Windows ME (Millennium Edition) Nedir?

Windows ME (Millennium Edition), 14 Eylül 2000’de piyasaya sürülen ve Microsoft Corporation tarafından PC kullanıcıları için çoğunluk pazarı için tasarlanan 16 bit/32 bit hibrit grafik işletim sistemidir.

Windows ME (Millennium Edition) Nedir?

Windows ME/Millennium İşletim Sistemi Nedir?

Windows 95 ve Windows 98‘in zaten ulaştığı olgunluğun ardından, Windows Me kendisini önemli bir evrim olarak sunuyor.

Tarihi

2000 yılında Microsoft, Windows 98 çekirdeğini güncelleştiren ancak Windows 2000’in bazı yönlerini benimseyen ve “DOS modunda başlat” seçeneğini ortadan kaldıran Windows Millennium Edition’ı yayımladı.

Ayrıca, kullanıcının bilgisayar ayarlarını daha erken bir tarihte kaydetmesini ve geri yüklemesini sağlayan Sistem Geri Yükleme adlı yeni bir özellik ekler.

Windows ME, Windows 98 ve yeni Windows XP arasındaki boşluğu doldurmak için hızlı bir yıllık bir projeydi ve bu, bu sürümün küçük kararlılığında fark edildi.

Teorik olarak, Windows 2000 iki Windows ailesi, iş ve ev arasındaki birleşme olacaktı, ancak gecikmelerden dolayı bu küçük ilerleme başlatıldı.

Bu sürümde, sistem başlatma hızlandı ve MS-DOS ile grafik ortamı birbirinden ayırt etmek artık resmi olarak mümkün değildi.

Bu sürüm, 16 bit işlem birimi ile birlikte gelmedi ve yalnızca yeni 32 bit donanımla uyumluluğa odaklandı.

Sonuç olarak, eski bir bilgisayara yüklendiyse, 16 bitlik donanımın yapılandırılması daha karmaşık olduğu veya hiç çalışmadığı için yalnızca yüklü olan yeni bilgisayarlarla doğru şekilde çalıştı.

Bu işletim sisteminin sürekli hataları ve birçok kullanım dezavantajı (hata) nedeniyle çok popüler olmadığı belirtilmelidir.

Bu dezavantajlar, nadir durumlar dışında, kullanıcılarının hızlı bir şekilde Windows 98 kullanımına döndüğü veya Windows 2000’e atladıkları anlamına geliyordu.

Sistem Gereksinimleri

Millennium sürümü için minimum sistem gereksinimleri 150 MHz Pentium veya uyumlu bir işlemci, 320 MB boş sabit disk alanı ve en az 32 MB RAM’dir.

Önerilen sistem gereksinimleri, en az 96 MB RAM’e sahip bir Pentium II 300 MHz’dir. Ancak, Windows ME yüklemesi, yükleyiciye sistem gereksinimlerini yoksayması talimatını veren belgesiz “/nm” parametresine sahiptir.

Mimarisi

Windows 2000 gibi, bu dağıtımda İnsan Arabirim Aygıtı (HID) ürün yazılımı belirtimiyle uyumlu aygıtları destekler.

HID, klavyeler, fareler ve işaret aygıtları, oyun çubukları, gamepadler ve diğer oyun aygıtları gibi giriş aygıtları için yeni standarttır.

Şirketin kendisine göre, bu sistem tüm kullanıcılar için multimedya deneyimini geliştirmek, ev ağını, multimedya, ses CD‘lerini, dijital video ve İnternet bağlantısını geliştirmek için tasarlanmıştır.

Yeni sistem Windows 2000 ortamıyla bazı özellikleri paylaşsa da, Windows NT kodunu temel almaz.

Diğer şeylerin yanı sıra bu, Windows ME’nin çok işlemcili bir mimariyi veya NT ve 2000’i 9x sürümlerinin korkunç “askılarına” karşı daha dayanıklı hale getiren sağlam bellek mimarisini desteklemeyeceği anlamına gelir.

Gerçek modda DOS uygulamalarıyla uyumluluk azaltılmıştır, bu nedenle bu yeni sistemle DOS’tan başlamak mümkün değildir.

Güncellenmiş Özellikleri

   Sistem Geri Yükleme

Sorun giderme ve onarımı basitleştirmek için oluşturulan izleme veya tersine çevirme sistemidir.

Güvenlik ağı olarak çalışması amaçlanmıştır, böylece uyumsuz bir programın veya sürücünün kurulumu sistemin kararlılığını etkiliyorsa, kullanıcı kurulumu geri alabilir ve sistemi önceki bir duruma geri döndürebilir.

Bu işlem, sistem dosyalarındaki ve Windows kayıt defterindeki değişiklikleri izleyerek yapılır.

Bir sistem denetim noktası oluşturmayı seçerseniz dengeyi bozabilir ve izleme yöntemi yapılan değişiklikleri izlediğinden, kullanıcının daha önce kaldırmış olduğu bir virüsü geri yüklemenize izin verebilirsiniz.

   Sistem Dosya Koruması

İlk olarak Windows 2000’de tanıtıldı ve Windows 98’de Sistem Dosyası Denetleyicisi ile sunulan yetenekleri genişletti.

Sistem Dosyası Koruması, sistem dosyalarını kullanıcıya sessiz ve şeffaf bir şekilde modifikasyon ve hasardan korumak için tasarlanmıştır.

Dosya koruması çalışırken, bir sistem dosyası güvenli olmayan bir şekilde değiştirilirse, Windows ME orijinal kopyayı hemen ve sessizce geri yükler.

Bu kopya, Windows tarafından varsayılan olarak aranan seçeneklerin hiçbirinde bulunmazsa, sabit diskteki ayrılmış bir klasörden veya doğrudan kurulum CD’sinden alınır.

Sürücüde böyle bir CD yoksa kullanıcıyı bir iletişim kutusu uyarır ve CD’nin takılmasını ister. Bir dosya sistemden silinirse aynı prosedürler gerçekleşir. Sistem Dosyası koruması, Sistem Geri Yükleme’den farklı bir teknolojidir ve bununla karıştırılmamalıdır.

Sistem Geri Yükleme, kullanıcı tarafından oluşturulan belirli noktalarda art arda depolanan toplu kullanımları ve kullanıcı yapılandırma verilerini içeren kapsamlı bir dosya sistemi sağlarken, Windows Dosya Koruması işletim sistemi dosyalarını kullanıcı eylemi olmadan korur.

   Yeni TCP/IP Seçenekleri

Windows ME, içe aktarılan Windows 2000 mimarisinde ve ağ yapılandırmalarında iyileştirmeler ve TCP/IP yığınının daha güvenilir ve hepsinden önemlisi daha kararlı bir çalışma sağlayan yeni bir uygulamasını içerir.

   Evrensel Tak ve Kullan Desteği

Windows ME, Evrensel Tak ve Kullan desteği sunan ilk Microsoft MS-DOS tabanlı çekirdek işletim sistemidir.

   Windows Resim Alma

Windows ME, İşletim Sisteminin dijital kameralar ve tarayıcılar gibi görüntü yakalama aygıtlarıyla daha basit ve daha şeffaf bir şekilde iletişim kurmasını sağlamak için standart ve resmi olarak desteklenen bir yöntem sağlayarak görüntü işleme Windows API’sındaki tanıtımı da tanıttı.

Windows Me ve WIA kullanılmadan önce, üçüncü taraf standartlaştırılmış çözümler genellikle yaygındı ve uyumsuzluk sorunlarına yol açtı.

   Otomatik Güncellemeler

Az kullanıcı etkileşimi ile Windows için yeni kritik yamalar ve güncellemeler indirmenize izin verir. Varsayılan olarak güncellemelerin 24 saatte bir ayarlanmasında fayda vardır.

Öncelikli güncellemelerin hemen indirilmesi ve yüklenmesi gerekir, ancak kullanıcılar istedikleri gün ve saatte güncellemeleri indirmeyi seçebilirler.

   Sıkıştırılmış Klasörler

Windows ME, sıkıştırma yardımcı programı adı verilen bir sıkıştırılmış klasör ve klasör şifrelemesi içerir.

Bu özellik sayesinde kullanıcı ZIP dosyaları oluşturabilir ve bunlara erişebilir. Kullanıcı ayrıca sıkıştırılmış klasörleri kullanarak parola ile dosyalara erişimi kısıtlayabilir.

Bu yardımcı program varsayılan olarak yüklenmez, ancak Denetim Masası’ndaki Program Ekle veya Kaldır’a giderek manuel olarak eklenebilir.

   Oyunlar

Windows ME, internette tavla, dama, reversi, maça, örümcek solitaire ve langırt gibi yeni oyunlar içerir.

   Ekran Klavyesi

Başlangıçta Windows 2000 ile tanıtılan klavye yerine fareyi kullanarak karakter girişine izin verir. Bu özellik, birincil işaretleme aygıtı olarak kalem kullanan bilgisayarlar için kullanışlıdır.

   Yeni Arayüzlü Yardım/Teknik Destek Sayfaları

Windows 2000 ve 98’de Windows Yardımı’nın yerini almıştır. Yardım Merkezi, Yardım Otomasyon Çerçevesi (SAF) adı verilen bir teknolojiye dayanır ve bundan yararlanır.

   İlgili Yazılar


Windows XP Nedir?
VMware ile WinME Kurulumu
VirtualBox ile WinME Kurulumu
VMware Fusion ile WinME Kurulumu
Sanal Makine Oluşturma

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir