POP / POP3 (Post Office Protocol 3) Nedir, Ne İşe Yarar?

POP ve POP3 (Post Office Protocol 3/Postane Protokolü 3) protokolü uzak bir sunucudan bir posta almak için kullanılır ve e-posta protokolünün 3. sürümüdür.

POP ve POP3 Nedir?

POP3 (Post Office Protocol 3) Nedir?

POP3, e-postaların bir E-posta sunucusundan alınmasına izin verir. Bu protokol ile bir e-posta indirdiğinizde, e-posta sunucudan silindiğinden e-postalar yerel olarak depolanır.

Bununla birlikte, POP ve IMAP protokolleri, ISP’nin özel ağı dahilinde, yalnızca sunucudan kullanıcının bilgisayarına iletişim için kullanılır.

Sunucu, postayı başka bir sunucudan İnternet üzerinden aldığından, ancak her iki sunucu arasındaki protokol olarak SMTP’yi kullanır.

SMTP gibi önceden oluşturulmuş diğer protokollerin aksine, POP, bağlantı esnasında kullanıcı için sunucuda depolanan mesajları göndermesini istediğinden, İnternet’e kalıcı bir bağlantıya ihtiyaç duymaz.

POP’a alternatif olarak yaygın olarak kullanılan bir diğer protokolde, postayı, bir bilgisayara indirilmiş gibi doğrudan sunucudan açmanın mümkün olduğu IMAP protokolüdür. Ek olarak, IMAP alınan mesajları sunucuda tutarak yerel olarak silmenizi sağlar.

Bu protokolü kullanarak hesabınıza birden çok konumdan erişirseniz, daha önce aldığınız e-postaları göremezsiniz. İndirdiğiniz mesajlar sadece bir cihazda saklanır.

POP3’ün yüksek depolama gereksinimleri nedeniyle küçük işletmeler için önerilmez. POP3 posta protokolü, genellikle ISP’ler için yararlı bir protokoldür.

Kullanıcı yeni bir E-posta gönderdiğinde SMTP protokolü kullanılır. Ayrıca, e-posta sunucuları arasındaki bağlantı SMTP tarafından kontrol edilir. Bir kullanıcı yeni alınan e-postayı okumak istediğinde, e-postayı POP veya IMAP protokolleri aracılığıyla okuyabilecektir. Sonuç olarak, POP bir E-posta alma protokolüdür.

Bu protokol varsayılan olarak TCP bağlantı noktası 110’u kullanır. TCP 995 bağlantı noktası, e-posta güvenliği için de kullanılabilir ve ayrıca RFC 1939‘da tanımlanmıştır.

POP3 Postane Protokolü Nasıl Çalışır?

İnternete kalıcı olarak bağlı bir bilgisayarda, posta istemcisi programları, posta sunucusuna gelen mesaj isteklerini otomatik olarak denetleyecek yapılandırılabilir.

Sonuç olarak, posta göndermek için SMTP protokolünün kullanılır ve posta almak için de POP protokolü kullanılır.

Çoğu POP posta istemcisi, başarıyla aktarıldıktan sonra posta sunucusundaki iletiyi silmek üzere otomatik olarak yapılandırılır, ancak bu ayar isteğe bağlı olarak değiştirilebilir.

Posta protokolünün nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için, Windows Mail uygulamasını veya 3. parti bir yazılımını bu posta protokolüyle yapılandırarak test edebilirsiniz.

POP3 nasıl çalışır kısaca: Alınan e-postalar sunucudan silinir ve oturum açılan cihazda saklanır. Sonuç olarak, hesabınıza başka bir yerden eriştiğinizde, daha önce aldığınız e-postaları göremezsiniz.

POP3 Standartlar

POP, posta eklerine izin veren çok Amaçlı MIME (Multipurpose Internet Mail Extensions/İnternet Posta Uzantıları) gibi başlıca İnternet mesajlaşma standartlarıyla tamamen uyumlu çalışır ve postaları okumak için kurulu bir programa sahip kullanıcılar için en iyi sonucu verir.

Ayrıca bu protokol, İnternet’e veya posta sunucusunu içeren bir ağda kalıcı bir bağlantısı olmayan kullanıcılar için kullanılışlıdır.

İnternet bağlantısının yavaş olduğu ağlarda, istemci programlarının kimlik doğrulamadan sonra her mesajın tüm içeriğini indirmesini gerektirdiği için biraz daha yavaş çalışır.

Sürümleri

POP standart protokolünün en son sürümü POP3’tür ve bu protokolün yaygın olmayan çeşitli sürümleri de vardır.

   APOP

MDS kimlik doğrulamalı bir protokoldür ve posta istemcisi bir hash gönderir ve daha sonra şifreli bir parola göndermek yerine parolanın sunucuya şifrelenmesini sağlar.

   RPOP

RPOP, isteklerin kimliğini doğrulamak için parolaya benzer bir kullanıcı kimliği kullanır. Ancak bu kullanıcı kimliği şifrelenmez, bu nedenle RPOP, POP standardından daha güvenli değildir.

Nasıl Kurulur?

Bir POP sunucusu, yetkili kullanıcılar için posta alır ve ağ üzerinden bu postayı indirmelerine izin verir. Bu özelliklere sahip bir sunucunun üç temel bileşeni vardır:

   Mailbox Storage/Posta Kutusu Depolama

Posta kutusu depolama alanı sunucu gelen mesajları diskte depolandığı yerdir.

   Mailbox Service/Posta Kutusu Hizmeti

Posta kutusu hizmeti, kullanıcıların ağ üzerinden posta indirebilmesini sağlar.

   Account Management/Hesap Yönetimi

Hesap yönetimi ile yetkili kullanıcılar için şifreler belirlenir.

Sunucu Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Bir POP sunucusuna bağlantı kurmak için posta istemcisi, sunucunun 110 numaralı bağlantı noktasında bir TCP bağlantısı açar.

Bağlantı kurulduğunda, sunucu istemciye bir davet gönderir, ve ardından sunucu ve istemci arasında protokolde tanımlanan komutları ve yanıtlar birbirlerine gönderilir.

Bu veri iletişiminde, kullanıcının kullanıcı adı ve şifresinin sunucuya gönderildiği istemciden kimlik doğrulaması istenir.

Kimlik doğrulama başarılı olduğunda, istemci Transaction State durumuna geçer ve LIST, RETR ve DELE komutları sırasıyla sunucudan mesajları görüntülemek, indirmek ve silmek için kullanılır.

Silmek için tanımlanan mesajlar, istemci oturumu sonlandırmak için QUIT komutunu gönderene kadar sunucudan kaldırılmaz.

Bu noktada, sunucu, bayraklı mesajların silindiği ve oturumun kalan tüm kaynaklarının temizlendiği bir aşama olan Update State durumuna geçer.

Sonuç

Bu yazımızda postane protolü nedir kısaca bahsettik. IMAP bir Email göderme, POP ise bir Email alma servisidir. Bu protokolü kullanacak bilgisayarın depolama kapasitesi ciddi derecede dolacağından dolayı, bunun yerine IMAP protokolünün kullanılması tavsiye edilmektedir. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir