HD-DVD Nedir?

HD-DVD (High-Density Digital Versatile Disc/Yüksek Yoğunluklu Dijital Çok Yönlü Disk), Toshiba, Microsoft ve NEC şirketleri ve çeşitli film yapımcıları tarafından yüksek çözünürlüklü DVD’ler için standart olarak geliştirilen 30 GB’a kadar depolama yapabilen bir optik depolama türüdür.

HD-DVD Nedir?

HD-DVD Tanımı ve Özellikleri

Bu format standart DVD’ye dayandığı için rakibi Blu-ray‘e yenildi. Fakat, HD-DVD’nin birçok desteğinin azalmasından sonra, Toshiba daha fazla ürün yapmayı bırakmaya ve formatını geliştirmek için araştırmaya devam etmeye karar verdi.

Daha sonra Toshiba, 51 GB kapasiteye (katman başına 17 GB) ulaşacak üç katmanlı bir diskin geliştirildiğini duyurdu.

15 GB kapasiteye sahip tek katmanlı ve 30 GB kapasiteye sahip çift katmanlı HD-DVD’ler vardır. Ve kapasiteleri bir veya iki katman için sırasıyla 15 ve 30 GB’dir. Cihazın aktarım hızının 36,5 Mbps olduğu tahmin edilmektedir.

Bu format, 405 nm dalga boyuna sahip mor bir lazerle çalışır ve geleneksel bir DVD‘ye çok benzerdir. Diskin dış katmanı 0.6mm kalınlığında, DVD ile aynıdır ve lensin sayısal açıklığı 0.65’tir.

Tüm bu veriler, disklerin üretim maliyetlerinin Blu-ray’lardan biraz daha düşük olmasına yol açıyor, çünkü özellikleri bugünün DVD’sine çok benziyor.

HD-DVD’nin kullandığı video sıkıştırma formatları MPEG-2, Video Codec 1 ve H.264/MPEG-4 AVC’dir.

Kopya koruması açısından, 128-bit kodlama kullanan DVD’nin CSS, AACS’nin geliştirilmiş bir sürümünü kullanır.

Ayrıca, yüksek tanımlı içeriğin şifrelenmemiş ortamlarda aktarılmasını engelleyen ve bu nedenle kopyalanabilen bir sinyal olan ICT (Image Constraint Token/Görüntü Kısıtlama Simgesi) içerir.

Pratikte, oynatıcı yüksek tanımlı olsa da oynatıcıdan televizyona giden kablo analogsa video çıkışını 960×540 çözünürlüğe sınırlar.

ICT zorunlu değildir ve her şirket, unvanlarına ekleyip eklemeyeceğine serbestçe karar verebilir. AACS, ICT kullanan başlıkların bunu kutuda açıkça belirtmesini gerektirir.

Bu format, filmin menüsüne adanmış özel bir parçaya sahip olan geleneksel DVD’nin sınırlı kapasitesini önemli ölçüde artıran etkileşimli pop-up tarzı menülere erişme imkanı sunuyor.

Microsoft’un popüler Xbox 360 konsolu için bir HD-DVD genişleticinin pazarlandığını duyurmasının ardından video oyunları dünyasına adım attı.

Tarihi

19 Kasım 2003’te DVD Forum üyeleri, sekiz ila altı oyla HD-DVD’nin HDTV için DVD’nin ardılı olacağına karar verdiler. Bu toplantıda, o zamana kadar Advanced Optical Disc/Gelişmiş Optik Disk olarak yeniden adlandırıldı.

Daha büyük kapasiteye sahip Blu-ray Disc ortamı DVD Forumu dışında geliştirilmiştir ve hiçbir zaman oy kullanmadı.

HD-DVD ve HD-DVD-RW için geçerli özellikler 1.0 ve 0.9 sürümünde bulunmaktadır.

Toshiba, 19 Şubat 2008’de bir basın toplantısında, üretim ve dağıtımının sona erdiğini duyurdu.

Uyumluluk

CD, DVD ve HD-DVD’leri okuyabilen ve yazabilen hibrit okuyucular zaten var.

Ayrıca, mevcut DVD oynatıcılarda görülebilen bir film satın alabilmeniz ve ayrıca bir oynatıcıya takılması durumunda yüksek tanımlı olabilmeniz için hibrit bir DVD ve HD-DVD diski geliştirmek de mümkün olmuştur.

Ancak, veri katmanı her iki formatta da aynı olduğundan, bu tür disklerin çift taraflı olması gerekir. Daha sonraları her iki tabakayıda içeren tek taraflı bir hibrit disk elde edilmiştir.

İşleyişi

Bilgileri kaydetmek için uzun bir spiral parça içerir. Her bit, derinliğine bağlı olarak sıfır mı yoksa sıfır mı olduğunu belirleyen küçük bir yuva ile temsil edilir.

Verileri okumak için, okuma ünitesinin lazer ışını, diskin yansıtıcı yüzeyine karşı fiziksel kırınım fenomenini kullanır ve yazma durumunda, mavi lazer ışınının gücüne bağlı olarak yazma sırasında yuvanın derinliğini belirler. Sonuç olarak, diskin yüzeyi farklı işaretlenecek ve bitleri belirleyecektir.

Bilgisayar, HD-DVD, CD veya DVD’den veri almıyorsa, bu işlem genellikle yazma olarak adlandırılır, disk yine de minimum hızda dönecektir.

Oynatıcılar ve Kaydediciler

Ticari pazara sunulmayı başaramayan bir teknolojidir, ancak bilgisayara monte edilen ve disklerin okunmasına izin veren bazı okuma cihazları geliştirilmiştir.

Destekleyen Şirketler

HD DVD’yi destekleyen elektronik ve bilgisayar şirketleri arasında Canon Inc, Dijital Sinema Sistemleri, Hitachi Maxell Ltd, Intel, Kenwood Corporation, Microsoft, Mitsubishi Kagaku Media Co Ltd, NEC Corporation, Onkyo Corporation, Sanyo Electric Co Ltd, Teac Corporation bulunmaktadır.

Bu formatı destekleyen film stüdyoları arasında Universal Studios, Paramount Home Entertainment, Dreamworks, The Weinstein Company, Image Entertainment, Magnolia Pictures, Brentwood Home Video, Ryko, Koch/Goldhill Entertainment yer alır.

Warner Bros.’un başlangıçta HD DVD’yi desteklese de, bu formatta film üretmeyi durduracağını ve bu nedenle sadece Blu-Ray’i destekleyeceğini duyurduğuna dikkat edilmelidir.

Toshiba Corporation, diğer ortam olan Blu-ray’a karşı yenilgiyi kabul ettiğinden, şu anda bu format üretilmiyor.

Yüksek yoğunluklu DVD için bu durum çok kötü, çünkü artık bu formatta daha fazla oyuncu veya kayıt cihazı tanıtılmayacak, üretilmeyecek veya satılmayacak.

Toshiba başkanı şu sözleri söyleyerek sonlandırdı: “Şirket ve tüketiciler bizi çok hayal kırıklığına uğrattı.”

Şifresi Çözme Davası

2007’nin başlarında, HD-DVD ve Blu-ray disklerden AACS korumasını kaldırmanıza ve medyayı Linux işletim sistemi gibi herhangi bir işletim sisteminde ve mutlaka izin verilen bir oynatıcıda oynatmanıza izin veren bir anahtar keşfedildi.

AACES Lisans Kurumunun, DMCA’nın ihlali iddiasıyla, şifrenin yayınlandığı sitelerden kaldırılmasını talep eden çeşitli İnternet sitelerine karşı açtığı dava, özellikle Digg haber sitesini etkileyen büyük bir tartışma yarattı.

   İlgili Yazılar


Ses Sinyali
RGB Modeli
Pixel Nedir?
VGA Soket
DVI Soket

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir