Daha sonra Xerox şirketinin Palo Alto laboratuvarlarında geliştirildi.

İnsan ve makine arasındaki iletişimi ve kolaylığı geliştirerek insan aklını artırmaya çalışan önemli bir proje içinde ortaya çıktı.

Farenin icadı, ilk grafik kullanıcı arayüzlerinin veya ortamlarının görünümüne kesin bir adım atmayı başardı. İlk model elle yapılmış ve X-Y Position Indicator for a Display System/Bir Görüntü Sistemi için X-Y Konum Göstergesi adı altında patentlenmiştir.

İlk modelin tasarımına rağmen, temel donanımsal işlevi bugün günümüzde de aynıdır.

Kullanıcının eline pek iyi oturmayan, bir taşa benzer ilk mouse tasarımı, yüzey boyunca hareket ederken imlecin ekrandaki dikey hareketini kontrol etmek için iki ekseni hareket ettiren ve diğeri de kırmızı olan yatay yön için iki metal tekerleğe sahipti.

Bir kişi ve bilgisayar arasında doğrudan kolaylık sağlayan bu araç sayesinde klavyenin aksine, daha az temel bilgi ile kullanım kolaylığı geliştirildi.

O zaman, bilgi işlem hala ilkel bir durumdayken, basit bir hesaplama yapmak için bir programlama dilinde yazılmış talimatlar gerekiyordu.

San Francisco’da, 1968’in sonlarında ilk resmi model halka sunuldu ve 27 Nisan 1981’de ilk bilgisayar piyasaya sürüldü.

İlk Bilgisayar Faresi

Nasıl Çalışır?

Ana işlevi, düz bir yüzeye veya özel bir mousepad üzerinde hareketi yakalamak için kullandığı teknolojiye bağlıdır ve bu bilgileri bilgisayar monitöründe bir ok veya işaretçi taşımak için iletir.

Hareket sensöründe veya mekanizmasında kullanılan teknolojilere ve bilgisayar arasındaki iletişim yöntemine bağlı olarak, birçok türü vardır.

Bilgisayarda farenin görevi, herhangi bir düğme veya düğme üzerinde bir veya iki tıklama, basma, ekranda görünebilecek farklı seçenekler seçmektir.

Mouse kullanımı için kullanıcının işaretçiyi hareket ettirmeye ve çoğu görev için bir veya iki tıklama ile basması gerekir.

Yeni bilgisayarların ilerlemesiyle, mouse sadece stratejik oyunlarda ekran nesnelerini seçmek ve çalıştırmak için değil, aynı zamanda kameranın yönünü veya bilgisayar oyunlarında birinci veya üçüncü kişide bir karakterin yönünü değiştirmek için de önemli bir cihaz haline geldi.

Bu oyunların çoğunda yaygın olarak, düğmeleri seçilen silahları veya nesneleri tetiklemek için kullanılır ve fare tekerleği nesneler arasında dolaşmak için kullanılır.

Kısacası, bir mouse görevini yaparken, altındaki yuvarlak top veya silindir ya da kızılötesi teknolojisini kullanarak hareket edebilmeyi gerçekleştirir. Bunu yaparken, optik sensörleri kullanır ve bilgisayara dikey ve yatay dijital sinyalleri gönderir.

Türleri/Çeşitleri

   Mekanik

Yüzeydeki hareketine yanıt olarak puls üreten iki tekerleği hareket ettirmek için altta çok katmanlı büyük bir plastik veya kauçuk küre vardır.

Varyant, aralarında küre yerine 90 derece eğimli iki tekerlek kullanan Honeywell modelidir.

Dahili devre, tekerleğin ürettiği darbeleri sayar ve bilgileri yazılımı kullanarak işlediği ve yorumladığı bilgisayara gönderir.

Mekanik Tür

   Optik

Şanzıman şaftında sık kir birikmesi problemini önleyen lastik bilyeye sahip olmayan bir çeşittir ve optik özellikleri nedeniyle daha az sorun yaratır.

Bugün en modern ve pratik olanlardan biri olarak kabul edilir. 800 dpi’lik bir sınır sunabilirsiniz, çünkü 2,54 santimetrede tanıyabileceğiniz farklı noktaların sayısı sayı ne kadar düşükse, hareket sensörü o kadar kötü çalışır.

Operasyonu, bulunduğu yüzeyin fotoğrafını çeken ve ardışık fotoğraflar arasındaki farklılıkları tespit eden bir optik sensöre dayanır, farenin konumunu değiştirip değiştirmediği belirlenir.

Cilalı yüzeylerde veya bazı parlak malzemeler üzerinde, optik mouse bilgisayar monitöründe ani dalgalanmalara neden olabilir.

Bu nedenle, bu tür için, döndürülen ışık bilgilerini karıştırabilecek çok renkli zeminlerde kullanılmaması tavsiye edilir. Bunun yerine, parlak olmaması gereken bir mat veya yüzey kullanmak gerekir.

USB Optik Tür

   Lazer

Bu tür daha hassas ve doğrudur, bu da özellikle grafik tasarımcıları ve video oyunu oyuncuları için uygundur.

Ayrıca, yatay bir yüzey üzerinde kayarak hareketi algılar, ancak optik teknoloji ışık huzmesi, 2000 dpi’den başlayan çözünürlüklere sahip bir lazerle değiştirilir, bu da hassasiyette önemli bir artışla sonuçlanır.

Lazer Türü

   Trackball (İztopu/Hareket Topu)

Trackball kavramı, işaretçinin el yordamıyla hareket ettirilmesi gereken bir bir cihaz değildir, bu yüzden bir top sunmaya adapte olur, böylece el üzerine yerleştirildiğinde tek bir parmak ile imleci hareket ettirilebilir.

Kısacası, tüm eli hareket ettirmek zorunda kalmadan, başparmak ile hareket ettirilebilir.

Bu şekilde, hareket nedeniyle önkolda olası bir ağrıdan kaçınmanın yanı sıra çaba ve alan ihtiyacı da azalır.

Trakball/İztopu

   Wireless/Kablosuz

Bu durumda, aygıtın bilgisayara bağlayan bir kablosu yoktur, bunun yerine bir tür kablosuz teknoloji kullanır.

Kablosuz mouse’lar, piller yoluyla ürettiği kablosuz sinyali alan bir alıcıya ihtiyacı vardır.

Alıcı normalde bilgisayara bir USB veya PS/2 bağlantı noktası üzerinden bağlanır. Kullanılan kablosuz teknolojiye bağlı olarak, bu tür üç gruba ayrılır:

  1. RF (Radio Frequency/Radyo Frekansı)
  2. IR (Infrared/Kızılötesi)
  3. Bluetooth (BT)

Bluetooth Modeli

   1. RF (Radio Frequency/Radyo Frekansı)

Bu tür teknolojilerin en yaygın ve en ucuz türüdür. Mobil veya hücresel telefonlarda popüler olan, IEEE 802.11b ve 802.11g standartlarıyla aynı olan 2.4Ghz frekansında bir sinyal göndererek çalışır.

Yaklaşık 10 metreye kadar yeterli bir menzile sahip olmasının yanı sıra, birkaç bağlantı hatası veya diğer kablosuz ekipmanlarla etkileşimi nedeniyle popülerdir.

   2. IR (Infrared/Kızılötesi)

Bu teknoloji, televizyonların, müzik sistemlerinin veya cep telefonlarının kontrolleri veya uzaktan kumandaları ile popüler olan bir veri iletim ortamı olarak bir kızılötesi dalga sinyali kullanır.

Bir öncekinden farklı olarak, ortalama 3 metreden daha az bir menzile sahiptir ve sinyalin doğru bir şekilde alınması için hem verici hem de alıcının doğrudan kesintisiz bağlantıya sahip olması gerekir.

Kızılötesi farelerin mesafesi düşük olduğu için piyasada pek tutunamamıştır.

   3.Bluetooth

Bluetooth, diğer cihazlarda bazı başarılara sahip olan kablosuz iletim (IEEE 802.15.1 standardı) olarak en son teknolojidir.

Menzili, Bluetooth standardının Sınıf 2’sine karşılık gelen yaklaşık 10 metre veya 30 feet’dir.

   İlgili Yazılar


Bilgisayar Donanımı Nedir?
Bilgisayar Yazılımı Nedir?
Sabit Disk Nedir?
Compact Disk Nedir?
Digital Versatile Disk Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: