Ubuntu Güncelleme

Bu yazımızda Linux / Ubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish) işletim sistemi son sürüme yani Ubuntu 22.10 (Kinetic Kudu) sürümüne sorunsuz bir şekilde nasıl güncellenir veya yükseltilir inceleyeceğiz.

Ubuntu Güncelleme

Eski Sürüm Ubuntu Sistemini Son Sürüme 22.10 Yükseltme

Ubuntu 22.10 sürümü 20 Ekim 2022 tarihinde resmi olarak yayınlandı. 2023 yılına kadar güvenlik güncellemeleri ve yamaları alacak bu dağıtımın önceki sürümü Long Term Support (Uzun Vadeli Destek) olarak tanımlanmaktadır.

Mevcut bilgisayarınızda kurulu eski bir dağıtım olan Ubuntu 22.04 veya daha önceki sürümü, günümüzde güncel bir sürüme yükseltmek istiyorsanız bu işlemi hem terminal hemde GUI kullanarak yapabilirsiniz.

Gelişmiş Linux bilgisine sahip kullanıcılar genellikle program kurulumlarını veya sistem güncellemelerini terminal aracılığıyla komutlar yürüterek gerçekleştirirler. Giriş seviyesindeki kullanıcılar bu işlemleri kod yazmadan GUI (Graphical User Interface / Grafiksel Kullanıcı Arayüzü) kullanarak hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Kısacası, GUI ile Ubuntu sisteminizi güncellemek istiyorsanız System Settings (Sistem Ayarları) içerisinden Software Updater (Yazılım Güncelleyici) aracını bulup çalıştırmanız ve yeni yayınlanan sürümleri veya güncellemeleri kontrol edebilirsiniz.

Masaüstü ortamı yüklü olmayan bir Ubuntu dağıtımı kullanıyorsanız da sistem sürümü yükseltme işini terminal aracılığıyla yapmak zorunda kalacaksınız. Bu yüzden Linux komutlarını iyi anlamalı ve kullanmanız gerekir.

NOT: Güncelleme işlemine başlamadan önce Linux bilgisayarınızda kurulu olan uygulamalarda yaptığınız projeleri kaydetmenizi ve kişisel dosyalarınızı yedeklemenizi öneririz. Ek olarak, Timeshift uygulaması ile tam bir sistem yedeği almanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Ubuntu’nun En Yeni Dağıtım Sürümünü Kurma

Linux bilgisayarınızı en güncel sürüme yükseltmek istiyorsanız öncelikle sisteminizdeki kurulu paketleri güncellemeniz gerekir. Daha sonra, sistem sürümünü güncel sürüme yükseltmeye başlayabilirsiniz.

   Adım 1

Eski sürüm Ubuntu bilgisayarınızda CTRL + ALT + T’ye basarak terminali açınız ve repository adreslerini güncellemek için “sudo apt update” komutunu yürütünüz.

sudo apt update

Repo Listesini Güncelleme

   Adım 2

Sisteminizdeki paketlerin yeni sürümlerini denetledikten sonra yeni sürümlere yükseltmek için terminalde “sudo apt dist-upgrade” komutunu yürütünüz.

sudo apt dist-upgrade

Paketleri Güncelleme

   Adım 3

Upgrade edilecek ve yeni yüklenecek paketleri kontrol ettikten sonra işleme devam etmek için Y ve Enter’a basınız.

Kurulacak Paketleri Onaylama

   Adım 4

Yeni paketlerin indirilmesi ve kurulması İnternet bağlantınızın hızına göre zaman alacaktır. Güncelleme işlemini tamamladıktan sonra terminalde “sudo reboot” komutunu yürütünüz ve bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

sudo reboot

Ubuntu Bilgisayarı Terminalden Yeniden Başlatma

   Adım 5

Linux sisteminizi yeniden başlattıktan sonra, yeni sistem sürümünü denetlemek ve kurmak için terminalde “sudo do-release-upgrade” komutunu yürütünüz.

sudo do-release-upgrade

NOT: Bilgisayarınızda çalışan LTS sürümü NON-LTS sürümüne yükseltebilmeniz için terminalde “sudo nano /etc/update-manager/release-upgrades” komutunu yürütünüz ve açılan dosyadaki kayıtlardan “prompt=lts” değerini “prompt=normal” olarak değiştiriniz ve dosyayı kaydediniz.

Sistem Güncellemesini Başlatma

   Adım 6

Ubuntu’nun yeni versiyonunu kontrol ettikten sonra yardım alabileceğiniz kaynakları not ediniz ve Y ve Enter’a basınız.

Release Notlarını Okuma ve Güncellemeyi Başlatma

   Adım 7

Ubuntu 22.10 repo listesi hazırlandıktan sonra güncelleme işlemini başlatmak için Y ve Enter’a basınız. Bu aşamadan sonra İnternet bağlantı hızınıza göre kurulum yaklaşık 40 dakika sürebilir, bu yüzden PC’nizi kapatmayınız ve bekleyiniz.

Sistem Yükseltmesini Onaylama

   Adım 8

Ubuntu güncelleme sürecini tamamlandıktan sonra sisteminizde kalıntı paketleri silmek için Y ve Enter’a basınız.

Kaldırılacak Paketlerin Onaylama

   Adım 9

Gereksiz paketleri sisteminizden kaldırdıktan sonra ve Ubuntu’nun yeni sürümünü kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmak için Y ve Enter’a basınız.

Sistem Yükseltmesi Tamamlandı

   Adım 10

Sisteminizi yeniden başlattıktan sonra tekrar terminali açınız ve kurduğunuz yeni sürümü kontrol etmek için “lsb_release -a” komutunu yürütünüz.

lsb_release -a
uname -a
uname -r

Sistem Sürümünü Kontrol Etme

   Video

GUI Kullanarak Sistem Güncelleme

Ubuntu PC’nize yeni release kurmak için yalnızca terminal kullanmanıza gerek yoktur. Linux komutlarına haşina olmayan kullanıcılar veya komutlar ile uğraşmak istemeyen kullanıcılar grafiksel kullanıcı arayüzünü (GUI) kullanarakta bilgisayarlarına yeni sürümleri kurabilirler.

   Adım 1

Ubuntu başlat menüsünü açtığınızda arama kutusuna Software Updater (Yazılım Güncelleyici) uygulamasını bulunuz ve açınız.

Software Updater

   Adım 2

Sisteminizdeki mevcut uygulamaları ve sistem yazılımlarını güncellemek için Install Now (Şimdi Kur) butonuna tıklayınız.

Güncellenen Paketleri Kontrol Etme ve Kurma

   Adım 3

Linux kernelleri veya modülleri İnternet’ten indirilecek ve kurulacaktır. Bu işlem İnternet hızınıza göre zaman alacağı için PC’nizde başka bir işlem yapmayınız ve bekleyiniz.

Güncellemeler Yükleniyor

   Adım 4

Software Updater, sisteminiz için güncellemeleri indirip kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Bilgisayarı Yeniden Başlatma

   Adım 5

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Ubuntu’nun yeni sürümlerini kontrol etmek için yalnızca bu aşamada terminali kullanmanız gerekecektir. Terminali açınız ve “sudo do-release-upgrade -f DistUpgradeViewGtk3” komutunu yazınız ve Enter’a basınız.

sudo do-release-upgrade -f DistUpgradeViewGtk3

Yeni Bir Ubuntu Sürümü Kontrol Ediliyor

   Adım 6

Release Notes (Sürüm Notları) penceresi açıldığında yeni sürümün 22.10 Kinetic Kudu olduğunu görebilirsiniz. Bilgisayarınıza bu sürüme kurmak için Upgrade (Yükselt) butonuna tıklayınız.

Welcome to Ubuntu 22.10 'Kinetic Kudu'

   Adım 7

Distribution Upgrade (Dağıtım Yükseltmesi) penceresinde öncelikle sisteminizin bu süreç için hazırlanacağını ve ardından yeni paketlerin indirilip kurulacağını görebilirsiniz.

Bilgisayarınıza Ubuntu 22.10 sürümünü kurarken bekleyiniz ve sisteminizi zorlayacak bir işlem yapmayınız.

Ubuntu, Version 22.10 Güncelleniyor

   Adım 8

Yeni sürüm Linux dağıtımı kurulumunda 1042 paket güncellenecek ve 139 yeni paket kurulacaktır. Bu işlemi başlatmak için Start Upgrade (Yükseltmeyi Başlat) butonuna tıklayınız ve devam ediniz.

Yükseltmeyi Başlatma

   Adım 9

Ubuntu’nun yeni paketleri kurulduktan sonra eski paketleri kaldırmak için Remove (Sil) tıklayınız.

Eski Paketleri Kaldırma

   Adım 10

Upgrade işlemini tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Sistemi Yeniden Başlatma

   Adım 11

Kurduğunuz yeni sürümü kontrol etmek için Settings (Ayarlar) açınız ve sol panelden About (Hakkında) tıkladıktan sonra bilgisayarınızın donanımına ait bilgileri ve işletim sistemi sürümünüzü kontrol edebilirsiniz.

Sistem Sürümünü Kontrol Etme

   Video

Eski Sürümlerin Kurulumu

Ubuntu Versiyon
YouTube Video
Slayt
From 21.10 to 22.04 LTS
From22.04 LTS to 22.10 (YENİ)

 

   İlgili Yazılar


PC’ye Kali Kurma
Debian Güncelleme
Kali Güncelleme
PC’ye Linux Mint Kurma
PlayOnLinux Kullanımı

2 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir