Windows 98 Nedir?

Windows 98 bir Microsoft işletim sistemidir ve kendisini optimize eden bir işletim sistemine giden ilk adımdır. Bu harika sistem ile bilgisayarınızı en az çabayla en yüksek performansta çalıştırabilirsiniz.

Windows 98 Nedir?

Windows 98 İşletim Sistemi Nedir?

25 Haziran 1998’de, Windows 95‘in küçük bir revizyonu olan Windows 98 geldi.

Windows 95 tarafından izin verilen 2 GB’den daha büyük bölümleri destekleyen yeni donanım sürücüleri ve FAT32 dosya sistemi içeriyordu.

1999’da Microsoft, en dikkat çeken özelliği, bir İnternet bağlantısını tek bir telefon hattı üzerinden birden çok bilgisayarda paylaşma ve orijinal Windows 98’deki bazı geliştirmelerdi.

Microsoft Windows 98 bir işletim sistemidir ve bu nedenle bilgisayarda meydana gelen tüm işlemleri yönetmekten sorumludur. Ayrıca Windows 95, Windows 3.11, Windows 3.1 ve DOS’dan oluşturulan bir işletim sistemidir.

İlki ile arasındaki temel fark, verileri daha verimli depoladığı için sürücüyü birkaç yüz MB ek disk alanı oluşturan FAT32 dosya sistemini kullanmasıdır.

Ayrıca, programlar daha hızlı çalışır ve bilgisayar daha az sistem kaynağı kullanır.

Sistem Gereksinimleri

Bu sistemin avantajlardan yararlanmak için piyasadaki en iyi bilgisayara sahip olmanıza gerek yoktur:

 1. 486DX/66 MHz işlemci veya üstü.
 2. 16 MB bellek; daha fazla bellek daha iyi performans.
 3. Tipik bir kurulum yaklaşık 195 Mb boş sabit disk alanı gerektirir, ancak bilgisayarınızın yapılandırmasına ve yüklemek istediğiniz seçeneklere bağlı olarak 120 ile 295 Mb arasında değişebilir.
 4. CD-ROM veya DVD-ROM (3,5 “diskler de mevcuttur).
 5. VGA monitör veya üstü.
 6. Microsoft fare veya uyumlu.

Fiziksel İyileştirmeler

Windows 98’in büyük geliştirmeleri görünmez, yani sistemin içerdiği eklentileri ve aksesuarları zaten yüklemiş olan tüm kullanıcılar ilk bakışta önemli farklılıklar görmeyecek, ancak gerçek iyileştirmeler işletimin iç yapısında meydana geldi.

32 bit mimarisi, temel avantajı donanım üreticileri tarafından aygıt sürücüsü oluşturma sürecinin basitleştirilmesi ve kullanıcılar için kurulumlarını basitleştirmesi olan yeni bir sürücü modeli olan Win32 Sürücü Modeli de dahil olmak üzere büyük ölçüde geliştirildi. Win32, USB, DVD ve IEE 1394 gibi donanım aygıtları için destek içerir.

Kullanım Kolaylığı

Windows 98’de dosya yönetimi World Wide Web sayfalarına göz atmak kadar kolaydır. Bu, ister kendi bilgisayarınızda olsun, ister ağda ister İnternet’te olsun, istediğiniz bilgileri aramayı ve bulmayı kolaylaştıracaktır.

Yeni sayfa tabanlı arayüz PC’nize göz atmanızı, dosya ve programları seçip açmanızı, Kontrol Panelini kullanmanızı ve Başlat menüsünü özelleştirmenizi kolaylaştıracaktır.

Windows 98, USB (Evrensel Seri Veri Yolu) sistemiyle uyumludur.

PC’niz ve yeteneğinizle, Windows sekiz monitöre kadar kullanılabilir, masaüstünüzün boyutunu kolayca genişletebilir, bir oyunun veya uygulamanın farklı görünümlerine sahip olabilir veya aynı anda birden fazla uygulamayı görüntüleyebilirsiniz.

Yardıma ihtiyacınız olursa, sistem size kapsamlı ve sürekli güncellenen bir ürün bilgi sistemine erişmenizi sağlar.

Bu sistem, Web Yardımı işlevi aracılığıyla tüm Microsoft ürünleri için bilgi sağlayacaktır.

Öte yandan, Masaüstü ve Klasörlerin Microsoft Internet Explorer ile aynı şekle, işlevlere ve özelliklere sahip olmasına izin verir, ancak bu Microsoft Active Desktop’ı yükleyen Windows 95 ile zaten yapılabilir.

Bu nedenle, klasörlere tek bir fare tıklaması ile erişilebilir, her biri hakkında bilgi görebilirsiniz, görüntülerin önizleme olasılığı klasörlerin içine dahil edilir ve gezinmeyi kolaylaştırmak için İleri, Geri ve Yükle düğmeleri bulunur.

Başlat menüsünü özelleştirmek çok daha kolaydır, çünkü oluşturduğunuz kısayolları değiştirmenize izin verir, böylece her bir kullanıcının ihtiyaçlarına göre onları sürüklemenize, taşımanıza veya silmenize olanak tanır.

Yardım söz konusu olduğunda, Geliştirilmiş Yükleme Sihirbazı, Bakım Sihirbazı, Sorun Giderme Sihirbazı gibi yeni sihirbazlar eklenir.

Performans Geliştirmeleri

Yazılımın beta sürümlerini sınamanın sonuçları dikkate alındığında, Windows 98, sistemi başlatmak, uygulamaları yüklemek ve sistemi kapatmak gibi birçok genel görevi önceki sürümlerden daha hızlı tamamlar.

Tuning, Disk Birleştiricisi ve yeni FAT32 dosya sistemi gibi yeni sihirbazlar sayesinde bilgisayarınızın performansı da artacaktır.

İnternet ile Tam Entegrasyon

Windows 98, İnternet’in olanaklarından tam olarak yararlanmanıza olanak tanıyan hızlı, kullanımı kolay ve güçlü bir platformdur.

Microsoft Internet Explorer 4.0, Windows 98 ile tamamen tümleşiktir ve bu da Internet Explorer 4.0’ın çalışması için en hızlı platform olmasını sağlar.

İnternet Servis Sağlayıcınızdan bilgi alan ve ardından sisteminizi yapılandırmanıza yardımcı olan İnternet Bağlantı Sihirbazı sayesinde internete bağlanmak daha kolay olacaktır.

Outlook Express’i kullanarak, kolayca e-posta iletileri gönderip alabilir, haber gruplarını okuyabilir ve yönetebilirsiniz.

Microsoft NetMeeting’in yardımıyla sohbet edebilir, video konferans yapabilir ve yazılım uygulamalarını İnternet’te paylaşabilirsiniz. İstediğiniz web sitelerine abone olarak, içeriğinizin otomatik olarak ve doğrudan masaüstünüze teslim edilmesini sağlayarak Disney, ESPN, Sportszone, Wall Street Journal ve Time Magazine gibi ücretli kanallardan içerik izleyebilirsiniz.

Windows 98 ayrıca ISDN Bağlantı Sihirbazı ve Çevirmeli Ağ da dahil olmak üzere birçok Internet erişim seçeneği sunar.

Faydaları

WIN98’in WIN95’e kıyasla sağladığı avantajlar şunlardır:

 • Kullanımı kolay.
 • Performans geliştirmeleri.
 • Güvenilirlik geliştirmeleri.
 • İnternet ile tam entegrasyon.
 • Şirketler için daha fazla yönetim kolaylığı.
 • Hız.
 • Teknik gelişmeler için hazırlık.

Sistem Araçları ve Yardımcı Programları

Windows 98, önceki sürümleri ile karşılaştırıldığında sistem bakımı için araç sayısını büyük ölçüde artırdı veya geliştirdi.

Bilgisayar kullanımında ortaya çıkabilecek en yaygın sorunları kontrol etmek ve çözmek için başka yeni araçlar veya sihirbazlar da dahil edilmiştir.

Kullanıcının tüm bu araçları kullanmasına yardımcı olan yeni sihirbazlar da vardır. Sistem yönetimi ve bakım araçları açısından ana yenilikler:

   Bakım Asistanı

Bakım Yardımcısı, bilgisayarın bakım işlevlerini planlamak için kullanılan bir araçtır. Bu sihirbazın ana yardımcı programı, çalışması durumunda Scandisk, Disk Birleştiricisi, Disk Temizleme ve Sıkıştırma Aracı’nın yürütülmesi için periyodik bir takvim oluşturmasıdır.

Bu görevlerin gerçekleştirilmesi için, bilgisayarın Windows çalışırken açık olması gerekir, bu nedenle yürütmeyi bilgisayarın kullanılmadığı günün birkaç saatine ayarlamanız önerilir.

   FAT32 Dosya Sistemi

FAT32, FAT dosya sisteminin geliştirilmiş bir sürümüdür. Bu yeni sürüm, ikiden fazla Gigabayttan oluşan diskleri tek bir disk olarak biçimlendirmenize olanak tanır.

Ayrıca, FAT32, önceki kapasiteden daha küçük kümeler kullanır ve bu da büyük kapasiteli disk sürücülerinde daha verimli alan kullanımına olanak tanır.

   FAT32 Dönüştürme Yardımcı Programı

Esnekliği artırmak için Windows 98, bir disk sürücüsünü eski FAT sisteminden yeni FAT32’ye kolayca ve güvenli bir şekilde dönüştürebilen bir grafik FAT32 dönüştürme yardımcı programı içerir.

   Disk Birleştiricisi

Yeni disk birleştirici, en çok kullanılan uygulamaların çalışma hızını artırmak için birleştirme işlemini kullanır.

Bunu yapmak için Disk Birleştiricisi en çok kullanılan programları tanımlayan bir günlük dosyası oluşturur.

Bu günlük dosyası oluşturulduktan sonra, birleştirici bunu diskin bitişik alanlarında en çok kullanılan programlarla ilişkili dosyaları kaydetmek için kullanabilir.

Bir uygulama ile ilişkili tüm dosyaları diskin aynı alanında gruplandırarak çalışma hızını artırır.

   ScanDisk

Windows 98, sistemin yanlış kapatılması veya ciddi bir disk hatası olması durumunda ScanDisk’i otomatik olarak çalıştıracak şekilde geliştirilmiştir.

Bu özellik, kullanıcıların disk sürücülerinin iyi çalıştığından, kayıp kümelerinin bulunmadığından ve çapraz bağlı dosyaların olmadığından emin olmalarına büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

   Disk Temizleme

Disk Temizleme, gereksiz dosyaları diskten kaldırma görevini otomatikleştiren ve böylece kullanılabilir alanı artıran bir Windows 98 aracıdır.

Bu araç, özellikle kullanıcıların önbellek klasörlerinde depolanan ve İnternet’te gezintikten sonra önemli ölçüde yer kaplayabilecek İnternet dosyalarını silmelerine yardımcı olur.

Buna ek olarak, kullanıcı silmek istediği dosyaları tanımlamak için bu aracı özelleştirebilir.

   Sistem Bilgisi

Sistem Bilgileri aracı, genel durumu hakkında, oluşabilecek olası hataları gösteren bir rapor görüntüler.

 • Windows kayıt defterinin durumunu gösterir ve olası hataları onarmanıza izin verir.
 • Disk yüzeyindeki hataların özetini gösterir.
 • Yüklü programların sürümleri arasındaki olası çakışmaları gösterir.
 • Yüklü cihazlar arasında olası arızalar oluşmasına neden olabilecek olası yapılandırma çakışmaları gösterir.
 • Bazı sistem arızalarına neden olabilecek hasarlı dosyaları gösterir.

   Sistem Dosyası Denetleyicisi

Bu araç, işletim sisteminin kendi sistem dosyalarını kontrol etmekten sorumludur ve hasarlı herhangi bir şey bulursa, orijinal dosyayla değiştirir.

   Zamanlanmış Görevler

Yeni Ayarlama Sihirbazı ile, PC’nin bakımı ile ilgili bir dizi görev oluşturabiliriz, böylece bizim tarafımızdan programlanan bir şekilde çalışırlar.

   Dosya Güvenliği

Çoğu zaman, bilmeden kütüphanelerin, sürücülerin eski sürümlerini yükleyen uygulamalar yükleriz. Bilgisayarımızda arıza üreten Windows 98, bunun gerçekleşmediğini kontrol etmekle görevli Sistem Dosyası Denetleyicisi Yardımcı Programı adlı yeni bir yardımcı programa sahiptir.

Windows 98 ve Windows 95 Arasındaki Farklar

   Windows 98

Windows 98’de Internet’i kullanmaya yönelik en kolay, basit, hızlı ve kullanışlı arayüzü, pencereler disklerin yanı sıra Internet’te gezinmeyi de kolaylaştıran gezinme düğmeleri vardır. Dolayısıyla, bilgisayar kullanımını kolaylaştırır, tüm donanımlardan yararlanır, bilgisayarın ağ bağlantısını, kurulumunu, yapılandırmasını ve bakımını geliştirir.

Windows 98’in kendisi diğer herhangi bir işletim sistemi altında çalışmayı gerektirmeyen 32 bit işletim sistemi olduğundan DOS ihtiyacı ortadan kaldırılmıştır.

Artık sözdizimini ezberlemenizi gerektiren komutları girmek için DOS‘a gitmenize gerek yok. Ancak, DOS programları sisteminize yüklenmeden Windows 98’de çalıştırılabilir.

Windows 98’in yeni bir görünüme sahip olduğunu ve Windows’un önceki sürümlerinden daha verimli ve güçlü olduğunu ve ayrıca çalıştırılması çok daha kolay olduğunu göreceksiniz.

   Windows 95

Windows 95, 32 bit uygulamaları teorik olarak 16 bit uygulamalardan daha hızlı çalıştırmanızı sağlayan 32 bit işletim sistemidir.

Ancak 32 bit işletim sistemleri zaten uzun zamandır var: UNIX ve Macintosh Sistemi, IBM‘in OS/2 ve Microsoft’un Windows NT’si var. Microsoft’un Win32 API’sini kullanarak, programcılar 16-bit Windows 3.1 üstünde çalışan bir 32-bit kod yazmayı başardılar.

Windows 95 aynı zamanda birden fazla programı kontrol edebilen çok görevli bir işletim sistemidir. Ve her programın bağımsız çalışan birden fazla alt bileşeni olabilir.

Windows 95’i bu kadar ilgi odağı yapan çok basit: Sürüm 3.0 1990’da piyasaya sürüldüğünden beri Windows için en önemli gelişmedir.

Bu sürüm, pazar tarafından alınan bir DOS eklentisini alır ve onu dünyanın baskın PC işletim ortamı haline getirir.

Win 95 iddialı bir yükseltmedir, ancak aynı zamanda gelişmiş özellikler ve geriye dönük uyumluluk arasında bir uzlaşmayı içeren bir yükseltmedir.

Kullanıcı arabirimi önemli ölçüde değişti, masaüstündeki gerçek klasörler ve simgeler, animasyonlu simgeler, Başlat düğmesi ve yeni uygulamaları başlatmak için bir görev çubuğu ve bir çöp tenekesi gibi öğeler kazandı.

Sürükleyip bırakma silme işlemleri için ve kalıcı olarak kurtarılabilen veya çıkarılabilen silinen öğeleri içeren Geri Dönüşüm Kutusu’na sahiptir.

Ayrıca, 32 bit uygulamaların tercih edilen çoklu görev ve bellek korumasını kullanarak çalışmasına izin vermek için temel mimariyi değiştirdi.

Windows 98SE (Second Edition / İkinci Sürüm)

Microsoft, 5 Mayıs 1999 tarihinde ağ üzerinde birden çok bilgisayar arasında tek bir telefon hattı üzerinden İnternet bağlantısını paylaşabilme özelliğini içeren Windows 98 SE (Second Edition) sürümünü yayınladı.

Windows 98’in ilk sürümü 25 Haziran 1998’de yayınlandı ve 16 ve 32 bit sürümlerini içeriyordu. İlk sürüm, kullanıcı arayüzünde önemli iyileştirmeler içeren grafiksel bir işletim sistemidir.

Çevre birim aygıtlarını daha işlevsel kullanabilmek için USB desteğine ve ayrıca Internet Explorer tarayıcısının 5.0 sürümüne sahiptir. Ek olarak, Internet Explorer’da meydana gelen sorunların birçoğu giderildi.

Windows 98’in ikinci sürümü, bir dava sonucunun kaybedilmesi nedeniyle yayınlandı. Bu sürüm, NAT özelliği sayesinde tek bir İnternet bağlantısını tüm kullanıcıların kullanabilmesine izin verir. Ayrıca, DVD-ROM gibi aygıtların desteği işletim sistemine entegre edildi.

Microsoft, SE (Second Edition) sürümünü kullanıcılara ücretsiz bir güncelleme olarak yayınlamadığı için çok eleştirildi.

   İlgili Yazılar


Win98 İnternet Bağlantısı
VMware ile Win98 Kurulumu
VirtualBox ile Win98 Kurulumu
VMware Fusion ile Win98 Kurulumu
Sanal Makine Oluşturma

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir