Microsoft’tan Orijinal Windows 10 ISO Dosyası İndir

Microsoft, Windows 10 işletim sistemini kolayca bilgisayarınıza ISO dosyası olarak indirmeye izin vermektedir. Windows ISO dosyasını Microsoft’un Media Creation aracı ile indirebilirsiniz.

Windows 10 ISO Dosyası İndir

Windows 10 20H2 ISO 32/64 Bit Dosyası İndirme

Eğer kullanmakta olduğunuz Windows 10 sistemi herhangi bir nedenden dolayı kullanılamaz hale geldiyse ve Windows 10 işletim sisteminiz Restore (Geri Yükleme) edilemiyorsa, bilgisayarınıza temiz kurulum yapmanız gerekir.

ISO dosyasına sahip değilseniz, Microsoft‘tan orijinal Windows ISO dosyasını indirmek için, Media Creation Tool (MCT) aracına ihtiyacınız vardır.

Microsoft MCT aracılığıyla ISO dosyasını bilgisayarınıza indirebilir veya direk olarak bir USB Belleğe yazdırabilir ve Windows kurulum medyası oluşturabilirsiniz.

Ayrıca, Media Creation Tool (Medya Oluşturma Aracı) ile eski işletim sistemlerini ücretsiz bir şekilde Windows 10 sistemine güncelleyebilirsiniz. Örneğin; Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemlerini Windows 10’a yükseltebilirsiniz.

Eğer bir sistem yöneticisiyseniz, VMware, VirtualBox gibi sanallaştırma yazılımları ile sanal bir makine oluşturabilir ve deneme amaçlı olarak indirdiğiniz Windows 10 işletim sistemlerini lisanssız olarak kullanabilirsiniz.

Microsoft Media Creation Tool Kullanımı

Microsoft Windows Creation kullanımı çok basittir ve herkesin kolayca kullanılabilmesi için tasarlanmıştır. Bu aracın kullanımı için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

Adım 1

Windows imaj dosyasını indirmeden önce, aşağıdaki bağlantıdan veya yazının en altındaki butondan MCT bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Media Creation Tool İndir: https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10

Media Creation Tool Aracını İndirme

Adım 2

Aracı indir butonuna tıkladıktan sonra, dosyayı kaydet penceresi açılacaktır ve dosyayı kaydetmek istediğiniz lokasyonu seçiniz ve Kaydet butonuna tıklayınız. Daha sonra MediaCreationTool.exe dosyası üzerinde sağ tuş / yönetici olarak çalıştır’a tıklayınız.

Media Creation Tool Aracını Yönetici Olarak Çalıştırma

Adım 3

Windows 10 Medya Oluşturma Aracı hazırlanıyor…

Program Hazırlanıyor

Adım 4

MCT aracının bildiri ve lisans şartlarını okuduktan sonra kabul etmek için Accept butonuna tıklayınız.

Bildiri ve Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

Adım 5

MCT aracında Windows 10 ISO dosyasını bilgisayarınıza indireceğiniz ve bir Flash bellek ile kurulum medyası oluşturacağınız için, Create installation media (USB flash drive, DVD, or ISO file) for another PC (Kurulum medyası oluştur) seçeneğini işaretleyiniz ve Next (İleri) butonuna tıklayınız.

Create Installation Media (Kurulum Medyası Oluşturma)

Adım 6

Bu adımda indirmek istediğiniz Windows 10 işletim sistemi türü, dili ve mimarisini seçiniz ve daha sonra Next butonuna tıklayınız.

İşletim Sistemi Dilini, Mimarisini ve Sürümünü Seçme

Adım 7

Bu pencerede kullanmak istediğiniz medya türünü belirlemeniz gerekir. Eğer direk olarak bir USB Flash Drive ile kurulum medyası hazırlamak istiyorsanız üstteki seçeneği seçmeniz gerekir. Kullanacağınız flash bellek minimum 8 GB olmalıdır.

Önerimiz, ISO dosyasını ilk önce indirip daha sonra Rufus programını kullanarak bir DVD veya USB’ye yazdırmanızdır. Kullanacağınız medya tipini belirterek Next butonuna tıklayınız.

Kullanılacak Medya Türünü Seçme

Adım 8

Microsoft işletim sistemi ISO kurulum dosyasını kaydetmek istediğiniz lokasyonu seçiniz ve Save (Kaydet) butonuna tıklayınız.

Windows.iso Dosyasını Masaüstü Konumuna İndirme ve Kaydetme

Adım 9

Microsoft’tan Windows ISO dosyası indiriliyor…

Windows 10 İndiriliyor

Adım 10

MCT ile Windows 10 kurulum dosyaları indirildikten sonra, imaj dosyası oluşturuluyor.

Windows 10 Medyası Oluşturuluyor

Adım 11

ISO dosyası artık bir DVD veya USB belleğe yazdırılmak için hazırdır! Bu adımdan itibaren Windows 10 imaj dosyasını isterseniz bir DVD’ye yazdırabilir veya Rufus programı ile Flash belleğinize yazdırabilirsiniz.

ISO Dosyasını Bir DVD'ye Yazdırma

Adım 12

Medya aracı kapanmadan önce bilgisayarınızdan geçici dosyaları kaldırıyorken bekleyiniz.

Geçici Dosyalar Siliniyor

Adım 13

Windows.iso dosyasını indirdiğiniz konumda bulabilirsiniz. Bu imaj dosyasını karışıklığa sebep olmaması için yeniden isimlendirebilirsiniz.

Windows.iso Dosyasının Konumunu Doğrulama

Windows ISO ile Sistem Kurulumu ⇒ Video

VMware VM üzerinde Windows 10 Pro 64 Bit kurulumunu izleyebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

Sonuç

Windows 10 işletim sistemini indirip kurulum medyanızı hazırladıktan sonra bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Windows kurulumunu tamamladıktan sonra, Windows’u etkinleştirmeyi unutmayınız! Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir