USB Flash Disk Kullanarak Bilgisayara Windows XP Kurulumu

Bilgisayarınıza Windows XP kurulumu yapmak için yardıma mı ihtiyacınız var? Kurulumu zor görünebilir ama endişelenmeyin! Biraz bilgi birikimi ve hoşgörü ile bunu yapabilirsiniz! USB flash sürücü kullanarak fiziksel bilgisayarınızda çalıştırmanın her adımını size göstereceğiz.

Başlamadan önce, kullanıcıların artık bu eski işletim sistemini pek kullanmadıklarını bilmek önemlidir. Bu nedenle, yalnızca sahip olduğunuz bazı yeni şeylerle işe yarayabilir. Ayrıca Microsoft artık bu konuda yardımcı olmuyor. Yani, onu güvende tutmak için herhangi bir güncelleme almayacaksınız. Ancak imkanınız varsa daha yeni bir sisteme geçmenizi önemle tavsiye ederiz.

Windows XP Kurulumu

Neden Hala Windows XP Kurulumu Yapmak İstiyorlar?

Öncelikle Microsoft artık Windows XP konusunda yardımcı olmuyor. Bu sistemi, şirket 2014’te desteklemeyi bıraktı. Bu yüzden kullanmaya devam etmek kötü bir fikir. Bu nedenle, bunun yerine Windows’un daha yeni bir sürümünü kullanmanızı öneririz.

Ancak bazı insanlar anıları canlandırdığı için hâlâ bu eski sistemi kullanmayı seviyor. Bu yüzden sizin için bu kolay kılavuzu hazırladık.

Windows XP eski olmasına rağmen bazı makinelerin buna ihtiyacı vardır. Örneğin bir fabrikada bazı makineler sadece bu sistemle çalışmaktadır.

Yani bu makineler için yapılan yazılımlar yalnızca Windows XP ile çalışmaktadır. Bu makineleri kullanmanız gerekiyorsa XP kullanmak en iyisidir. Ancak internete bağlanırsanız bilgisayarınıza virüsler daha kolay bulaşabilir.

Basit bir deyişle, Windows XP Professional’ı eski veya yeni bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Veya bunu yapmak için bir Flash Sürücü kullanabilirsiniz. Ayrıca, XP CD’niz veya DVD’niz varsa, bunu yapmanın başka bir yolu da var.

Bilgisayarınızın XP’yi Çalıştırıp Çalıştıramayacağını Kontrol Etme

Windows XP kurulumu için bilgisayarınızın ihtiyaç duyduğu şeylere sahip olduğundan emin olun. Yani en azından ihtiyacınız olan şey:

 • En az 233 megahertz (MHz) veya daha hızlı bir Pentium işlemciniz olması en iyisi olacaktır.
 • En az 64 megabayt (MB) RAM’e sahip olmanızı öneririz, ancak 128 MB veya daha fazla RAM’iniz olması daha iyidir.
 • Sabit diskinizde en az 1,5 gigabayt (GB) alana ihtiyacınız olacak. Ancak çok fazla şey yapmayı planlıyorsanız daha fazla alana sahip olmak daha iyidir.
 • Daha eski bir bilgisayar kullanıyorsanız bir CD-ROM veya DVD-ROM sürücüsüne ihtiyacınız olacaktır. Ancak bir USB flash sürücü kullanarak da yükleyebilirsiniz.
 • Elbette yazmak için bir klavyeye ve tıklamak için bir fareye ihtiyacınız olacak.

Windows XP Professional için USB Bellek Hazırlama

Ayarları yapmak için en az 4 gigabayt (GB) alana sahip bir Flash sürücüye ve Rufus adlı bir programa ihtiyacınız olacak. Yani Rufus, hem eski hem de yeni sistemler için bunun gibi şeylerin yapılmasına yardımcı oluyor.

Basit bir ifadeyle Rufus ile Windows kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kısaca kullanımı basit bir programdır.

Buradaki adımları takip ettiğiniz takdirde Windows XP’nin diğer sürümlerini de aynı şekilde bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Adımlar:

Adım 1

Öncelikle, USB kurulum işlemlerini yapmaya yönelik bir program olan Rufus’u buradan indirin. Aşağıdaki resimdeki gibi Portable (Taşınabilir) sürümü almak daha kolaydır. Ardından USB belleğinizi masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızdaki yuvalardan birine takın.

Bu noktada USB’nizde önemli bir şey olmadığından emin olun. Rufus ile bir şeyleri hazırladığınızda üzerindeki her şey silinecek.

Rufus'tan Taşınabilir Yazılım İndirme

Adım 2

Açtığınızda Rufus’u güncellemenizi isteyen bir ekran görürseniz devam edin ve güncellemeyi yapın. Değilse, “No / Hayır” tıklayın ve sahip olduğunuz sürümle devam edin.

Taşınabilir bir versiyon olduğundan kuruluma gerek kalmadan hemen açabilirsiniz. Şimdi aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi SELECT tıklayın. Daha sonra açılan pencerede aldığınız Windows XP ISO dosyasını seçin.

Rufus ile Windows XP ISO Dosyasını USB'ye Yazdırmak

Adım 3

Bölüm Şeması bölümünde MBR olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca Hedef Sistem değerinin BIOS olduğundan emin olun.

Şimdi her şey yolundaysa, START ile ISO dosyasını USB’nize yazmaya başlayabilirsiniz. Ancak bu butona tıkladığınızda sihirbaz size diskinizdeki her şeyi sileceğini söyleyecektir. Bu arada diskinizi tekrar kontrol edin ve OK‘a tıklayın.

USB Diskteki Tüm Dosyaların Silinmesini Onaylama

Adım 4

Rufus, ISO dosyasını USB flash sürücünüze yazdıktan sonra “READY” yazan bir mesaj göreceksiniz. Artık programı kapatabilir ve kurulum için sonraki adımlara geçebilirsiniz.

Windows XP USB Önyüklenebilir Medya Hazır

Bilgisayarınızı Windows XP USB ile Önyükleme

USB’yi kullanıma hazır hale getirdiğinizde, bilgisayarınızı onunla başlatmanız gerekir. Bunu yapmak için BIOS ayarlarını açmanız gerekir. Bunu klavyenizdeki DEL tuşuna basarak yapabilirsiniz. Ancak anakartınızı kimin yaptığına bağlı olarak bu durum farklı olabilir.

Ancak dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız F2, F10, F12 veya ESC tuşlarından biri olacaktır. Sonuç olarak SETUP arayüzüne girdiğinizde Boot (Önyükleme) seçeneğini göreceksiniz. Oradan, bilgisayarınızı başlatacağınız diski seçmeniz gerekir. Bu yüzden önyüklenebilir USB flash belleğinizi ilk sıraya getirin ve ayarları kaydedin.

Ancak bilgisayarınız USB’den başlamıyorsa bunun nedeni sabit disk ayarı olabilir. Bu nedenle, sabit sürücü ayarlarına gidin ve USB diskinizi ana disk olarak seçin. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz; bu aşamada USB’den başlatılması gerekir.

Bilgisayara Adım Adım Windows XP Kurulumu ve Yapılandırması

Şu ana kadar bir USB flash bellek ortamı hazırladınız ve ardından bilgisayarınızı bununla başlattınız. Artık Windows XP’yi kurmanın zamanı geldi!

Eğer bunları bilen biriyseniz kurulum ekranındaki adımlar sizin için kolaydır. Ancak yine de her adımı gözden geçirmek iyi bir şeydir. Sonuçta yıllar sonra gençler bu eski sistemlerin nasıl olduğunu merak edebilirler.

Şimdi PC üzerine Windows XP Professional kurulumu için aşağıdaki adımları izleyin.

Adımlar:

Adım 1

Flash sürücünüzü kullanarak bilgisayarınızı başlatın. Bu arada Windows XP Professional kurulum sihirbazını göreceksiniz. Burada kuruluma devam etmek için Enter tuşuna basmanız yeterli. Ayrıca sisteminizi onarmak istiyorsanız Microsoft’un dediği gibi burada R tuşuna basabilirsiniz.

Windows XP Professional Kurulum Sihirbazı

Adım 2

Artık bu eski sistemi sıfırdan kurmak istiyorsanız lisans sözleşmesini kabul etmeniz gerekiyor. Aşağıdaki görselde olduğu gibi mavi ekrandaki beyaz metin Microsoft kurallarını içermektedir. Bu metinleri hızlı bir şekilde okuyup kabul etmek için F8 tuşuna basarak devam edin.

F8 ile Windows XP Lisanslama Kurallarını Kabul Etme

Adım 3

Bilgisayarınızdaki disk veya diskleri bu şekilde göreceksiniz. Şimdi diskteki bölümleri ayarlamanız gerekiyor.

500 gigabaytlık (GB) normal bir sabit sürücünüz olduğunu varsayalım. Bu durumda diskinizde C: sürücüsü olarak 100 GB’lık bir bölüm oluşturabilirsiniz. Daha sonra isterseniz alanın geri kalanını yedekleme için kullanabilirsiniz. Ancak isterseniz diskin tamamını C sürücüsü olarak da kullanabilirsiniz.

Şimdi diskin tamamını kullanmaya karar verirseniz, daha sonra istediğiniz zaman parçalara bölebilirsiniz. Yeni bir işletim sistemi kuracağımız için bu kılavuzda diskin tamamını kullanacağız.

Yani, ilerlemek ve bölümü oluşturmak için sadece C tuşuna basın.

Disk Alanını Bölümlendirme

Adım 4

C tuşuna bastıktan sonra artık diskin boyutunu ayarlayabilirsiniz. Bilgisayarınız küçükse tüm alanı kullanın. Ardından bölümün kurulumunu tamamlamak için Enter tuşuna basın.

Belirttiğiniz Disk Alanının Oluşturulması

Adım 5

Rehberimize göre Windows XP için 20 GB’lık yeni bir bölüm oluşturduk. Şimdi kurulumu başlatmak için C: sürücüsünde Enter tuşuna basın.

Windows XP'yi C Sürücüsüne Yükleme

Adım 6

Seçtiğiniz bölüm biçimlendirilmemiş olduğundan kurulum için diski biçimlendirmeniz gerekir. Ancak burada iki farklı dosya türü göreceksiniz: NTFS ve FAT. Windows XP için bunlar kafa karıştırıcı olabilir. Özet olarak ne olduklarını kısaca açıklayalım.

 • NTFS: NTFS daha güvenilir ve sağlamdır. Böylece dosya ve klasörlerinizi daha güvenli tutar ve hataları düzeltecek araçlara sahiptir. Ayrıca, daha büyük depolama alanlarını kaldırabilir.
 • FAT: Windows 95 veya 98 gibi eski Windows sürümlerinin genellikle kullandığı biçimdir. Ancak NTFS’den daha basittir. Ancak bu nedenle pek fazla özelliği yoktur. Kimin neyi göreceğini kontrol edemez ve hataları düzeltmede o kadar iyi değildir.

Windows XP’de daha iyi performans ve güvenlik için NTFS’yi seçin. Peki FAT’ı ne zaman kullanırsınız? Bilgisayarınız eskiyse ve çok güçlü değilse, FAT bunun için daha iyidir.

Peki NTFS’ye mi geçeceksiniz? Cevabınız evet ise, Format the partition using the NTFS file system (Quick) – Bölümü NTFS dosya sistemini kullanarak biçimlendirin (Hızlı) bölümünde Enter tuşuna basın ve devam edin.

C Sürücüsünü NTFS Dosya Sistemiyle Formatlamak

Adım 7

Artık XP kurulum sihirbazı diskinizi seçtiğiniz dosya sistemiyle biçimlendirecektir. Diskinizin ne kadar hızlı ve sağlıklı olduğuna bağlı olarak bu biraz zaman alabilir. Ancak Quick (Hızlı) seçeneğini seçtiğiniz için daha hızlı tamamlayacaksınız.

Kurulum ve Formatlama Sırasında Bekleniyor

Adım 8

Sihirbaz disk biçimlendirmesini tamamlar tamamlamaz Windows XP sistem dosyalarını kopyalayacaktır. Bu durumda PC’nizde herhangi bir işlem yapmayın ve bekleyin.

Kurulum, Windows XP Kurulumu için Dosyaları Kopyalar

Adım 9

Sihirbaz, XP yazılımının dosyalarını kopyaladığı anda bilgisayarınızı yeniden başlatacaktır. Belirtilen süreye kadar beklemek istemiyorsanız doğrudan Enter tuşuna basın.

Bilgisayarı 15 Saniyede Yeniden Başlatma

Adım 10

Artık Microsoft Windows XP logosunu göreceksiniz! İşletim sisteminiz kurulumdan sonra ilk kez başlatılırken biraz bekleyin.

Microsoft Windows XP Logosu

Windows XP İlk Kez İçin Hazırlamak

Adım 1

Disk bölümlerini ayarlama gibi işlemleri yaptıktan sonra XP’nin ilk kurulum ekranına geleceksiniz. Bu ekranda Installing Devices (Aygıtlar Yükleniyor) yazısını gördüğünüzde bir süre bekleyin.

XP için Aygıtları Yükleme

Adım 2

Regional and Language Options (Bölge ve Dil Seçenekleri) penceresi açılacaktır. Yaşadığınız yeri seçmek veya değiştirmek için Customize (Özelleştir) tıklayın. Daha sonra, ihtiyacınız olan değişiklikleri yaptıktan sonra Next’e tıklayın.

XP için Bölge ve Dil Ayarlarını Düzenleme

Adım 3

Personalize Your Software (Yazılımınızı Kişiselleştirin) penceresinde XP sisteminiz için bir ad yazmanız gerekir. Kullanıcı adını ve kuruluş adını yazıp İleri’ye tıklamanız yeterlidir.

Kişisel veya Kuruluş Adınızı Yazma

Adım 4

Computer Name and Administrator Password (Bilgisayar Adı ve Yönetici Parolası) alanına bilgisayarınıza bir ad verin. Administrator şifresi belirlemek istiyorsanız şifreyi yazın ve onaylayın.

PC Adını Yazmak

Adım 5

Date and Time Settings (Tarih ve Saat Ayarları) penceresinde yaşadığınız yerin saat dilimini seçin ve ardından Next’e tıklayın.

Windows XP için Tarih ve Saat Ayarları

Adım 6

Networking Settings (Ağ Ayarları) penceresinde varsayılan seçenek “Tipik Ayarlar”dır. Ağ işlemlerini kendiniz ayarlamak için Custom (Özel) seçebilirsiniz. Ancak çoğu kişi varsayılan seçeneği tercih eder.

Tipik Ağ Ayarlarını Seçme

Adım 7

Workgroup or Computer Domain (Çalışma Grubu veya Bilgisayar Etki Alanı) penceresinde ilk seçeneğe geçin. Ancak diyelim ki ağınızda bir Active Directory hizmeti var. Bilgisayarınızın bu etki alanının bir parçası olmasını istiyorsanız ikinci seçeneği seçin.

Kısaca Windows XP kurduğunuz bilgisayarı yalnızca kişisel amaçlarla kullanacaksanız. Bu durumda normal kullanıcıların yaptığı gibi Workgroup seçin.

Bir Çalışma Grubunu veya Etki Alanı Adını Yapılandırma

Adım 8

Windows XP sisteminiz daha önce durduğu yerden kuruluma devam eder.

XP Kurulumunu Tamamlama

Adım 9

Her şeyi ayarladıktan sonra sihirbaz bilgisayarınızı bir kez daha yeniden başlatacaktır. Daha sonra masaüstünüz kullanıma hazır hale gelecektir.

Lütfen İlk Başlangıcı Bekleyin

Adım 10

Kurulumdan sonra bilgisayarınızı ilk kez başlattığınızda açıldığını göreceksiniz. Ekran Ayarları penceresiyle karşılaşırsanız devam etmek için OK’a tıklayın.

XP için Görüntü Ayarları

Adım 11

Monitor Settings (Monitör Ayarları) penceresinde de OK’a tıklayarak devam edin.

XP için Görüntü Ayarları

Adım 12

Microsoft Windows’a Hoş Geldiniz penceresinde bir teşekkür mesajı göreceksiniz. Şimdi Windows eXPerience Professional’ı biraz daha ayarlamak için Next’e tıklayın.

Microsoft'tan XP Teşekkür Mesajı

Adım 13

Microsoft’tan güncelleştirme almayı kabul etmeniz gerekir. Eski bir sistem olmasına rağmen bunu açmanızı öneririz. Bu nedenle, Help Protect Your PC (Bilgisayarınızın Korunmasına Yardımcı Olun) penceresinde yeşil simgeli seçeneği seçin.

Güvenlik ayarlarını daha sonra daha ayrıntılı olarak ayarlamak isterseniz Not Right Now seçin.

Windows Güncellemelerini Ayarlama

Adım 14

Windows eXPerience PC’nizi İnternet’e bağlayın. Denetimden geçmek istemiyorsanız Skip (Atla) düğmesini tıklayın.

İnternet Bağlantısını Kontrol Etme

Adım 15

Devam etmek için Microsoft kayıt penceresinde No, not at this time (Hayır, şu anda değil) seçeneğini seçin.

Microsoft'ta Kayıt Oluşturma

Adım 16

Who Will Use This Computer (Bu Bilgisayarı Kim Kullanacak) penceresine kullanıcı adınızı yazarak devam edin.

Bilgisayarı Kullanacak Kişinin Adını Yazma

Adım 17

Microsoft, klasik Windows sistemini kullandığınız için size teşekkür eder. Şimdi her şeyi ayarladıktan sonra kurulumu tamamlamak için Finish (Son) tıklayın.

İnternet Erişimi Başarılı Mesajı

Adım 18

Microsoft XP’nin mükemmel masaüstünü görmeden önce Hoş Geldiniz ekranını göreceksiniz.

Windows XP'nin Hoş Geldiniz Mesajı Ekranı

Adım 19

Son adımda, bu eski ve desteklenmeyen işletim sisteminin masaüstünü yemyeşil çayırlar ve mavi gökyüzü ile göreceksiniz. Yani, bir flash sürücü kullanarak XP’yi adım adım bilgisayarınıza yüklediniz!

Windows XP Masaüstü Ortamı ve Başlat Menüsü

PC’niz için Sürücüleri ve Yazılımı Kurma

Windows XP’yi bilgisayarınıza USB aracılığıyla yüklediniz. Şimdi en kritik sürece geçme zamanı! Bilgisayarınızın donanımı ve çevre birimleri için sürücü ve yazılım yüklemeniz gerekir. Örneğin bunlar otomatik olarak algılanmayan grafik kartınız, ses kartınız, ağ kartınız veya diğer sürücülerinizdir.

Yani bu sürücüler bilgisayarınızın marka ve modeline göre farklılık göstermektedir. Genellikle satın aldığınızda, Sürücü CD’leri kutunun içindedir. Kısaca sürücüleri bu medyayı kullanarak kurabilirsiniz.

Ancak donanımınız için bir Sürücü CD’si bulamıyorsanız, örneğin anakart üreticisinin web sitesine bakmalısınız.

Diyelim ki anakart donanımınızın markası Lenovo. Öyleyse Lenovo’nun resmi web sitesine gidin. Daha sonra anakart modelinizi yazın ve destek sayfasını bulun. Buradan XP ile ilgili sistem tipini seçerek tüm sürücüleri indirebilirsiniz.

Tüm sürücüleri kurduktan sonra favori programlarınızı yükleyin. Her şey yolunda giderse nostaljik XP sisteminize devam edebilirsiniz!

Sık Sorulan Sorular (SSS / FAQ)

 1. Windows XP’yi yüklemek için en düşük gereksinimler nelerdir?
Bu sistemi bilgisayarınıza kurabilmeniz için en az 233 MHz CPU’ya sahip olmanız gerekmektedir. Ancak daha hızlı bir tane, en az 64 MB RAM ve sabit sürücünüzde 1,5 GB boş alan varsa daha iyi olur. Ayrıca bir CD-ROM veya DVD-ROM sürücüsüne ve Super VGA’lı bir monitöre de ihtiyacınız olacak. Bu, monitörün 800 x 600 piksel veya daha yüksek çözünürlüğe sahip olması gerektiği anlamına gelir.
 1. Bu sistemi Windows 7 ve üzerini çalıştıran bir bilgisayara kurabilir miyim?
Elbette bu sistemi Windows Vista, 7, 8 veya 10 çalıştıran bir cihaza kurabilirsiniz. Ancak sistemi ayrı bir disk bölümü oluşturup buraya kurmak iyi bir fikirdir. Ardından, bilgisayarınızı açtığınızda hangi işletim sisteminin başlatılacağını seçmeniz gerekecektir. Bunu yapmak için Windows Önyükleme Yöneticisini veya başka bir yazılımı kullanabilirsiniz.
 1. Kurulumdan sonra etkinleştirmem gerekiyor mu?
Evet, kullanmaya devam etmek için 30 gün içinde etkinleştirmeniz gerekmektedir. Etkinleştirme, Windows kopyanızın orijinal olup olmadığını ve çalınmadığını kontrol etmenin bir yoludur. Yani XP’yi çevrimiçi olarak veya telefonla etkinleştirebilirsiniz.
 1. XP’yi yükledikten sonra aygıt sürücülerini nasıl yüklerim?
Sistemi kurduktan sonra grafik kartınız, ses kartınız, ağ bağdaştırıcınız veya yazıcınız gibi donanımınızın sürücülerini yüklemeniz gerekecektir. Bunları genellikle üreticilerin web sitelerinden alabilirsiniz. Ayrıca donanımınızla birlikte gelen, kullanabileceğiniz sürücü CD’leriniz de olabilir.

Sonuç

Bu kılavuzda, CD’ye ihtiyaç duymadan USB sürücü kullanarak Windows XP’nin bilgisayara adım adım nasıl kurulacağına baktık. Yüklemeyi tamamladıktan sonraki adım, bilgisayarınızın donanımına ait sürücüleri yüklemektir. Daha sonra bu işlemi tamamladığınız anda bilgisayarınızı kullanmaya hazırsınız!

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir