VMware Workstation 16 Üzerinde Windows 2000 Kurulumu

Bu yazımızda, Windows 10 64 Bit işletim sistemi üzerinde VMware Workstation 16 Pro kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Windows 2000 nasıl kurulur ve çalıştırılır inceleyeceğiz.

VMware Workstation 16 Üzerinde Windows 2000 Kurulumu

VMware Workstation 16 Kullanarak Windows 10 Üzerinde Windows 2000 Professional SP4 Nasıl Kurulur?

Microsoft, kişisel, dizüstü ve sunucu bilgisayarları için 17 Şubat 2020’de Windows 2000 işletim sistemini piyasaya sürdü.

Başlangıçta Windows 2000‘nin orijinal ismi, NT 5.0 idi, fakat bu isim 27 Ekim 1998’de 2000 olarak değiştirildi. Ayrıca, diğer bir genel adı ise Windows 2K’dır. NT 4.0’ın selefi olan Windows 2000 sistemi, temelde güvenilirliği içeriyordu, fakat bu sistemde 63 binden fazla kusur bulunduğu için birçok eleştiri aldı.

Windows 2000’nin geliştirilmesi daha çok kurumsal iş bilgisayarlarına yönelikti ve Windows 95 ve 98 ile kıyaslandığında daha güvenli bir İnternet bağlantısı sunmaktaydı.

Win2000 işletim sisteminin temel özellikleri arasında FAT16, FAT32, NTFS dosya sistemi, EFS, dizin hizmeti, DFS, ASR ve RAID yer almaktadır. Ayrıca, veri iletişimi için RAS, VPN, RADIUS, IIS, Active Directory ve RIS gibi servisler geliştirildi.

Ek olarak, Windows 2000, kullanıcı hesaplarını ve diğer kullanıcıların sisteme erişim kısıtlamalarını içeren Guest (Konuk) hesabının dahil edildiği ilk Microsoft sistemidir.

13 Temmuz 2010 yılında desteği sonlandırılan Win200 sistemini, günümüzde kullanmak isteyen kullanıcılar eski donanıma sahip bir bilgisayara kurulum yapabilirler. Eğer bu mümkün değilse, VMware Workstation gibi sanallaştırma yazılımları kullanarak bu eski işletim sistemini fiziksel bilgisayarlarında çalıştırabilirler.

Windows 2000 İçin Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

Windows 2000 sistemini kullanmayı deneyimlemek istiyorsanız, eski bir PC’ye ihtiyacınız yoktur. Sanallaştırma özelliği bulunan bilgisayarınıza VMware programını kurduktan sonra yeni bir sanal makine oluşturabilir ve bu işletim sistemini host’unuzda sanal olarak kullanabilirsiniz.

VMware ile Windows 2000 kurabilmek için sistemin ISO imaj dosyasına sahip olmanız gerekir. Ya da fiziksel bir CD/DVD kurulum medyasına sahipseniz, onunla da kurulum yapabilirsiniz. Fakat, sanal bilgisayar üzerinde ISO dosyası ile kurulum yapmak daha fazla performans sağlayacağı için bu bağlantıdan imaj dosyasını bilgisayarınıza indiriniz.

   Adım 1

Bilgisayarınıza VMware 16 Pro yazılımını kurduktan sonra onu çalıştırınız ve programın anasayfasında yer alan seçeneklerden Create a New Virtual Machine (Yeni Bir Sanal Makine Oluştur) seçeneğine tıklayınız.

Daha sonra, aşağıdaki görüntüdeki gibi VM sihirbazı açıldığında Custom (Advanced) seçeneğini işaretleyiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Gelişmiş Sanal Makine Oluşturma

   Adım 2

VMware donanım uyumluluğu penceresinde varsayılan olarak Workstation 16.x seçilidir, çünkü sisteminizde sanallaştırma programının son sürümü kuruludur. Eğer eski bir VMware versiyonu kullanıyorsanız, burada ilgili sürümün donanım versiyonunu göreceksiniz.

Win200 sisteminin donanım sürümü için Workstation 16.x seçiniz ve ardından Next’e tıklayınız.

Donanım Sürümünü Seçme

   Adım 3

Yukarıdaki belirttiğimiz gibi bir CD/DVD kurulum medyasına sahipseniz bu pencerede Installer Disc seçeneği ile devam etmeniz gerekir. Fakat, ISO dosyasını bilgisayarınıza indirdiğiniz için bu adımda I will install the operating system later (İşletim sistemini daha sonra kuracağım) seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

İşletim Sistemini Daha Sonra Kuracağım Seçeneğini Seçme

   Adım 4

Guest işletim sistemi seçim penceresinde kuracağınız sistemin önce üreticisini ardından versiyonunu seçmelisiniz. Bu yüzden, Guest Operating System kısmında Microsoft’u işaretleyiniz ve Version kısmında Windows 2000 Professional sürümünü seçiniz.

Guest İşletim Sistemini Seçme

   Adım 5

Bu pencerede, kuracağınız sanal makinenin adını değiştirebilirsiniz ve ayrıca kurulum yapacağınız konumu Browse butonua aracılığıyla seçebilirsiniz. VM’yi harici bir HDD üzerine kurmanız hem performans hemde veri güvenliği için elverişli olacağı için konumu değiştiriniz ve Next’e tıklayarak devam ediniz.

Sanal Makinenin Adını ve Kurulum Lokasyonunu Yapılandırma

   Adım 6

İşlemci yapılandırma penceresinde, Win2000 sistemi için 1 adet işlemci ve 2 adet çekirdek sayısı yapılandırınız. Eğer daha fazla işlemci/çekirdek değeri yapılandırırsanız, VM uygun olarak çalışmayabilir.

VM İçin İşlemci Çekirdek Sayısı Ayarlama

   Adım 7

Sanal makine için bellek ayarı belirleme penceresinde 2 GB RAM boyutu yapılandırınız ve Next’e tıklayınız.

RAM Belleği Atama

   Adım 8

Workstation Pro üzerinde sanal PC’nin ağ bağdaştırıcısı için NAT’ı seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Ağ Türünü Seçme

   Adım 9

I/O Controller türleri penceresinde sanal diskin daha performanslı çalışması için Paravirtualized SCSI seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Paravirtualized SCSI

   Adım 10

Sanal diskin türünü IDE olarak seçiniz ve Next ile devam ediniz.

IDE Disk Türü

   Adım 11

Temiz bir Win2000 sistemi kuracağınız için Select a Disk (Bir Disk Seç) penceresinde Create a New Virtual Disk (Yeni Bir Sanal Disk Oluştur) seçeneğini seçiniz. Eğer daha önce kurulum yaptığınız bir disk yedeği varsa, bu pencerede varolan bir diski ekleyebilirsiniz.

Yeni Bir Sanal Disk Oluşturma

   Adım 12

Sanal diskin kapasitesini sistem üzerinde yapacağınız işlemlere ve kullanacağınız uygulamalara göre ayarlayınız. Burada, Windows 2000 için önerilen disk boyutu 8 GB değeri ile devam ediniz. Ayrıca, sanal diski host’unuzun veya harici HDD’niz üzerinde tek dosya olarak depolayınız.

Sanal Diski Tek Dosya Tipi Olarak Depola

   Adım 13

Disk dosyasını belirtme penceresinde, sanal diskinizin adını ve konumunu değiştirebilirsiniz, fakat varsayılan konfigürasyon ile devam ediniz.

Sanal Diskin Adı veya Konumu

   Adım 14

Sanal makineye ait yapılandırdığınız ayarların özet bilgilerini içeren pencerede Customize Hardware (Donanımı Özelleştir) butonuna tıklayınız.

Donanımı Özelleştirme

   Adım 15

Processors (İşlemciler) aygıtı üzerine tıkladıktan sonra Virtualization Engine (Sanallaştırma Motoru) kısmında tüm seçenekleri işaretleyerek sanallaştırma özelliğini etkinleştiriniz.

  • Virtualize Intel VT-x/EPT or AMD-V/RVI
  • Virtualize CPU Performance Counters
  • Virtualize IOMMU (IO Memory Management Unit)

Sanallaştırmayı Etkinleştirme

   Adım 16

Display (Görüntü) ayarı için 3D Grafik özelliğini etkinleştiriniz ve ayrıca grafik belleğini VM’ye atadığınız RAM boyutunun yarısı kadar bir değer (1 GB) yapılandırınız.

3D Grafikleri Etkinleştirme

   Adım 17

CD/DVD aygıtına Windows 2000 ISO dosyasına eklemek için Use ISO Image File (ISO İmaj Dosyası Kullan) seçeneğini etkinleştirdikten sonra Browse (Gözat) butonuna tıklayınız.

Sanal Makineye Windows 2000 ISO Dosyası Ekleme

   Adım 18

Bilgisayarınıza indirdiğiniz ISO imaj dosyasını seçiniz ve Open (Aç) butonuna tıklayınız.

Windows 2000 ISO Dosyasını Seçme

   Adım 19

Virtual machine hazırladıktan sonra özet penceresini kapatınız ve kurulum adımlarına geçiniz.

Sanal Bilgisayarın Özet Penceresini Kapatma

   Adım 20

Windows 2000 Professional sanal makinesini çalıştırmak için Power on this virtual machine seçeneğine tıklayınız.

Sanal PC'yi Çalıştırma

Windows 2000 Kurulumu

Windows 2000 sanal makineyi hazırladıktan sonra çalıştırdığınızda VM’ye eklediğiniz ISO imaj dosyası üzerinden sistem önyükleme yapacaktır. Kurulum sihirbazını gördüğünüzde artık kuruluma sorunsuz bir şekilde başlayabilirsiniz.

   Adım 1

Windows 2000 Setup ekranı aşağıdaki görüntüdeki gibi açıldığında biraz bekleyiniz.

Windows 2000 Kurulum Ekranı

   Adım 2

Hoşgeldiniz ekranında sisteminizi Repair etmek için R tuşuna basarak ilgili ekrana geçebilirsiniz. Bu yazımızda, sıfırdan Win2000 sistemini kuracağımız için Enter tuşuna basınız.

Kurulum Sihirbazına Hoşgeldiniz Ekranı

   Adım 3

Sanal bilgisayarınız üzerinde Microsoft Win2000 Professional lisans anlaşmasını kabul ediniz.

Windows 2000 Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 4

Sanal PC’yi hazırlama adımlarında sanal diske atadığınız boyutu burada görebilirsiniz. Disk üzerinde yeni bir Partition (Bölüm) oluşturmak için C tuşuna basınız.

Yeni Bir Partition Oluşturma

   Adım 5

Sanal disk için otomatik olarak ayarlanan değeri kabul etmek için Enter tuşuna basınız.

Tüm Disk Alanından Bölüm Oluşturma

   Adım 6

Disk üzerinde C bölümünü oluşturduktan sonra kurulumu başlatmak için Enter’a basınız.

C Sürücüsü Üzerine Sistem Kurulumunu Yapma

   Adım 7

Diskin dosya formatını NTFS olarak yapılandırmak ve biçimlendirmek için “Format the partition using NTFS file system” seçeneği üzerinde Enter’a basınız.

Bölümü NTFS Dosya Sistemi Kullanarak Formatlama

   Adım 8

Kurulum sihirbazı diski biçimlendiriyorken bekleyiniz. Bu işlem VM üzerinde çok kısa zaman alacaktır, fakat fiziksel bir bilgisayarda biraz zaman alabilir.

Disk Formatlanıyor

   Adım 9

Kurulum sihirbazı, Win2000 sistem dosyalarını diske kopyalıyorken bekleyiniz.

Sistem Dosyaları Kopyalanıyor

   Adım 10

Sanal bilgisayarınız zaman sayacı tarafından belirtilen süre tamamlanınca yeniden başlayacaktır, fakat manuel olarak sisteminizi yeniden başlatmak için Enter’a basınız.

Bilgisayarı Yeniden Başlatma

   Adım 11

Win2000 sanal sisteminiz açılıyorken bekleyiniz.

Windows Başlatılıyor

   Adım 12

Microsoft Windows 2000 Professional (Built on NT Technology) başlatılıyorken bekleyiniz.

Windows 2000 Professional - Built on NT Technology

   Adım 13

Win2000 kurulum sihirbazı açıldığında sanal bilgisayarınız hakkında bazı bilgilerin kurulum için toplanacağı bildirilmektedir, bu yüzden Next’e tıklayarak devam ediniz.

Windows 2000 Kurulum Sihirbazı

   Adım 14

Kurulum sihirbazı, sanal PC’nizin klavye ve mouse gibi aygıtlarının sürücülerini kuruyorken bekleyiniz. Bu adımda, sanal PC’nizin ekranı titreyebilir, bu yüzden sisteminizi kapatmayınız.

Aygıtları Yükleme

   Adım 15

Sisteminizin bölge ve lokasyon konumunu yaşadığınız yere göre yapılandırınız ve Next’e tıklayınız.

Bölge Ayarlarını Yapılandırma

   Adım 16

Sanal sisteminiz için bir kullanıcı hesabı adı yazınız ve devam ediniz.

Kullanıcı veya Organizasyon Adı Yazma

   Adım 17

Windows 2000 Professional işletim sisteminin ürün anahtarını doğru bir şekilde giriniz ve Next’e tıklayınız.

Windows 2000 Ürün Anahtarı

   Adım 18

Bu pencerede, bir bilgisayar adı yazınız ve ayrıca sisteminiz için bir yönetici parolası belirleyiniz.

Bilgisayar Adı Yazma

   Adım 19

Yaşadığınız ülke ve konuma göre sanal sisteminizin tarih ve zaman ayarlarınızı yapılandırınız.

Tarih ve Zaman Ayarları

   Adım 20

Windows, sistem ve ağ bileşenlerini kuruyorken bekleyiniz.

Windows, Ağ Bileşenlerini Yüklüyor

   Adım 21

Windows 2000 için ağ ayarlarını Typical (Tipik) olarak yapılandırınız ve devam ediniz.

Tipik Ağ Ayarları

   Adım 22

Eğer ağ yapınızda bir sunucuda Active Directory hizmetini kullanıyorsanız, sanal sisteminizi domain ortamına ekleyebilirsiniz. Aksi takdirde, varsayılan yerel ağ ayarları için WORKGROUP yapılandırınız.

Çalışma Grubu

   Adım 23

Kurulum sihirbazı sisteminizin başlat menüsü öğelerini, registry bileşenlerini ve diğer ayarlarını yapılandırıyorken bekleyiniz.

Başlat Menüsü Öğeleri ve Sistem Ayarları

   Adım 24

Windows 2000 sistemini başarıyla kurduktan sonra Finish’e tıklayarak pencereyi kapatınız. Bu adımda, sanal PC’niz yeniden başlayacaktır.

Kurulum Sihirbazı

   Adım 25

Win2000 Pro başlatılıyorken bekleyiniz.

Windows Başlıyor

   Adım 26

Network Identification (Ağ Tanılama) sihirbazı açıldığında Next’e tıklayınız.

Ağ Tanılama Sihirbazı

   Adım 27

Varsayılan olarak sisteminizde yalnızca bir adet kullanıcı hesabı kullanacaksanız bu pencerede kullanıcı hesabınıza parola atayabilirsiniz. Ayrıca, yetkisiz kişilerin kullanımını kısıtlamak için kullanıcıların oturum açma aşamasında parola zorunluluğu ayarlayabilirsiniz.

Bu Bilgisayarın Kullanıcılarını Yapılandırma

   Adım 28

Ağ ve oturum açma ayarlarını yapılandırdıktan sonra Finish’e tıklayınız.

Ağ Tanılama Sihirbazını Sonlandırma

   Adım 29

Windows 2K işletim sisteminiz başlatıldığında ilk masaüstü ekranı aşağıdaki görüntüdeki gibi olduğunu göreceksiniz.

Windows 2000 Masaüstü Ekranı

   Adım 30

My Computer (Bilgisayarım) üzerinde sağ tuşa tıkladıktan sonra listelenen seçeneklerden Properties (Özellikler) tıklayınız ve sistem bilgilerini kontrol ediniz.

Sistem Özelliklerini Görüntüleme

VMware Tools Kurulumu

Bu adıma kadar yeni bir sanal makine üzerinde Windows 2K sistemini başarıyla kurduktan sonra, ekran çözünürlüğü gibi sorunları düzeltmek için VMware Tools kurmanız gerekiyor.

VMware Tools sayesinde, VM’nizde çalışan sanal sisteminizi daha verimli ve performanslı kullanabilirsiniz.

   Adım 1

Öncelikle, Bilgisayarım üzerinde sağ tuşa tıkladıktan sonra Properties (Özellikler) / Donanım (Hardware) / Device Manager (Aygıt Yöneticisi) açınız ve VM’nizde kurulu olmayan sürücüleri kontrol ediniz.

Kurulu Olmayan Sürücüleri Kontrol Etme

   Adım 2

Workstation Pro’nun menüsünde VM / Install VMware Tools seçeneğine tıklayınız.

VMware Tools Kurulumu

   Adım 3

VMware Tools sihirbazı açılmaya çalışırken aşağıdaki hatayı alırsanız, sisteminize KB835732 güncellemesini kurmanız gerekir. KB835732 güncellemesini ISO dosyası olarak buradaki bağlantıdan bilgisayarınıza indiriniz ve bir sonraki adıma geçiniz.

Microsoft Runtime DLLs cannot be installed on this operating system. 
Please see Microsoft KB835732 for details.

Microsoft KB835732

   Adım 4

Sanal makinenin CD/DVD aygıtına KB835732 ISO dosyasını ekleyiniz.

Microsoft KB835732 Update ISO Dosyasını Sanal Makineye Ekleme

   Adım 5

Bilgisayarım’ı açınız ve imaj dosyasının içeriğindeki EXE dosyasını masaüstü konumuna kopyalayınız.

ISO İçerisindeki Exe Dosyasını Masaüstüne Kopyalama

   Adım 6

Win2000 KB835732 güncellemesini kurmak için setup dosyasını açınız ve kurulum sihirbazında Next’e tıklayınız.

Güncelleme Paketi Sihirbazı

   Adım 7

Windows KB835732 güncellemesinin lisans anlaşmasını kabul ediniz ve Next’e tıklayınız.

Lisans Anlaşmasını Onaylama

   Adım 8

Kurulum sihirbazı, sisteminizi güncelliyorken bekleyiniz ve sisteminizi kapatmayınız.

Sistem Güncelleniyor

   Adım 9

Kurulumu tamamladıktan sonra Finish’e tıklayınız ve sisteminizi yeniden başlatınız.

Güncelleme Sihirbazını Kapatma

   Adım 10

Tekrar VMware Tools kurulumunu başlattığınızda bu kez kurulum sihirbazı açıldığında Next ile devam ediniz.

VMware Tools Kurulum Sihirbazı

   Adım 11

Kurulum türü olarak Complete (Tümü) seçeneğini işaretleyiniz ve devam ediniz.

Complete Kurulum Türünü Seçme

   Adım 12

Son olarak, sanal makine araçlarının yüklemesini başlatmak için Install (Kur) butonuna tıklayınız.

VM Tools Kurulumunu Başlatma

   Adım 13

Kurulum sihirbazı, sanal sisteminizin video grafik kartı sürücüsü, klavye ve mouse gibi aygıtların sürücülerini yüklüyorken bekleyiniz.

Video Sürücüsü Kuruluyor

   Adım 14

VM Tools kurulumunu tamamladıktan sonra Finish’e tıklayınız ve pencereyi kapattıktan sonra sanal sisteminizi yeniden başlatarak ayarların etkin olmasını sağlayınız.

Sihirbazı Sonlandırma

   Adım 15

Sisteminiz açıldıktan sonra tekrar Aygıt Yöneticisi’ni görüntülediğinizde tüm sürücülerin kurulduğunu görebilirsiniz.

Aygıt Yöneticisini Görüntüleme

Ağ ve İnternet Bağlantısını Yapılandırma

Sanal bilgisayarınızda yapacağınız diğer bir işlem ise ağ ve İnternet bağlantısını kontrol etmektir. İnternet bağlantısı ayarlarını yaptıktan sonra Google gibi servislere kolayca erişebilirsiniz.

   Adım 1

Öncelikle, Başlat Menüsü’nden Run (Çalıştır) aracısını açınız ve metin kutusuna CMD yazınız ve Enter’a basınız. CMD komut istemini açtıktan sonra ping 8.8.8.8 komutu ile Google sunucularına erişebildiğinizi kontrol ediniz.

Google Sunucularına Ping Atma

   Adım 2

İnternet bağlantınız çalışıyorsa, Internet Explorer tarayıcısına tıkladığınızda Internet Connection Wizard (İnternet Bağlantı Sihirbazı) açılacaktır. Bu pencerede, LAN üzerinden İnternet’e bağlanıyorum seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

İnternet Bağlantı Sihirbazı

   Adım 3

Tekrar LAN bağlantı ayarını seçiniz ve Next’e tıklayınız.

LAN Üzerinden Bağlanıyorum

   Adım 4

Proxy sunucularını otomatik olarak keşfetmeyi etkinleştiriniz ve devam ediniz.

Proxy Ayarlarını Otomatik Olarak Keşfet

   Adım 5

Bir Internet Mail hesabı ayarlamak istiyorsanız Yes seçeneğini seçebilir ve gerekli ayarları yapabilirsiniz. Burada, mail hesabını daha sonra yapılandırmak için No seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

İnternet Mail Hesabı

   Adım 6

İnternet bağlantı ayarlarını yapılandırdıktan sonra pencereyi kapatmak için Finish’e tıklayınız.

İnternet Bağlantısı Sihirbazını Kapatma

   Adım 7

Internet Explorer tarayıcısı otomatik olarak açıldığında Google websitesini ziyaret ediniz ve bağlantınızı kontrol ediniz.

Internet Explorer ile Google Websitesini Ziyaret Etme

Shared Folder Yapılandırma

Sanal bilgisayarınızda Shared Folder özelliğini etkinleştirerek Host ile VM arasında daha kolay dosya transferi yapabilirsiniz.

   Adım 1

Win2000 VM üzerinde Shared Folder etkinleştirmek için VM / Settings tıklayınız.

Sanal Makinenin Ayarlarını Açma

   Adım 2

Virtual Machine Settings penceresinde önce Options (Seçenekler) tıklayınız ve ardından Shared Folders özelliğini seçiniz.

Sağ kısımdaki Folder Sharing (Klasör Paylaşımı) ayarını etkinleştiriniz ve paylaşılan klasörü bir ağ sürücüsü olarak kullanmak için ilgili seçeneği işaretleyiniz ve host üzerinde ortak bir klasör seçmek için Add (Ekle) butonuna tıklayınız.

Shared Folder Etkinleştirme

   Adım 3

Shared Folder sihirbazı açıldığınzda Next’e tıklayarak devam ediniz.

Shared Folder Sihirbazı

   Adım 4

Browse butonua aracılığıyla host’unuz üzerinde bir klasör belirleyiniz ve seçiniz.

Paylaşılan Klasörü Seçme

   Adım 5

Bu pencerede ortak klasör paylaşımını etkinleştiriniz ve Finish’e tıklayınız.

Bu Paylaşımı Etkinleştir

   Adım 6

My Network Places (Ağ Bağlantılarım) tıklayınız ve aşağıdaki görüntüdeki gibi host üzerindeki paylaşılan klasöre erişmeye çalıştığınızda işlemin başarılı olduğunu görebilirsiniz.

Ağ Üzerinden Shared Folder Erişme

   Adım 7

Ayrıca, ortak klasörü bir ağ sürücüsü olarak kullanabilmek için Bilgisayarım üzerinde Map Network Drive (Ağ Sürücüsünü Eşle) seçeneğine tıklayınız ve ardından Folder kısmına Browse aracılığıyla Shared Folder konumunu ekleyiniz.

Ağ Sürücüsü Ekleme

USB Aygıtları Kontrol Etme

Windows 2000 üzerinde USB bağlantı portunu kullanarak bir Flash Bellek veya Portable Hard Disk kullanmak sürücü kurulumu olmadan mümkündür.

   Adım 1

USB flash belleğinizi host’un USB portuna taktıktan sonra VMware üzerinde New USB Device Detected penceresi açılacaktır. Bu pencerede önce Connect to a virtual machine seçeneğini etkinleştiriniz ve ardından Windows 2000 Pro’yu seçiniz ve OK’a tıklayınız.

VM'ye USB Flash Bellek Takma

   Adım 2

Sistem tarafından otomatik olarak USB flash belleğinizin sürücüleri kurulacaktır. Device Manager’ı kontrol ettiğinizde KINGSTON DataTraveler 3.0 USB Device aktif olduğunu görebilirsiniz.

Bilgisayarım Üzerinden Flash Belleğe Erişme

   Video

Eski Sürümlerin Kurulumu

Workstation Pro
YouTube Video
14 Pro
16 Pro

 

   İlgili Yazılar


VMware ile Windows 7 Kurulumu
VMware ile Windows 95 Kurulumu
VMware ile Windows 98 Kurulumu
VMware ile Windows 10 Kurulumu
VMware ile Windows Me Kurulumu

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: