RTCP Protokolü Nedir?

RTCP, RTP paketleri gibi aynı taşıma mekanizmasını kullanarak kontrol paketlerinin oturumdaki tüm katılımcılara periyodik olarak iletilmesini gerçekleştirir.

RTCP Protokolü Nedir?

RTCP (Real-Time Transport Control Protocol/Gerçek Zamanlı İletim Kontrol Protokolü)

RTP‘den farklı bir bağlantı noktası kullanır ve genellikle bir RTP akışı durumunda ardışık bağlantı noktaları kullanır.

Geribildirim RTCP, verinin kalitesine ilişkin geri bildirim bilgilerinin dağıtımından sorumludur. Bu bilgilerle uygulamanın performansını iyileştirir ve bit oranını düşürmek için kodlamayı değiştirir.

Tanımlama sistemi RTP kaynakları için taşıma katmanı seviyesinde kalıcı bir tanımlayı görevi yapar. Ayrıca bir katılımcının akışını sesi videoyla senkronize ederek farklı akışlarını gruplayabilir.

Geribildirim ve tanımlama, oturum katılımcılarına periyodik olarak RTCP paketleri gönderir ve bu paketleri gönderme hızı, daha fazla katılımcının erişim sağlaması için kontrol edilir.

Katılımcılar kontrol paketlerini diğer tüm katılımcılara gönderdiklerinden her biri yerel olarak katılımcı numaralarını inceler ve bu numara sayesinde kontrol paketi gönderme hızını hesaplar.

Bir oturumun katılımcıları ve hizmet kalitesi hakkında temel bilgilerin aktarılmasına izin veren bir RTP akış kontrol protokolüdür.

Paket Yapısı

Her RTCP paketi, RTP veri paketleri gibi sabit bir alan ile başlar ve paket türüne göre değişken uzunlukta yapılandırılmış öğeler içerir.

Bu protokolün işlevlerini yerine getirmesi için öncelikle veri paketinin alma istatistikleri (SR/RR), bant genişliği istatistiklerin değerlerini en üst düzeye çıkarmaya izin verdiği durumda gönderilmesi gereklidir.

Oturumdaki yeni alıcılar, kaynağı tanımlamak için CNAME değerine sahip olan bir kaynaktan almalıdır. İlk pakette, işlemi belirlemek için paket türlerinin sayısı incelenmelidir.

RTCP paket iletim aralığı, bir veya iki katılımcıdan binlerce katılımcıya kadar oturumlara izin verecek şekilde hesaplanmalıdır.

Bunun için her oturumda, veri trafiğinin katılımcılar arasında hesaplanması için oturum bant genişliği yapılandırılmalıdır.

Bu bant genişliği ağ tarafından rezerve edilmeli ve sınırlandırılmalıdır ve oturum bant genişliği değeri, oturum kontrol uygulaması tarafından sağlanmalıdır.

Bir oturumda sağlanan bilginin türü için beş farklı türde RTCP paketi vardır:

SR (Sender Report)
Etkin gönderenler olan katılımcılar için iletim ve alım istatistiklerini içerir.
RR (Receiver Report)
Etkin gönderenler olmayan ancak bir oturumun alıcıları olan katılımcılar için alım istatistiklerini içerir.
SDES (Source Description)
Kaynak adını, e-postayı, telefonu gibi çeşitli bilgileri açıklar.
BYE
Bir istasyonun bir oturuma katılımının sonunu belirtmesine izin verir.
APP
Uygulamaya özel bir sinyal paketidir.

RTP akış kontrolü, bir oturumdaki katılımcı sayısının bir değerlendirmesini kaydederek sağlanır ve bu değerlendirme sonrasında duruma bağlı olarak SR veya RR bilgileri için bir zaman aralığı hesaplar.

Katılımcı sayısı arttıkça, her katılımcının ağın durumuna göre oturuma katılması sağlanır. Yani, iki katılımcılı bir sesli oturumda, RTCP paketleri 5 saniyede bir gönderilirken, dört katılımcılı bir oturum için paketler 10 saniyede bir gönderilir. Bu durumda en sık gönderilen RTCP paketleri, SR ve RR’dir.

   İlgili Yazılar


SIP Protokolü Nedir?
IP Protokolü Nedir?
TCP/IP Protokolü Nedir?
ARP Protokolü Nedir?
DHCP Protokolü Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: