SMTP Nedir, Ne İşe Yarar?

SMTP, bir uygulama katmanı protokolüdür ve bilgisayarlar veya diğer cihazlar arasında e-posta mesajlarının alışverişi için kullanılan metin tabanlı bir teknolojidir. 1980’li yılların başlarında geliştirilmeye başlanan bu protokol RFC 2821’de tanımlanmıştır ve resmi bir İnternet standardıdır.

SMTP Nedir Ne İşe Yarar?

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol/Simple Mail Transfer Protocol) Nedir?

Bugün, Eposta göndermek için kullanılan en popüler servis SMTP’dir. Basit Posta Aktarım Protokolü, bir sunucudan Internet üzerinden başka bir sunucuya e-posta göndermek için kullanılır.

Kısacası iki farklı ana bilgisayar arasında bir elektronik posta (E-Mail) göndermek için kullanılır ve bir Uygulama Katmanı protokolüdür. Uzak bir sunucuya posta göndermek için bir TCP bağlantısı gerçekleştirir.

Tarihi

Başlangıçta ABD hükümeti tarafından oluşturulan ARPANET ağı olmak üzere daha fazla bilgisayar diğerleriyle birbirine bağlanmaya başladıkça, farklı sistemler kullanan kullanıcıların birbirleriyle e-posta kullanabilmesine olanak tanıyan standartlar geliştirildi.

SMTP, 1970’lerde geliştirilen bu standartlardan biriydi. ARPANET bunu 1980 civarında modern İnternete dönüştürene kadar çalışmalar 1970’lerde devam etti.

Jon Postel daha sonra 1980’de FTP’deki postadan güveni kaldırmaya başlayan bir posta aktarım protokolü önerdi.

Ağustos 1982’de yine Jonathan Postel tarafından RFC 821 olarak yayınlandı. Bu standard, USENET ile aynı zamanlarda geliştirildiği için bazı benzerliklere sahip birçok iletişim ağından biri olarak kabul edilmiştir.

Daha sonra, 1980’lerin ortalarında yaygın olarak kullanıldı. O zamanlar, aralıklı olarak bağlanan makineler arasındaki e-posta aktarımlarının yapılması için daha uygun olan UUCP (Unix to Unix Copy/Unix’ten Unix’e Kopyalama) Mail’in tamamlayıcısı olarak kullanıldı.

Basit Posta Aktarım Protokolü Nasıl Çalışır?

SMTP protokolü, bir TCP bağlantısı gerçekleştirirken de 25 numaralı bağlantı noktasını dinler. İstemci, posta göndermek için bu bağlantı noktasını (25) kullanır. TCP bağlantısı başarılı olduğunda, İstek ve Yanıt iki işlemi başlatılır. Bu süreçte gönderici ve alıcı mail adresleri belirlenir. Daha sonra sunucu posta adreslerini kabul ettiğinde, istemci postayı alıcıya gönderir.

Bir E-postada, bir mesaj başlığı ve bir mesaj gövdesi olmalıdır. Kullanıcı Postane Protokolü (POP) ve İnternet İleti Erişim Protokolü (IMAP) kullanarak E-posta mesajları alabilir.

Kullanıcının bilgisayarında e-posta göndermek ve almak için Posta Kutusu programı yüklü olmalıdır. Posta kutusu programı olan kullanıcı, e-posta gönderebilmek için POP veya IMAP yapılandırması gerekir.

Bir kullanıcı E-posta gönderirken bu protokolü kullandığını bilmeyebilir. Günümüzde, teknolojinin gelişmesiyle, e-postaların gönderilmesi ve alınması çok kolay hale gelmiştir. İnternet erişimi olan kullanıcılar, Web tabanlı e-posta servislerini kullanarak kolayca E-posta gönderip alabilirler.

Web tabanlı e-posta hizmetlerine örnek olarak Microsoft’un Outlook Hizmeti ve Google’ın Gmail hizmetleri verilebilir.

Kısacası, bir bilgisayar kullanıcısı bilgisayarınıza bir E-posta programı kurabilir ve tüm e-posta trafiğini tek bir konumdan kontrol edebilir.

Bir Kurumsal Ağ İçinde SMTP Nasıl Çalışır?

Kurumsal ağlarda e-posta hizmetleri muhtemelen en çok kullanılan bir servislerden biridir. Bu gibi dahili ağlarda e-posta kullanımının temelini oluşturan en yaygın protokol, SMTP’dir.

Birçok İnternet ve ağ uygulamasında olduğu gibi, SMTP bir istemci/sunucu mimarisi kullanır. Bir kişi bir mesaj oluşturmak istediğinde, bir e-posta parçası oluşturmak için bir bilgisayarda çalışan bir istemci yazılımı olan bir posta kullanıcı aracısı kullanır.

Bu kullanıcı aracısı, bilgisayarlar üzerinde farklı sistemlerde çalışabilen e-posta programlarından herhangi biri olabilir.

Mesaj tamamlandıktan sonra, aracı, mesaj alıcısının adresini inceleyen, MTA (Mail Transfer Agent/Posta Aktarım Aracısı) adı verilen bir sunucuda çalışan bir programa gönderir.

Mesajın alıcısı yerel ağda ise, MTA mesajı iç ağdaki MDA (Mail Delivery Agent/Posta Dağıtım Aracısı) adı verilen başka bir sunucu programına gönderir.

Alıcı İnternette veya başka bir ağda ise, dosya alıcıya İnternet üzerinden ulaşır. MDA, alıcının adresini inceler ve postayı uygun kişinin gelen kutusuna gönderir.

Bazı posta sistemleri, SMTP ile bağlantılı olarak POP adı verilen başka bir e-posta protokolü kullanır. POP ile e-posta doğrudan bilgisayarınıza teslim edilmez. Bunun yerine, posta sunucudaki bir posta kutusuna teslim edilir.

Postayı almak için birisi parola ve kullanıcı adı kullanarak sunucuya erişir ve mesajı bir posta aracısıyla bilgisayarına indirebilir.

Bu durumda, postanın alıcısı artık iletiyi okumak, arşivlemek ve yanıtlamak için bir posta kullanıcı aracısı kullanabilir.

SMTP yalnızca ASCII metin dosyalarının e-posta aktarımını gerçekleştirebilir, bu yüzden elektronik tablolar, çizimler ve sözcük işleme belgeleri gibi ikili dosyaları göndermek için, önce bunların ASCII biçimine dönüştürülmesi gerekir.

Bazı e-posta yazılımları, ikili dosyaları otomatik olarak kodlayabilir. Bir kişi kodlanmış bir dosya aldığında, onu çözer ve ikili dosyayı kullanabilir veya bu dosyaya erişilebilir. Ek olarak, birçok e-posta paketi şifrelenmiş dosyaların kodunu otomatik olarak çözer.

Windows 10’da Posta Ayarları Nasıl Yapılandırılır?

Örneğin, aşağıdaki resimde Windows 10’da yerleşik Mail programını görebilirsiniz. Bu posta programı ile birden çok E-posta hesabı kontrol edilmekte ve yönetilmektedir.

Windows Mail Programı

Örneğin, aşağıdaki resimde bir E-posta göndermek için kullanılan MAIL SERVER SMTP ayarını görebilirsiniz. Burada Outgoing (Giden) kısmında SMTP protokolünün yapılandırıldığını inceleyebilirsiniz.

Windows 10 bilgisayarınızda posta kurmak istiyorsanız, aşağıdaki resimde Giden ve Gelen alanlarını yapılandırmanız gerekir. Buradaki bilgileri, Hosting şirketiniz ile iletişime geçerek elde edebilirsiniz.

Aşağıdaki görüntüyü incelediğinizde, info@sysnettechsolutions.com e-mail adresinin bilgileri hosting firmasının kayıtlarını içermektedir.

Mail Ayarları

Windows 10’da E-posta Güvenliği Nasıl Yapılandırılır?

SMTP Server güvenliği çok önemlidir. Eğer gerekli güvenlik ayarları yapılandırılmamışsa, kötü niyetli kişiler sizin adınıza sahte E-postalar gönderebilir.

Genel olarak, POP3 ve IMAP ayarları için gelen ve giden sunucu ayarları barındırma şirketi tarafından sağlanır. Barındırma sağlayıcısı SMTP (25) bağlantı noktası güvenliği sağlamıyorsa, bu sizin için çok kritik bir durum olacaktır.

Port 25 için bir güvenlik açığı varsa, CMD komut isteminde Telnet aracılığıyla sunucuya bağlayarak birkaç komutla E-posta gönderebilirsiniz. Bu güvenlik açığı Hosting şirketiniz tarafından engellenmezse, bu sizin için kötü sonuçlara neden olabilir.

   Son Söz


Bu yazımızda, SMTP’nin ne olduğu ve neyin işe yaradığı hakkında konuştuk. Son olarak, Windows 10’da posta ayarlarını nasıl yapılandıracağımızı inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


FTP Nedir?
Sysprep Nedir?
TFTP Protokolü
SSH Nedir?
NAT Nedir?

Diğer dillerde: EN
Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir