Switch Access Port (Erişim Portu) Nedir?

Switch’lerin arayüzlerini son kullanıcı aygıtları için yapılandırmak isterseniz, o portları Access Port olarak belirlemeniz gerekir.

Switch'te Access Port (Erişim Portu) Nedir?

Access Port

Bu port, normal şartlar altında sadece bilgisayarlar ve yazıcılar gibi son kullanıcı aygıtlarını bağlamak için kullanılır.

Cisco Switch’lerde VLAN konfigürasyonu yaparken, oluşturulan VLAN’a ağdaki bir kullanıcıyı eklemeniz gerekir. Bunu yaparken, kullanıcı bilgisayarının Ethernet arayüzünü Switch’in ilgili portuna taktığınızda ve bu portu ayrıca Access Mode olarak yapılandırmanız gerekir.

Kısacası, Switch’e bağlanacak tüm bilgisayarlar erişim modu olarak yapılandırılır!

Eğer ağ ortamına bir tane daha Switch eklerseniz, Switch’ten Switch’e bağlı olan portları ise TRUNK bağlantı olarak yapılandırmanız gerekir.

Cisco Switch üzerinde bir portu Access olarak yapılandırmak için ilgili arayüzün config modunda switchport mode access komutu kullanılır.

Cisco Switch’in Arayüzünü Access Mod Olarak Yapılandırma

Cisco anahtarın portlarını son aygıtları bağlamak için önce CLI komut istemi açılır ve ardından Access olarak yapılandırılacak port üzerinde komutlar uygulanır.

Cisco Packet Tracer üzerinde Switch arayüzlerini Access olarak yapılandırmak ve bu portları VLAN’a üye yapmak için aşağıdaki görüntüdeki gibi bir ağ topolojisi oluşturunuz.

Ağ topolojisi oluşturduktan sonra, Switch0 üzerine tıklayınız ve PC1’i VLAN5’e atamak için aşağıdaki komutları uygulayınız.

Switch0# conf t
Switch0(config)# interface fastethernet 0/2
Switch0(config-if)# switchport mode access
Switch0(config-if)# switchport access vlan 5
Switch0(config-if)# end
Switch0# wr

Switchport Mode Access = Ağ topolojisindeki PC1 adlı bilgisayarın bağlı olduğu Cisco Switch arayüzünü Access mod olarak yapılandırdık.
Switchport Access Vlan 5 = Ağ topolojisindeki PC1 adlı bilgisayarı oluşturulan VLAN5’e üye yaptık.

Trunk Port ile Bağlanmış İki Cisco Switch

Ağ topolojisi üzerindeki Switch1 üzerine tıklayınız ve PC2 adlı bilgisayarın bağlı olduğu Fa0/1 arayüzünü de aynı şekilde yapılandırınız. Fa0/1 arayüzünü Access mode olarak yapılandırdıktan sonra, PC2 bilgisayarı da VLAN5’a üye yapınız.

Switch1# conf t
Switch1(config)# interface fastethernet 0/1
Switch1(config-if)# switchport mode access
Switch1(config-if)# switchport access vlan 5
Switch1(config-if)# end
Switch1# wr

Switch1(config-if)# switchport mode access

Switch’lerde Erişim Portunu Yapılandırma ⇒ Video

Packet Tracer programını kullanarak bilgisayarınızda yukarıdaki görüntüdeki gibi basit bir ağ topolojisi oluşturduktan sonra, Switch’in portlarını erişim modu olarak yapılandırmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Son Söz


Erişim portları genellikle bilgisayar, yazıcı veya diğer aygıtları Switch’e bağlarken yapılandırılır. Bu access modunun sadece tek bir VLAN ID’si geçirebildiğini unutmayınız. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Netacad Hesabı
♦ Cisco Önyükleme Süreci
Statik NAT Nedir? 
Dinamik NAT Nedir?
PAT Nedir?

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir