VMware Workstation 16 Üzerinde Windows 95 Kurulumu

Bu yazımızda, Windows 10 64 Bit PC üzerinde VM Workstation 16 Pro sanallaştırma yazılımını kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Microsoft Windows 95 nasıl kurulur ve çalıştırılır inceleyeceğiz.

VMware Workstation 16 Üzerinde Windows 95 Kurulumu

VMware 16 Pro Kullanarak Windows 10 Üzerinde Windows 95 Nasıl Kurulur?

Microsoft, Windows 3.1 DOS sisteminin ardından gelişmiş bir kullanıcı arayüzüne sahip ilk 32 Bit işletim sistemi olan Windows 95‘i 24 Ağustos 1995’te kullanıcıları için yayınladı.

Windows 95’in en temel yeniliklerinden biri DOS yerine bir kullanıcı arayüzüne sahip olmasıdır. Ayrıca, 32-Bit uygulamalar için desteği olmasının yanısıra ağ bağlantılarının kurulmasında yardımcı olan TCP/IP gibi protokolleri içerir.

Bu sistem ile kullanıcılar için çevre birim aygıtlarını bilgisayarlara daha kolay entegre edebilmek için Plug and Play (Tak ve Çalışır) özelliği geliştirildi. Başlat menüsü ve görev çubuğu ilk kez bu sürüm ile kullanıcılara sunuldu ve hala günümüzde yaygın olarak kullanılan Windows 10‘un sahip olduğu özelliklerdir.

1990’lı yıllarda İnternet‘in gelişimiyle birlikte Windows 95 büyük ağları kullanan ilk işletim sistemiydi. Ayrıca, Internet Explorer web tarayıcısının en popüler olduğu dönemlerdi.

Ayrıca MS-DOS için bazı programları ve öğeleri çalıştırmak ve daha zorlu oyunlar çalıştırabilmek için Direct X ve Direct 3D tanıtıldı.

Windows 95 eski bir sistem olmasına rağmen bazı kullanıcılar onu kurup ve denemek istemektedirler. Buna ilaveten, bazı eski donanımlara sahip makineler veya cihazlar, eski işletim sistemleri ile firmware’leri güncellenebilmektedir.

Eski bir bilgisayara sahipseniz, fiziksel bir PC üzerine Windows 95 kurmak daha mantıklı olabilir, fakat eski bir PC’niz yoksa, güncel donanıma ve sisteme sahip bilgisayarınıza sanal makine ile bu sistemi kurabilirsiniz.

Windows 95 İçin Yeni Sanal Makine Oluşturma

Sanal makine üzerinde Windows veya Linux dağıtımlarından birini çalıştırabilmeniz için VMware Workstation Pro gibi yazılımları kullanmanız gerekir. VMware firmasının geliştirdiğini Player ve Workstation Pro yazılımlarından birini kullanarak eski Windows sistemlerini fiziksel/host bilgisayarınızda çalıştırabilirsiniz.

VMware ile Windows 95 kurmak için öncelikle bu sistem için uygun bir sanal bilgisayar oluşturmanız ve hazırlamanız gerekir.

Öncelikle Windows 10 sisteminize VMware Pro‘yu kurunuz ve aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

VMware 16 Pro’yu kurduktan sonra onu çalıştırınız ve programın anasayfasında Create a New Virtual Machine (Yeni Bir Sanal Makine Oluştur) seçeneğine tıkladıktan sonra sonra açılan VM sihirbazında Custom (Advanced) seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Yeni Sanal Makine Oluşturma

   Adım 2

Sanal makine donanım uyumluluğu penceresinde Workstation 16.x seçilidir, çünkü sisteminize kurduğunuz sanallaştırma yazılımın son sürümünü ifade etmektedir.

VM uyumluluğunu burada 16.x seçiyoruz, fakat daha sonra buradaki değeri değiştireceğiz, çünkü VM uyumluluğunun önemini açıklayacağız.

Donanım Uyumluluğunu Yapılandırma

   Adım 3

Önce sanal sistemi hazırlamak ardından kurulum yapmak için I will the operating system later (İşletim sistemini daha sonra kuracağım) seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

İşletim Sistemini Daha Sonra Yüklemeyi Seçme

   Adım 4

Guest işletim sistemi seçme adımında önce sistemin platformunu (Microsoft Windows) seçiniz ve versiyon kısmında ise kuracağınız sistemi seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Guest İşletim Sistemi Türünü Belirleme

   Adım 5

Hazırladığınız sanal bilgisayarın adını Name kısmından değiştirebilirsiniz. Ayrıca, VM’yi harici bir HDD üzerinde depolamanız performans açısından önemli olduğu için Browse (Gözat) butonuna tıklayarak kurulum lokasyonunu değiştiriniz ve devam ediniz.

Sanal Makinenin Adını ve Konumunu Yapılandırma

   Adım 6

Windows 95 sanal makineye 1 adet işlemci ve çekirdek sayısı belirtiniz ve Next’e tıklayınız.

İşlemci ve Çekirdek Yapılandırması

   Adım 7

Win95 için RAM boyutu maksimum 512 MB ayarlamanız gerekir. Eğer daha fazla RAM boyutu yapılandırırsanız sanal PC’niz açılmayacaktır ve sürekli yeniden başlayacaktır.

Sanal Makine İçin RAM Miktarı Ayarlama

   Adım 8

Sanal makinenizi ağa bağlamak için NAT ağ türünü seçiniz ve Next’e tıklayınız.

NAT Bağdaştırıcı Türünü Kullanma

   Adım 9

I/O disk kontrolcüsü olarak Paravirtualized SCSI seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Paravirtualized SCSI

   Adım 10

Bu adımda sanal disk türü için IDE‘yi seçmeniz gerekir, çünkü sürücülerin kurulumu sırasında SATA disk yapısı sorun oluşturmaktadır. Disk yapılarının aralarındaki farkı sürücü kurulumu kısmında daha iyi anlayacaksınız.

IDE Disk Türünü Seçme

   Adım 11

Temiz bir işletim sistemi yüklemeniz için yeni bir disk kullanmanız gerekir, bu yüzden Create a New Virtual Disk (Yeni Bir Sanal Disk Oluştur) seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Yeni Bir Sanal Disk Oluşturma

   Adım 12

Sanal diskin boyutu için VMware Pro’nun belirttiği önerilen miktarı kullanınız ve ayrıca host’unuz üzerinde bu diski tek dosya olarak depolamak için Store virtual disk as a single file (Sanal diski tek dosya olarak depola) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Sanal Diski Tek Dosya Türü Olarak Depolama

   Adım 13

Specify Disk File (Disk Dosyasını Belirt) penceresinde oluşturduğunuz sanal diskin adını değiştirebilir veya depolamak istediğiniz konumunu değiştirebilirsiniz. Eğer sanal diskin konumunu varsayılan konumda bırakırsanız, sanal disk VM’yi kuracağınız yere depolanacaktır.

Disk Dosyasının Adını ve Konumunu Değiştirme

   Adım 14

Özet penceresinde sanal makineye Windows 95 ISO dosyasını eklemek veya grafik belleğini arttırmak için Customize Hardware (Donanımı Özelleştir) butonuna tıklayınız.

Donanımı Özelleştirme

   Adım 15

Donanım ayarları penceresinde Processors (İşlemciler) aygıtına tıkladıktan sonra Virtualization Engine (Sanallaştırma Motoru) alanındaki özellikleri etkinleştiriniz.

 • Virtualize Intel VT-x/EPT or AMD-V/RVI
 • Virtualize CPU Performance Counters
 • Virtualize IOMMU (IO Memory Managemet Unit)

Sanallaştırmayı Etkinleştirme

   Adım 16

Display (Görüntü) aygıtına tıklayınız ve 3D Graphics altındaki Accelerate 3D Graphics (3D Grafiklerini Hızlandır) seçeneğini işaretleyiniz ve Graphics Memory (Grafik Belleği) kısmında VRAM belleğini 256 MB olarak yapılandırınız.

Grafik Belleğinin Miktarını Değiştirme

   Adım 17

Öncelikle ISO dosyasını bilgisayarınıza indirmek için bu linke tıklayınız ve ardından VM’ye Windows 95 ISO imajını eklemek için CD/DVD aygıtına tıkladıktan sonra Use ISO Image File (ISO İmaj Dosyası Kullan) seçeneğini etkinleştiriniz ve Browse (Gözat) butonuna tıklayınız.

Sanal Makineye Windows 95 ISO Dosyasını Ekleme

   Adım 18

Bilgisayarınıza indirdğiniz VMware için Windows 95 ISO dosyasını seçiniz ve Open (Aç) butonuna tıklayınız.

Windows 95 ISO Dosyasını Seçme

   Adım 19

Windows 95 makinesini hazırladıktan sonra donanım penceresini kapatınız.

Donanım Penceresini Kapatma

   Adım 20

VM hazır olduğunda programın anasayfasında otomatik olarak açıldığında onu çalıştırınız ve kurulum adımlarına geçiniz.

Sanal Bilgisayarı Çalıştırma

Windows 95 Kurulumu

Sanal bilgisayarınızı hazırlayıp çalıştırdıktan sonra sisteminizin önyükleme ekranı açıldığında öncelikle oluşturduğunuz sanal diski fdisk komutunu kullanarak düzenlemeniz gerekir.

Windows 95 işletim sistemi kurulmadan önce diski formatlamanız ve aktif bir bölüm oluşturulması gerekir. Eğer orijinal bir kurulum medyasına sahipseniz, bir Floppy sürücüye ihtiyacınız olacaktır. Sanal makineye Floppy aygıtı ekledikten sonra img uzantılı dosya ile açmanız ve önce diski hazırlamanız daha sonra sistem dosyalarını kopyalamanız gerekir.

   Adım 1

Sisteminizi boot ettikten sonra karşılaşacağınız ilk ekran aşağıdaki gibidir. VM’ye eklediğiniz ISO dosyasının içeriğinde fdisk entegre edildiği için floppy aygıtına ihtiyacınız yoktur.

Windows 95 Boot Ekranı

   Adım 2

Sanal diski düzenlemek için A:\> komut satırında fdisk komutunu yürütünüz.

A:\> fdisk

   Adım 3

Sisteminizde 512MB boyutundan daha fazla bir disk boyutu varsa, büyük disk kullanımını etkinleştirmek için önce Y ve ardından Enter tuşuna basınız.

Büyük Disk Desteğini Etkinleştirme

   Adım 4

Microsoft Windows 95 FDISK seçenekleri ekranında Create DOS Partition or Logical DOS Drive seçeneği üzerinde Enter’a basınız.

Create DOS Partition or Logical DOS Drive

Create DOS Partition or Logical DOS Drive

   Adım 5

Disk üzerinde Primary bir bölüm oluşturmak için Create Primary DOS Partition seçeneği üzerinde Enter’a basınız.

Create Primary DOS Partition

Create Primary DOS Partition

   Adım 6

Oluşturduğunuz Primary Partition için maksimum disk boyutu kullanımını onaylamak için önce Y tuşuna ardından Enter’a basınız.

Primary DOS Partition İçin Maksimum Boyutu Kullanma

   Adım 7

Değişikliklerin etkin olması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir, bunu yapmak için Suspend butonu yanındaki aşağı ok’a tıklayınız ve Restart Guest seçeneğine tıklayınız.

Restart Guest

   Adım 8

Sanal sisteminizi yeniden başlattıktan sonra CD-ROM‘dan önyükleme yapmadığınız için işletim sistemi kayıp hatası alabilirsiniz.

VMware üzerinde Boot Menu açmak için sisteminizi yeniden başlattığınız esnada ESC tuşuna basınız. Boot Menu ekranında CD-ROM Drive üzerinde Enter’a basınız ve devam ediniz.

Boot Menu / CD-ROM Drive

   Adım 9

Primary partition oluşturduğunuz diski formatlamanız gerekir, komut satırında format C: komutunu yürütünüz ve ardından C sürücüsü üzerindeki tüm dosyaların silineceğini onaylamak için Y tuşuna basınız. Volume label karakter sayısını varsayılan olarak yapılandırmak için Enter’a basınız.

format C:

A:\> format C:

   Adım 10

C sürücüsünü formatladıktan sonra Windows 95 sistem dosyalarını kopyalamak için yeni bir klasör oluşturmanız gerekir. C üzerinde WIN95 adında bir klasör oluşturmak için önce C: komutu ile C sürücüsüne geçiniz ve mkdir WIN95 komutunu yürütünüz.

A:\> C:
C:\> mkdir WIN95

mkdir WIN95

   Adım 11

CD-ROM aygıtı içeriğini görüntülemek için R: komutu ile ilgili sürücüye geçiş yapınız ve dir komutu ile sürücünün içeriğini görüntüleyiniz ve kontrol ediniz.

Windows 95 kurulum dosyalarını C sürücüsünde oluşturduğunuz WIN95 isimli klasöre kopyalamak için komut satırında alttaki komutu yürütünüz.

copy R:\WIN95\*.* C:\WIN95

copy R:\WIN95\*.* C:\WIN95

   Adım 12

Sistem dosyalarını kopyaladıktan sonra Windows 95 yüklemesini başlatmak için C:\WIN95 klasörü içerisinde setup komutunu yürütünüz ve ardından devam etmek için Enter’a basınız.

C:\WIN95> setup

Windows 95 Kurulumunu Başlatma

   Adım 13

Microsoft ScanDisk aracı açıldığında sisteminizin dosya bütünlüğü, disk boyutu kontrolü ve dizin yapısı kontrol edilirken bekleyiniz.

Microsoft ScanDisk

   Adım 14

Windows 95 Setup ekranı açıldığında sihirbaz size kurulumun 30 ile 60 dakika arasında tamamlanacağını bildirmektedir. Kuruluma başlatmak için hoşgeldiniz penceresinde Continue (Devam Et) butonuna tıklayınız.

Welcome to Windows 95 Setup

   Adım 15

Windows 95 lisans anlaşmasını okumak için Page Down tuşuna basınız ve ardından onu kabul etmek için Yes butonuna tıklayınız.

Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 16

Kurulum sihirbazının bilgisayarınız hakkında bilgi toplaması ve sistem dosyalarını kopyalaması için Next’e tıklayınız.

Bilgisayar İçin Bilgi Toplama Sihirbazı

   Adım 17

Choose Directory (Dizin Seçme) penceresinde sanal sisteminizi kuracağınız varsayılan C:\WINDOWS konumunu seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Kurulum Dizinini Seçme

   Adım 18

Setup Options (Kurulum Seçenekleri) penceresinde, kurulum türünü varsayılan olarak Typical olarak seçiniz ve devam ediniz. Eğer sisteminizde değişiklik yapmak istiyorsanız, Custom seçeneği ile devam edebilirsiniz.

Typical Kurulum Türünü Seçme

   Adım 19

Certificate of Authenticity (Orjinallik Sertifikası) penceresinde, Windows 95 ürün anahtarınızı yazınız ve Next’e tıklayınız.

Windows 95 Ürün Anahtarı

   Adım 20

User Information (Kullanıcı Bilgisi) penceresinde, sisteminiz için kullanıcı hesabı adı ve şirket bilgilerinizi yazınız ve Next’e tıklayınız.

Kullanıcı Hesabı İçin Ad Yazma

   Adım 21

Kurulum sihirbazı, sanal sisteminizin donanım bileşenlerini analiz etmesi için Next’e tıklayınız.

Bilgisayarınız Analiz Ediliyor

   Adım 22

Sanal bilgisayarınızın donanımları taranıyorken bekleyiniz.

Bilgisayarınızdaki Donanımlar Analiz Ediliyor

   Adım 23

Windows Components (Windows Bileşenleri) penceresinde en yaygın kullanılan servisleri yüklemek için Install the most common components seçiniz ve devam ediniz.

Windows Bileşenlerini Yükleme

   Adım 24

Startup Disk (Başlangıç Diski) oluşturmak istiyorsanız, Yes’i seçiniz, fakat sanal makinede gerekli olmadığı için No seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Başlangıç Diski Oluşturmayı Atlama

   Adım 25

Windows sistem dosyalarını kopyalamayı başlatmak için Next’e tıklayınız ve devam ediniz.

İşletim Sistemi Dosyalarını Kopyalamayı Başlatma

   Adım 26

Windows 95 sistem dosyaları kopyalanıyorken ve kurulum yapılıyorken bekleyiniz.

Windows 95 Kuruluyor

   Adım 27

Kurulum sihirbazı sisteminizde floppy disk sürücüsü belirlediğinde onun bağlantısını kesiniz ve OK butonuna tıklayınız.

Floppy Sürücü Uyarısını Kapatma

   Adım 28

Windows 95, tak ve çalıştır aygıtları ayarlıyorken bekleyiniz. Ayrıca, bu aşamada Windows sizden bir bilgisayar adı ve çalışma grubu adı yazmanızı istediğinde OK’a tıklayınız.

Bilgisayar ve Çalışma Grubu Adlarını Yapılandırma

   Adım 29

Network (Ağ) penceresi açıldığında sanal sisteminiz için bir bilgisayar adı yazınız ve ayrıca çalışma grubu için Workgroup yazınız ve Close (Kapat) butonuna tıklayınız.

Bilgisayar ve Çalışma Grubu Adını Yazma

   Adım 30

Yaşadığınız ülkeye bağlı olarak tarih ve zaman ayarlarınızı yapılandırınız ve Close butonuna tıklayınız.

Tarih ve Zaman Özelliklerini Yapılandırma

   Adım 31

Add Printer Wizard (Yazıcı Ekleme Sihirbazı) açıldığında bu adımı daha sonra yapılandırmak veya bir yazıcıya sahip değilseniz sihirbazı kapatmak için Cancel (İptal Et) butonuna tıklayınız.

Yazıcı Ekleme Sihirbazını İptal Etme

   Adım 32

Kurulum sihirbazı Win95 yüklemesini tamamladıktan sonra sanal sisteminizi yeniden başlatmak için OK’a tıklayınız.

Sanal Bilgisayarı Yeniden Başlatma

   Adım 33

Microsoft Windows 95 işletim sistemi açılıyorken bekleyiniz.

Microsoft Windows 95

   Adım 34

Oluşturduğunuz kullanıcı hesabı adınızı yazınız ve OK’a tıklayınız.

Oluşturulan Kullanıcı Hesabı İle Sisteme Giriş Yapma

   Adım 35

Set Windows Password (Windows Parolası Ayarla) penceresinde sistemizi parola erişimli hale getirmek için yeni bir parola belirleyiniz ve OK’a tıklayınız. Burada herhangi bir parola oluşturmak istemiyorsanız, New Password (Yeni Parola) kısmındaki alanları boş bırakınız ve OK’a tıklamanız yeterlidir.

Windows Parolası Yapılandırma

   Adım 36

Sanal sisteminiz yeniden başladıktan sonra My Computer (Bilgisayarım) üzerinde sağ tuş tıklayınız ve açılan seçeneklerden Properties (Özellikler) tıklayınız ve sisteminizin sürümünü kontrol ediniz.

Sistem Özellikleri

VMware Tools Kurulumu

Windows 95 sistemini kurduktan sonra VMware Tools yazılımını da kurmanız gerekir. Bu yazılım sayesinde ekran kartının sürücüsünü kurarak sanal PC’nizi tam ekran modunda kullanabilirsiniz. Ayrıca, host’unuzun USB, Webcam ve mouse gibi aygıtlarını sanal PC üzerinde kullanabilirsiniz.

   Adım 1

Windows 95 üzerinde VMware Tools kurmak için Workstation Pro araç menüsünden VM / Install VMware Tools tıklayınız.

VMware Tools Kurulumu

   Adım 2

VMware Tools, VM üzerinde kurulum için hazırlanıyorken bekleyiniz.

VMware Tools, Kurulum İçin Hazırlanıyor

   Adım 3

Kurulum sihirbazı açıldığında sanal makine araçlarını kurmayı başlatmak için Next’e tıklayınız.

Kurulum Sihirbazında Bir Sonraki Adıma Geçme

   Adım 4

Eğer sanal makinenizi VMware Pro’nun diğer ürünleri ile kullanacaksanız, kurulum türü olarak Complete (Tümü) seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Kurulum Türü Olarak Complete/Tümü Seçme

   Adım 5

Sanal makine araçları kurulmaya hazır olduğunda Install (Kur) butonuna tıklayınız.

Sanal PC Araçlarının Kurulumunu Başlatma

   Adım 6

VM Tools yükleme aşamasında Warning 25010 (Microsoft HTML Help Engine) uyarısı aldığınızda Yes butonuna tıklayınız.

Microsoft HTML Help Engine

   Adım 7

HTML Help 1.31 Update penceresinde OK butonuna tıklayarak devam ediniz.

HTML Hep 1.31 Update

   Adım 8

Bu kez Warning 25009 uyarısı aldığınızda OK’a tıklayınız.

Warning 25009

   Adım 9

VM Tools kurulumunda SVGA sürücüsü kurulamıyorsa, bu işlemi daha sonra manuel olarak yapmanız gerekir.

Setup failed to install the SVGA driver automatically. This driver will have to be
installed manually. Instructions for how to do this will appear at the end of installation.

SVGA Sürücüsünü Manuel Olarak Kurma

   Adım 10

VM Tools sihirbazını kapatmak için Finish’e tıklayınız.

Kurulum Sihirbazını Kapatma

   Adım 11

Sisteminizi yeniden başlatmanızı isteyen uyarı penceresinde No butonuna tıklayınız.

Sanal Bilgisayarı Yeniden Başlatmayı İptal Etme

   Adım 12

SVGA sürücüsünü manuel olarak kurmak için otomatik olarak metin belgesi açılacaktır. Bu belgedeki 5. adımdaki video sürücüsü konumunu kopyalayınız.

VMware Ekran Sürücüsü Kurulumu

   Adım 13

Masaüstünde sağ tuşa tıklayınız ve Display Properties (Ekran Özellikleri) penceresini açınız ve Advanced Properties (Gelişmiş Özellikler) butonuna tıklayınız.

Ekran Özellikleri

   Adım 14

Gelişmiş görüntü özellikleri penceresinde Adapter sekmesinde Change (Değiştir) butonuna tıklayınız ve ardından Standard PCI Graphics Adapter (SVGA) üzerinde Have Disk butonuna tıklayınız.

Install from Disk (Disk’ten Kur) penceresi açıldığında bir önceki adımda kopyaladığınız konumu From: kısmına yapıştırınız ve Browse butonuna tıklayınız. Açılan konumda VMX_SVGA.inf dosyasını seçiniz ve OK’a tıklayınız.

VMX_SVGA.inf

   Adım 15

Select Device (Aygıt Seç) penceresinde VMware SVGA II aygıtını seçiniz ve OK’a tıklayınız.

VMware SVGA II

   Adım 16

VMware SVGA II aygıtının ayarlarını onaylamak için Apply (Uygula) butonuna tıklayınız.

Gelişmiş Monitör Ayarları

   Adım 17

Bir monitör ayarı yapmak istiyorsanız Yes butonuna tıklayınız, aksi takdirde No butonuna tıklayınız.

Monitör Belirtmeyi Onaylamayı Atlama

   Adım 18

Ekran çözünürlüğünü 1024 x 768 olarak yapılandırınız ve çözünürlüğü onaylamak için OK’a tıklayınız. Eğer VM’nin çözünürlüğü doğru olarak çalışmıyorsa, 15 saniye bekledikten sonra orijinal ayarlara geri dönebilirsiniz.

Windows Ekran Ayarlarını Ayarlayacak

   Adım 19

Eğer sanal makinenin çözünürlüğü doğru olarak çalışıyorsa ayarladığınız çözünürlüğü kullanmak için Yes’e tıklayınız.

Çözünürlük Ayarını Onaylama

   Adım 20

Windows 95 çözünürlüğünü tam ekrana sığdırmak için View / Fit Guest Now seçeneğine tıklayınız.

View / Fit Guest Now

   Adım 21

Fit Guest Now tıkladıktan sonra VM’nin tam ekrana uyarlandığını görebilirsiniz.

Sanal Makine Tam Ekran Çözünürlüğü

   Adım 22

Ayrıca, host bilgisayarınızın masaüstü konumundan veya başka bir konumundan sanal makineye bir dosyayı sürükle bırak yaparak dosyanın başarıyla kopyalandığını görebilirsiniz.

Host ile Guest Makine Arasında Dosya Transferi

İnternet ve Ağ Bağlantısı İçin TCP/IP Protokol Kurulumu

Windows 95’i tamamen yapılandırdıktan sonra VM’niz üzerinden İnternet’e erişebilmek için TCP/IP protokolünü kurmanız gerekiyor.

   Adım 1

Masaüstü konumunda gördüğünüz Network Neighborhood (Ağ Komşuları) üzerinde sağ tuşa tıklayınız ve açılan seçeneklerden Properties tıklayınız.

Ağ Özelliklerini Açma

   Adım 2

Network penceresi açıldığında Add (Ekle) butonuna tıklayınız ve Component Type (Bileşen Türü) penceresini açınız. Bu pencerede, Protocol işaretleyiniz ve Add butonuna tekrar tıklayınız.

Select Network Protocol (Ağ Protokolü Seç) penceresinde, önce Microsoft sonra TCP/IP seçiniz ve OK’a tıklayınız.

TCP/IP Protokolü Kurulumu

   Adım 3

Version Conflict (Sürüm Çakışması) penceresinde File name: kısmında çakışan dosyaları görebilirsiniz. Bu dosyaların üzerine yazmayı onaylamak için Yes’e tıklayınız.

Varolan Dosyanın Üzerine Kopyalamayı Onaylama

   Adım 4

MS-DOS Prompt açınız ve ping 8.8.8.8 komutunu yürüterek Google arama motoruna ping attığınızda İnternet bağlantınızın sorunsuz olduğunu görebilirsiniz.

Önceki ping işlemi, TCP/IP protokolü kurulmadan önce kullanıldığı için komut tanınmadı.

MS-DOS ile Ping Atma

   Adım 5

The Internet’i açtığınızda Connection Wizard (Bağlantı Sihirbazı) açılacaktır. Bu sihirbaz ile İnternet bağlantınızı yapıladırmanız gerekiyor, bu yüzden direk olarak Next’e tıklayınız.

İnternet Bağlantısı Sihirbazı

   Adım 6

İnternet bağlantısı kurulum seçeneklerinden mevcut bağlantınızı yapılandırmak için Current (Geçerli) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Geçerli Ayarları Kullanma

   Adım 7

Microsoft Internet Explorer otomatik olarak açıldığında Google websitesini ziyaret ettiğinizde bağlantınızın sorunsuz çalıştığını görebilirsiniz.

Google Arama Motorunu Görüntüleme

Chipset Driver/Sürücü Kurulumu

VMware ile güncel işletim sistemlerini kurduktan sonra VM Tools, sistemde kurulu olmayan tüm sürücüleri genellikle otomatik olarak yükler.

Fakat eski ve güncel olmayan sistemleri kurduğunuzda, sistemin sürücülerini araştırıp bulmanız ve manuel olarak kurmanız gerekir. Windows 95 sanal bilgisayarda kurulu olmayan sürücüleri kurarak daha fazla kullanılabilirlik ve verim elde edebilirsiniz.

   Adım 1

Öncelikle, Win95 sisteminizin özelliklerini açınız ve Device Manager (Aygıt Yöneticisi) sekmesine tıkladıktan sonra VM Tools tarafından kurulamayan sürücüleri kontrol ediniz.

 • PCI Bridge
 • PCI Multimedia Audio Device
 • PCI System Peripheral

PCI Aygıtlarını Görüntüleme

   Adım 2

Eski sistemlerin sürücülerini kurabilmeniz için VMware Workstation yazılımı üzerinde VM’nin donanım uyumluluğunu düşürmeniz gerekir. Sanal makine yapılandırma aşamasında donanım uyumunu 16.x olarak belirledik ve sonraki adımlarda önemini vurguladık.

Donanım uyumu 16.x olduğunda sürücüleri kurmaya çalıştığınızda sistem tarafından birçok hata alacaksınız veya sürücüler kurulamayacaktır. Ayrıca, sistem Windows Protection Error (Windows Koruma Hatası) verebilmektedir.

Şimdi, Win95 makinenizi kapatınız ve menüden VM / Manage / Change Hardware Compatibility seçeneğine tıklayınız.

Donanım Uyumluluğunu Değiştirme

   Adım 3

Donanım uyumluluğu değiştirme sihirbazı açıldığında Next’e tıklayarak devam ediniz.

Donanım Uyumluluğu Sihirbazı

   Adım 4

Hardware Compatibility (Donanım Uyumluluğu) kısmında Workstation 5.x seçiniz ve Next’e tıklayınız.

NOT: Eğer sanal sisteminizin disk türünü SATA olarak seçseydiniz, donanım sürümünü düşürdüğünüzde diskiniz hata verecekti. Çünkü Limitations (Sınırlamalar) kısmında SATA aygıtların desteklenmeyeceği bildirilmektedir.

Workstation 5.x

   Adım 5

Donanım sürümünü yapılandırdıktan sonra Alter this virtual machine (Bu sanal makineyi değiştir) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Alter this virtual machine

   Adım 6

Review Changes penceresinde sanal makineden kaldırılacak ayarları görebilirsiniz.

 • PciBridge0
 • PciBridge4
 • PciBridge5
 • PciBridge6
 • PciBridge7
 • Hpet0
 • VMCI
 • Vpmc.enable

PCIBridge Aygıtlarının Kaldırılmasını Onaylama

   Adım 7

Donanım sürümü değiştirdikten sonra Win95 PC’yi başlatınız.

Sanal Bilgisayarı Çalıştırma

   Adım 8

Bu adımda, sanal sisteminiz açılıyorken yeni donanımların otomatik olarak bulunduğunu göreceksiniz. Eğer aşağıdaki görüntüdeki gibi versiyon çakışması uyarısı alırsanız, Yes butonuna tıklayarak işlemi onaylayınız.

Dosyanın Üzerine Kopyalamayı Onaylama

   Adım 9

Windows 95 ses aygıtı da sistem tarafından otomatik olarak bulundu, fakat sürücüsü kurulmadığı için bu pencerede Cancel butonuna tıklayınız.

PCI Multimedia Audio Device

   Adım 10

Aygıt Yöneticisi’ni tekrar açtığınızda, bu kez PCI Bridge aygıtının sürücüsünün kurulamadığını göreceksiniz.

Kurulu Olmayan Aygıtları Görüntüleme

   Adım 11

Windows 95 sanal makinenin driver/sürücü yazılımlarını makalenin en altındaki listeden bilgisayarınıza indirdikten sonra Chipset Driver klasörünü açınız ve aşağıdaki görüntüdeki gibi Setup dosyasını çalıştırınız.

Chipset Yazılımını Çalıştırma

   Adım 12

Intel Chipset Software Installation Utility V2.80.008 sihirbazı açıldığında Next’e tıklayınız.

Intel Chipset Software Installation Utility V2.80.008

   Adım 13

Chipset (Yonga Seti) sürücü yazılımının lisans anlaşmasını kabul etmek için Yes’e tıklayınız.

Yazılımın Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 14

Yazılım aracının desteklediği Intel Chipset listesini kontrol ettikten sonra Next’e tıklayınız ve kurulumu tamamlayınız.

Readme Information

   Adım 15

Windows 95 Chipset driver kurulumu sonrası sanal sisteminizi yeniden başlatınız.

VM'yi Yeniden Başlatma

   Adım 16

Sisteminiz açılıyorken bu kez PCI to ISA Bridge (ISA Mode) aygıtını otomatik olarak bulduğunu görebilirsiniz.

PCI to ISA Bridge (ISA Mode)

   Adım 17

Ayrıca, PCI Bus Master IDE Controller sürücüsünü güncellemek için Finish’e tıklayınız.

PCI Bus Master IDE Controller

   Adım 18

Tekrar Aygıt Yöneticisi’ni kontrol ettiğinizde Hard Disk Controllers kısmındaki Primary ve Secondary IDE kontrolcülerinin başarıyla güncellendiğini görebilirsiniz.

 • Intel 82371AB/EB/MB PCI Bus Master IDE Controller
 • Primary IDE Controller (dual fifo)
 • Secondary IDE Controller (dual fifo)

Hard Disk Controllers

   Adım 19

Şimdi, Standard Floppy Disk Controller sürücüsünü kurmak veya etkinleştirmek için sanal bilgisayarınızı kapatınız ve ardından VM’nizin BIOS ayarlarına girmek için Power On to Firmware seçeneğine tıklayınız.

Power On to Firmware

   Adım 20

Sanal makinenin PhoenixBIOS Setup Utility ekranında Main kısmında Legacy Diskette A: kısmını 2.88 MB olarak yapılandırınız ve F10’a basınız ve ayarları kaydediniz.

PhoenixBIOS / Legacy Diskette A:

   Adım 21

Sisteminizi açtıktan sonra tekrar Aygıt Yöneticisi’ni açınız ve Standard Floppy Disk Controller aygıtının üzerinden sarı ünlem işaretinin kaldırıldığını kontrol ediniz.

Standard Floppy Disk Controller

Audio/Ses Sürücüsü Kurulumu

Windows 95 VM üzerinde Audio/Ses sürücüsünü kurmak için aynı şekilde makalenin altındaki tablodan Sound Blaster PCI128 driver yazılımını indiriniz ve VM’ye kopyalayınız.

   Adım 1

Sanal bilgisayarınıza ses sürücüsünü kopyaladıktan sonra Sound Blaster PCI128 üzerine çift tıklayınız ve yazılımın lisans anlaşmasını kabul etmek için Yes’e tıklayınız.

Sound Blaster PCI128 Driver

   Adım 2

Creative Sound Blaster ses sürücüsünü kurmak için Next’e tıklayınız.

Ses Sürücüsü Kurulumu

   Adım 3

Creative Sound Blaster PCI128 donanımı bulunduktan sonra sürücüleri kuruluyorken bekleyiniz.

Creative Sound Blaster PCI128

   Adım 4

Sisteminizi yeniden başlattıktan sonra Device Manager’ı açınız ve bu kez Creative Gameport Joystick aygıtının sürücü sorununu çözmek için Properties / Drive / Update Drive / Gameport Joystick (8-24-1996) seçiniz ve Finish’e tıklayınız.

Creative Gameport Joystick

USB Controller Ekleme ve USB Sürücüsünün Kurulumu

Windows 95 VM üzerinde USB aygıtlarını kullanabilmek için donanım sihirbazından bir USB Controller eklemeniz, kurmanız ve yapılandırmanız gerekir.

Windows 95 VM USB Driver/Sürücüsünü makalenin altındaki tablodan bulabilirsiniz.

   Adım 1

Sanal makineye USB aygıtı eklemek için öncelikle VM’nizi kapatınız ve Virtual Machine Settings (Sanal Makine Ayarları) penceresini açınız ve USB Controller’ı seçtikten sonra Finish’e tıklayınız.

Sanal PC'ye USB Controller Ekleme

   Adım 2

Sanal sisteminizi çalıştırdıktan sonra Device Manager’ı açınız ve PCI Universal Serial Bus aygıtının sürücülerinin otomatik olarak kurulmadığını kontrol ediniz.

PCI Universal Serial Bus

   Adım 3

USB sürücüsünü indirip VM’ye kopyaladıktan sonra sürücü klasörü içerisindeki Xusbsupp üzerine çift tıklayınız ve açılan pencerede USB sürücüsünün kurulumunu onaylamak için Yes’e tıklayınız.

USB Sürücüsü Kurulumu

   Adım 4

Xusbsupp yazılımının lisans anlaşmasını kabul etmek için de Yes’e tıklayınız.

Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 5

eXtended USB Suppliment kurulumu tamamlandıktan sorna OK’a tıklayınız ve sanal bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Sanal PC'yi Yeniden Başlatma

   Adım 6

USB aygıtlarının sürücüsünü kontrol ettiğinizde, PCI Universal Serial Bus aygıtının sarı ünlem işaretine sahip olduğunu görebilirsiniz.

PCI aygıtını seçiniz ve Remove (Sil) butonuna tıkladıktan sonra OK’a tıklayınız. Daha sonra, sisteminizin USB sürücülerini doğru bir şekilde yükleyebilmesi için Refresh (Yenile) tıklayınız.

USB Sürücüsünü Kaldırma

   Adım 7

Varolan aygıtların listesini yeniledikten sonra sanal sisteminiz USB Universal Host Controller aygıtını bulup yükleyecektir.

USB Universal Host Controller

   Adım 8

USB Controller aygıtını kontrol ettiğinizde bu kez sürücülerin başarılı bir şekilde kurulduğunu görebilirsiniz.

 1. Intel 82371AB/EB/MB PCI to USB Universal Host Controller
 2. USB Root Hub

USB Root Hub

   Adım 9

Şimdi, host makinenize bir FAT32 dosya sistemi ile formatlanmış bir Flash Bellek takınız ve New USB Device Detected penceresi açıldığında Connect to a virtual machine seçeneğini işaretleyiniz ve Windows 95’i seçiniz ve ardından OK’a tıklayınız.

Flash Belleği VM'ye Takma

   Adım 10

Flash belleği sanal makinenize taktıktan sonra, Driver Wizard otomatik olarak açıldığında Generic USB Mass Storage Class Device sürücüsünü kurmak için Next’e tıklayınız.

Generic USB Mass Storage Class Device

   Adım 11

Windows, USB yığın depolama aygıtını güncelleştirdikten sonra Finish’e tıklayınız.

Depolama Aygıtları İçin Sürücü Kurulumu

   Adım 12

Diğer bir gerekli Generic USB Hub sürücüsünü de yüklemek için Next’e tıklayınız.

Generic USB Hub Kurulumu

   Adım 13

Windows, Generic USB Hub aygıtınıda güncelleştirdikten sonra Finish’e tıklayınız.

USB Hub

   Adım 14

Bilgisayarım’ı açtığınızda artık Flash Belleğinizi Windows 95 VM üzerinde sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Aygıt Yöneticisi’nden USB belleğinizin sürücüsünü kontrol ettiğinizde Disk Drives kısmında KINGSTON DataTraveler 3.0 görebilirsiniz.

NOT: VM’ye flash bellek takabilmek için host cihazınızın USB 2.0 yuvasını kullanınız. Eğer flash belleğinizi host’unuzun USB 3.0 yuvalarına takarsanız, sanal bilgisayarınız hata verecektir.

Flash Belleğin VM Üzerinde Sorunsuz Çalışması

   Video

Windows 95 Driver/Sürücü İndirme

Windows 95 ISO
Chipset Driver (infinst_280_win32)
CreativeSound Blaster PCI128 Driver
USB Driver (XUSBSUPP)
All Drivers

 

Eski Sürümlerin Kurulumu

Workstation Pro
YouTube Video
14 Pro
16 Pro

 

   İlgili Yazılar


VMware ile Windows 98 Kurulumu
VMware ile Windows 10 Kurulumu
VMware ile Windows 8x Kurulumu
VMware ile Windows XP Kurulumu
VMware ile Windows Me Kurulumu

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: