Mikrofon Nedir, Ne İşe Yarar?

Mikrofon, bir elektroakustik dönüştürücüdür ve ses dalgalarının kapsülüne uyguladığı akustik basınçtan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine çevirerek çalışır. Temel amacı, ses sinyallerini elektriksel darbelere dönüştür ve herhangi bir yerden veya elemandan seslerin işlenmesini sağlar.

Mikrofon Nedir, Ne İşe Yarar?

Mikrofon Nedir, Türleri Nelerdir?

Günümüzde el, kolye, piezoelektrik, iletişim ve stüdyo türleri olmak üzere kullanılan birçok mikrofon türü vardır. El tipi cihazlar genellikle röportaj gibi görüşmelerde kullanılır. Kolye tipi cihazlar, geçmişte boyna asılan cihazlardı fakat zamanla yakaya kliplenen türleri de geliştirildi.

Piezoelektrik türü, PZ veya PZM olarak ikiye ayrılır ve masa gibi sert yüzeylerden iletilen seslerin en iyi şekilde alınmasını sağlar. İletişim türünde kullanılan cihazlar, ses kaynağı ile doğrudan temas halinde sesi yakalar ve genellikle müzik aletlerinin üzerine monte edilir.

Stüdyo çalışmalarında kullanılan cihazlar ise en büyük mikrofon türüdür ve çeşitli uygulamalara göre çeşitli tasarımlar içerir. Bu kategorilerdeki cihazların hepsinin tek çalışma mantığı ses dalgalarının elektrik enerjisine dönüştürülmesidir ve ayrıca farklı tipte dönüştürücülere sahip olmasıdır.

Türleri

   Dinamik

Dinamik cihazlar hareketli bobin olarak da adlandırılır ve en dayanıklı profesyonel cihazlar olarak kabul edilirler. Bu tür, çeşitli zor koşulların yaygın olarak karşılaşıldığı gazetecilik çalışmaları için yaygın olarak tercih edilir.

En büyük avantajları, çalışmak için harici bir güç kaynağına ihtiyaç duymamaları ve özellikle fiziksel darbelere karşı dirençli olmalarıdır.

Ek olarak, daha küçük bir boyuta sahip ve mükemmel hassasiyet ve en iyi ses kalitesi ile kondansatör türü olarak başka bir tür tercih edilebilir.

   Dinamik Bobinli

Bu türdeki cihazların içlerinde küçük bir bobin, membranın veya diyaframın hareketinden yola çıkarak bir akım üreterek çalışırlar.

Ana avantajları maliyet, sağlamlık, kullanımı kolay, sağlam ve düşük çıktı dirence sahip olmalıdır. Dezavantajları ise biraz düzensiz bir frekans ve şok ve titreşime karşı yüksek hassasiyettir.

Genellikle çok yüksek sesli enstrümanlar ve dış mekan çekimleri için kullanılırlar ve uzun kablolarla bağlanabilirler.

   Dinamik Şeritli

Dinamik şeritli cihazların bobinli olanlardan tek farkı bobin yerine metal bir bant kullanılmasıdır. Bu türün temel avantajı, sağlamlığı ve orta ve düşük frekanslarda çalışabilme özelliğidir. Dezavantajları ise ağırlığı ve düzensizliğidir ve ayrıca çok yüksek sesli enstrümanlar için tavsiye edilmezler.

   Kondansatör

Kapasitörler veya elektrikli yoğunlaştırıcı mikrofonlar olarak da adlandırılan bu cihazlar kaliteli bir sese sahiptir. Küçük boyutlarından dolayı kullanılışlı ve daha portatiftir. Çoğu kondansatörlü cihazlar, dinamik olanlar kadar sağlam değildir.

Kondansatörlü cihazlar, bir elektrikli kondansatör prensibine göre çalışır. Bunlar ultra ince bir metal diyafram, düz bir metal veya seramik parçası ile birleştirilir. Bu, bir güç kaynağı iki eleman arasında bir elektrik yükü sağlar.

Diyaframa çarpan ses dalgaları, ön amplifikatörde yükseltilmesi gereken elektrik yükünde dalgalanmalara neden olur, bu yüzden ön yükseltici, mikrofonun gövdesine entegre edilir.

Bu kategorideki cihazlar bir ön amplifikatör gerektirir ve akım veya pil gibi bir güç kaynağına ihtiyaç duyar. Bir kondansatör mikrofona AC gücü sağlamak için genellikle ses mikserine yerleştirilir.

Bu tür bir güç sisteminde kablo, mikrofon tarafından alınan sinyali konsola iletir ve gücü konsoldan mikrofon ön yükselticisine iletir. Ön amplifikatör için güç kaynağı olarak pillerin kullanılması daha iyidir, fakat kullanım ömürleri nedeniyle piller biter.

Ayrıca, mikrofonlardan biri başarısız olduğunda hemen diğeri devreye girer. Bu çift mikrofon tekniği, ikili yedeklilik olarak bilinir. Şerit yapıda olan cihazlardan çok daha hassastır ve ayrıca dinamik ve kondansatör tipi televizyon yapımında kullanılan farklı türler vardır.

   Piezoelektrik

Piezoelektrik, belirli etkiler için sınırlı ölçüde kullanılan basınçlı ve tamamen ses yansımasına dayanan cihazlardır. Bu mikrofonlar, diğer türlerden çok daha üstündür.

   İletişim

İletişim tabanlı cihazlar, kaynakla fiziksel temas halindeyken sesi alır ve genellikle bir piyanonun ses tablası, akustik bas yüzeyi yada bir keman köprüsü gibi müzik aletlerine monte edilirler.

Kontak yada iletişim mikrofonları, herhangi bir parazit oluşturan harici sesi ortadan kaldırma ve yakındaki nesnelerle çarpışırken ses yansımaları tarafından parazit oluşturmazlar.

Yön Özellikleri

Bazı cihazlarda olduğu gibi mikrofonlarda da yön özelliği vardır. Bu cihazlar, çok yönlü, çift yönlü ve tek yönlü olmak üzere üç kategoriye ayrılır.

   Omnidirectional (Çok Yönlü)

Çok yönlü cihazlar, herhangi bir yönden gelen seslere eşit derecede duyarlıdır. Bu özellik sayesinde birden fazla kişinin mikrofonun etrafında olabileceğinden dolayı video yapımında gibi işlerde yaygın olarak kullanılırlar.

Ayrıca video düzenlemesinden sesi yakalarken istenmeyen sesleri ortadan kaldırır.

   Bidirectional (Çift Yönlü)

İki yönlü cihazlar, iki yönden gelen sesleri almak için duyarlıdır. Bu türdeki cihazlar genellikle radyo röportajlarında ve stereo sistemlerinde kullanılsalar televizyon sistemlerinde kullanımı çok azdır.

   Unidirectional (Tek Yönlü)

Tek yönlü cihazlar, temel olarak yalnızca tek bir yönden gelen seslere duyarlıdırlar ve bu kategori kendi içerisinde dörte ayrılır.

1. Kardioid

Kardioid, bir kalbin şekline benzeyen bir duyarlılık modeli kullanır ve mikrofonun önündeki geniş bir aralıktaki seslere duyarlıdır, fakat mikrofonun arkasındaki seslere göreceli olarak duyarsızdır.

Bu modele sahip cihazlar, bir stüdyoda geniş hassasiyet alanı nedeniyle yaygın olarak kullanılır. Bu cihazlar iki veya daha fazla metre uzağa yerleştirildiğinde duvarlardan yankılanma dahil olmak üzere istenmeyen sesleri bile kaydedebilir.

2. Süperkardioid

Süperkardioid, kardioidin hassas modelinden daha yönlü olarak kabul edilir ve böyle bir cihaz bir ses kaynağına doğru yönlendirildiğinde, algılama odağı dışındaki seslerin parazitini temizler.

Shotgun mikrofonların üretiminde yaygın olarak kullanılırlar ve mükemmel yönlülükleri sayesinde iki veya beş metre arasında bir mesafede çok iyi çalışırlar.

3. Hiperkardioid

Hiperkardioid ve ultra yönlü olarak bilinen cihazlar daha da yönlü bir modeldir. Dar tepki açısı özelliği sayesinde aralık dışı sesleri etkili bir şekilde temizler ve ses kaynağına tam olarak hedeflenir. Bu yüzden bazı yüksek yönlü av tüfeği mikrofonları bu kategoriye dahildir.

4. Parabolik

Parabolik cihazlar en yüksek yönlülüğe sahiptirler ve belirli bir türün aksine daha çok kullanımı bakımından farklılık gösterir. Reflektör ise bu sistemdeki kutupsal modeli oluşturur.

Parabolik reflektörün çapı 1 ila 3 fit olabilir ve şekli nedeniyle çok dar bir yakalama açısında kaydedilen tüm sesler mikrofona kolayca yönlendirilebilir. Ayrıca, 300 fit veya daha fazla mesafeden sesleri alabilirler. Genel prodüksiyon çalışmaları için pratik olmasa da sıklıkla spor kapsama alanında kullanılır.

   İlgili Yazılar


Radyo Nedir?
BGAN Ağları
Telefon Sistemi Nedir?
Telekomünikasyon Ağı Nedir?
GSM Teknolojisi

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: