Windows Defender Nedir, Ne İşe Yarar?

Microsoft AntiSpyware olarak bilinen Windows Defender, amacı Microsoft Windows’ta casus yazılımları önlemek, kaldırmak ve karantinaya almak olan bir güvenlik programıdır. Windows 10 ve eski dağıtımlarda de varsayılan olarak bulunur ve etkinleştirilir.

Windows Defender Nedir, Ne İşe Yarar?

Windows Defender Tarihi

   Beta 1

Windows Defender, orijinal olarak GIANT Company Software tarafından geliştirilen GIANT AntiSpyware tabanlıdır. Microsoft, 16 Aralık 2004’te GIANT’ı satın aldı.

Orijinal GIANT AntiSpyware Windows ile geriye dönük olarak uyumlu olsa da, Windows 9x işletim sistemi desteği sonlandırıldı.

Bununla birlikte, aslında GIANT’ın bir ortağı olan Sunbelt Software, CounterSpy adlı aynı teknolojiye dayanan ve önceki Microsoft işletim sistemlerini hala destekleyen bir ürün satıyor.

Microsoft AntiSpyware’in ilk sürümü 6 Ocak 2005’te beta biçiminde yayımlandı ve temel olarak yeniden paketlenmiş bir GIANT AntiSpyware idi.

Bazı yeni özelliklere sahip ücretsiz bir üründü ve sadece bir Microsoft ürünü olarak yeniden adlandırıldı.

Daha fazla yapı piyasaya sürüldü ve en son Beta 1 güncellemesi 21 Kasım 2005’te yayınlandı.

   Beta 2

RSA Güvenlik 2005 Konferansı’nda, Microsoft Yazılım Mimarisi ve Kurucusu Bill Gates, Windows Defender’ın sistemlerinizin korunmasına yardımcı olmak için geçerli tüm lisanslı Windows 2000, Windows XP ve Windows Server 2003 kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulacağını duyurdu.

Windows Defender 13 Şubat 2006’da piyasaya sürüldü. Yeni program adı ve yeni bir kullanıcı arayüzü tasarımı içeriyordu.

Ana motor, Visual Basic’te yazılmış olan GIANT’da geliştirilen orijinalin aksine C’de yeniden yazılmıştır. Bu uygulamanın performansını artırır.

Ayrıca, beta sürüm 2’den beri, program, bir kullanıcı oturum açmamış olsa bile, uygulamanın bilgisayarı korumasına izin veren önceki sürümlerden farklı olarak bir Windows hizmeti olarak çalışır.

Windows Defender uygulaması teknik olarak aynı adı taşıyan hizmete bir arabirimdir.

Beta 2 ayrıca orijinal Windows doğrulaması gerektirir. Ancak, Windows Defender (Beta 2) bazı Microsoft AntiSpyware araçlarını (Beta 1) içermiyordu.

Microsoft, aşılama sistem araçlarını, Güvenli Parçalayıcı ve MSAS Sistem Gezgini’ni (Beta 1) ve kullanıcıların çerezler, geçici internet dosyaları da dahil olmak üzere Internet Explorer 6 ile ilgili birçok farklı geçici dosyayı kolayca kaldırabilmelerini sağlayan Track Eraser aracını kaldırdı.

   Son Sürüm

24 Ekim 2006’da Microsoft son sürümü yayınladı. Windows XP, Windows Server 2003 ve Windows Vista ile uyumludur; ancak, beta sürümlerinden farklı olarak, Windows 2000’de varsayılan olarak çalışmaz.

En sık sorulan sorulara dayanarak, Windows 2000 desteği son terk edildiğinde, standart destek süresinin sonuna gelmiş ve tüketici işletim sistemi olarak görülmemiştir.

Ancak, Microsoft bu sorunun Microsoft ürünlerinde bulunduğunu onaylamıştır ve Windows 2000 kullanıcıları için resmi bir çözüm Microsoft Yardım ve Destek’te bulunmaktadır.

Temel Özellikleri

Windows Defender, piyasadaki diğer ücretsiz ürünlere benzer yetenekleri tarar ve casus yazılımların neden olabileceği değişiklikler için Windows’un çeşitli ortak alanlarını izleyen bir dizi gerçek zamanlı güvenlik görevlisi içerir.

Ayrıca Internet Explorer’da yüklü ActiveX uygulamalarını kolayca kaldırma özelliğini de içerir.

Ayrıca Microsoft’un SpyNet ağı desteğini entegre ederek, kullanıcıların Microsoft’u olası casus yazılım saldırıları ve bilgisayarlarına hangi aygıt ve uygulama sürücülerinin yüklenebileceği konusunda bilgilendirmelerini sağlar.

Özelliklerinden bir diğeri, varlıkları olan iki hizmetin yaklaşık 90 MB tükettiği sistemdeki kaynakları neredeyse hiç tüketmemesidir.

Güncellemeleri pratik olarak günlük, bu yüzden her zaman virüs veritabanını güncellemiş olacağız.

Windows 10’ta başka bir antivirüs programı kullanmadan virüsler ile kolayca baş edebilirsiniz ve bilgisayarınızı formatlamak veya yedekten geri döndürmek zorunda kalmazsınız.

Windows Defender, internetten ne indirdiğimizi bildiğimiz ve uyarılarını dinlediğimiz sürece görevini yerine getirmekten fazlasını yapan bir virüsten koruma yazılımıdır.

Diğer antivirüs programlarında olduğu gibi, şüpheli dosyaları kaldırmak için talimatlar uygulayabilir veya uygulamayabilirsiniz. Ek olarak, Microsoft Windows işletim sisteminizden Defender’ı kaldırmak için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Gelişmiş Özellikleri

Windows Defender aşağıdaki seçenekler için gerçek zamanlı koruma yapılandırabilir.

   Auto Start/Otomatik Başlatma

Bilgisayarınızı başlattığınızda otomatik olarak çalışan programların listesini izler.

   System Settings/Sistem Ayarları

Windows ayarlarında güvenlikle ilgili bilgileri gösterir.

   Internet Explorer Add-ons/Eklentileri

Internet Explorer’ı başlattığınızda otomatik olarak çalışan programları izler.

   Internet Explorer Settings/Ayarları

Tarayıcı güvenlik ayarlarını izler.

   Internet Explorer Downloads/İndirmeler

Internet Explorer ile çalışacak şekilde tasarlanmış dosyaları ve programları izler.

   Services and Drivers/Hizmetler ve Sürücüler

Windows ve programlarıyla etkileşime girdikçe monitör ve sürücü hizmetlerini izler.

   Application Execution/Uygulama Yürütme

Başlangıç programlarını ve çalışırken gerçekleştirdikleri tüm işlemleri izler.

   Application and Registration/Uygulama ve Kayıt

İşletim sistemindeki programların istedikleri zaman çalışmak üzere kaydedebileceği araçları ve dosyaları izler.

   Windows Add-ons/Windows Eklentileri

Windows için eklenti programlarını (yardımcı yazılım olarak da bilinir) izler.

Internet Explorer ile Entegrasyon

Internet Explorer ile, kötü amaçlı yazılımların yanlışlıkla indirilmemesini sağlamak için indirildiğinde dosyaların taranmasına izin veren bir entegrasyon vardır.

Bu uygulama, piyasadaki birçok virüsten koruma ürününün gerçek zamanlı tarayıcılarına benzerdir.

Firefox ile birleştirilmemesine rağmen, Windows Defender, gerçek zamanlı korumanın bir parçası olarak indirilen dosyaları kötü amaçlı kod için tarar.

Tarayıcı Yazılımı

Gelişmiş araçlar bölümü, kullanıcıların bir dizi yazılım tarayıcısıyla olası güvenlik açıklarını keşfetmesini sağlar.

Ağ üzerindeki başlangıç programlarının, çalışan yazılımların, uygulamaların ve bağlı Winsock sağlayıcılarının görünümlerini sunarlar. Gezgin’de her öğe “Bilinen”, “Bilinmeyen” veya “Potansiyel olarak istenmeyen” olarak sınıflandırılır.

İlk ve son kategoriler, belirli bir öğe hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir bağlantı içerir ve ikinci kategori, kullanıcıları uzman analizi için SpyNet programını göndermeye davet eder.

   İlgili Yazılar


SATA Tanımı
SAS Disk
RAID Türleri
SSD Nedir?
SCSI Tanımı

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: