POP3 Nedir Ne İşe Yarar?

POP3 (Post Office Protocol 3- Postane Protokolü 3) protokolü uzak bir sunucudan bir posta almak için kullanılır ve e-posta protokolünün 3. sürümüdür.

POP3 Nedir Ne İşe Yarar?

POP3 (Post Office Protocol 3) Nedir?

POP3, e-postaların bir E-posta sunucusundan alınmasına izin verir. Bu protokol ile bir e-posta indirdiğinizde, e-posta sunucudan silindiğinden e-postalar yerel olarak depolanır.

Bu protokolü kullanarak hesabınıza birden çok konumdan erişirseniz, daha önce aldığınız e-postaları göremezsiniz. İndirdiğiniz mesajlar sadece bir cihazda saklanır.

POP3’ün yüksek depolama gereksinimleri nedeniyle küçük işletmeler için önerilmez. POP3 posta protokolü, genellikle ISP’ler için yararlı bir protokoldür.

Kullanıcı yeni bir E-posta gönderdiğinde SMTP protokolü kullanılır. Ayrıca, e-posta sunucuları arasındaki bağlantı SMTP tarafından kontrol edilir. Bir kullanıcı yeni alınan e-postayı okumak istediğinde, e-postayı POP veya IMAP protokolleri aracılığıyla okuyabilecektir. Sonuç olarak, POP bir E-posta alma protokolüdür.

Bu protokol varsayılan olarak TCP bağlantı noktası 110’u kullanır. TCP 995 bağlantı noktası, e-posta güvenliği için de kullanılabilir ve ayrıca RFC 1939‘da tanımlanmıştır.

Postane Protokolü Nasıl Çalışır?

Posta protokolünün nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için, Windows Mail uygulamasını veya 3. parti bir yazılımını bu posta protokolüyle yapılandırarak test edebilirsiniz.

POP3 nasıl çalışır kısaca: Alınan e-postalar sunucudan silinir ve oturum açılan cihazda saklanır. Sonuç olarak, hesabınıza başka bir yerden eriştiğinizde, daha önce aldığınız e-postaları göremezsiniz.

   Son Söz


Bu yazımızda postane protolü nedir kısaca bahsettik. IMAP bir Email göderme, POP ise bir Email alma servisidir. Bu protokolü kullanacak bilgisayarın depolama kapasitesi ciddi derecede dolacağından dolayı, bunun yerine IMAP protokolünün kullanılması tavsiye edilmektedir. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


 FTP Nedir Ne İşe Yarar?
♦ NAT Nedir Ne İşe Yarar?
TFTP Nedir Ne İşe Yarar?
 Sysprep Nedir?
♦ Ping Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You cannot copy content of this page