RTP Protokolü Nedir?

RTP, gerçek zamanlı olarak ağ üzerinden multimedya içeriği gönderen bir protokoldür ve paketleri aktarım katmanına geçirmeden önce segmentlere sıra numaraları ve zaman damgaları eklemesi ekler.

RTP Protokolü Nedir?

RTP (Real-Time Transport Protocol/Gerçek Zamanlı İletim Protokolü)

RTP başlangıçta gerçek zamanlı trafiğin çok noktaya yayın yayınları için tasarlandı fakat tek noktaya yayın yayınlarında da kullanılabilir. Ek olarak isteğe bağlı video, İnternet telefonu ve VoIP (IP üzerinden Ses) gibi etkileşimli hizmetler için kullanılabilir.

RTP, veri aktarım kalitesini korumak ve oturumun başlangıcında tüm katılımcılar hakkında bilgi sağlamak için RTCP yardımcı kontrol protokolü ile birlikte çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Bu protokol yeterince büyük bir veri bölümün tüm içeriğinin indirilmesini beklemek zorunda kalmadan alıcıdaki içeriği yeniden oluşturmak için kullanılır.

Kodlama tipini, zaman damgalarını, sıra numarasını ve diğer potansiyel olarak kullanışlı kısımları gösteren alanlara sahip standartlaştırılmış bir paket yapısına sahiptir.

Ayrıca RTP standardını tanımlayan belge RFC 1889’dir. Ses için WAV veya GSM ve video için MPEG gibi yaygın formatların verilerini taşımak için kullanılabilir ve tescilli ses ve video formatlarını kullanmaya imkan tanır.

Özellikleri

RTP’nin amacı, gerçek zamanlı olarak verileri iletmek, belirli bir uygulamanın gerektirdiği tüm bilgileri sağlamak ve gerekli başlıkların değiştirilmesi ve eklenmesi gibi işlemleri gerçekleştirmektir. Normalde ayrı bir katman yerine uygulama içinde entegre bir şekilde çalışmaktadır.

Bu protokol, TCP‘nin gerçek zamanlı uygulamalar için uygun olmadığından UDP‘yi kullanır. Aktarılan her ortam için kullanıcı bağlantı noktalarını kullanır.

Veri iletiminde herhangi bir kodlama algoritması tarafından oluşturulan kareler uygun bir şekilde yapılandırır ve gönderir.

Tek noktaya yayın veya çok noktaya yayın hedef adresleri ile kullanılabilir ve trafiğin ortasında gruplanarak yeniden kapsüllemeye izin veren trafik kaynaklarını yapılandırır. Ayrıca bir veri akışındaki kayıpları tespit etmek için sıra numaralarını kullanır.

Paket Yapısı

RTP’nin paket başlığında her zaman 12 sekizli mevcuttur fakat bir video konferans için eşzamanlı olarak bilgi üreten ve kaynak tanımlayıcı düğümleri yalnızca belirli durumlarda kullanılır.

Temel başlıktan sonra, başlık için isteğe bağlı uzantıları içerebilir ve RTP’nin taşıdığı veriler ve format uygulama tarafından belirlenir.

RTP başlık tasarımı, yalnızca çeşitli uygulama türleri için gerekli olan alanları taşımaya izin verir.

Version (V)
2 Bits
İlk iki bit, protokolün sürümünü tanımlar.
Padding (P)
1 Bit
RTP verilerinin belirli bir boyuttaki bloğu doldurmak için dolgusu olduğunu bildirir ve UDP mesajındaki son bayt, dolgunun boyutunuifade eder.
Extension (X)
1 Bit
Bir uzantı başlığını belirtir.
CSRC Count (CC)
4Bits
Sabit başlığı takip eden CSRC tanımlayıcılarının sayısınıbelirtir.
Marker (M)
1 Bit
Özel elementleri işaretler.
Payload Type (PT)
7Bits
Uygulamanın yorumlaması için aktarılan bilgilerin formatını belirtir.
Sequence Number
16 Bits
Gönderilen her paket için bir artar ve alıcının paket kayıplarını tespit etmesi için kullanılır.
Timestamp
32Bits
Pakette iletilen verinin ilk sekizlisinin görüntülendiği zamanı gösterir.
SSRC
32Bits
Paketin kaynağını tanımlar.
CSRC
32Bits
Bilgilerin değiştirildiğini belirtmek için karıştırıcılar tarafından girilen değeri belirtir.

   İlgili Yazılar


SIP Protokolü
IP Nedir?
TCP/IP Protokolü
ARP Protokolü
DHCP Protokolü

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: