SMTP Nedir Ne İşe Yarar?

SMTP (Basit Posta Aktarım Protokolü) ile, kullanıcılar İnternet üzerindeki herhangi bir adrese bir e-posta gönderebilir. SMTP protokolü 1980’lerin başlarında geliştirilmiştir.

SMTP Nedir Ne İşe Yarar?

SMTP Nedir?

Bugün, Eposta göndermek için kullanılan en popüler servis SMTP‘dir. Basit Posta Aktarım Protokolü, bir sunucudan Internet üzerinden başka bir sunucuya e-posta göndermek için kullanılır.

Kısacası iki farklı ana bilgisayar arasında bir elektronik posta (E-Mail) göndermek için kullanılır ve bir Uygulama Katmanı protokolüdür. Uzak bir sunucuya posta göndermek için bir TCP bağlantısı gerçekleştirir.

Basit Posta Aktarım Protokolü Nasıl Çalışır?

SMTP protokolü, bir TCP bağlantısı gerçekleştirirken de 25 numaralı bağlantı noktasını dinler. İstemci, posta göndermek için bu bağlantı noktasını (25) kullanır. TCP bağlantısı başarılı olduğunda, İstek ve Yanıt iki işlemi başlatılır. Bu süreçte gönderici ve alıcı mail adresleri belirlenir. Daha sonra sunucu posta adreslerini kabul ettiğinde, istemci postayı alıcıya gönderir.

Bir E-postada, bir mesaj başlığı ve bir mesaj gövdesi olmalıdır. Kullanıcı Postane Protokolü (POP) ve İnternet İleti Erişim Protokolü (IMAP) kullanarak E-posta mesajları alabilir.

Kullanıcının bilgisayarında e-posta göndermek ve almak için Posta Kutusu programı yüklü olmalıdır. Posta kutusu programı olan kullanıcı, e-posta gönderebilmek için POP veya IMAP yapılandırması gerekir.

Bir kullanıcı E-posta gönderirken bu protokolü kullandığını bilmeyebilir. Günümüzde, teknolojinin gelişmesiyle, e-postaların gönderilmesi ve alınması çok kolay hale gelmiştir. İnternet erişimi olan kullanıcılar, Web tabanlı e-posta servislerini kullanarak kolayca E-posta gönderip alabilirler.

Web tabanlı e-posta hizmetlerine örnek olarak Microsoft’un Outlook Hizmeti ve Google’ın Gmail hizmetleri verilebilir.

Kısacası, bir bilgisayar kullanıcısı bilgisayarınıza bir E-posta programı kurabilir ve tüm e-posta trafiğini tek bir konumdan kontrol edebilir.

Windows 10’da Posta Ayarları Nasıl Yapılandırılır?

Örneğin, aşağıdaki resimde Windows 10’da yerleşik Mail programını görebilirsiniz. Bu posta programı ile birden çok E-posta hesabı kontrol edilmekte ve yönetilmektedir.

Windows Mail Programı

Örneğin, aşağıdaki resimde bir E-posta göndermek için kullanılan MAIL SERVER SMTP ayarını görebilirsiniz. Burada Outgoing (Giden) kısmında SMTP protokolünün yapılandırıldığını inceleyebilirsiniz.

Windows 10 bilgisayarınızda posta kurmak istiyorsanız, aşağıdaki resimde Giden ve Gelen alanlarını yapılandırmanız gerekir. Buradaki bilgileri, Hosting şirketiniz ile iletişime geçerek elde edebilirsiniz.

Aşağıdaki görüntüyü incelediğinizde, info@sysnettechsolutions.com e-mail adresinin bilgileri hosting firmasının kayıtlarını içermektedir.

SMTP Mail Ayarları

Windows 10’da E-posta Güvenliği Nasıl Yapılandırılır?

SMTP Server güvenliği çok önemlidir. Eğer gerekli güvenlik ayarları yapılandırılmamışsa, kötü niyetli kişiler sizin adınıza sahte E-postalar gönderebilir.

Genel olarak, POP3 ve IMAP ayarları için gelen ve giden sunucu ayarları barındırma şirketi tarafından sağlanır. Barındırma sağlayıcısı SMTP (25) bağlantı noktası güvenliği sağlamıyorsa, bu sizin için çok kritik bir durum olacaktır.

Port 25 için bir güvenlik açığı varsa, CMD komut isteminde Telnet aracılığıyla sunucuya bağlayarak birkaç komutla E-posta gönderebilirsiniz. Bu güvenlik açığı Hosting şirketiniz tarafından engellenmezse, bu sizin için kötü sonuçlara neden olabilir.

   Son Söz


Bu yazımızda, SMTP’nin ne olduğu ve neyin işe yaradığı hakkında konuştuk. Son olarak, Windows 10’da posta ayarlarını nasıl yapılandıracağımızı inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


FTP Nedir?
Sysprep Nedir?
Telnet Nedir?
SSH Nedir?
NAT Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You cannot copy content of this page