Ubuntu 22.04 Üzerinde Google Chrome Kurulumu

Bu yazımızda, Linux / Ubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish) işletim sistemi üzerinde İnternet’te websitelerini daha hızlı, daha güvenli ve kolay ziyaret edebilmenize izin veren Google tarafından geliştirilen Chrome tarayıcısı nasıl kurulur inceleyeceğiz.

Ubuntu 22.04 Üzerinde Google Chrome Kurulumu

Ubuntu 22.04 LTS Üzerine Google Chrome Web Tarayıcı Son Sürüm Nasıl Kurulur?

Google Chrome, dünya çapında markette en çok kullanılan ve tercih edilen hızlı bir web tarayıcıdır. Bu web tarayıcıyı Microsoft tarafından geliştirilen Windows işletim sistemleri üzerinde kullanabileceğiniz gibi Linux dağıtımları üzerinde de kullanabilirsiniz.

Chrome, diğer web tarayıcıları ile karşılaştırıldığında daha hızlı ve güvenli ve ayrıca kullanıcılar tarafından kullanımı kolay bir uygulamadır. Bu yüzden, hem ev kullanıcıları hem de yazılım geliştiricileri tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir.

Chrome tarayıcısı ile Google servislerinin kullanımı daha spesifik olduğu için kullanıcılar Gmail hesaplarını bu tarayıcıda açarak tüm cihazlarıyla senkronize edebilirler.

Sistem Gereksinimleri

Windows
a) Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 veya daha üstü
b) Intel Pentium 4 işlemci veya üstü (SSE3 özellikli)
Linux
a) 64 bit Ubuntu 18.04+, Debian 10+, openSUSE 15.2+ veya Fedora Linux 32+
b) Intel Pentium 4 veya SSE3 özellikli daha yeni bir işlemci
Mac
OS X El Capitan 10.11 veya sonraki sürümü
Android
Android Marshmallow 6.0 veya sonraki sürümler

Linux üzerinde Google Chrome yüklemek için 2 yöntem vardır.

  1. Tarayıcıyı GUI ile Google Üzerinden İndirme ve Kurma
  2. Tarayıcıyı Terminal ile İndirme ve Kurma

Bu yazımızda, Chrome tarayıcısını kurmak için her iki yöntemi de açıklayacağız.

GUI (Kullanıcıyı Arayüzü) Kullanarak Chrome Kurulumu

Linux komutlarına hakim değilseniz Chrome tarayıcısını kurmak için en basit yöntem kullanıcı arayüzünü kullanmaktır. Kullanıcı arayüzünden geliştirici websitesini ziyaret ederek deb paketini bilgisayarınıza indirebilir ve web tarayıcısını kolayca bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

   Adım 1

Bilgisayarınızda kurulu Mozilla Firefox tarayıcıyı açınız ve Google arama kutusuna chrome download (chrome indir) yazınız ve Enter’a basınız. Google arama sayfasında listelenen genellikle birinci sırada olan websitesini görüntüleyiniz veya direk indirmek sayfasına gitmek için https://www.google.com/chrome/ adresini ziyaret ediniz.

Google tarafından geliştirilen web tarayıcısını indirmek için Download Chrome (Chrome İndir) butonuna tıklayınız.

Google Tarafından Geliştirilen Tarayıcı

   Adım 2

Eğer bir Fedora/openSUSE işletim sistemi kullanıyorsanız rpm paketini indirmek için ikinci seçeneği seçmeniz gerekir. Web browser’ı Ubuntu dağıtımı için indirecekseniz, 64 bit .deb (For Debian/Ubuntu) seçeneğini işaretleyiniz ve Accept and Install (Kabul Et ve Kur) butonuna tıklayınız.

Linux İçin Chrome İndir

   Adım 3

Google Chrome 64 Bit.deb dosyası otomatik olarak indirilmeye başlayacaktır. Eğer dosyayı kaydet penceresi açılırsa, indireceğiniz konumu seçiniz ve Save File (Dosyası Kaydet) butonuna tıklayınız.

Google-Chrome-Stable

   Adım 4

Deb paketini indirdikten sonra Downloads (İndirilenler) konumuna gidiniz ve Chrome.deb dosyası üzerine çift tıklayarak kurulumu başlatınız. Eğer kurulum başlatılamıyorsa, deb paketi üzerinde sağ tuşa tıklayınız ve ardından Open With Other Application (Diğer Uygulamayla Aç) tıklayınız.

Select Application (Uygulama Seç) penceresi açıldığında Software Install uygulamasını seçiniz ve Select (Seç) tıklayınız.

Chrome.deb Paketini Software Install ile Kurma

   Adım 5

Google-Chrome-Stable kurulum penceresinde Install (Kur) butonuna tıklayınız. Bu adımda, hesap parolanızı girmenizi isteyen bir pencere açılırsa root parolanızı yazınız ve Authenticate (Kimliği Doğrula) butonuna tıklayınız.

Google Chrome Kurma

   Adım 6

Ubuntu üzerine Google Chrome kurduktan sonra başlat menüsünü açınız ve arama kutusuna “chrome” yazarak programı bulunu ve onu çalıştırınız.

Chrome Çalıştırma

   Adım 7

Chrome’u varsayılan tarayıcıyı yapmak ve kullanım istatistiklerini otomatik olarak Google‘a göndermek için iki seçeneği de işaretleyiniz ve OK butonuna tıklayınız.

Web Tarayıcısını Varsayılan Olarak Yapılandırma

   Adım 8

Welcome to Chrome (Chrome’a Hoşgeldiniz) anasayfasında birkaç basit ayarları yapmanız gerekir. Tarayıcınızı özelleştirmek için Get Started (Başlat) butonuna tıklayınız.

Web Tarayıcısını Yapılandırma

   Adım 9

Favori Google uygulamalarını tarayıcınızın yer imlerine eklemeyi tercih ediyorsanız listelenen uygulamaları işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Google Uygulamalarını Bookmark Ekleme

   Adım 10

Google tarayıcınızın arkaplanını listelenen görüntülerden birini seçerek değiştirebilir veya istediğiniz kişisel bir fotoğrafınızı ekleyebilirsiniz.

Arkaplan Seçme

   Adım 11

Tüm cihazlarınızda yer imlerinizi, parolalarınızı ve kayıtlı website oturum bilgilerini senkronize etmek istiyorsanız tarayıcınızda Gmail hesabınızı açmanız gerekir. Eğer oturum açmayı daha sonra planlıyorsanız, bu ekranda No Thanks (Hayır Teşekkürler) seçeneğine tıklayınız ve devam ediniz.

Çevrimiçi Hesap Açmayı Atlama

   Adım 12

Google tarayıcının sürümünü kontrol etmek için üç dikey noktaya tıklayınız ve açılan seçeneklerden Help (Yardım) / About (Hakkında) tıklayınız.

Google Chrome Hakkında'yı Açma

   Adım 13

Chrome Hakkında penceresinde Version (Sürüm) kısmında tarayıcının en son sürümünü kurduğunuzu kontrol edebilirsiniz.

Tarayıcı Sürümünü Kontrol Etme

Google Chrome Kaldırma

Linux bilgisayarınızdan Chrome tarayıcısını kaldırmak istediğinizde bu işlemi Yazılım Merkezi’ni kullanarak yapabilirsiniz veya terminali kullanarak kaldırma işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

   Adım 1

Ubuntu sisteminizde sol kenar çubuğunda listelenen yazılımlardan Software Install tıklayınız ve açılan uygulama arayüzünde Installed (Kurulu) uygulamalar seçeneğine tıklayınız.

Software Install ile Chrome Kaldırma

   Adım 2

Bilgisayarınızda kurulu uygulamaların listesini kontrol ediniz ve Chrome tarayıcısını bulunuz. Uygulamanın yanındaki Uninstall (Kaldır) butonuna tıklayınız ve işlemi onaylayınız.

Kaldırmayı Onaylama

   Adım 3

Başlat menüsünde tekrar “chrome” arattığınızda tarayıcının sisteminizde kurulu olmadığını görebilirsiniz.

Tarayıcının Kısayolunu Kontrol Etme

Terminal Kullanarak Chrome Kurulumu

Linux dağıtımlarında programların daha hızlı kurulumunu yapabilmek için genellikle terminal üzerinden gerekli komutlar kullanılır. Temel Linux bilgisine sahip olan kullanıcılar bu yöntemi kullanarak bir web tarayıcısını veya 3. parti bir yazılımı hızlı bir şekilde bilgisayarlarına kurabilirler.

   Adım 1

CTRL + ALT + T’ye birlikte basarak terminali hızlıca açınız ve programı indireceğiniz konuma gitmek için “cd ~/Downloads” komutunu yürütünüz. Ardından, Google sunucusu üzerinden Chrome.deb paketini indirmek için wget komutu ile website adresini yazmanız gerekir.

cd ~/Downloads
wget https://dl.google.com/linux/direct/google-chrome-stable_current_amd64.deb

Eğer Ubuntu 32 bit sistemi kullanıyorsanız, tarayıcısının x86 destekli deb paketini indirmek için alttaki komutu kullanmanız gerekir.

wget https://dl.google.com/linux/direct/google-chrome-stable_current_i386.deb

Terminal ile Chrome Kurulumu

   Adım 2

Deb paketini indirdikten sonra kurulumu başlatmak için terminalde “sudo dpkg i- google-chrome-stable_current_amd64.deb” komutunu yürütünüz.

sudo dpkg i- google-chrome-stable_current_amd64.deb

Deb Paketini Kurma

Terminal ile Google Tarayıcı Kaldırma

Ubuntu veya diğer Linux dağıtımlarında bir programı hızlıca kaldırmak için terminalde bazı komutları kullanabilirsiniz.

   Adım 1

Ubuntu’ya kurduğunuz Google web browser’ı kaldırmak için terminalde “sudo apt purge –auto-remove google-chrome-stable” komutunu yürütünüz ve kaldırılacak bağımlı paketleri onaylamak için Y ve Enter’a basınız.

sudo apt purge --auto-remove google-chrome-stable

Terminal Kullanarak Tarayıcıyı Kaldırma

   Video

Eski Sürümlerin Kurulumu

Ubuntu Versiyon
YouTube Video
Slayt
22.04 (YENİ)

 

   İlgili Yazılar


Vim Nedir?
♦ Linux Sistem Bilgisini Öğrenme
♦ Ubuntu’ya Wine Kurma
♦ Linux’te Silinemeyen Dosyayı Silme
♦ PlayOnLinux Kurulumu

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir