Spanning Tree Uplinkfast Nedir?

STP protokolü, OSI modeli katman 2’de döngüleri engellemek için geliştirilmiştir. Yedekli bir ağda meydana gelen bir kablo hatasında, STP Convergence (Yakınsama) süresinin fazla olması yüzünden birkaç özellik geliştirilmiştir.

Spanning Tree Uplinkfast Nedir?

Uplinkfast Özelliğini Anlama

Günümüz network ağlarının yedekli yollara sahip olması artık vazgeçilmez bir durumdur. Kurumsal bir ağın sunucu çiftliği bölümü her zaman aktif olması gerekmektedir. Çünkü buradaki sunucular kurumun müşterilerine kesintisiz hizmet etmesi gerekir. Ayrıca UplinkFast özelliği yalnızca Cisco’ya özeldir.

Dolayısıyla bu tarz ağ ortamlarında, network yedekleme işlemi çok büyük önem taşımaktadır. Network yedekleme işleminde 2. katman aygıtlarda döngü’ye (Loop) sebep olmasına karşın STP protokolü geliştirilmiştir. Örneğin; bir Switch‘e birden fazla ağ kablosu bağlanmış ve bu kablolardan biri arızalandığında diğerinin devreye girmesi gerekir. İşte tam bu noktada STP devreye girmektedir.

Switch’e bağlı kablolardan biri arızalandığında diğer kablonun devreye girmesi biraz zaman alabilir. Blocking modda olan bu kablo 50 saniyeye kadar aktif olabilir. Bu süreyi kısaltmanın bir yolu da Switch üzerinde UplinkFast konfigürasyonu yapılandırmaktır.

Hatırlarsanız STP performansını arttırmak için bilgisayar ve sunucu gibi aygıtların Switch’e bağlı olan arayüzlerini PortFast olarak yapılandırmamız gerektiğini belirtmiştik.

Nasıl Çalışır?

Bir kablonun arızalanması durumunda, STP protokolü ağ haritasını güncellerken hızlı bir yakınsama/tümleşme sağlar. Ayrıca yedekli bir ağda Blocking Moda sahip olan bir Switch üzerinde çalışması için geliştirilmiştir.

Buna ilaveten, Switch, Listening (Dinleme) ve Learning (Öğrenme) port durumlarını işlemeden Forwarding moda geçiş yapacaktır.

Ayrıca Cisco, bu özelliği yalnızca ağın erişim katmanında uygulanması gerektiğini tavsiye etmektedir. Sonuç olarak, bir Switch, bir bağı arızalandığında diğer yedek bağı daha hızlı aktif olacaktır.

Ek olarak bu özelliği etkinleştirirseniz, Switch’te Blocking mod olmak zorundadır. Bunun nedeni, yedek bağlantının hızlı bir şekilde aktif olmasıdır.

Aşağıdaki görüntüde UplinkFast olarak yapılandırılacak Switch belirtilmiştir.

Cisco Switch'in Port Durumlarını İnceleme

Sonuç olarak, Switch1’in ağ kablosu arızalandığında bu özellik, GigabitEthernet0/2 arayüzünü 15 – 20 saniyede Forwarding moda sokacaktır.

Nasıl Etkinleştirilir?

Switch üzerinde UplinkFast etkinleştirmek için, Switch global config modda aşağıdaki komutu uygulayınız.

Switch# conf t
Switch(config)# spanning-tree uplinkfast

   Video

UplinkFast konfigürasyonu için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Son Söz


UplinkFast özelliği ile ağımız üzerinde Spanning Tree protokolü performansını az da olsa arttırabiliriz. Standart STP konfigürasyonunda bunu etkinleştirmeniz iyi bir seçenek olacaktır. Ve buna ek olarak STP BackboneFast özelliğini de etkinleştirmeniz önerilir. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Anahtarlama Türleri
♦ Trunk Port Nedir?
Port Security Nedir?
♦ Statik Rota Nedir?
♦ Varsayılan Rota Nasıl Yapılır?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: