Windows NT Nedir?

Windows NT dünyasına hoş geldiniz! Temmuz 1993’teki başlangıcından bu yana bilgi işlem dünyasını değiştiren benzersiz bir işletim sistemidir. Ayrıca, 32 bit teknolojisi ve harika özellikleriyle Microsoft’un NT işletim sistemi bilgi işlemde fark yaratmıştır.

Bu yazımızda Windows NT sürümünün tam olarak ne olduğuna, geçmişine ve özelliklerine bakacağız. Ek olarak, zaman içindeki değişimi hakkında daha fazla bilgi edineceğiz. Hadi hemen dalalım ve NT’nin harika dünyasını birlikte keşfedelim!

Microsoft Windows NT İşletim Sistemi Nedir?

Microsoft Windows NT İşletim Sistemi Nedir?

Temmuz 1993’te Microsoft, 32 bit OS olan Windows NT’yi başlattı. Bilgisayarlarda ileriye doğru büyük bir adımdı. Ayrıca NT terimi yeni teknoloji anlamına da gelmektedir. Microsoft’un önceki sürümlerinin hâlâ sahip olması gereken birçok yeni şeyi getirdi. Lansmanı, bilgisayar alanında daha fazla yeni fikrin ortaya çıkmasına yol açan kritik bir andı.

Windows 95‘ten önce Microsoft, iş ve sunuculara yönelik işletim sistemleri yapıyordu. Bu, bilgisayarların çalışma şeklini değiştirdi ve insanların onları kullanma şeklini tamamen değiştirdi. Amaç, sabit resimlere sahip ve UNIX gibi çalışan bir OS oluşturmaktı. Bunun amacı insanların diğer işletim sistemlerini iyi bir şekilde kullanmasını kolaylaştırmaktı.

NT OS iki türde geldi: biri normal bilgisayar kullanımı için, diğeri sunucular için. Bu fark, farklı bilgi işlem ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı oldu.

Bu işletim sistemi geliştirmesi Kasım 1988’de başladı. Microsoft ve IBM, OS/2 3.0’ın geliştirilmesinin yanı sıra bunun üzerinde birlikte çalıştı.

Aynı zamanda Microsoft, OS/2 için DOS tabanlı bir Windows üzerinde çalıştı. Üstelik bu, her şeyin sorunsuzca çalışmasını ve kaynakların iyi kullanılmasını sağladı.

Microsoft ve IBM İşbirliği

Mayıs 1990’da Windows 3.0 çıktığında Microsoft, Programlama Arayüzünü (API) değiştirdi. Üstelik bu, API’yi çok daha büyük hale getirdi.

Bu karar Microsoft ile IBM arasında sorunlara neden oldu. IBM tek başına OS/2’ye odaklandığı için birlikte daha az çalıştılar. Bu arada Microsoft, yeniden adlandırılan NT’yi geliştirmeye odaklandı.

Microsoft, NT’yi tasarlamak için Dave Cutler liderliğindeki DEC’den geliştiricileri işe aldı. Bu ekip RSX-11 ve DEC gibi projelerden uzmanlık getirdi.

Bu OS’u birçok farklı bilgisayar türünde çalışacak şekilde yaptılar. Ayrıca çeşitli makine türlerinde çalışabildiğinden emin olmak için donanım soyutlama katmanı adı verilen bir şey kullanır.

Geliştiriciler, API’leri gizli yerel API’nin üzerine alt sistemler olarak yerleştirir. Bu, API’nin gelecekte benimsenmesine olanak sağladı.

Tasarımcılar ilk başta bir mikro çekirdek oluşturdular. Daha sonra çekirdeğin daha iyi çalışmasını sağlamak için daha fazla özellik eklediler. Böylece NT, içinde Unicode kullanan ilk OS oldu.

Windows NT Sürümleri Nedir?

Microsoft’un işletim sistemi dört versiyona sahiptir:

NT Sürümlerinin Karşılaştırılması
SürümYayın Tarihiİşletim Sistemi
3.11993Workstation (named just WinNT), Advanced Server
3.51994Workstation, Server
3.511995Workstation, Server
4.01996Workstation, Server, Server Enterprise Edition, Terminal Server, Embedded
5.01997-19992000
5.12001XP
5.22003Server 2003, XP x64
6.02006Vista, Server 2008
6.120097, Server 2008 R2
6.220128, Server 2012
6.320138.1, Server 2012 R2
10.0201510, Server 2016, Server 2019

Tüm bu sürümler aynı anda birçok şeyi yapabilir. Bir veya daha fazla işlemciye sahip cihazlarda iyi çalışırlar.

I/O isteklerini işlemek için IRP isteklerini ve eşzamansız I/O’yu kullanan bir paket adresine gitmeniz gerekir.

Microsoft, işletim sistemi geliştirmede 64 bit desteğini vurguladı. Kısaca bu, Windows 2000 Advanced Server ile başladı.

NT Mimarisi

NT mimarisi tamamen modüler ve birbirinin üzerine inşa edilmiş iki ana katmana sahiptir.

 1. User – Kullanıcı modu: Programlar ve alt sistemler erişim sahibi oldukları sistem kaynaklarıyla sınırlıdır.
 2. Kernel – Çekirdek modu: Belleğe ve harici cihazlara tam erişiminiz vardır. Bu serideki işletim sistemleri tüm çekirdeklerinde hibrit çekirdekler kullanır. İnsanlar bu terimi tartışıyorlar çünkü esasen mikro çekirdek tarzında monolitik bir çekirdek yapılandırıyor.

Çekirdek kısmında şunlar bulunur:

 1. Temel unsurların bir karışımı.
 2. Donanıma yardımcı olan katmana sürücü de denir.
 3. Yönetici birincil hizmetleri ayarlar.
 4. Ntoskrnl.exe gibi dinamik kitaplıklar işlerin sorunsuz çalışmasını sağlar.

Çekirdek –  Kernel Modu

WinNT serisinin çekirdek modunun alt sistemleri vardır. Böylece, I/O yöneticisini ve I/O isteklerini kullanarak uygun kontrolörlerle konuşabilir.

Microsoft 2000’de kullanıcı modu katmanları iki parçadan oluşur: ortam alt sistemi ve tümleşik alt sistem. Bu parçalar önemlidir çünkü kullanıcıların OS içinde bir şeyler yapmasına yardımcı olurlar.

Windows 2000‘deki kernel modu, bilgisayar sisteminin donanımına ve kaynaklarına tam erişime sahiptir.

Çekirdek modu, işletim sisteminin önemli bölümlerine normal kullanıcıların erişmesini önler. Ayrıca yetkisiz uygulamaların sistemin güvenliğine zarar vermesini de engeller.

Yönetici tüm kullanıcı işleriyle ilgilenir. Buna giriş/çıkış işlemlerinin yapılması, nesnelerin yönetilmesi, süreçlerin kontrol edilmesi ve her şeyin güvende kalmasının sağlanması da dahildir.

Çekirdek, Donanım Soyutlama Katmanı ile Yöneticinin ortasında bulunur. Birden fazla işlemciyi yönetmeye, iş parçacıklarını yönetmeye ve kesintileri aktarmaya yardımcı olur. Ayrıca istisnalarla sorunsuz bir şekilde ilgilenir.

Çekirdek aynı zamanda donanım sürücülerinin de çalışmasını sağlar. Ayrıca çekirdek modunda üç tür denetleyici vardır: yüksek düzey, orta ve düşük düzey denetleyiciler.

Sürücü modeli her şeyin birlikte çalışmasını sağlar. Böylece hem ikili kodu hem de kaynak kodunu kontrol altında tutar. Kısacası bu hem Windows 98 hem de 2000 için geçerlidir.

Ayrıca Düşük seviyeli sürücüler eski moda aygıt sürücüleri gibidir. Bir cihazı doğrudan kontrol ederler veya Tak ve Çalıştır donanım veri yolu ile çalışırlar.

Windows NT Özellikleri

WinNT dışarıdan Windows 95, 98 ve Millennium’a çok benziyor. Ancak çekirdek adı verilen benzersiz bir çekirdeğe sahiptir. Bu nedenle bazı benzersiz özelliklere sahiptir:

 • WinNT, ağlar için popüler bir 32 bit işletim sistemidir. Çoklu görevi yerine getirme konusunda iyidir ve güçlü güvenlik ve ağ özelliklerine sahiptir.
 • WinNT süper güvenilir olmasıyla bilinir, bu da onu temel işler için mükemmel kılar. Hem iş bilgisayarları hem de gerçekten iyi çalışması gereken sunucular için harikadır.

WinNT’nin bu sürümü, Windows’un eski sürümleri üzerine kurulmuştur ve aşağıdaki güvenilirlik özellikleriyle birlikte gelir

1) Dahili İstemci/Sunucu Modeli

WinNT 32 bitlik bir işletim edisyonudur. WinNT’de kullanıcı uygulamaları, çekirdek adı verilen işletim sisteminin çekirdeği ile aynı bellek alanında çalışmaz.

Çekirdek 0 halkasında çalışırken, kullanıcı uygulamaları işlemcinin üç halkasında çalışır.

2) 32 Bit Düz Bellek Modeli

Tercih edilen çoklu görev modeli, tüm programların ihtiyaç duydukları anda CPU’yu (bilgisayarın beyni) kullanabilmesini sağlar.

Ayrıca bazı programların sorunlu programları çalıştırarak tüm CPU gücünü ele geçirmesini de engeller.

3) Dosya Sistemi

NTFS dosya sistemi, son derece güvenilir olduğundan dosyaları organize etmenin mükemmel bir yoludur.

4) Gerçek 32 Bit Tasarım

Tüm 32-bit WinNT programları, eski 16-bit teknolojisiyle yapılmış diğer işletim sistemlerinden çok daha hızlı çalışır.

5) Çoklu Görev ve Çoklu Kullanım Özellikleri

Tüm süreçlerin çalışabilmesini sağlayarak birçok şeyin aynı anda gerçekleşmesini sağlar. Birden fazla CPU’nuz varsa, birden fazla CPU ile de çalışır.

WinNT, INTEL tarafından üretilen CPU’larla çalışır ancak Power PC, DEC Palpa ve MAC gibi diğer türlerle de çalışır.

6) Güvenlik

WinNT’nin en önemli özelliklerinden biri güvenliğidir. WinNT en başından beri verileri güvende tutmaya odaklandı. Hem şirketleri hem de hükümeti korur.

Her şeyin güvenli kalmasını sağlamak için WinNT, yazılım paketinde bulunan şu özelliklerle birlikte gelir:

 • Etki Alanı Güvenlik Modeli

Ağlara erişim için gelişmiş bir sistem olduğundan kullanıcının hangi ağ kaynaklarına ulaşabileceğini kontrol eder.

Etki alanı denetleyicileri adı verilen özel sunucular, kullanıcıların gerçek olup olmadığını kontrol eder. Ayrıca güvenlik bilgilerini SAM (Güvenlik Hesabı Yöneticisi) veritabanında tutarlar.

 • Dosya Sistemi

İşletim sisteminin güvenliğine katkıda bulunan bir dosya sistemidir. Yöneticiler, gruplar veya kullanıcılar için ağın farklı bölümlerine kimin erişebileceğini kontrol etmek için bunu kullanabilir.

 • Hata Toleransı Özellikleri

WinNT, hatalarla başa çıkmanıza yardımcı olacak bazı temel özelliklere sahiptir. Hata toleransı, çalışırken meydana gelecek hataları giderir. Öne çıkan özelliklerden biri, sabit sürücünüzün bir kopyasını oluşturmaya benzer şekilde çalışan RAID (Ucuz Disklerin Yedek Dizisi) desteğidir.

RAID, disklerinizden birinin çalışmayı durdurması durumunda verilerinizi geri almanıza yardımcı olur. Arıza toleransının bir diğer önemli parçası da, ana güç kesildiğinde yedek güç sağlayan UPS’dir. Kısacası WinNT, elektrik kesildiğinde bunu fark eder ve hızla UPS’e geçer.

Windows NT Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS / FAQ)

 1. Windows NT’nin açılımı nedir?
Microsoft bu işletim sistemini öncekilerden daha yeni olduğu için New Technology (NT) olarak adlandırdı. Yeni Teknoloji diye Türkçeye çeviriyoruz.
 1. Windows NT ne için kullanılır?
1993 yılında NT sistemini piyasaya sürdüler. Microsoft bunu bizim iş ortamlarında kullanmamız için tasarladı. Ayrıca Windows 95 ve Windows 98 gibi önceki versiyonlarına göre daha stabildir. Dolayısıyla daha güvenli bir ortamda çalışmamıza olanak sağlar. Bu sistemi çoğunlukla büyük şirketlerde kullanıyorlardı. Dosya ve yazıcı, ağ güvenliği, kullanıcı yönetimi sağladığı için firmaların tercihi haline geldi.
 1. NT, Windows 10 ile aynı mıdır?
NT sürümü ve Windows 10 aynı değildir. Farklılıkları var ve bunları bilmek çok önemli. Çünkü Windows 10 daha yeni bir sürüm. Üstelik Microsoft bunu 2015 yılında yayınladı. Diğeri ise ilk kez 1993 yılında yaygın olarak kullandığımız bir sistemdi.
 1. Windows 95 ile NT arasındaki fark nedir?
NT ile Windows 95 arasındaki temel fark sürüm farkıdır. Üstelik 95 versiyonu da adından da anlaşılacağı gibi 1995 yılında aktif olarak yer aldı. Öncelikle kişisel bilgisayarlar için tasarladılar. Örneğin görev çubuğu ve başlat menüsü içeren ilk sürümdü. Kısacası NT iş amaçlı, 95 ise ev cihazları içindir.
 1. Microsoft NT sistemini kaldırabilir miyim?
Evet, Microsoft NT’yi bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz. Ancak bunu kurumsal bir ortamda kullanıyorsanız temel hizmetlerin çalıştığını unutmayın. Bu nedenle BT’ye danışın.

Sonuç

Özetlemek gerekirse, Windows NT, Microsoft’un işletim sistemi oluşturma geçmişinde büyük bir olaydı. Oluşturucular bunu UNIX sistemlerine benzer, istikrarlı ve kullanımı kolay bir arayüz sağlayacak şekilde tasarladılar. İşletim sistemi kendisini iki ana bölümden oluşan bir yapı taşı gibi oluşturur: kullanıcı modu ve çekirdek modu.

Bu işletim sistemi aynı zamanda birçok görevi yapar. Dahası, çoklu CPU’ya sahip bilgisayarlarda çalışır. İnsanlar bunu normal bilgisayarlardan büyük ağ sunucularına kadar her türlü yerde kullanıyor. Microsoft, yıllar boyunca NT OS’yi daha iyi hale getirmeye devam etti ve en son sürüm, 2015’te çıkan Windows 10’dur.

Microsoft’un NT işletim sistemi bilgisayarların çalışma şekli açısından hayati önem taşır. Bu nedenle dünyanın her yerindeki birçok işletme ve grup bunu sistemlerinin temeli olarak kullanıyor.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir