PAN (Personal Area Network) Nedir?

PAN (Personal Area Network/Kişisel Alan Ağı), kullanıcıların evde, iş yerinde, arabada veya alışveriş merkezlerinde kişisel ve yerel ortamında bulunan cihazlardan oluşan ve temel bir konfigürasyon ile kolayca bağlantı sağlanabilen bir yapıdır.

PAN (Personal Area Network) Nedir?

PAN (Personal Area Network/Kişisel Alan Ağı) Nedir?

PAN terimi, bilgisayar sistemine dahil olabilen cihazlar ve bir kişiye yakın farklı teknolojiler arasında iletişim için kullanılan bir bilgisayar ağından gelmektedir. Bu, insanların kendi kişisel cihazlarıyla iletişim kurmasına ve böylece dış dünya ile kablosuz bağlantı kurmasına olanak tanıyan insan merkezli ağları ifade eder.

Bu ağlar, tüm ağ türlerinin en temel özelliklerine sahiptir ve kullanıcıların evleri için ideal ağ türü olarak kabul edilir. Bunlar çoğunlukla evler, işyerleri ve ofisler gibi küçük alanlarda yaygın bir şekilde bulunabilmektedir.

Kişisel alan ağları sayesinde, kullanıcının cihazları ile herhangi bir zamanda hızlı ve verimli bir şekilde iletişim kurulması sağlanır. Bu teknolojinin geliştirilmesine izin veren Bluetooth kablosuz bağlantı veya kızılötesi gibi çeşitli teknolojiler vardır.

Ayrıca, kişisel cihazların kullanımın kolaylığının tam gelişimleri için, bu ağların yüksek düzeyde güvenliği garanti etmesi ve çeşitli ortamlara yüksek düzeyde uyarlanabilir olması veya her iki uygulama için de çok çeşitli hizmetler ve uygulamalar sağlayabilmesi gerekir.

Kullanıcıların mobil cihazlarında desteklenen düşük bant genişliğine sahip video konferans, dijital televizyon veya video oyunları gibi sistemler yüksek kaliteli multimedya gerektirir.

Kişisel Alan Ağları (PAN), telekomünikasyon ailesinin yeni bir üyesidir ve Mbps ile Gbps aralığında kapasiteye sahip olabilirler. İletişimin tamamen kablosuz bir ortamda gerçekleştiği yapı ise Kablosuz PAN (WPAN) olarak adlandırılır.

Mevcut WPAN’lar yaygın olarak kullanılmaktadır ve uygulama ortamları genellikle geçici ağlar, küçük veya ön yapılandırmasız kablosuz bağlantıların karşılıklı olarak kurulması gereken yerlerdir.

Kısacası, PAN’de kullanılan cihazlarına örnek olarak kişisel bilgisayarlar, yazıcılar, faks makineleri, telefonlar, PDA’lar, tarayıcılar ve video oyun konsolları verilebilir.

Tarihi

Kişisel ağların ilk temelleri, 1995 yılında MIT (Massachusetts Institute of Technology) tarafından ortaya çıkan ve insan vücudundan gelen elektrik sinyallerinden uyarılar kullanılmaya başlanmasıyla bağlı cihazlarla iletişim kurulabilmesinin geliştirilmesi ile ortaya atıldı.

İlk olarak bu fikir IBM tarafından kabul edildi ve daha sonra farklı araştırma kurumları ve şirketleri tarafından birçok sürümü geliştirilmeye başlandı.

Ağ Yapısı

PAN, bir kişi ile cihazlar veya diğer kişiler arasında veri iletişimini sağlayan bir ağdır. Bu nedenle PAN ağının mimarisi, kullanıcı için farklı katmanların farklı bağlantı spesifikasyonlarını kapsadığı yerleri ifade eder.

PAN bağlantısı, ağın farklı işlevlerinin farklı cihazlar ile birleştirilmesiyle sağlanır. Böylece, doğrudan iki kişi arasındaki iletişim için köprüleme işlevi gerçekleştirilerek bağlantı oluşturulur.

Harici bir ağ üzerinden veri iletişimi için PAN ağında, yönlendirme ve ağ geçidi yapılandırılmalıdır. Sonuç olarak, kullanıcılar tarafından bir kişisel ağ, tak ve çalıştır bağlantısı özelliğine sahip olmalıdır.

Özellikleri

  • Hem kablolu hem de kablosuz aygıtları ağa dahil edebilir.
  • Ağ aralığı genellikle 10 metreye kadar uzanır.
  • Bir kablo kullanarak genellikle USB veya Firewire bağlantıları yapılabilir.
  • Bluetooth ve kızılötesi iletişim gibi teknolojiler tipik olarak bir kablosuz ağı oluşturabilir.

Avantajları

Kişisel alan ağı ek kablo veya alan gerektirmediğinden iki cihazı birbirine bağlamak ve ikisi arasında veri paylaşmaya başlamak için her iki cihazda da Bluetooth‘u etkinleştirmek yeterlidir. Aynı anda birçok cihaz tek bir cihaza bağlanabilir ve dosya paylaşımı yapabilmek için bir cep telefonu veya tablet bağlanabilir.

Bu tür ağlarda ek kablolara gerek yoktur, bu yüzden herhangi bir ek ücreti yoktur. Gelişmiş yapılandırma gerektirmediği için kullanımı daha kolaydır. Bu tür bir ağ yapısı 10 metre veya daha az bir mesafe içinde kullanılırsa bağlantı kararlı ve güvenilirdir.

Bu ağ korumalıdır çünkü tüm cihazlar veri paylaşımından önce kullanıcı tarafından yetkilendirilir ve veri korsanlığı mümkün değildir. Kızılötesi, TV ve AC uzaktan kumandalarında ve diğer cihazlarda kullanılan teknolojidir. Bluetooth, kızılötesi ve diğer cihazlar ofislerde, toplantı odalarında veya konferanslarda dijital cihazları birbirine bağlamak için kullanılır.

Bir kişi birden fazla cihazı senkronize edebilir ve farklı türdeki cihazlar arasında veri indirebilir, yükleyebilir ve veri alışverişi yapabilir. Kablosuz bir ağ ortamında kullanıcılar cihazları hareket ettirebilir ve veri alışverişi etkilenmez.

Dezavantajları

Bu ağda sinyal aralığı ve uzun mesafe alışverişini sınırlayan daha az metreye sahip olması temel dezavantajıdır. Kızılötesi ve radyo sinyallerini kullanıldığında ise diğer sinyallerle parazite uğrayabilir. Bluetooth ve kızılötesi, LAN gibi diğer ağ türlerine kıyasla düşük veri aktarım hızına sahiptir.

   İlgili Yazılar


Bandwidth (Bant Genişliği) Nedir?
Geniş Ağ Nedir?
Metropol Ağ Nedir?
Ana Bilgisayar
Gateway (Ağ Geçidi) Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: