Spanning Tree Portfast Nedir?

Bir bilgisayar veya sunucu Switch bağlantı noktasına bağlandığında ağa erişebilir ve diğer aygıtlar ile haberleşebilir. Layer 2 Switch’ler ağ üzerinde döngülere sebep olmaktadır ve dolayısıyla STP protokolü ile bu döngüler engellenebilmektedir.

Spanning Tree Portfast Nedir?

Portfast Özelliğini Anlama

Büyük kurumsal ağlarda network yedekliliği çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü yüksek trafiğe sahip bir sunucu sürekli yerel ağ veya İnternet üzerinde aktif olması gerekmektedir. Bu sebeple ağın yedekliliği ciddi derecede önemli olduğu için Cisco’nun Portfast özelliğini yapılandırmanız kesinlikle önerilir.

STP protokolü ile yapılandırılmış bir ağda herhangi bir Switch arızalandığında STP ağ haritasını tekrar hesaplamak için BPDU çerçevelerini gönderir. STP alternatif bir yol bulana kadar 50 saniye geçmektedir. Bu durum için Spanning Tree port durumları konusuna göz atabilirsiniz.

Örneğin Switch’in FastEthernet 0/0 arayüzüne bağlı bir sunucunun ağ bağlantısı kesildiği zaman tekrar aktif olabilmesi için, 50 saniye bekler. Bu süre zarfında sunucu hizmet sağlayamayacak ve bu durum firma için ciddi decerede kayıplara yol açacaktır. Büyük bir ağda bu durum kesinlikle kabul edilemeyeceği için yedekli yollara sahip olan Switch’lerde STP protokolünü etkinleştirip ve yapılandırıp ağ kesintisini minimum seviyeye indirebilirsiniz.

Nasıl Etkinleştirilir?

Switch’in FastEthernet 0/0 arayüzü Spanning Tree protokolü tarafından hesaba katılmaması için, bu arayüz PortFast olarak yapılandırılması gerekir.

Bu özelliği yapılandırmanın amacı Listening (Dinleme) ve Learning (Öğrenme) adımlarını bypass etmektir. Kısacası portun anında Forwarding (İletme) moduna girmesi sağlar. Sonuç olarak, FastEthernet 0/0 arayüzüne bağlanmış Sunucu 50 saniye beklemeden hemen ağa katılacaktır.

Portfast olarak yapılandırılan portlar, Switch, Hub veya Bridge cihazlarına bağlanmayan portlardır ve sadece son kullanıcı cihazları için kullanılmaktadır.

Bir Switch portunu Portfast olarak yapılandırmak için arayüz üzerinde aşağıdaki komutu uygulayınız.

Switch(config)# int fastEthernet 0/0
Switch(config-if-range)# spanning-tree portfast

Eğer birden fazla port üzerinde Portfast etkinleştirmek için aşağıdaki komutu uygulayınız.

Switch(config)# int range fastEthernet 0/1 - 12
Switch(config-if-range)# spanning-tree portfast

   Video

Portfast’ın çalışma mantığını daha iyi anlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Son Söz


Portfast özelliği sadece Cisco markalı cihazlara özgü olduğu için diğer ağ cihazları tarafından kullanılmaz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Switch Switching Türleri
♦ Switch Nasıl Çalışır?
Access Port Nedir?
Trunk Bağlantısı
Port Security Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: