NAT PAT Nedir, Nasıl Çalışır?

PAT (Port Address Translation – Port Adres Çevirici), Static ve Dynamic NAT’tan çok farklı çalışır. Bu yapı özel IP adreslerinin kaynak kısmına port numaraları ekler ve küresel IP adresleri ile eşleştirir. NAT’ta en yaygın kullanılan tür PAT’tır.

PAT (Port Address Translation - Port Adres Çevirici)

PAT (Port Address Translation – Port Adres Çevirici) Nedir?

Network ortamlarında yerel ağ üzerinde özel IP adresleri kullanılır. Yerel özel IP adresleri İnternet’e direk çıkamazlar ve yerel ağdaki bilgisayarların İnternet’e erişebilmesi için ISP (İnternet Servis Sağlayıcı) tarafından atanan bir Public (Küresel) IP adresine ihtiyaç duyulur.

Evinizi veya işyerinize ADSL hat satın aldığınızda, genellikle ISP tarafından bir ADSL Modem verilir. İnternet kurulumu yaptıktan sonra yerel ağdaki bilgisayarlarınız İnternet’e erişebilirler.

LAN’daki PC’leri İnternet’e çıkarken ADSL Modemlerde etkin olarak çalışan NAT’a tabi tutulur.

Bu yazımızda, NAT’ın diğer bir türü olan PAT (Port Adres Çevirici) konusundan bahsedeceğiz.

NAT ve PAT

PAT, NAT’ın farklı bir türüdür ve (NAT Overload – NAT Aşırı Yükleme) olarak da ifade edilir.

Yerel ağ üzerindeki bilgisayarlar İnternet’e çıkarken NAT’ı kullanır. Eğer ağ ortamı, bir ev kullanıcısı veya küçük bir işletmeye ait ise, ADSL veya Router cihazına ISP tarafından atanan Global (Küresel) IP adresi tahsis edilir.

Bu ağ ortamındaki bilgisayarları tek tek konfigüre ederek Static NAT ile İnternet’e çıkarabilirsiniz. Fakat gelişen bir ağ ortamı için NAT/PAT’ı etkinleştirerek tek bir Global IP adresi ile 254 adet bilgisayarı veya daha fazlasını İnternet’e çıkarabilirsiniz.

Aşağıdaki görüntüyü incelerseniz, NAT’ın çalışma mantığı daha iyi anlayabilirsiniz.

İç ağdaki bilgisayarlar İnternet üzerinde herhangi bir websitesine erişim sağlarken, NAT işlemine tabi tutulurlar.

NAT Çalışma Mantığı

PAT Nasıl Çalışır?

Yukarıdaki görüntü NAT’ın sadece genel çalışma mantığını gösterir. Şimdi, Cisco Packet Tracer programında oluşturulan ağ topolojisini inceleyelim.

Packet Tracer'da Port Address Translation Yapılandırması

Yukarıdaki görüntüdeki kayıtlar, PC0 ve PC1 aynı anda Router1’e ping attığında, Cisco Router0 üzerinde oluşan NAT kayıtlarıdır.

Gördüğünüz gibi, 192.168.10.10 ve 192.168.10.20 IP adresleri, 10.0.0.1 IP adresine dönüştürülmüştür. Eğer bu yapıda Dynamic NAT oluşturulsaydı, iki bilgisayardan biri Ping atamayacak ve önceki işlemi bitmesini bekleyecekti.

PAT’ın en büyük avantajı, aynı anda birden fazla bilgisayarın İnternet’e çıkarabilmesidir. Bu işlemi Port numaralarını IP adresleri ile eşleştirerek yapar ve böylelikle ağ üzerindeki tüm bilgisayarlar tek bir Public IP adresi ile İnternet’e erişebilir.

Ayrıca, Cisco Router’lar üzerinde PAT’ı etkinleştirmek için önce bir access-list oluşturulur ve ip nat komutu ile ağ tanımlanır.

Video

Router’larda PAT nasıl etkinleştirilir merak ediyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

Sonuç

Günlük yaşamda evinizde veya iş yerinizde bir websayfası görüntülerken arka planda çalışan sistemin adı PAT’tır. Bu özellik sayesinde, aynı anda birden fazla aygıt İnternet’e erişebilir. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir