VMware Workstation 15 Üzerinde Debian 10 Kurulumu

Bu yazımızda, Windows 10 PC üzerinde kurulu olan VMware Workstation 15 Pro sanallaştırma yazılımı ile yeni bir sanal makine üzerine harika bir Linux dağıtımı olan Debian’ın son sürümünü kuracağız ve ardından host ile VM arasında dosya paylaşımı yapabilmek için VMware Tools araçlarını yükleyeceğiz.

VMware Workstation Üzerinde Debian Kurulumu

Sanal Makine’de Debian Kullanımı

Bir IT çalışanıysanız sanal makineleri yakından tanırsınız, ya da bir ev kullanıcısıysanız muhtemelen VMware yazılımını kullanmışsınızdır.

Neden bir sanal makinede Linux veya Windows işletim sistemi kullanılır?

Bu soruya en basit cevap şudur: yeni bir işletim sistemi sürümü yayınlandığında yeni sürümü mevcut bilgisayarınıza kurmadan önce onu bir sanal makineye kurabilir ve test edebilirsiniz.

Ya da, bilgisayarınızda Windows 10 kurulu ve siz bir Linux sistemi kullanmak istiyorsanız, bunu sanal makine ile kolayca yapabilirsiniz.

Özellikle, yazılım geliştiriciler için sanal makineler inanılmaz faydalıdır. Çünkü, oluşturdukları projeleri farklı sistemler altında çalışabilirliğini test etmek için sanallaştırmayı kullanırlar.

Debian ISO Kurulum İmaj Dosyası Nasıl İndirilir?

Debian Linux’u bilgisayarınıza ISO olarak indirmek için öncelikle debian.org websitesini ziyaret etmeniz gerekir.

Siteyi görüntüledikten sonra, ISO dosyasını indirmek için üst menüde yer alan seçeneklerden Getting Debian seçeneğine tıklayınız. Daha sonra, Download an installation image seçeneği altında “complete installation image” linkine tıklayınız.

“Official CD/DVD images of the stable release” başlığı altındaki “DVD” kategorisindeki bağlantılardan, 64-bit ISO imajı için amd64 bağlantısına tıklayınız.

Amd64 seçeneğine tıkladıktan sonra, 3 adet DVD ISO dosyası göreceksiniz. Burada sadece “debian-10.1.0-amd64-DVD-1.iso” dosyasını indirmeniz sistem kurulumu için yeterlidir. Diğer, ISO sürümleri ise paket kurulumları vs için gereklidir.

Debian 10 Kurulum ve Yapılandırması

Debian ISO dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra, VMware programını çalıştırıp yeni bir sanal makine oluşturup ve ISO dosyasını VM’ye ekleyip kuruluma başlayabilirsiniz.

Sanal bilgisayarda Debian 10 işletim sistemini kurmak ve çalıştırmak için aşağıdaki tüm adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

VMware sanallaştırma yazılımını çalıştırdıktan sonra, Create a New Virtual Machine (Yeni Bir Sanal Makine Oluştur) seçeneğini üzerine tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir Wizard (Sihirbaz) açılacaktır.

Virtual Machine Sihirbazında Custom (advanced) seçeneğini işaretleyiniz ve ardından Next (İleri) butonuna tıklayınız.

Yeni Sanal Makine Oluşturma Sihirbazı

   Adım 2

Sanal makinenin donanım uyumu ayarını 15.x olarak yapılandırınız. Eğer 14 Pro’yu 15’e güncellediyseniz, önce sanal makineyi yeni sürüme yükseltmeniz gerekir.

Sanal Makine Donanım Uyumluluk Ayarlarını Yapılandırma

   Adım 3

Guest İşletim Sistemi Kurulum sihirbazında I will install the operating system later (İşletim sistemini daha sonra kuracağım) seçeneğini işaretledikten sonra Next ile devam ediniz.

İşletim Sistemini Daha Sonra Yükleyeceğim

   Adım 4

Sanal bilgisayara kuracağınız işletim sisteminin türünü ve versiyonunu bu pencereden yapılandırabilirsiniz. Önce Linux seçeneğini işaretleyiniz ve Version kısmında listelenen seçeneklerden Debian 10.x 64-bit‘i seçtikten sonra Next ile devam ediniz.

Guest İşletim Sistemi Seçme

   Adım 5

Sanal bilgisayarınızı kurmak istediğiniz konumu bu pencereden seçebilirsiniz. Harici bir disk üzerine kurulum yapmanız performans açısından çok önemli olduğu için Location kısmını değiştirmenizi tavsiye ederiz.

VM için bir isim yazınız ve ardından depolamak istediğiniz yeri seçtikten sonra Next ile devam ediniz.

Sanal Makinenin Adını ve Konumunu Yapılandırma

   Adım 6

Processor Configuration (İşlemci Yapılandırması) penceresinde, PC’nizin işlemci gücüne göre sanal makinenize bir değer belirleyiniz ve Next’e tıklayınız.

İşlemci ve Çekirdek Ayarları

   Adım 7

Memory penceresinde de aynı şekilde, varolan RAM yapınıza göre bir değer belirleyiniz.

RAM Değeri Belirleme

   Adım 8

Network Type (Ağ Tipi) penceresinde, varsayılan olarak seçili olan NAT’ı kullanabilirsiniz. Eğer Virtual Network Editör üzerinde Bridged ağı yapılandırdıysanız bu seçeneği seçebilirsiniz.

VMware NAT Ağ Bağlantısı

   Adım 9

Kontrolör türü için varsayılan seçeneği (LSI Logic) etkin bırakınız ve Next butonuna tıklayınız.

LSI Logic

   Adım 10

Aynı şekilde, program tarafından otomatik olarak seçili olan SCSI seçeneğini etkin bırakınız. Bu seçenek VMware tarafından performans için önerilmektedir.

SCSI Disk Tipini Seçme

   Adım 11

Select a Disk (Bir Disk Seçme) penceresinde, sıfırdan bir Debian yükleyeceğiniz için Create a new virtual disk (Yeni bir sanal disk oluştur) seçeneğini seçmelisiniz.

Eğer Debian ISO dosyasını kullanmak yerine VMDK dosyasını kullanmak istiyorsanız, sanal makine kurulumunda bu pencerede Use an existing virtual disk (Varolan bir sanal disk kullan) seçeneğini seçmeniz gerekir.

Yeni Bir Sanal Disk Oluşturma

   Adım 12

Specify Disk Capacity (Disk Kapasitesini Belirtme) penceresinde yeni sanal disk için bir boyut belirleyiniz ve aşağıdaki gördüğünüz iki seçeneği de performans için seçiniz ve ardından Next’e tıklayınız.

Sanal Diskin Kapasitesini Ayarlama

   Adım 13

Disk dosyasını yedeklemek istediğiniz konumu bu pencereden değiştirebilirsiniz. Bu penceredeki yapılandırma yalnızca oluşturulacak disklerin konumunu değiştirecektir.

Disk Dosyasının Konumunu Ayarlama

   Adım 14

Sanal bilgisayar için özet donanım bilgileri aşağıdaki gibidir. Şimdi, extra birkaç ayarı etkinleştirmek için Customize Hardware (Donanımı Özelleştir) butonuna tıklayınız.

Donanımı Özelleştir

   Adım 15

Processors (İşlemciler) aygıtına tıkladıktan sonra sağ kısımda görüntülenen Virtualization Engine (Sanallaştırma Motoru) altındaki tüm sanallaştırma seçeneklerini etkinleştiriniz.

Debian İçin Sanallaştırmayı Etkinleştirme

   Adım 16

Sanal makineye Debian 10 ISO dosyasını eklemek için CD/DVD / Use ISO image file (ISO imaj dosyası kullan) / Browse (Gözat) butonuna tıklayınız ve dosyayı ekleyiniz.

VM'ye ISO Dosyası Ekleme

   Adım 17

Son olarak, Debian VM için Display (Görüntü) aygıtı üzerinden 3D Graphics (Accelerate 3D Graphics) seçeneğini etkinleştiriniz.

3D Görüntüyü Etkinleştirme

   Adım 18

Finish (Bitir) butonuna tıklayarak sanal bilgisayarızı kurulum için hazırlayınız.

Sanal Makine Kuruluma Hazır

   Adım 19

Debian için sanal disk oluşturuluyorken bekleyiniz.

Disk Oluşturuluyor

   Adım 20

Bu adıma kadar VMware’de Debian için yeni bir VM oluşturdunuz. Şimdi, sanal bilgisayara Debian kurmak için Power on this virtual machine seçeneğine tıklayınız.

Debian Sanal Makineyi Çalıştırma

   Adım 21

Sanal bilgisayarınızı çalıştırdıktan sonra, Debian GNU/Linux installer menu (BIOS mode) ekranında Graphical Install (Grafiksel Kurulum) seçeneği üzerinde Enter’a basınız.

Debian Grafiksel Kurulum

   Adım 22

Debian işletim sistemi dilini seçiniz ve Continue (Devam Et) butonuna tıklayınız.

Debian Sistem Dilini Seçme

   Adım 23

Select your location (Lokasyonunuzu Seçin) penceresinde, yaşadığınız ülkenizi seçiniz ve Continue butonuna tıklayınız.

Lokasyonu Seçme

   Adım 24

Configure the keyboard (Klavyeyi Yapılandır) penceresinde, kullanmak istediğiniz klavye düzeninizi yapılandırınız ve Continue butonuna tıklayınız.

Klavye Düzenini Seçme

   Adım 25

Configure the network (Ağı Yapılandır) penceresinde, sisteminizi bir ağa tanımlamak için host adı yazmanız gerekir. Aşağıdaki gibi Hostname kısmına bir isim yazınız ve Continue tıklayınız.

Hostname Yapılandırma

   Adım 26

Eğer bir ev kullanıcısı iseniz, Domain Name kısmını boş bırakabilirsiniz.

Domain Adı

   Adım 27

Bu adımda, Debian sisteminizin Root hesabı için güçlü bir parola oluşturunuz ve Continue butonuna tıklayınız.

Root Parolası Ayarlama

   Adım 28

Yönetimsel olmayan aktiviteler için Root hesabı yerine oluşturulacak yeni bir hesap tanımlamak için Set up users and passwords penceresinde tam adınızı veya başka bir şey yazınız ve ardından Continue butonuna tıklayınız.

Yeni Bir Kullanıcı Hesabı Oluşturma

   Adım 29

Hesabınız için kullanıcı adınızı küçük harfler ile tekrar yazınız. Veya bir önceki adımda Ad ve Soyad’ınızı yazdıysanız bu pencerede sadece adınızı yazabilirsiniz.

Hesap İçin Kullanıcı Adını Yazma

   Adım 30

Oluşturduğunuz yeni kullanıcı hesabınıza bir parola eklemek için bu pencerede her iki text alanına güçlü bir parola yazınız.

Kullanıcı Hesabı İçin Bir Parola Oluşturma

   Adım 31

Zaman diliminizi de yapılandırdıktan sonra Continue butonuna tıklayınız.

Saati Yapılandırma

   Adım 32

Partition Disks penceresinde, Linux/Debian sistemini ilk defa kullanacak biriyseniz, Guided – Use Entire Disk / Kılavuzlu – Tüm Diski Kullan seçeneğini seçerek devam etmenizi öneririz.

Tüm Diski Kullan

   Adım 33

Bu aşamada Debian için sanal diskinizi seçiniz.

Sanal Diski Seçme

   Adım 34

Aynı şekilde, kurulum sihirbazının da belirttiği gibi yeni bir kullanıcı iseniz, All files in one partition (Tüm dosyalar tek bölümde) seçeneğini seçerek Continue butonuna tıklayınız.

Tüm Dosyalar Tek Bir Bölümde

   Adım 35

Debian sanal makine için disk ayarlarının bir özeti aşağıdaki pencerede size gösterilecektir. Eğer disk bölümlemede bir değişiklik yapacaksanız, Go Back (Geri Git) butonuna tıklayarak önceki yapılandırma adımına dönebilirsiniz.

Finish partitioning and write changes to disk (Bölümlemeyi bitir ve değişiklikleri diske yaz) seçeneğini seçerek devam ediniz.

Partition Disks

   Adım 36

Sanal HDD üzerinde yapılan değişikliklerin etkin olması için Yes (Evet) seçeneğini seçiniz ve ardından Continue butonuna tıklayınız.

Değişiklikleri Diske Yazma

   Adım 37

Bazı ek paketlerin sisteminize kurulması için sihirbazın ek DVD kurulum meydalarını taramasını istiyorsanız, Yes seçeneğini işaretleyerek devam ediniz.

Makalenin en başında Debian ISO’yu nasıl indireceğinizden bahsettik. DVD-1 imaj dosyası yalnızca sistem kurulumu için yeterli olacağını söyledik. Eğer DVD-2 ve DVD-3 imajlarını da indirdiyseniz, kurulum sırasında bu medyaları kullanmanız gerekecektir.

Eğer DVD-2 ve DVD-3 imajlarını indirmediyseniz, bu pencerede NO seçeneğini işaretleyerek devam etmeniz gerekecektir.

CD/DVD Aygıt Taramasını Kapatma

   Adım 38

Grafiksel bir masaüstü ortamı kurmak için Network Mirror kullanmanız gerekecektir. Dolayısıyla, Mirror ayarı için Yes seçeneğini işaretleyiniz ve ardından Continue butonuna tıklayınız.

Network Mirror Kullanma

   Adım 39

Debian archive mirror country penceresinde, Network Mirror ayarı için ülkenizi seçebilirsiniz. Çünkü, size daha yakın olan sunuculardan daha hızlı bir şekilde dosya indirebilirsiniz.

Network Mirror İçin Ülke Seçimi

   Adım 40

Debian archive mirror için genellikle en çok tercih edilen sunucuyu (deb.debian.org) seçiniz ve devam ediniz.

Network Mirror İçin Arşiv Seçimi

   Adım 41

Eğer ağ ortamınızda bir Proxy sunucu kullanıyorsanız bu pencereden yapılandırabilirsiniz. Eğer kullanmıyorsanız, buradaki kutucuğu boş bırakınız ve devam ediniz.

Proxy Bilgisi

   Adım 42

Debian 10 yükleniyorken bekleyiniz.

Debian Kurulumu

   Adım 43

Package Usage Survey (Paket Kullanım Anketi) penceresinde No seçeneği ile devam edebilirsiniz.

Paket Kullanım Anketi

   Adım 44

Software Selection (Yazılım Seçimi) penceresinde, kullanmak istediğiniz masaüstü ortamını seçiniz. Genellikle Linux sistemlerde masaüstü ortamı seçmek kullanıcının tercihidir.

Bu yazımızda, Debian masaüstü ortamı için Cinnamon’u tercih ettiğimizden dolayı bu seçeneği seçiyoruz.

Ek olarak, standard sistem araçları, SSH sunucu ve Debian masaüstü ortamı seçeneklerini seçerek devam ediniz.

Debian İçin Cinnamon Masaüstü Ortamı Seçimi

   Adım 45

HDD üzerine GRUB’ı kurmak için Yes’i seçiniz ve devam ediniz.

GRUB Loader Yükleme

   Adım 46

Boot loader kurulumu için /dev/sda/ aygıtını seçiniz ve ardından Continue tıklayınız.

/dev/sda/

   Adım 47

VM üzerine tertemiz bir Debian 10 Linux kurduktan sonra Continue tıklayarak sisteminizi yeniden başlatınız.

Kurulum Tamamlandı

   Adım 48

Oluşturduğunuz kullanıcı adınızı ve parolanızı yazınız ve sonra Log In (Oturum Aç) butonuna tıklayınız.

Debian'da Oturum Açma

   Adım 49

Kurulumunu yaptığınız Debian sisteminin versiyonunu System Info (Sistem Bilgileri)’dan kontrol edebilirsiniz.

Debian Sistem Bilgilerini Görüntüleme

Debian 10 İçin VMware Tools Kurulumu

Sanal makinenize Debian yükledikten sonra yapmanız gereken son şey, VMware Tools kurmaktır. Bu araç sayesinde, host ile VM arasında dosyalarınızı sürükleyip bırakabilirsiniz, ekran çözünürlüğünü değiştirebilirsiniz.

   Adım 1

Debian sanal makine üzerinde VM / Install VMware Tools seçeneğine tıklayınız.

VMware Tools Kurulumu

   Adım 2

İmaj dosyası sisteme mount edildikten sonra, tar.gz uzantılı dosya üzerinde Sağ Tuş’a tıkladıktan sonra Open With Archive Manager (Arşiv Yöneticisi ile Aç) seçeneğine tıklayınız.

Tar.Gz Dosyasını Arşiv Yöneticisi ile Açma

   Adım 3

VMware-Tools-Distrib klasörünü arşivden dışarı çıkarmak için Extract (Ayıkla) butonuna tıklayınız.

Extract

   Adım 4

Debian masaüstünü seçiniz ve sonra tekrar Extract butonuna tıklayınız.

Arşiv Dosyasını Masaüstüne Ayıklama

   Adım 5

VM Tools kurulum dosyalarını masaüstüne çıkardıktan sonra, terminal’i açınız.

Terminal'i Açma

   Adım 6

Terminal’de VM Tools klasörüne gitmek için cd vmware-tools-distrib/ komutunu uygulayınız.

cd vmware-tools-distrib/

   Adım 7

Eğer kurulumda bir hata alırsanız, Root erişimine geçiniz ve ardından sudo ./vmware-install.pl komutunu uygulayınız.

Do you still want to proceed with this installation? (Bu kurulumla ilerlemek istiyor musunuz?) kısmına Yes yazınız ve Enter’a basarak kurulumu tamamlayınız.

sudo ./vmware-install.pl

   Adım 8

Debian için VMware Tools yükledikten sonra sisteminizi yeniden başlatarak değişikliklerin etkin olmasını sağlayınız.

VMware Tools Kurulumu Tamamlandı

Debian Yükleme ve Yapılandırma ⇒ Video

Sanal bilgisayarınıza adım adım Debian yüklemek için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Son Söz


Bu yazımızda, VMware sanallaştırma yazılımını kullanarak yeni bir VM üzerinde Debian işletim sistemini kurduk ve çalıştırdık. Yükleme işleminden sonra ise VMware Tools kurarak VM’nin ekran çözünürlüğü sorununu giderdik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Debian Güncelleme
Kali Güncelleme
VMware Linux Mint
VMware Ubuntu
VMware openSUSE

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: