openSUSE Leap 15 (15.4) Üzerinde Wine 7.18 (Devel) Kurulumu

Bu yazımızda, openSUSE Leap 15 Linux dağıtımı üzerinde Windows programları ve oyunlarını çalıştırabilmek için en iyi program olan ve WineHQ tarafından geliştirilen Wine yazılımı nasıl kurulur ve kullanılır inceleyeceğiz.

openSUSE Leap 15 Üzerinde Wine Kurulumu

openSUSE Leap 15 (15.4) Üzerinde Windows Programı veya Oyunu Çalıştırmak İçin Wine 7.18 (Devel) Nasıl Kullanılır?

Linux tabanlı işletim sistemlerinde herhangi bir Windows tabanlı programı çalıştırmak için kullanıcılar tarafından en yaygın kullanılan yöntemlerden biri Wine’dır. Bu yazılım ile Windows üzerinde kullanılan bir programı veya oyunu Linux üzerinde de kullanabilirsiniz.

Linux bilgisayarınıza Wine yazılımının 32 Bit ve 64 Bit sürümlerini kurduktan sonra eski veya yeni bir EXE programını sisteminizde çalıştırabilirsiniz. Bu sayede bir sanal makine veya dualboot yöntemi ile bir Windows işletim sistemi kurmanıza gerek yoktur.

Bu sayede, WineHQ kullanarak bilgisayarınızda hem 32 Bit hem de 64 Bit uygulamalarınızı kolayca çalıştırabilirsiniz ve yaptığınız işlerinizi aksatmadan işinize odaklanabilirsiniz.

Wine İndirme ve Kurma

openSUSE sisteminizin sürümüne bağlı olarak WineHQ için uygun repository adresini eklemeniz gerekir. Bu durumda, WineHQ tarafından yayınlanan yazılımın son sürümünü PC’nize kurabilirsiniz.

   Adım 1

SUSE sisteminizde kullandığınız masaüstü ortamına göre terminali açınız ve Wine repo kaynağını sisteminize tanımlamak için “sudo zypper addrepo https://download.opensuse.org/repositories/Emulators/15.4/Emulators.repo” komutunu yürütünüz.

sudo zypper addrepo https://download.opensuse.org/repositories/Emulators/15.4/Emulators.repo

Wine Repository Adresini Ekleme

   Adım 2

SUSE Emulators repository kaynağını tanımladıktan sonra sisteminizin yazılım listesini güncellemek için terminalde “sudo zypper refresh” komutunu yürütünüz ve eklenen pubkey’e güvenmeyi onaylayınız.

sudo zypper refresh

openSUSE Repository Listesini Güncelleme

   Adım 3

Wine için sisteminizi hazırladıktan sonra programı kurmak için terminalde “sudo zypper install wine” komutunu yürütünüz ve PC’nize yüklenecek paketleri onaylamak için Y ve Enter’a basınız.

sudo zypper install wine

Wine Kurma

   Adım 4

Wine uygulamasını kurduktan sonra terminalde “winecfg” komutunu kullanarak programın ayarlarını açabilirsiniz.

winecfg

WineHQ Ayarlarını Açma

   Adım 5

Wine Configuration açıldığında grafik, sistem sürümünü veya kütüphane ayarlarını yapabilir ve About (Hakkında) kısmından yüklenen sürümü kontrol edebilirsiniz.

Wine Sürümünü Kontrol Etme

Windows Yazılımı Kurma

openSUSE sisteminize Wine kurduktan sonra Windows sistemlerde çalışan bir yazılımı sisteminize indirip kurarak test edebilirsiniz.

   Adım 1

Windows işletim sistemlerinde yaygın olarak tercih edilen not uygulamalarından biri EditPad Lite programıdır. Eğer bu programı Linux PC’nize kurmak istiyorsanız terminalde “wget https://download.jgsoft.com/editpad/SetupEditPadLite.exe” komutunu kullanarak setup (EXE) dosyasını indirebilirsiniz.

İndirdiğiniz EXE programını kurmak için terminalde “wine SetupEditPadLite.exe” komutunu kullanabilirsiniz.

wget https://download.jgsoft.com/editpad/SetupEditPadLite.exe
wine SetupEditPadLite.exe

EditPadLite İndirme

   Adım 2

EditPad Lite programının kurulum sihirbazı başlatıldığında hızlı kurulum yapmak için Immediate Installation tıklayınız.

EditPad Lite Kurulum Sihirbazı

   Adım 3

Kurulum hızlı bir şekilde tamamlandığında sihirbazı kapatmak için Thanks butonuna tıklayınız.

Not Programının Kurulum Sihirbazını Kapatma

   Adım 4

EditPad Lite uygulaması otomatik olarak açıldığında araç menüsünden Help / About tıklayarak sürümünü kontrol edebilir ve yaptığınız işlerinizi not almaya başlayabilirsiniz.

Just Great Software EditPad Lite Sürümünü Kontrol Etme

   Adım 5

Eğer daha sonra not uygulamasını tekrar çalıştırmak istediğinizde terminalde ( wine “C:\Program Files\Just Great Software\EditPad Lite 8\EditPadLite8.exe” ) komutunu kullanabilirsiniz.

wine "C:\Program Files\Just Great Software\EditPad Lite 8\EditPadLite8.exe"

Wine ile Programı Tekrar Çalıştırma

Wine Kaldırma

SUSE bilgisayarınızda artık Windows oyunu veya yazılımı kullanmak istemiyorsanız Wine ile ilgili tüm paketleri sisteminizden tamamen kaldırabilirsiniz.

   Adım 1

Wine ile ilgili tüm paketleri sisteminizden tamamen silmek için terminalde “sudo zypper remove wine*” komutunu yürütünüz ve kaldırılacak paketleri kontrol ettikten sonra Y ile onaylayınız.

sudo zypper remove wine*

WineHQ Yazılımını Sistemden Tamamen Kaldırma

   Adım 2

WineHQ yazılımını SUSE PC’nizden kaldırdıktan sonra yüklü olup olmadığını doğrulamak için terminalde “sudo zypper info wine” komutunu kullanabilirsiniz.

sudo zypper info wine

Zypper ile Programın Durumunu Kontrol Etme

   Video

Eski Sürümlerin Kurulumu

SUSE Versiyon
YouTube Video
Slayt
15.4 (YENİ)

 

   İlgili Yazılar


KVM ve QEMU Nedir?
♦ Ubuntu PC’ye Google Chrome Kurulumu
♦ Ubuntu PC’ye Wine Kurulumu
♦ Linux Mint PC’ye Wine Kurulumu
♦ Linux Silinmeyen Dosya ve Klasörleri Silme

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir