Spanning Tree Uplinkfast Nedir?

STP protokolü OSI modeli katman 2’de döngüleri engellemek için geliştirilmiştir. Yedekli bir ağda meydana gelen bir kablo hatasında, STP Convergence (Yakınsama) süresinin fazla olması yüzünden birkaç özellik geliştirilmiştir.

Spanning Tree Uplinkfast Nedir?

Spanning Tree Uplinkfast Nedir?

Günümüz network ağlarının yedekli yollara sahip olması artık vazgeçilmez bir durumdur. Kurumsal bir ağın sunucu çiftliği bölümü her zaman aktif olması gerekmektedir. Çünkü buradaki sunucular kurumun müşterilerine kesintisiz hizmet etmesi gerekir. Ayrıca UplinkFast özelliği yalnızca Cisco’ya özeldir.

Dolayısıyla bu tarz ağ ortamlarında, network yedekleme işlemi çok büyük önem taşımaktadır. Network yedekleme işleminde 2. katman aygıtlarda döngü’ye (Loop) sebep olmasına karşın STP protokolü geliştirilmiştir. Örneğin; bir Switch‘e birden fazla ağ kablosu bağlanmış ve bu kablolardan biri arızalandığında diğerinin devreye girmesi gerekir. İşte tam bu noktada STP devreye girmektedir.

Switch’e bağlı kablolardan biri arızalandığında diğer kablonun devreye girmesi biraz zaman alabilir. Blocking modda olan bu kablo 50 saniyeye kadar aktif olabilir. Bu süreyi kısaltmanın bir yolu da Switch üzerinde UplinkFast konfigürasyonu yapılandırmaktır.

Hatırlarsanız STP performansını arttırmak için bilgisayar ve sunucu gibi aygıtların Switch’e bağlı olan arayüzlerini PortFast olarak yapılandırmamız gerektiğini belirtmiştik.

STP UplinkFast Nasıl Çalışır?

STP UplinkFast özelliği sayesinde bir kablonun arızalanması durumunda, STP protokolü ağ haritasını güncellerken hızlı bir yakınsama/tümleşme sağlar. UplinkFast özelliği yedekli bir ağda Blocking Moda sahip olan bir Switch üzerinde çalışması için geliştirilmiştir.

Buna ilaveten, UplinkFast etkinleştirilen Switch, Listening (Dinleme) ve Learning (Öğrenme) port durumlarını işlemeden Forwarding moda geçiş yapacaktır.

Ayrıca Cisco UplinkFast özelliğini yalnızca ağın erişim katmanında uygulanması gerektiğini tavsiye etmektedir. Sonuç olarak, UplinkFast özelliği uygulanmış bir Switch, bir bağı arızalandığında diğer yedek bağı daha hızlı aktif olacaktır.

UplinkFast özelliği etkinleştirilen bir Switch’te Blocking mod olmak zorundadır. Bunun nedeni, UplinkFast ile yedek bağlantının hızlı bir şekilde aktif olmasıdır.

Örnek olarak aşağıdaki görüntüde UplinkFast olarak yapılandırılacak Switch belirtilmiştir.

Cisco Switch'in Port Durumlarını İnceleme

Sonuç olarak, yukarıdaki görüntüdeki Switch1’in diğer ağ kablosu arızalandığında UplinkFast özelliği GigabitEthernet0/2 arayüzünü 15 – 20 saniyede Forwarding moda sokacaktır.

Switch Üzerinde UplinkFast Özelliğini Etkinleştirme

Switch üzerinde UplinkFast etkinleştirmek için, Switch global config modda aşağıdaki komutu uygulayınız.

Switch# conf t
Switch(config)# spanning-tree uplinkfast

Cisco Switch UplinkFast Konfigürasyonu ⇒ Video

GNS3 programını kullanarak Cisco Switch üzerinde UplinkFast konfigürasyonu için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Son Söz


UplinkFast özelliği ile ağımız üzerinde Spanning Tree protokolü performansını az da olsa arttırabiliriz. Standart STP konfigürasyonu yaparken UplinkFast yapılandırmanız iyi bir seçenek olacaktır. Ve buna ek olarak STP BackboneFast özelliğini de etkinleştirmeniz önerilir. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Anahtarlama Türleri
♦ Trunk Port Nedir?
Port Security Nedir?
♦ Statik Rota Nedir?
♦ Varsayılan Rota Nasıl Yapılır?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Show Buttons
Hide Buttons