Sysprep Nedir Ne İşe Yarar?

Sysprep bir Microsoft aracıdır ve tüm Windows işletim sistemlerinde kullanılabilir. Bu araç ile işletim sistemlerini sorunsuz bir şekilde kopyalayabilirsiniz.

Sysprep Nedir?

Sysprep (System Preparation Tool – Sistem Hazırlama Aracı) Nedir?

Sysprep Hazırlama Aracı, çoğunlukla sistem yöneticileri tarafından kullanılan Microsoft tarafından geliştirilen bir programdır.

Sysprep, kuruluş içindeki aynı donanıma sahip bilgisayarlara hızlı bir şekilde işletim sistemi kurmanızı veya dağıtmanızı sağlar.

Syprep kullanarak bir bilgisayar üzerine kurulan işletim sisteminin imajı alınır ve aynı konumdaki diğer bilgisayarlara bu imaj kolayca dağıtılır.

Sysprep ile hazırladığınız işletim sistemini diğer bilgisayarlara dağıtmak için 3. parti bir programa ihtiyacınız var.

Sysprep Nedir Nasıl Çalışır?

Sysprep kullanmadan bilgisayarınıza bir işletim sistemi kurmak istiyorsanız, bu uzun zaman alacaktır. Çünkü her bilgisayarda ayrı bir işletim sistemi kurmanız gerekir.

Normal bir işletim sistemi kurduğunuzda oluşturduğunuz her bir kullanıcı hesabı SID numarası farklı olacaktır. Ancak, Sysprep ile bir kurulum yaparsanız, kullanıcı SID numaraları çakışacaktır.

Yani Sysprep’in ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını anlamanız gerekiyor. Bu yazılım ile bir bilgisayar hazırlarken, Genelleştir’i kontrol etmeli ve bilgisayarı kapatmalısınız.

Windows 10’da Bir Kullanıcının SID Nasıl Bulunur?

Windows işletim sistemindeki kullanıcılar için SID bilgilerini görüntülemek için, Windows Tuşu + R tuşlarına basarak CMD komut istemini açın ve aşağıdaki komutu gerçekleştirin.

wmic useraccount get name, sid

wmic useraccount get name, sid

Sistem Hazırlama Aracı Nasıl Kullanılır? ⇒ Video

Sysprep nasıl kullanılır daha iyi anlamak için anlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Sonuç

VMware veya VirtualBox sanallaştırma programını kullanıyorsanız, yeni bir Windows 10 kurulumu yaparak sistemi kurduğunuz sistemi Sysprep ile custom bir makine oluşturabilir ve bu makiyi kolayca çoğaltabilirsiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir