VoIP Nedir, Ne İşe Yarar?

IP üzerinden Ses veya Internet Protocol üzerinden Ses, VoIP olarak da adlandırılan Protokol, ses sinyalinin bir IP (Internet Protokolü) protokolü kullanarak İnternet üzerinden dolaşmasını mümkün kılan bir grup kaynaktır.

VoIP Nedir, Ne İşe Yarar?

VoIP Nedir?

Bu, ses sinyalinin, yalnızca geleneksel bir telefon şirketi veya PSTN (Genel Anahtarlamalı Telefon Ağı) gibi telefon için kullanılabilen devreler aracılığıyla, dijital veya analog biçimde gönderilmek yerine, dijital biçimde, paketler halinde gönderildiği anlamına gelir.

Mobil VoIP ise, cep telefonlarına uygulanan IP üzerinden ses protokolüdür. Bu, iki mobil terminal arasındaki iletişimde iletilen ses sinyalinin bir IP protokolü kullanarak internet üzerinden dolaştığı anlamına gelir. Mobil telefondaki en son gelişmelerle, terminalleri kablosuz ağlar üzerinden İnternet bağlantısına izin verecek kadar güçlü hale getirmek mümkün olmuştur.

İnternette gezinmek, e-posta göndermek ve almak, farklı veri dosyaları indirmek ve anlık mesajlaşmayı kullanmak metin, ses veya video ile uygulamalar mobil VoIP’in temelini oluşturacak ses paketlerinin gönderilmesine ve alınmasına izin veren uygulamalardır.

IP ağı üzerinden ses sinyalleri göndermek için kullanılan protokoller IP üzerinden Ses protokolleri veya IP protokolleri olarak bilinir. Bunlar ARPANET tarafından icat edilen “Deneysel Ses Protokol Ağı” nın (1973) ticari uygulamaları olarak görülebilir.

IP üzerinden ses trafiği, yerel alan ağları (LAN) gibi İnternet’e bağlı olanlar da dahil olmak üzere herhangi bir IP ağı üzerinden dolaşabilir.

IP Üzerinden Ses (VoIP) ve IP Üzerinden Telefon arasında ayrım yapmak çok önemlidir.

 • VoIP, standartlar, cihazlar, protokoller, kısaca, IP protokolü üzerinden ses iletişimine izin veren teknolojidir.
 • IP üzerinden telefon, VoIP teknolojisi ile yürütülen E.164 numaralandırma ile halka açık olan telefon hizmetidir.

Avantajları

Bu tür bir hizmetin ana avantajı, Genel Anahtarlamalı Telefon Ağı (PSTN) şirketleri için normal olan yüksek telefon ücretlerinden (çoğunlukla uzun mesafe) kaçınmasıdır. Bazı maliyet tasarrufları, özellikle kullanıcılar VoIP için ek bir ücret ödemeden kullanabilecekleri mevcut bir ağın tüm kapasitesini kullanmadıklarında, ses ve veri taşımak için aynı ağı kullanmaktan kaynaklanmaktadır. Herhangi bir sağlayıcı arasındaki VoIP’den VoIP aramaları genellikle ücretsizdir, aksine VoIP’den PSTN aramaları genellikle VoIP kullanıcısına mal olur.

İletişim kurmak için IP protokolünü kullanmak, özellikle uluslararası düzeyde aramalarda büyük bir azalma anlamına gelir, çünkü internete sahip olmak için sadece sabit bir ücret ödemeniz gerekir ve bu da IP protokolü bağlantılarına sahip herkese erişime izin verir.

Bu teknoloji geliştikçe daha fazla kullanıcının mobil VoIP kullanması beklenmektedir. Bunun temel nedenleri, çağrı süresinin, çağrı ücretinde bir artış anlamına gelmemesi ve aynı fiyata uluslararası çağrıların da yapılabilmesidir.

VoIP için kodeklerin geliştirilmesi, sesin giderek daha küçük veri paketlerinde kodlanmasına izin verdi. Bunun sonucunda IP üzerinden ses iletişimi çok düşük bant genişlikleri gerektirir. Konut pazarında ADSL bağlantılarının sürekli ilerlemesinin yanı sıra, bu tür iletişim uluslararası çağrılar için çok popüler hale geliyor.

İki tür PSTN – VoIP servisi vardır:

 1. Direct Inward Dialing (Doğrudan Dahili Arama).
 2. Access Numbers (Erişim Numaraları).

Erişim Numaraları VoIP kullanıcısının VoIP kullanıcısının dahili numarasını girmesini gerektirirken DID, arayanı doğrudan VoIP kullanıcısına bağlar. Erişim Numaraları genellikle PSTN’den arayan kişiye yerel bir çağrı olarak ücretlendirilir ve VoIP kullanıcısına ücretsizdir.

Bu fiyatlar yerel operatörlerin fiyatlarından 50 kat daha ucuz olabilir.

İşlevsellik

VoIP, yaygın telefon ağlarını kullanarak gerçekleştirilmesi daha zor olan görevleri kolaylaştırabilir:

 • Yerel telefon aramaları, şebekeye nereden bağlı olursanız olun otomatik olarak bir VoIP telefona yönlendirilebilir. Yolculuğunuzda yanınızda bir VoIP telefonu taşıyabilirsiniz ve İnternet’e bağlanabileceğiniz her yerde arama alabilirsiniz.
 • VoIP ile kullanılacak ücretsiz telefon numaraları Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve VoIP Kullanıcısı gibi kuruluşlardan diğer ülkelerde bulunmaktadır.
 • VoIP telefonları kullanan çağrı merkezi temsilcileri internet bağlantısı ile her yerde yeterince hızlı çalışabilir.
 • Bazı VoIP paketleri, PSTN‘nin (Genel Anahtarlamalı Telefon Ağı) normalde ekstra ücret talep ettiği veya bir seferde 3 arama, geri arama, otomatik tekrar arama veya arayan kimliği gibi bazı ülkelerde bulunmayan ekstra hizmetleri içerir.

Ağ Mimarisi

Standardın kendi yapısında üç temel unsur tanımlanmaktadır:

 • Terminaller: Mevcut telefonların yerine kullanılırlar. Hem yazılımda hem de donanımda kullanılabilirler.
 • Gatekeepers: Tüm VoIP organizasyonunun merkezi ve mevcut merkezin yerini alacaklar. Normalde yazılımda, eğer varsa, tüm iletişim bu yazılımdan geçer.
 • Ağ Geçitleri: Bu, geleneksel telefon şebekesine bağlantıdır ve kullanıcı için şeffaf davranır.

Bu üç unsurla, VoIP ağının yapısı aynı şirketin iki kolu arasındaki bağlantı olabilir. Avantaj anında gerçekleşir: heyetler arasındaki tüm iletişim tamamen ücretsizdir. Aynı şema tedarikçiler için de uygulanabilir ve bunun sonucunda ortaya çıkan tasarruflar da söz konusudur.

VoIP protokolleri: Farklı VoIP cihazlarının bağlantıları için kullanacağı dildir. İletişimin etkinliği ve karmaşıklığı buna bağlı olacağından bu bölüm önemlidir.

Yaş sırasına göre (en eskiden en yeniye):

 • H.323 – ITU-T tarafından tanımlanan protokol
 • SIP – IETF tarafından tanımlanan protokol
 • Megaco (H.248 olarak da bilinir) ve MGCP – Kontrol Protokolleri
 • Skinny Client Control Protocol – Cisco tescilli protokol
 • MiNet – Mitel’e özel protokol
 • CorNet-IP – Siemens’e ait protokol
 • IAX – Asterisk PBX’ler arasındaki iletişim için orijinal protokol (Diğer veri iletişim sistemleri için bir standarttır, şu anda sürüm 2 – IAX2’de)
 • Skype – Skype uygulamasında kullanılan tescilli eşler arası protokol
 • IAX2 – IAX’ın yerini alacak Asterisk PBX’ler arasındaki iletişim protokolü
 • Jingle – Jabber teknolojisinde kullanılan açık protokol
 • MGCP- Cisco Özel Protokolü
 • weSIP – VozTelecom’dan ücretsiz lisans protokolü

VoIP’in hem işletmeler hem de sıradan kullanıcılar için bir takım avantajları olduğu bulunmuştur.

VoIP Parametreleri

Bu, bugün hem VoIP hem de tüm IP uygulamalarının penetrasyonunun sunduğu ana sorundur. Yalnızca “en iyi çabayı” destekleyen ve rotada bant genişliği sınırlamaları olabilecek İnternet üzerinden hizmet kalitesinin sağlanması şu anda mümkün değildir; bu nedenle hizmetin kalitesini garanti etmek açısından çeşitli sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Codec

IP ağı üzerinden iletilebilmesi için sesin şifrelenmesi gerekir. Bunu yapmak için Codec’ler, kullanılabilir bir ses veya görüntü oluşturmadan önce ses veya videonun sonraki kod çözme ve açma için kodlanmasını ve sıkıştırılmasını garanti eder. Aktarımda kullanılan codec bileşenine bağlı olarak, az çok bant genişliği kullanılacaktır. Bant genişliği miktarı genellikle iletilen verilerin kalitesi ile doğru orantılıdır.

Sesin, IP protokolü üzerinden gönderilebilmesi için sayısallaştırılması ve kodlanması gerekir. G.711, G.722, G.723, G.728 veya G.729 gibi kodekler kullanılır. Bunlar, iletimde daha az bant genişliği kullanmak için ses verilerini sıkıştırır. Bu şekilde, aynı kanalda daha birçok bağlantıya izin verilir.

Bu Codec’ler tabelalarında şu boyuta sahiptir:

 • G.711: 56 veya 64 Kbps bit hızı.
 • G.722: 48, 56 veya 64 Kbps bit hızı.
 • G.723: 5.3 veya 6.4 Kbps bit hızı.
 • G.728: 16 Kbps bit hızı.
 • G.729: 8 veya 13 Kbps bit hızı.

Bu, kullanılan bant genişliği olduğu anlamına gelmez, örneğin G729 Codec, iletiminde 31.5 Kbps bant genişliği kullanır.

Hizmet Kalitesi

Bu hizmetin kalitesi aşağıdaki kriterlere göre elde edilmektedir:

 • Sessizlik bastırma, ses iletimi gerçekleştirirken daha fazla verimlilik sağlar, çünkü bant genişliği daha az bilgi ileterek daha iyi kullanılır.
 • RTP/RTCP standartlarını uygulayan başlık sıkıştırma.
 • Daha fazla adres alanı ve tünel oluşturma imkanı sağlayan IPv6 uygulaması.
 • Daha az gecikme gerektiren paketlerin önceliklendirilmesi. Mevcut eğilimler:
  • CQ (Custom Queuing/Özel Kuyruk): Mevcut bant genişliğinin bir yüzdesini atar.
  • PQ (Priority Queuing/Öncelik Kuyruğu): Sıralarda önceliği ayarlar.
  • WFQ (Weight Fair Queuing/Ağırlık Fuarı Kuyruğu): Öncelik, en az yüklü trafiğe atanır.
  • DiffServ: Ara yönlendirme tablolarından kaçınır ve paket başına rota kararları belirler.

Kablosuz Ağlar

Bir mobil terminal aracılığıyla VoIP üzerinden konuşabilmek için, İnternet’e kablosuz bağlantıya izin veren yeterince güçlü bir işlemci ile donatılmış olmalıdır. İster Wi-Fi, HSDPA, WiMAX veya EV-DO rev A olsun, ikincisi mobil telefon için daha spesifiktir ve EVDO rev Bir varyant hem yukarı bağlantı hem de aşağı bağlantı için daha hızlı paket oluşturmaya izin verir.

Protokoller

SIP sinyal protokolü, iki kullanıcı arasında bağlantı kurmak, değiştirmek ve sonlandırmak için kullanılır. Ayrıca, kullanıcıların konumunu belirleyebilir ve böylece daha fazla hareketliliğe izin verebilir. SIP protokolü RTP protokolü ile tamamlanmaktadır, bu ses veri paketlerini taşıyan, yani mobil terminalimiz aracılığıyla gönderdiğimiz konuşma IP protokolü kullanılarak sayısallaştırılmış ve paketlenmiştir.

Hareketlilik

Hareket halindeyken iki kullanıcı arasında bir bağlantı kurulduğunda, baz istasyonunun bağlanmalarını sağlayan kapsama alanını değiştirebilirler. Bu durumda, yeni baz istasyonuna yeni bir bağlantı yeniden kurulmalı ve biraz zaman almalıdır. İşlem, geleneksel mobil telefonlarda kullanılan devir teslim işlemine benzer.

Zaman Gecikmesi

Kapsama alanı bir baz istasyonundan değiştirilerek getirilen gecikmeye ek olarak;

 • IP ağı üzerinden gönderilecek verilerin kodlanması, sıkıştırılması ve paketlenmesi söz konusu olduğunda işlemci tarafından getirilen gecikmeler.
 • Paket kaybı gibi IP protokolünün kullanımıyla ilişkili gecikmeler.
 • Hatalı paketler gönderme.
 • Dolu düğüm sıraları veya ağ tıkanıklığı.

Uygulamalar

İşlemcinin IP protokolü üzerinden bağlantı kurabilmesi için gerçekleştirmesi gereken çok sayıda işlem nedeniyle, bu tür bağlantıyı yapabilmek için mobil terminaller gereklidir.

Akıllı telefonlar, giderek daha güçlü işlemcilerle donatılmış olduklarından gerekli işlemleri gerçekleştirebilmektedir. VoIP aktarımları, bunlar için Skype gibi uygulamalar aracılığıyla bu tür mobil terminaller aracılığıyla zaten elde edilmiştir.

VoIPv6 Nedir?

İnternet Protokolü Versiyon 6 üzerinden Ses veya IPv6 üzerinden Ses, teknik literatürde VoIPv6 olarak bulunur. VoIP’in geleneksel sürümü IPv4 Internet protokolünün 4. sürümünü kullanır. IP protokolünün (IPv4) 4. sürümü, ağ düzeyindeki zorlukların çoğunu çözdü, ancak şu anda yeni kavramların ortaya çıkması: her yerde bulunma, taşınabilirlik, geleneksel hareketlilik, kablosuz hareketlilik, İnternet’in hızlı büyümesi; IPv6 adlı İnternet protokolünün yeni bir sürümünün tanıtımını ve dağıtımını gerekli kılmıştır.

Evrimi

VoIPv6 ayrıca TCP/IP mimarisine yakınsamadan ve özellikle de veri paketleri biçimindeki her türlü trafiği desteklemek için IP kullanımından yararlanır. Operatörler, kamu trafiği ağları üzerinden farklı trafik veya hizmetleri taşımak için çoklu sistem ağlarını kullandı; Bununla birlikte, fiber optik gibi yeni teknolojilerin ve büyük bant genişliklerini tanıtabilecek diğer teknolojilerin kullanılmaya başlanmasıyla, tek bir taşıma türüne yakınlaşan ağların kullanımına yönelik sürekli bir eğilim olmuştur.

Bu teknolojilerin pazar tarafından kabul edilmesinin bir sonucu olarak, endüstri gelişmelerine ve bunlara eşlik eden uygulamalara ciddi destek vermiştir. VoIP, heterojen veri iletim ağları tarafından paketler halinde yönetilen Hizmet Kalitesi QoS’den (İngilizce kısaltması için) etkilenen birkaç aşamadan geçti.

IPv6, dünya çapında TDM’yi destekleyen bir teknoloji haline gelebilmesi için, ölçeklenebilirlik, erişilebilirlik, uçtan uca internet çalışması (QoS ve ticari alanlarda VoIPv6’ya yüksek sağlamlık) sağlama potansiyeli sunar.

Üçüncü Nesil VoIP Ağları

Üçüncü Nesil (3G) ağların temel özellikleri şunlardır:

 • Bunlar uçtan uca IPv6 tabanlı ağlardır.
 • Birbirine bağlı dünyadaki herhangi bir kullanıcıya tam erişim.
 • Gelişmiş SIP tabanlı sinyalizasyon.
 • Protokoller ve güvenlik açısından kurumsal iş ağlarıyla entegrasyon.
 • Kablosuz LAN ortamlarında QoS etkin.
 • 3G hücresel servislerle entegrasyon.
 • Yüksek ticari kalite ile servis seviyeleri, güvenilirlik ve güvenlik.
 • Uçtan uca QoS etkin (birden çok genel ağda).
 • Video ve video konferans için düşük bit hızı desteği.
 • Onu destekleyen ağ türünün yüksek bağımsızlığı. Ağların IP’ye yakınsamasının kullanımı.
 • “Varlık” kavramı için güçlü destek (varlık, yakınlık, çok modlu ve işbirlikçi iletişim).
 • Gerçek bir birleşik mesajlaşma ortamını desteklemek için diğer ortamlarla tam entegrasyon.

VoIPv6 Nasıl Çalışır?

Global iletişim hizmeti sunduğunu iddia eden herhangi bir ağ, sağlam bir sinyal sistemi gerektirir. VoIPv6 dağıtımında, SIP bir veya daha fazla taraf arasında oturumlar oluşturmak, değiştirmek ve sonlandırmak için sinyal protokolü olarak kullanılır. Bu oturumlar İnternet telefon görüşmeleri, multimedya dağıtımı ve konferanslarını içerir.

IP davetiyeleri, medya türlerinin kabul edildiği protokol ve belirli bir iletişimde kullanılacak kaynaklar tarafından taşınan oturum parametreleri oluşturmak için kullanılır. SIP, diğer işlevlerin yanı sıra, kullanıcının geçerli konumu için bir rota isteğinde yardımcı olmak, kullanıcılara farklı hizmet türlerini doğrulamak ve yetkilendirmek, sağlayıcının çağrı ilkelerini uygulamak için Proxy Sunucuları adlı öğeleri kullanır.

Gerçek Zamanlı İletişim Gereksinimleri

VoIP, geleneksel telefonculuğun doğal halefi olması nedeniyle günümüzde en çok talep edilen gerçek zamanlı uygulamalardan biridir. Ses hizmetleri olası tüm iş sektörlerinde yüksek küresel penetrasyon elde etti; o kadar ki, kablosuz mobilitenin ve diğer gelişmiş teknolojilerin hızlandırılmış tanıtımı, tüketici pazarını ses trafiği için güvenli tutmak için sesli iletişim için simüller geliştirdi. Ancak, gerçek zamanlı iletişim, hizmet kalitesi için belirli parametreleri karşılamalıdır; dolayısıyla kullanıcı memnuniyeti ciddi şekilde azalmaz. Bu gereksinimlerin bazıları aşağıda listelenmiştir.

 1. Düşük titreşim
 2. Düşük gecikme süresi
 3. Değişen trafik ve ağ koşullarına dinamik uyarlanabilirlik
 4. Büyük ağlar ve çok sayıda bağlantı için iyi performans
 5. Bir ağ içindeki arabellekler için mütevazı gereksinimler
 6. Kapasite kullanımı oldukça etkili
 7. Paket başına düşük başlık başlığı bitleri
 8. Ağ içinde ve son sistemde düşük paket işleme yedekliliği

QoS Garantisini Amaçlayan Protokoller

QoS’yi garanti etmeyi amaçlayan çeşitli protokoller vardır. RSVP gibi bazıları ağ düzeyindedir ve uygulamalarla birlikte çalışır; diğerleri, kesintisiz çalışmayı sağlamak için diğer yüksek seviyelerden sinyal ve kontrol mekanizmaları kullanmasına rağmen, MPLS gibi bağlantı seviyesinde çalışırlar; diğerleri özellikle uygulamaya yönelik olsa da, bunun bir örneği gerçek zamanlı protokoldür (RTP).

RSVP (Resource ReSerVation Protocol/Kaynak Düzeltme Protokolü)

Başlıca uygulamaları Unicast ve multicast, Simplex veya tek yönlü, Alıcı tarafından başlatılan rezervasyonlar, Yönlendiricilerde kalıcı olmayan durumların bakımı, Farklı rezervasyon stillerinin sağlanması, RSVP kullanmayan yönlendiriciler aracılığıyla şeffaf çalışma ve IPv4 ve IPv6 desteği.

MPLS (Multiprotocol Label Switching/Çok Protokollü Etiket Değiştirme)

Başlıca uygulamaları şunlardır: Bağlantı odaklı QoS desteği (Güvenilir QoS ile trafik sözleşmeleri); Trafik mühendisliği (Dinamik rotaların tanımlanması, Bilinen talebe göre trafik teslimatlarının planlanması, Ağın optimizasyonu)

RTP (Real-Time Transport Protocol/Gerçek Zamanlı Taşıma Protokolü)

RTP, ses, video gibi gerçek zamanlı uygulamaların iletimi için uygun olan aşırı uç taşıma işlevleri sağlar; çok noktaya yayın veya tek noktaya yayın hizmet ağları üzerinden. RTP kaynakları ayırmaz ve kendi başına Hizmet Kalitesini garanti etmez.

   İlgili Yazılar


WAN Nedir?
Cisco Nedir?
VPN Nedir?
MAN Nedir?
Ethernet Nedir?

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir