Spanning Tree Portfast Nedir?

Bir bilgisayar veya sunucu Switch bağlantı noktasına bağlandığında ağa erişebilir ve diğer aygıtlar ile haberleşebilir. Layer 2 Switch’ler ağ üzerinde döngülere sebep olmaktadır ve dolayısıyla STP protokolü ile bu döngüler engellenebilmektedir.

Spanning Tree Portfast Nedir?

Spanning Tree Portfast Nedir?

Büyük kurumsal ağlarda network yedekliliği çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü yüksek trafiğe sahip bir sunucu sürekli yerel ağ veya İnternet üzerinde aktif olması gerekmektedir. Bu sebeple ağın yedekliliği ciddi derecede önemlidir. Portfast sadece Cisco’ya özgü bir özelliktir.

STP protokolü ile yapılandırılmış bir ağda herhangi bir Switch arızalandığında STP ağ haritasını tekrar hesaplamak için BPDU çerçevelerini gönderir. STP alternatif bir yol bulana kadar 50 saniye geçmektedir. Bu durum için Spanning Tree port durumları konusuna göz atabilirsiniz.

Örneğin Switch FastEthernet 0/0 arayüzüne bağlı bir sunucu varsa, 50 saniye beklemesi bu sunucu için ciddi decerede kayıplara yol açacaktır. Sonuç olarak sunucu 50 saniye hizmet veremeyecektir. Büyük bir ağda bu durum kesinlikle kabul edilemez.

Switch STP Portfast Etkinleştirme

Switch FastEthernet 0/0 arayüzü Spanning Tree protokolü tarafından hesaba katılmaması için, bu arayüz PortFast olarak yapılandırılması gerekir.

Öyleyse, Spanning Tree Portfast nedir? Spanning Tree Portfast yapılandırmanın amacı Listening (Dinleme) ve Learning (Öğrenme) adımlarını bypass etmektir. Kısacası portun anında Forwarding (İletme) moduna girmesi sağlar. Sonuç olarak, Switch FastEthernet 0/0 arayüzüne bağlanmış Sunucu 50 saniye beklemeden hemen ağa katılacaktır.

Portfast olarak yapılandırılan portlar, Switch, Hub veya Bridge cihazlarına bağlanmayan portlardır. Portfast sadece son kullanıcı cihazları için kullanılmaktadır.

Bir Switch portunu Portfast olarak yapılandırmak için arayüz üzerinde aşağıdaki komutu uygulayınız.

Switch(config)# int range fastEthernet 0/0
Switch(config-if-range)# spanning-tree portfast

Eğer birden fazla port üzerinde Portfast etkinleştirmek için aşağıdaki komutu uygulayınız.

Switch(config)# int range fastEthernet 0/1 - 12
Switch(config-if-range)# spanning-tree portfast

Cisco Packet Tracer PortFast Etkinleştirme ⇒ Video

Packet Tracer programını kullanarak Cisco Switch üzerinde Spanning Tree PortFast nedir ve PortFast nasıl çalışır daha iyi anlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Son Söz


Portfast özelliği sadece Cisco markalı cihazlara özgüdür. Cisco Switch’ler üzerinde Portfast yapılandırmak görüldüğü gibi oldukça kolay bir işlemdir. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Switch Switching Türleri
♦ Switch Nasıl Çalışır?
Access Port Nedir?
Trunk Bağlantısı
Port Security Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Show Buttons
Hide Buttons