SLI Nedir, Ne İşe Yarar?

SLI, Scalable Link Interface/Ölçeklenebilir Bağlantı Arabiriminin adıdır ve yalnızca iki veya daha fazla ekran kartı bağlamak ve yalnızca bir çıkış sinyali üretmek için kullanılan bir yöntemdir. Genel anlamda SLI, 4 adede kadar grafik kartını bağlamanın yollarından başka bir şey değildir ve sistem bunları tek bir kart olarak ele alır.

SLI Nedir, Ne İşe Yarar?

SLI (Scalable Link Interface/Ölçeklenebilir Bağlantı Arabirimi) Nedir?

Tarihi

Bu teknolojinin ilk sürümü Scan-Line Interleave olarak adlandırıldı ve 1998 yılında 3d grafik işlemcileri üretiminde uzmanlaşmış ve daha sonra 1990’ların sonlarına kadar, özellikle 1997 ve 2000 yılları arasında hakim olan ekran kartlarının tasarımı ve üretiminde uzmanlaşmış bir şirket olan 3dfx Interactive tarafından piyasaya sürüldü.

Bu teknoloji Vodoo 2 grafik hızlandırıcı yongalarında belirgin ve ünlü oldu. Scan-Line Interleave, iki ekran kartının işlem gücünü birleştirmeye yönelik ilk girişimdi, senkronizasyon bilgilerinin paylaşılmasına izin veren küçük bir kabloyla bağlandılar.

Özellik konektörü, bir genişletme kartının sistem veriyolunu kullanmadan doğrudan video kartının ana belleğine erişmesine izin veren VGA ve SVGA sistemleri için bir teknolojiydi.

3dfx’ten patentler, tasarımcılar ve teknolojiler alan Nvidia şirketi, Ölçeklenebilir Bağlantı Arayüzü adı altında teknolojiyi piyasaya sürmekten sorumluydu ve 2004 yılında bir PCI-Express’li yeni bilgisayarlarda kullanmak üzere çalışmasını değiştirdi.

Nasıl Çalışır?

SLI kullanarak, birincisine özdeş ikinci bir kart ekleyerek bilgisayarın grafik işlem gücünü ikiye katlamak mümkündür.

Sıfırdan iki kart kullanabilir veya SLI’yi destekleyen bir kartınız olabilir ve daha fazla işlem gücü gerektiğinde ikincisini ekleyebilirsiniz. Yine de, prosedürün yeni bir ekran kartı satın almaktan daha pahalı olduğu zamanlar vardır.

Nvidia uygulaması, iki PCIe x16 bağlantı noktasına sahip bir anakart gerektirir. İki kart, küçük bir baskılı devre konektörü ile birbirine bağlanır.

Yazılım yükü iki şekilde dağıtır. Birincisi, SFR (Split Frame Rendering/Bölünmüş Çerçeve Oluşturma) olarak bilinen bir çerçeve içinde görüntülenecek görüntüyü analiz eder ve yükü iki GPU arasında eşit olarak böler.

İkinci forma AFR (Alternate Frame Rendering/Alternatif Kare Oluşturma) denir ve her kare dönüşümlü olarak bir GPU tarafından işlenir, yani bir kare ilk GPU tarafından, diğeri ikinci GPU tarafından işlenir.

Bir kutu görüntülendiğinde, görüntü SLI bağlantısı üzerinden ana GPU‘ya gönderilir ve çıkışa gönderilir. İdeal olarak, bu işlem süresini yarıya indirir, ancak gerçek süre biraz daha uzundur. NVIDIA yaptığı açıklamalarda, bu yapılandırmayla sistemin performansının 1,9 kat arttığını söylüyor.

Çeşitleri

NVIDIA, 3-Yönlü SLI’de 2.8x’e ve Quad-SLI durumunda 1.6x’e kadar bir sistemin grafik performansında, basit bir Grafik kartıyla elde edilebilecekden daha üstün iyileştirmeler sağlayabilen iki benzer sistem uyguladı.

Şu anda maliyet performansına sahip bir SLI sistemi oluşturmak için en keyifli seçeneklerden biri olan 3 Yollu SLI, GeForce 8 serisinin ve o zamanlar sadece 8800 GTX ve Ultra’nın ortaya çıkmasıyla birlikte doğdu. Bu teknolojiye erişebilen günümüzde 9 serisinin 9800 GTX’i gibi kartlarla da uygulanmaktadır. Bunlar, 6 bağlantı noktalı bir konektörle birleştirilen 3 tek çekirdekli grafik kartıdır.

Bu avantajlardan yararlanan grafik uygulamalarında, daha önce de belirtildiği gibi, 2,8 kata kadar daha yüksek performans görebilirsiniz. Bununla birlikte, bu yapılandırmanın enerji gereksinimleri büyük bir dezavantaj olabilir.

Örneğin, 9800 GTX kartlarında, basit PCI Express soketinin sağlayamayacağı güç tüketimini sağlamak için iki ek çevresel konektör gerekir ve bu da yalnızca 3-Yollu güç kaynaklarının 1000W sağlayabilir.

Bu soruna yanıt olarak NVIDIA paralel, tüketimden tasarruf etmek için SLI’yi oluşturan kartları rastgele devre dışı bırakan Hibrid SLI sistemini başlattı, ancak bu teknoloji sadece sınırlı sayıda anakart ve kart için kullanılabilir.

Quad-SLI, gerçekten arzulanan çok şey bırakan bir başka uygulanan SLI seçeneğidir. İlk bakışta basit bir klasik iki kartlı SLI gibi görünse de, iki kartın birleşimidir. Gerçekte, 4 çekirdeğin patlayıcı bir kombinasyonu olduğu ortaya çıktı, çünkü her kartın içlerinde SLI’ye çok benzer teknoloji için birleştirilmiş, sadece tek bir PCI Express kullanılmasını gerektiriyor.

Sonuçta, 4 birleşik tek çekirdekli kart olarak yorumlanabilen ve gerçekte iki “ikisi bir arada” olarak değerlendirilebilen 4 çekirdekli bir SLI sistemi ortaya çıkar.

Sorun şu ki, çok yüksek maliyet, sadece 1,6 kat daha büyük olan performans iyileştirmelerini haklı çıkarmıyor, bu da daha fazla çekirdek, toplam performans çarpımının daha düşük olduğunu gösteriyor. Ayrıca, bu gelişme sadece 3’lü yoldan çok daha sınırlı sayıda uygulamada görülebilir. Örneğin, yalnızca bu yapılandırma üzerinde çalışan en büyük grafik efektlerini gösteren yüksek gereksinimleri olan bir video oyunu olan Crysis’dir.

   İlgili Yazılar


Blu-ray Nedir?
HDMI
Ekran Kartı
DVI Nedir?
CMOS Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: