SIP Protokolü Nedir?

SIP, IETF MMUSIC Çalışma Grubu tarafından geliştirilen bir protokoldür. Video, ses, anında mesajlaşma, çevrimiçi oyunlar ve sanal gerçeklik gibi multimedya öğelerini içeren etkileşimli bir kullanıcı oturumunu başlatmak, değiştirmek ve sonlandırmak için önerilen bir standarttır.

SIP Protokolü Nedir?

SIP (Session Initiation Protocol/Oturum Başlatma Protokolü)

SIP, Kasım 2000’de 3GPP için bir sinyal standardı ve IMS mimarisinin bir öğesi olarak kabul edildi ve IP üzerinden Ses için önde gelen sinyalizasyon protokollerinden biridir.

Ayrıca, iki veya daha fazla katılımcı arasında bir oturum oluşturmak, o oturumu değiştirmek ve sonrada istenilen zamanda o oturumu sonlandırmak için kullanılan bir sinyal protokolüdür.

SIP’nin açık bir standart olması sayesinde telefon pazarında büyük bir gelişme oldu ve SIP tabanlı telefonlar yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı.

Bu protokol metin olduğu için HTTP’ye benzer ve istek-yanıt mekanizması ile sorun gidermeyi kolaylaştırır. SIP mesajları, bir aramadaki katılımcıların kimliğini ve katılımcılara bir IP ağı üzerinden bağlantı oluşturur.

SDP (Session Description Protocol/Oturum Tanımlama Protokolü), oturum için kurulabilecek iletişim kanallarının türünü tanımlar. Bu, hangi kodeklerin mevcut olduğunu ve iletişim cihazlarının birbirleriyle IP ağı üzerinden nasıl iletişim kurabileceğini bildirir.

Yapılandırma mesajları yapılandırılarak, ağdaki iletişim RTP (Real-Time Transmission Protocol/Gerçek Zamanlı İletim Protokolü) kullanılarak değiştirilebilir.

SIP, IETF tarafından geliştirilmiş ve RFC 3261 olarak yayınlanmıştır ve VoIP dünyasında H.323 protokolünün yerini tamamen almıştır.

Nasıl Çalışır?

SIP, bir telefon görüşmesindeki ses bilgisini kodlamaz ve taşımaz. Bunun yerine, iki kişi arasındaki sesli bir arama veya tüm ekip arasında bir video konferans ortamında iletişim oturumlarını başlatır ve bitirir. Bu işlemler temel olarak VoIP için geçerli olmasına rağmen, bu protokol VoIP protokolü değildir.

Bunun görevi, bir arama, konferans veya diğer etkileşimli iletişim oturumu ayarlamaktır ve işlem sonucunda sadece bunu sonlandırmaktır.

İnternet üzerindeki iki farklı noktada oturumlar SIP IP adresleri ile sağlanır. Örneğin, bir ofis ortamında kullanılan masa telefonu/yazılım telefonu (softphone) cihazı, arama yapmak veya almak için kullanılır.

Bu protokol oturum sağladıktan sonra, veri iletişimine herhangi bir etkisi yoktur ve temel amacı oturumu kurmak ve sonlandırmak olduğu için video konferans ve anlık mesajlaşma için ve ayrıca İnternet üzerinden telefon görüşmeleri yapmak için kullanılabilir.

   SIP ve VoIP Arasındaki Fark

Genellikle, SIP, VoIP’yi iletmek için yeterli değildir, ancak SDP, RTP ve SRTP gibi diğer protokollerle kullanılır.

Bu iki protokol arasında ciddi bir karışıklık vardır çünkü her iki protokolde SIP, VoIP ekipmanı üreticileri tarafından en çok kullanılan protokoldür. Bunlar farklı anlamlara gelmelerine rağmen birbirinin yerine de kullanılmaktadır.

   Uyumluluk

Günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan Skype uygulaması çok popüler olmasına rağmen, diğer formatları kullanmadığı için kapalı bir kaynaktır. Bunun aksine SIP açık kaynaklı bir protokoldür.

Skype kapalı kaynak koduna sahip olduğundan sadece kendi istemci yazılımları ile haberleşebilir.

Bu protokolü kullanan sistemlere bağlantı sağlayan kullanıcılar Skype gibi kendi istemci yazılımını kullanmaya zorlayan yazılım platformlara bağlı kalmaz. Ancak, Skype ayarlarından bir SIP profili oluşturarak her iki bağlantı türü bir arada kullanılabilir.

Kısacası, oturum kodu herkes tarafından kullanılabilir ve bu sayede kimseye ücret ödenmesine gerek kalmaz. Bu sebepten dolayı, çoğu üretici ve sağlayıcı hizmetleri için bu protokolü kullanır.

   İlgili Yazılar


TCP Protokolü
UDP Protokolü
TCP/IP Protokolü
ARP Protokolü
DHCP Protokolü

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: