Windows 7 Kurulumu | Adım Adım Windows 7 64-Bit Ultimate Nasıl Kurulur?

Bu yazımızda, CD/DVD kurulum medyası olmadan bir Flash (USB) Bellek üzerinden masaüstü veya laptop bilgisayara Windows 7 nasıl kurulur inceleyeceğiz.

Adım Adım Windows 7 64-Bit Ultimate Kurulumu

Adım Adım Windows 7 64-Bit Ultimate Kurulumu

Yeni satın aldığınız bilgisayara veya kullanmakta olduğunuz bilgisayara temiz bir Windows 7 kurmak istiyorsanız öncelikle ISO dosyasına ihtiyacınız vardır. Bu işletim sisteminin ISO dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra ise bir kurulum meydası hazırlamanız gerekir.

Kuruluma başlamadan önce minimum sistem gereksinimlerini inceleyiniz;

  • 1 GHz ya da daha hızlı 32-Bit / 64-Bit İşlemci
  • 32-Bit için 1 GB RAM / 64-Bit için 2 GB RAM yeterlidir.
  • 32-Bit için 16 GB Boş HDD Alanı / 64-Bit için 20 GB Boş HDD Alanı
  • WDDM 1.0 yada daha yüksek sürücülü bir DirectX 9 Ekran Kartı

Bir CD/DVD Kullanmadan USB ile Windows 7 Nasıl Yüklenir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık yeni satılan bilgisayarların kutu içeriğinde Windows CD/DVD kurulum medyası verilmemektedir. Yeni bir bilgisayar satın aldığınızda bilgisayarın üzerinde kurulu Windows işletim sistemi lisanslı olarak gelir.

Eğer siz yeni bilgisayarınıza temiz bir Windows 7 kurmak istiyorsanız, ISO dosyasını İnternet üzerindeki herhangi bir kaynaktan indirebilir ve bir DVD meydasına ya da Bootable (Boot Edilebilir) bir Flash Belleğe yazdırabilirsiniz.

Ayrıca, Windows 10 üzerine Windows 7 kurmak istiyorsanız, bilgisayarınızı Dual Boot olarak yapılandırmanız gerekir. Kısacası, HDD üzerinde yeni bir Partition (Bölüm) oluşturabilir ve Windows 10 üzerine bu sistemi kolayca kurabilirsiniz.

Eğer sadece Windows 10’da Win 7’yi kısa süreliğine denemek istiyorsanız, VMware, VirtualBox veya Hyper-V gibi sanallaştırma programlarını kullanabilirsiniz.

Adım adım Microsoft Win7 Ultimate 64-Bit yüklemek için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Öncelikle kurulum medyası hazırlamanız gerekir. Aşağıdaki görüntüde gördüğünüz Rufus adlı programı kullanarak boot edilebilir bir Win 7 kurulum medyası hazırlayınız.

Bunu yapmak için, Device (Aygıt) kısmında bilgisayarınıza taktığınız Flash Belleğin sürücü harfini seçiniz ve daha sonra CD simgesi butonuna tıklayarak bilgisayarınıza indirdiğiniz ISO dosyasını seçmeniz yeterlidir.

Ayrıca, Partition Scheme and Target System Type kısmında yapacağınız sistem kurulumu için BIOS ya da UEFI kurulum tipini seçebilirsiniz.

Rufus Kullanımı

   Adım 2

USB kurulum medyanızı hazırladıktan sonra bilgisayarınıza takınız ve sisteminizi yeniden başlatınız. Eğer bilgisayarınız USB’den boot etmiyorsa, BIOS ayarlarınızı açınız ve Boot sıralamasındaki birinci aygıtı Flash Belleğiniz olarak yapılandırınız.

Gerekli ayarları yaptıktan sonra, tekrar bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Press any key to boot from CD or DVD (CD yada DVD’den boot etmek için herhangi bir tuşa basınız) mesajını gördükten sonra klavyenizden bir tuşa basınız.

Windows Başlıyor

   Adım 3

USB’den Win 7 kurulumu sorunsuzca aşağıdaki gibi başlamış olmalı. Install Windows (Windows Kur) penceresinde işletim sistemini kullanmak istediğiniz sistem dilini, zaman dilimini ve klavye düzeninizi yapılandırdıktan sonra Next (İleri) butonuna tıklayınız.

Kurulacak Dili Seçme

   Adım 4

Kurulumu başlatmak için Install Now (Şimdi Kur) butonuna tıklayınız.

Şimdi Kur

   Adım 5

Microsoft Win7 yüklemesi başlıyorken bekleyiniz…

Kurulum Başlıyor

   Adım 6

Win7 lisans anlaşmasını okuduktan sonra kabul etmek için I accept the license terms (Lisans şartlarını kabul ediyorum) seçeneğini işaretleyiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 7

Windows XP’den veya daha başka bir sistemden bilgisayarınızı Upgrade (Yükseltme) yapmak istiyorsanız bu aşamada Upgrade seçeneği ile devam edebilirsiniz.

Temiz bir Windows sistemi için Custom (Advanced) seçeneğine tıklayınız.

Manuel Kurulum

   Adım 8

Sıfırdan yükleme yapacağınız için harddisk yapılandırma penceresinde sadece Disk 0‘ı göreceksiniz. Diski yapılandırmak için Drive options (advanced) – Sürücü Seçenekleri (Gelişmiş) seçeneğine tıklayınız.

Ayrılmamış Disk Alanını Yapılandırma

   Adım 9

Diskin tamamını kullanmak için New (Yeni) seçeneğine tıklayınız ve ardından Size (Boyut) kısmını varsayılan olarak bırakınız. Daha sonra yaptığınız işlemleri onaylamak için Apply (Uygula) butonuna tıklayınız.

Windows's Nereye Kurmak İstiyorsunuz?

   Adım 10

Tüm Windows özelliklerinin doğru olarak çalışmasını sağlamak için kurulum ek alanlar ayıracaktır. Devam etmek için OK (Tamam) butonuna tıklayınız.

Windows Ek Alanlar Oluşturacak

   Adım 11

Ultimate 64-Bit kurulumunu başlatmak için Disk 0 Partition 2 (Disk 0 Bölüm 2) seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Disk 0 Partition 2

   Adım 12

Win 7 kuruluyorken bekleyiniz. Bu aşama bilgisayarınızın performansına bağlı olarak zaman alacaktır.

Windows Dosyaları Genişletiyor

   Adım 13

Kurulum gerekli Windows dosyalarını kopyaladıktan sonra sistemi yeniden başlatacak. Eğer direk olarak sistemi yeniden başlatmak için Restart Now (Şimdi Yeniden Başlat) butonuna tıklayınız.

PC'yi Yeniden Başlatma

   Adım 14

Kurulum gerekli ayarlamaları yapılandırırken bekleyiniz.

Kurulum Registry Ayarlarını Güncelleştiriyor

   Adım 15

Kurulum servisleri başlatıyor…

Kurulum Servisleri Başlatıyor

   Adım 16

Microsoft Win7 kurulumu neredeyse tamamlandı.

Kurulum Tamamlanıyor

   Adım 17

Kurulum bilgisayarınızı yeniden başlatacak.

Kurulum Bilgisayarı Yeniden Başlattıktan Sonra Devam Edecek

   Adım 18

Sisteminiz için yeni bir kullanıcı adı ve bilgisayar adı yazdıktan sonra Next butonuna tıklayınız.

Bir Kullanıcı Adı Yazma

   Adım 19

Kişisel bilgisayarınızı sizden başka biri daha kullanacaksa kişisel verilerinizin güvenliği için bir parola oluşturunuz ve Next‘e tıklayınız.

Hesabınız İçin Bir Parola Ayarlama

   Adım 20

Win 7 ürün anahtarınızı yazınız ve kuruluma devam ediniz. Eğer lisans anahtarınız yoksa, Skip (Atla) ya da Next butonuna tıklayabilirsiniz.

Windows Ürün Anahtarınızı Girme

   Adım 21

Windows güvenliğiniz için Use Recommend Settings (Önerilen Ayarları Kullan) seçeneği ile devam ediniz. Eğer Windows güncelleştirme servisini daha sonra yapılandırmak için Ask me later (Daha sonra sor) seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Daha Sonra Sor

   Adım 22

Yaşadığınız ülkenin zaman dilimini seçtikten sonra Next butonuna tıklayınız.

Zaman ve Tarih Ayarlarınızı Görüntüleyin

   Adım 23

Varolan ağ yapınıza göre aşağıdaki penceredeki gibi Ev Ağı / İş Ağı / Genel Ağ seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

İş Ağı

   Adım 24

Windows son ayarlarınızı yapılandırıyor.

Windows Ayarlarınızı Bitiriyor

   Adım 25

Temiz bir Win7 Ultimate 64-Bit yükleme adımlarını başarıyla tamamladınız! Bundan sonraki yapacağınız işlemler Device Manager (Aygıt Yöneticisi) kısmında kurulu olmayan sürücülerini kurmaktır.

Windows 7 Ultimate Sistem Özellikleri

Sanal Makine ile Win 7 Yükleme ⇒ Video

Bilgisayarınızda VMware sanal makine ile Win 7 kurabilmek için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Son Söz


Bu yazımızda, bir masaüstü veya laptop bilgisayara Flash Bellek kullanarak adım adım Windows 7 Ultimate nasıl yüklenir inceledik. Ayrıca VMware ile Win7 kurmak için buraya tıklayınız. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Windows 10 Kurulumu
openSUSE Kurulumu
Linux Mint Kurulumu
Ubuntu Kurulumu
VMware Workstation Kurulumu

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: