Flash Disk Kullanarak Bilgisayara Windows XP Kurulumu

Bu yazımızda, bir USB Bellek kullanarak masaüstü veya laptop bilgisayara Windows XP nasıl kurulur adım adım inceleyeceğiz.

Flash Disk Kullanarak Bilgisayara Windows XP Kurulumu

USB Kullanarak Bilgisayara Windows XP Nasıl Kurulur?

Öncelikle belirtmek gerekirse, Microsoft firması 2014 yılından itibaren Windows XP işletim sistemine desteğini sonlandırdı. Dolayısıyla daha yeni sürüm bir Windows işletim sistemi kullanmanızı öneririz. Bu yazımızdaki amaç ise, bazı kullanıcıların hala Windows XP sistemini kullanmak istemesi üzerine hazırlanan bir rehberdir.

Windows XP, eski bir işletim sistemi olmasına rağmen bazı cihazların yönetimi için geliştirilen programlar sadece Windows XP’yi desteklediği için kullanıcılar bilgisayarlarını Windows 7 veya Windows 10’a güncellememektedir.

Eski bir bilgisayarınıza Bootable (Önyüklenebilir) bir Flash Disk kullanarak Windows XP Professional kurabilirsiniz. Sonuç olarak, bir CD/DVD kurulum medyası olmadan da Windows XP kurulumu yapabilirsiniz.

PC’ye Adım Adım Win XP Professional Yükleme

Kurulum için minimum 4 GB kapasiteli bir Flash belleğe ve bir de Rufus adlı programa ihtiyacınız vardır. Rufus kullanarak bir Windows kurulum medyası hazırlamak bir program kurmak kadar kolaydır.

Bu yazımızdaki adımları takip ederek Windows XP’nin diğer sürümlerini aynı şekilde bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Öncelikle, önyüklenebilir bir kurulum medyası oluşturma programı olan Rufus’u buradan bilgisayarınıza indiriniz ve daha sonra kurulum medyası oluşturunuz.

USB kurulum meydanızı oluşturduktan sonra bilgisayarınızın BIOS ayarlarını açınız ve Boot sıralamasında bilgisayarınıza taktığınız USB belleği 1. seçenek olarak yapılandırınız. Eğer sisteminiz USB’den boot etmiyorsa, HDD yapılandırmasında 1. HDD’yi USB bellek olarak yapılandırınız ve bilgisayarınızı yeniden başlatarak tekrar deneyiniz.

Bilgisayarınıza Windows’un XP Professional işletim sistemini kurmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Bilgisayarınızı Flash belleğinizden boot ettikten sonra Windows XP Professional kurulum sihirbazı ile karşılaşacaksınız. Kurulum sihirbazı penceresinde kuruluma devam etmek için Enter tuşuna basınız.

Kuruluma Hoşgeldiniz

   Adım 2

Windows XP lisans anlaşmasını kabul etmek için F8 tuşuna basınız.

Win XP Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 3

Bilgisayarınızda takılı olan disk veya diskleri aşağıdaki gibi görebileceksiniz. Bu adımda, Disk partition (disk bölümleme) ayarlarını yapılandırmanız gerekir. Örneğin; 500 GB bir HDD’ye sahipseniz bu disk üzerinde bölümleme yaparak 100 GB’lık kısmı C: sürücüsü olarak yapılandırabilir ve bu C diski üzerine kurulum yapabilirsiniz.

Eğer bu aşamada tüm diski kullanırsanız daha sonra disk bölümleme de yapabilirsiniz. Bu yazımızda, temiz bir Windows XP kuracağımız için tüm diski kullanacağız. Create Partition (Bölümleme Oluştur) seçeneği ile devam etmek için C tuşuna basınız.

Ayrılmamış Alan

   Adım 4

Bu adımda disk boyutunu yapılandırabilirsiniz. Eğer düşük boyutlu bir diskiniz varsa tüm diski ayırmanızı tavsiye ederiz. Diski bölümlemek için Enter tuşuna basınız.

Partition Alanı Ayırma

   Adım 5

Yeni bir partition oluşturduktan sonra kurulumu başlatmak için C: sürücüsü üzerinde Enter‘a basınız.

C: Sürücüsüne Kurulum Yapmak İçin Enter'a Basma

   Adım 6

Kurulum için diski formatlamanız gerekiyor. Bunu yapmak için Format the partition using the NTFS file system (Quick) / NTFS dosya sistemini kullanarak diski formatla (Hızlı) seçeneği üzerinde Enter tuşuna basınız.

NTFS Dosya Sistemini Kullanarak Bölümü Formatlama (Hızlı)

   Adım 7

Kurulum sihirbazı diski formatlıyorken bekleyiniz.

Kurulum Formatlıyor

   Adım 8

Formatlama işlemi tamamlandıktan sonra Windows XP için gerekli dosyalar kopyalanırken bekleyiniz. Bu işlem süresi bilgisayarızın performansına bağlı olarak değişir.

Kurulum Dosyaları Kopyalıyor

   Adım 9

Kurulum için gerekli dosyalar kopyalandıktan sonra bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır. Eğer direk olarak PC’nizi yeniden başlatmak istiyorsanız Enter tuşuna basınız.

Bilgisayarınız 9 Saniye İçinde Yeniden Başlayacak

   Adım 10

Windows XP işletim sistemi açılıyor…

Win XP

   Adım 11

Kurulum devam ediyor bekleyiniz.

Yeni Bir Bakış

   Adım 12

Regional and Language Options (Bölge ve Dil Seçenekleri) penceresinde yaşadığınız lokasyonu seçmek veya değiştirmek için Customize (Özelleştir) butonuna tıklayınız. Bunu yaptıktan sonra Next (İleri) butonuna tıklayınız.

Bölge ve Dil Seçenekleri

   Adım 13

Personalize Your Software (Yazılımınızı Kişiselleştirin) penceresinde işletim sistemi için bir kullanıcı adı ve organizasyon adı yazdıktan sonra Next butonuna tıklayınız.

Yazılımınızı Kişiselleştirin

   Adım 14

Computer Name and Administrator Password (Bilgisayar Adı ve Yönetici Parolası) penceresinde bilgisayarınız için bir ad yazınız. Eğer yönetici parolası oluşturmak istiyorsanız admin parolanızı yazınız ve onaylayınız.

Kuruluma devam etmek için Next butonuna tıklayınız.

Bilgisayar Adı ve Yönetim Parolası Yapılandırma

   Adım 15

Date and Time Settings (Tarih ve Zaman Ayarları) penceresinde yaşadığınız bölgenin zaman dilimini yapılandırınız ve Next butonuna tıklayınız.

Tarih ve Zaman Ayarları

   Adım 16

Networking Settings (Ağ Ayarları) penceresinde varsayılan olarak seçili olan Typical Settings (Tipik/Varsayılan Ayarlar) seçeneğini bırakınız ve Next‘e tıklayınız.

Ağ Ayarları

   Adım 17

Workgroup or Computer Domain (Çalışma Grubu veya Bilgisayar Alanadı) penceresinde ilk seçenek ile kuruluma devam ediniz. Eğer mevcut ağ ortamınızda bir Active Directory hizmeti çalışıyorsa ve siz bu bilgisayarınızı Domain’e üye yapmak istiyorsanız 2. seçenek ile devam edebilirsiniz.

Windows XP kurulumu yaptığınız bilgisayarı sadece kişisel amaçlı olarak kullanacaksanız Workgroup seçiniz ve Next‘e tıklayınız.

Wordgroup veya Bilgisayar Domain Ayarları

   Adım 18

Kurulum tamamlanıyor…

Kurulum Tamamlanıyor

   Adım 19

Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarınız yeniden başlayacak ve masaüstü görünümü hazırlanacaktır…

Lütfen Bekleyiniz

   Adım 20

Display Settings (Görüntü Ayarları) penceresi ile karşılaştığınızda OK (Tamam) butonuna tıklayınız.

Görüntü Ayarları

   Adım 21

Monitor Settings (Monitör Ayarları) penceresinde de OK butonuna tıklayınız.

Monitör Ayarları

   Adım 22

Welcome to Microsoft Windows penceresinde bilgisayarınız için bazı ayarları yapılandırmak için Next butonuna tıklayınız.

Microsoft Windows'a Hoşgeldiniz

   Adım 23

Help Protect Your PC (Bilgisayarınızı Korumaya Yardım Edin) penceresinde gerekli güvenlik ayarlarını daha sonra daha detaylı yapılandırmak için Not Right Now (Şuan Değil) seçeneğini işaretleyiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Bilgisayarınızı Korumaya Yardımcı Olun

   Adım 24

İnternet bağlantınızı denetlemeyi atlamak için Skip (Atla) butonuna tıklayınız.

İnternet Bağlanabilirliğini Kontrol Etme

   Adım 25

Microsoft’a kayıt olma penceresinde No, not at this time (Hayır, şimdi değil) seçeneğini işaretleyiniz ve Next‘e tıklayınız.

Microsoft'a Kayıt Olma

   Adım 26

Who Will Use This Computer (Bu Bilgisayarı Kim Kullanacak) penceresinde tekrar kullanıcı adınızı yazınız ve Next butonuna tıklayınız.

Yeni Bir Kullanıcı Adı Oluşturma

   Adım 27

Microsoft, Windows XP’yi kullandığınız için teşekkür ediyor. Kurulumu tamamlamak için Finish (Bitir) butonuna tıklayınız.

Teşekkürler Mesajı

   Adım 28

Bilgisayarınızın masaüstü birazdan gelecek…

Hoşgeldiniz Ekranı

   Adım 29

Bir flash disk kullanarak bilgisayarınıza adım adım Windows XP’yi kurdunuz! İşletim sistemi kurulumunu tamamladıktan sonra ilk karşılaşacağınız ekran aşağıdaki gibidir!

Masaüstü

   Son Söz


Bu yazımızda, bilgisayara CD olmadan USB bellek kullanrak adım adım bir Windows XP kurulumu nasıl yapılır inceledik. Windows kurulumunu tamamladıktan sonra yapmanız gereken ilk iş bilgisayarınıza ait donanımların sürücülerini kurmaktır. Sürücüleri kurduktan sonra artık bilgisayarınızda çalışmaya hazırsınız! Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


♦ Bilgisayardan WiFi Şifresi Öğrenme
Adım Adım Windows 10 Kurulumu
♦ Adım Adım Windows 7 Kurulumu
♦ DHCP Nedir?
VMware ile Windows 7 Kurulumu

Diğer dillerde: EN
Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir